DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 317416-0,60%
Ankara
12°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

14 okunma

Borsa İstanbul’da altın alternatifi

ABONE OL
22 Kasım 2022 09:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Törende konuşan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Zaman, “ Türk yatırımcısı için çok önemli. Bu nedenle amacımız büyük ilgi gören bu yatırım aracını mümkün olduğu kadar menkulleştirerek, ekonomiye katkısını daha yüksek hale getirmektir” şeklinde konuştu.

FİZİKİ OLARAK ALABİLECEK

“İlk etapta 5 ton olmak üzere, 995 saflıkta, 500 milyon adet sertifikayı Borsa İstanbul da yatırımcıların işlem yapabilmeleri için arz ediyoruz” diyen Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin de “Yatırımcılar, Borsa İstanbul da oluşan pazarında sahip oldukları altının alım satımını yapabileceği gibi istedikleri zaman da sahip oldukları sertifikaları fiziki altına dönüştürüp Darphane’den alabilecekler. Altın, yatırımcısına istediği zaman alma satma ve fiziki olarak tekrar sahiplenme imkanı verecek. Yatırımcılar, Darphane Altın Sertifikası projesi sayesinde fiziki alım satıma kıyasla Borsa İstanbul Pay Piyasası’nda hızlı nakde dönüşüm, alım-satım fiyat farkının düşük olması, çalınma riskinin olmaması ve bununla birlikte vergi muafiyeti gibi önemli avantajlara sahip olacaktır” ifadelerini kullandı.

‘STOPAJ ORANI SIFIR’

Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Korkmaz Ergun ise, “Yatırımcılarımız, pay piyasasında senedini alıp sattıkları gibi, altın sertifikasını da alıp satabilecekler. Yatırımcılarımız altın sertifikasının karşılığı olan altınların saklama maliyetlerine katlanmayacaklar. Çünkü altınlar Darphane tarafından saklanacaktır. İsterlerse altın sertifikasının karşılığı olan altınları Darphane’den fiziken teslim alabileceklerdir. Altın sertifikası, 1 gram altının yüzde biri değerinde, yani küçük parçalar halinde alınıp satılabildiği için her bütçeye uygun bir üründür. Altın sertifikasından elde edilecek kazançlar için stopaj oranı sıfırdır” dedi.

‘FATF KARA LİSTESİ SÖZ KONUSU DEĞİL’

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak tüm birimlerimizle, kara para aklayıcılarına, terörizmi finanse edenlere ve her türlü suç örgütlerine karşı mücadelemiz, dün olduğu gibi bugün de kararlılıkla devam etmektedir. Öncelikle bugüne kadar yürürlüğe konulan varlık barışı düzenlemeleri, net hata ve noksan konusunda FATF tarafından ülkemize yönelik olarak yapılmış herhangi bir eleştiri bulunmamaktadır. Ülkemize yönelik bir kara para soruşturması açılması ya da ülkemizin FATF kara listesine alınması kesinlikle söz konusu değildir. Bir siyasi parti temsilcisinin hazırladığı ve adeta terör örgütlerinin basın bültenini andıran ısmarlama rapor, ülkemizin terörle her alanda mücadelesinden ve bu mücadelelerden elde edilen başarılardan duyulan rahatsızlığın bir tezahürü olarak değerlendirilmelidir” dedi.

Nureddin Nebati

‘SEÇENEKLER GENİŞLEYECEK’

Darphane Altın Sertifikası ile ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğümüz, vatandaşlarımıza yeni bir tasarruf aracı sunuyor. Darphanemiz, bugün itibarıyla Borsa İstanbul’da halka arz yolu ile altına dayalı sertifika ihraç edecek. Darphane Sertifikası’na yatırım yapan tasarruf sahipleri altınlarını fiziki olarak da teslim alabilecek” dedi.

Böylece vatandaşların tasarruf seçeneklerinin genişleyeceği gibi Hazine’nin altın rezervlerinin üretici ve ihracatçıların yeni yatırımları fonlamasının da sağlanacağına dikkat çeken Nebati, yeni tasarruf aracının, Türk Lirası’nın değerinin korunmasına da yardımcı olacağını dile getirdi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.