• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 3 °C
 • İzmir 14 °C
 • Şanlıurfa 11 °C

Zafer Günlerinin Gecikmesi

Mustafa SOYKÖK

Muhafazakar Algılar Karşısında Sahih Dindarlık - Mustafa Soykök Yazdı...

İşlerin bir türlü yolunda gitmediği günlerden biriydi. Takip edilmekten endişelenen birkaç sahabe usulca Hz. Peygamber’in (Sas) bulunduğu yere yaklaştılar. Çetin imtihanlardan geçiyorlardı, boğazlarına kadar dayanmış, tahammülü zor, ağır sabır yüklerini zayıf omuzlarında taşımaktaydılar. Rahatın dünyada değil Cennette olduğunu bir an için unutarak “Ne zaman?” dediler. Ey Allah’ın Peygamberi zafer ne zaman? Allah’ın Elçisi, kendisine inanmış 3-5 insanla bu dünya imtihanının zaferle taçlandıran peygamberlerden bahsetti. Çağrısına hiç bir yankı bulamayan, demir testerelerle baştan aşağı vücudu ikiye bölünerek şehit edilen gerçek muzaffer peygamberleri ve dava adamlarını anlattı. Ve ardından ekledi: “Allah’a yemin ederim ki Allah bu dini mutlaka üstün tutacaktır. Fakat siz acele ediyorsunuz.”[1]

Dava adamlarının en büyük imtihanlarından birisidir; zafer günlerinin gecikmesi. Zaman uzadıkça yüreklerden heyecan, gözlerden umut ışıltısı çekilmeye başlar. Zihinlerde muhkemleştirilen çiviler gevşemeye yüz tutar. Hak davanın hamalları olarak zaferle değil seferle mükellef olduğumuzu unuturuz. Dünyanın her şeyiyle bir imtihan olduğunu, davanın temel esprisinin Cennete girme hedefi olduğunu, nihai zaferin ancak Cennetle elde edilebileceğini unuturuz.

İslam ordusunun dünyalık karşısındaki bir anlık gafleti ve emre itaatteki tereddüdü sebebiyle Uhud’da yaşanan zor anların ardından nazil olan Ali İmran Suresi 140-1. Ayet-i Kerimeler bu temel düsturu öğretmiştir bizlere: “Şayet siz (Uhud’da) yara aldı iseniz, karşınızdaki düşman topluluğu da (daha önce Bedir’de) benzer bir yara aldı. İşte Biz, Allah’ın gerçek müminleri ortaya çıkarması, sizden şehitler edinmesi, müminleri tertemiz yapıp kâfirleri imhâ etmesi için, zafer günlerini insanlar arasında nöbetleşe döndürür dururuz. Allah zalimleri sevmez.”

Bu ayetlerden öğrendiğimize göre zafer günlerinin gecikmesinin muhafaza-kârlaşmış ve alabildiğine dünyevileşmiş hantal bir bünye ile anlaşılması asla mümkün olmayan dört önemli sebebi vardır:

 1. Gerçek müminleri ortaya çıkarması Allah’ın
 2. İçimizden şehit/şahitler edinmesi. Hedefe koşarken çatlayan doru küheylanlar gibi, son nefesine kadar cihad delisi olup hayırlı bir çalışma esnasında ruhunu teslim edecek kullarının olması Allah’ın.
 3. İrili-ufaklı, bilindik-bilinmedik nice günahlarını mü’minlerin, Settar ismi celali ile bu sebeple örtecek olması Allah’ın.
 4. Bu ümmeti, sabun köpüğü gibi gelip geçici küçük muzafferiyetlerle değil, uzun soluklu ve sabır yüklü mücadelelerle tağuta karşı aziz etmek istiyor oluşu Allah’ın.

O bizim sahibimizdir. Sahibi “O” olan hiçbir dönemde mağlup olmaz. Bu dava üç beş kötü haberle değersizleşebilecek kadar basit değildir. Asıl tehlike bizim inandığımız gibi yaşamayı terk etmemiz, temel esaslarımızı, değerlerimizi ve ahlaki ilkelerimizi yitirerek muarızlarımız gibi yaşamaya başlamamızdır.

Biz muhafaza-kârlaşır, faizci kapitalist sisteme entegre olarak Bakara Suresi 278-9. Ayetlerin ifadesiyle Allah’a ve Rasulüne savaş ilan edersek, “Sakın zalimlere meyletmeyin, sempati duymayın. Yoksa size ateş dokunur. Aslında sizin Allah’tan başka yardımcınız yoktur. Sonra O’ndan da yardım görmezsiniz.”[2]buyurduğu halde Kur’an; batıyı bir medeniyet projesi olarak görür ve onaylarsak hangi debdebeli sonuçlar bizi muzaffer kılabilir.

Tarafımız onun tarafı olduktan, yüreklerimiz O’nun rızası için attıktan sonra hangi yenilgi bizi mağlup kılabilir. Acele mi ediyorsunuz? Geciktiğini mi düşünüyorsunuz? Hayır, gecikmedi zamanını bekliyor. Allah bizi bununla imtihan ediyor. 

 


[1] Buhârî, Menâkıb 25.

[2] Hud Suresi,113.

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim