DOLAR 27,2137 0.01%
EURO 28,8361 -0.05%
ALTIN 1.674,81-0,07
BITCOIN %
Ankara
22°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

150 okunma

Kraliçe’nin incilerini bileğine taktı, gelin gibi süzüldü: İşte şimdi gerçek bir prenses oldu!

ABONE OL
24 Kasım 2022 11:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KRAL OLARAK İLK KEZ RESMİ BİR KONUK AĞIRLADI
‘Yılların veliahtı’ Kral 3. Charles, tahta geçtiğinden bu yana ilk kez resmi bir konuk ağırladı. Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa ve eşi, bir ziyaret için Londra’ya gitti. Çift, dün göz alıcı bir törenle karşılandı. Ramaphosa ile eşini Kral 3. Charles, eşi Konsort Kraliçe Camilla, Galler Prensi William ile Galler Prensesi Catherine karşıladı.

GÖSTERİŞLİ TÖREN
İngiliz kraliyet ailesine ait atlı arabalar da törenin bir parçası olarak gün yüzüne çıktı. Akşam da Buckingham Sarayı’nda bir resmi yemek daveti verildi. O törende de Kral 3. Charles’ın eşi Konsort Kraliçe Camilla ile veliahtı Galler Prensi William’ın eşi yeni Galler Prensesi Catherine, taçları ve elbiseleriyle dikkat çekti. Kral 3. Charles ile Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa’nın resmi konuşmalarını bir kenara bırakıp işin magazin kısmına bir bakalım istedik. Özellikle de gecenin en çok merak edilen ikilisi Konsort Kraliçe Camilla ile Galler Prensesi Catherine’in taçlarına, takılarına bir göz atalım. Çünkü bunların hepsinin hem aile için hem de aileyi yakından takip edenler için çok farklı bir önemi var.

YİNE HER ZAMANKİ TACINI TAKTI
Gecenin en çok merak edilen kişisi, babasının tahta geçmesinden sonra Galler Prensi unvanını alan Prens William’ın eşi Kate Middleton ya da artık basında daha sık kullanılan adıyla Galler Prensesi Catherine oldu. Üç çocuk annesi Prenses, onun daha gösterişli bir taç takmasını hayal edenhayranlarını az da olsa hayal kırıklığına uğrattı. Çünkü yemek için, en sık kullandığı tacı yani Cambridge Lover’s Knot adlı tacı kullandı. Bu taç, kendisinden önce hiç tanımadığı kayınvalidesi, Prens William’ın annesi Prenses Diana ile özdeşleşmişti. Bu tacın öyküsüne birazdan döneceğiz ama biz gecenin en çok dikkat çeken kişisi Kate Middleton’ın giyim kuşamına biraz daha yoğunlaşalım. Galler Prensesi Catherine ilk bakışta, kelimenin tam anlamıyla “gelin gibi süzüldü. ” 

HEM DIANA’YA HEM KRALİÇE 2. ELIZABETH’E ‘SELAM’ GÖNDERDİ
Galler Prensesi, gecede Diana’ya sadece tacıyla “selam göndermedi.” Görünümünü tamamlayan küpeleri de bir zamanlar Prenses Diana’nın kulaklarını süslüyordu. Middleton ile ilgili olarak en çok dikkat çeken ayrıntılardan biri de üzerinde Kraliçe 2. Elizabeth’in gençlik yıllarında çekilen bir fotoğrafının yer aldığı, sarı kurdele üzerine yerleştirilmiş nişandı.

KRALİÇE’NİN İNCİ BİLEKLİĞİ
Kate’in üzerinde Kraliçe’nin bir başka hatırası daha vardı: Koluna taktığı inci bilezik. Kate, o yemekte de her zamanki tarzından ve sevdiği modacıdan giyinme alışkanlığından vazgeçmedi. Galler Prensesi Catherine’in beyaz elbisesi de onu meraklı takipçileri için gayet tanıdıktı.

AYNI MODACIDAN BENZER BİR ELBİSE GİYMİŞTİ
Omuz kısımları pırıltılı, bu elbisenin bir benzerini Kate daha önce James Bond filminin en yeni halkası No Time To Die’ın, geçen yıl eylül ayında yapılan galasında giymişti. Söz konusu elbise, galanın ruhuna uygun olarak baştan aşağı pırıltılıydı. Bu resmi yemek için seçtiği versiyonu ise beyazdı ve sadece omuz kısımlarında pırıltılı süslemeler vardı.

AŞIĞIN DÜĞÜMÜ
Şimdi gelelim Galler Prensesi Catherine’in tacına… Çünkü en çok merak edilen ve çok konuşulan ayrıntı bu taçtı. Önce tacın öyküsünü kısaca bir hatırlayalım. 1982 yılında Kraliçe 2. Elizabeth’in, o dönemde Prens Charles ile evli olan Prenses Diana’ya hediye olarak verdiği Cambridge Lover’s Knot tacı. ‘Aşığın düğümü” diye de adlandırabileceğimiz bu tacın çok eskilere uzanan bir geçmişi var. Ama modern zamanlarda onu şöhretin doruklarına çıkaran kişi Prenses Diana oldu. Charles ile evli olduğu dönemde bu tacı sık sık kullanan Diana sayesinde Cambridge Lover’s Knot, “bütün zamanların en ünlü tacı” unvanını ele geçirdi. Üstelik ailenin koleksiyonunda ondan çok daha gösterişli ve değerli taçlar olduğu halde.

YILLARCA GÜN YÜZÜ GÖRMEDEN KAPALI KAPILAR ARDINDA KALDI
Fakat Diana ile Charles’ın boşanmasından sonra bu ünlü tacın “boynu büküldü.” Diana, artık resmen ailenin gelini olmadığı için kendisine hediye edilen tacı Kraliçe’ye geri gönderdi. Bir zamanlar ‘gönüllerin prensesi’nin başını süsleyen taç, yıllarca gün yüzü görmeden kapalı kapılar ardında kaldı. Ta ki Diana’nın hiç tanışamadığı gelini, Prens William’ın eşi o dönemdeki unvanıyla Cambridge Düşesi Catherine’in başında görülünceye kadar.

18 YIL SONRA İLK KEZ KATE KULLANDI: Cambridge Love’s Knot tacı, Diana’nın 1997’deki ölümünden sonra 2015 yılına kadar, yani 18 yıl boyunca İngiliz kraliyet ailesinden hiç kimse tarafından toplum içinde kullanılmadı. 2015 yılında ise Kate Middleton, Buckingham Sarayı’ndaki bir resepsiyona giderken geçmişte Diana ile özdeşleşen bu tacı taktı. Hatta bu taç, yeni Galler Prensesi’nin en çok kullandığı taç haline geldi.

EN ÇOK KULLANDIĞI TAÇ
Kate Middleton, 2015 yılından sonra da aynı taçla bazı etkinliklere katıldı. 2017 yılında İspanya Kralı Felipe ile Kraliçe Letizia’nın konuk olduğu resmi yemekte aynı tacı kullandı. Ardından yine aynı yıl Hollanda Kralı Willem Alexander ve Kraliçe Maxima’nın onuruna verilen başka bir resmi yemeğe de Cambridge Lover’s Knot tacıyla katıldı. Aynı taç, 2019 yılında, dönemin ABD Başkanı Donald Trump ve eşi Melania’nın onur konuğu olduğu yemekte yine Kate’in başını süsledi.

19 TANE İNCİ: Madem İngiliz kraliyet ailesinin en ünlü tacından söz ediyoruz, biraz daha geçmişe gidelim… Söz konusu taç, 1913 yılında, Kralı 5. George’un eşi Konsort Kraliçe Mary’nin isteğiyle dönemin en ünlü mücevher tasarımcısına yaptırıldı. Taç, pırıltılı elmaslar ile altın ve gümüşlerle süslenmiş armut şeklinde 19 tane inciden oluşuyor. Tacın değerinin 2 ile 3 milyon sterlin arasında olduğu söyleniyor.

 

KRALİÇE 2. ELİZABETH DE KULLANDI
Bu değerli taç, ilk olarak Kraliçe Mary tarafından kullanıldı. Onun ölümünün ardından Kraliçe 2. Elizabeth’e miras kaldı. Kraliçe, bu aile mirasını gelini Diana’ya hediye etti. Fakat Diana ile Charles’ın yuvası dağılınca taç yine kraliyet koleksiyonuna döndü. Bir süredir de ailenin gelini Kate Middleton ya da yeni unvanıyla Galler Prensesi Catherine tarafından kullanılıyor. Kraliçe 2. Elizabeth, 1958 yılında katıldığı bir galada bu taçla başını süslemişti.
?

AĞIRLIĞI YÜZÜNDEN KULLANAN KİŞİNİN BAŞI AĞRIYABİLİYOR
Cambrigde Lover’s Knot tacı değerli olmasına değerli, güzel olmasına çok güzel ama bu tacın bir de yan etkisi var. Takan kişinin başını ağrıtıyor. Hem de gerçek anlamda. Kate Middleton’dan önceki sahibi Prenses Diana, hayranlarının kendisine çok yakıştırdığı bu tacı takmaktan çok da hoşlanmıyordu. Çünkü tacı her taktığında korkunç baş ağrısı çektiğinden yakınıyordu. Moda ve mücevher uzmanlarına göre bu beklenmedik bir durum değil. Çünkü Cambridge Lover’s Knot tacı, üzerindeki pırlanta, inci, altın ve gümüşler nedeniyle hatırı sayılır bir ağırlığa sahip. Bu da tacı kullanan kişide baş ağrısına yol açabiliyor.

AYNI ZAMANDA ‘GÜRÜLTÜLÜ’ BİR TAÇ
Değerli mücevher uzmanı Alexandra Michell, bu konuda bazı açıklamalarda bulunmuştu. Buna göre tacın üzerinde 19 tane kemer var. Bu kemerlerin üzerleri de çeşitli boyutlarda pırlanta, altın, gümüş ve inciye sahip. Özellikle incilerin büyüklüğü kayıtsız kalınamayacak türden. Taç üzerinde bulunan tüm bu değerli mücevherler de belli bir ağrılık oluşturuyor. Bu arada Cambridge Lover’s Knot tacı “gürültülü” bir taç. Çünkü kullanan kişi her hareket ettiğinde, kemerler üzerinde bulunan armut şeklindeki iri inciler sallanıyor ve bu da bir titreşim yaratıyor.

ASLINDA ÜNLÜ TACIN KOPYASI: İngiliz kraliyet ailesinin en ünlü tacını kısaca bu şekilde tanıdık… Peki aslında bu tacın “bir taklit” olduğunu biliyor muydunuz? Çünkü işin aslı bu. Kraliçe Mary, bu ünlü tacı yaptırırken anneannesi Prenses Augusta’nın sahip olduğu orijinal taçtan esinlenmiş. Mary’nin büyükannesi Augusto, dönemin Cambridge Dükü Adolphus’un karısı. Bugün bildiğimiz taca esin kaynağı olan orijinal taç, Prenses Augusta’ya ailesi tarafından 1818’de düğün hediyesi olarak verildi. Augusta da yıllar sonra aynı tacı en büyük kız çocuğuAugusta Caroline’e evlilik hediyesi olarak verdi. Bugünkü Cambridge Lover’s Knot işte bu değerli tacın bir kopyası. Ona esin kaynağı olan orijinal tacın ise bilinmeyen bir ailenin koleksiyonunda muhafaza edildiği düşünülüyor.

CAMILLA DA KRALİÇE ELIZABETH’İN TACINI TAKTI
Konsort Kraliçe Camilla da gecenin şıkları arasındaydı. Gece mavisi bir elbise giyen Camilla, safir içeren bir taç, gerdanlık, küpe ve bileziklerle tamamladı görünümünü. Camilla’nın kullandığı bu gerdanlık Kraliçe 2. Elizabeth’in en gözde takılarından biriydi. Bu gerdanlık ve küpelerin, 1947 yılında Kraliçe’ye düğün hediyesi olarak babası Kral 6. George tarafından verildiğini hatırlatalım. Kralice 1963 yılında bu gerdanlık ve küpelere yine aynı renk safir taşlarla süslü bir taç ve bileklik de ekledi.

SOPHIE’NİN TACI KENDİ KOLEKSİYONUNDAN
Yemekte taç takan sadece Camilla ve Kate değildi. Ailenin diğer gelini, Prens Edward’ın eşi Sophie de koyu yeşil elbisesini daha sade bir taçla tamamladı. Kraliçe’nin ölümünden sonra uzun süre toparlanamayan Wessex Kontesi Sophie de yemek için nişanını taktı. Bu nişan ona Kraliçe tarafından verilmişti. Bu arada Sophie’nin tacının kendi koleksiyonundan olduğunu da hatırlatalım. 

KARŞILAMA TÖRENİ DE GÖSTERİŞLİYDİ
Buckingham Sarayı’ndaki yemekten önce Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa’nın karşılama töreni de oldukça gösterişliydi. O tören sırasında da yine Galler Prensesi Catherine ve Konsort Kraliçe Camilla .ütün meraklı bakışları üzerlerinde topladı. Middleton, yine her zamanki tarzını yansıtan fuşya rengi bir elbise giydi. Yine Prenses Diana ile özdeşleşen fakat kendisinin de son zamanlarda sık sık kullandığı küpelerle görünümünü tamamladı. O karşılama töreninde Kate ile ilgili olarak dikkat çeken farklı bir parça vardı.

GALLER PRENSESLERİNİN BROŞU
Pırlanta ve zümrütten oluşan bu broşun aile için ayrı bir önemi var. Bu broş, bir zamanlar Galler Prensesi unvanı taşıyan Kraliçe Alexandra için yapılmıştı. Ondan sonra da bu broşu Galler Prensesi unvanını taşıyan bütün kadınlar taktı. Broş bir zamanlar, yani Charles ile evli olduğu dönemde Galler Prensesi unvanını taşıyan Diana tarafından kullanılıyordu. Fakat Diana, bu mücevheri genellikle kolye olarak kullanmayı tercih etti.

Diana, aynı broşu kolye olarak kullanmayı tercih ediyordu.

AYNI BROŞU CAMILLA DA TAKIYORDU
Ardından bu broş, tahta çıkmadan önce Galler Prensi unvanı taşıyan Charles’ın ikinci eşi Camilla Parker Bowles tarafından kullanıldı. Her ne kadar Diana’ya saygıdan ve halkın tepkisini çekmemek için Camilla, Galler Prensesi unvanını kullanmıyor olsa da Galler Prensi’nin karısı olarak bu broşu kullanma hakkı vardı.

Bu değerli broş, artık yeni Galler Prensesi olan Kate Middleton tarafından kullanılıyor.

FOTOĞRAFLAR: ALAMY, AVALON, SPLASH NEWS, MEGA NEWS AGENCY

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r
escort erzurum escort adana escort antalya escort bursa escort istanbul escort malatya escort gaziantep escort adana escort eskişehir escort

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

yatirimsiz bonus deneme bonusu veren sitelerdeneme bonusu betist yeni giriş betorspin com giriş