• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 20 °C
  • Şanlıurfa 20 °C

Yusufca Hayata Bakmak...

Abdulkadir SEVEN

Yusufca Hayata Bakmak

Issız bucaksız çöl kumlarında; yusufumun kanlıdır gömleği. Dipsiz kuyular da, zifiri karanlıklar da yıldızlar dökülür kıskanç bakışlara. El verdiği, omuz dayadığı kardeşler heva uğruna adar yusufumu.

Yusufum! Çileyi omuzlar körpecik yüreğinde. 

Nice diyar dolaştı. Nice meskenler geçti. Hor ve hakir bakışlarda, şehvetli suratlarda yollar aldı. Üç kuruş bedele kölece satılır oldu yusufum.

İmtihan! Alnımıza vurulmuş kutlu bir eylem. 

İmtihan züleyha’dır.

Yırtık bir gömlek.

Bazen de Cebinde meteliksiz, yamalı gömlektir.

Namus ki söze değil, yüreğe konan bir AR’dır.

Gömleğin nerden yırtıldığına bakılır. Yama tutar mı? Tutmaz mı?

Yusuf’san önce sevmekle başlayacaksın çileye… 

Öyle bir seveceksin ki; şüphe olmayacak içinde. Öyle saf, öyle temiz olacak işte.  
Dağlar yoldaş, taşlar arkadaş, kuyular sırdaşın olacak. Önce sıla yakacak içini… Sonra adı hasret olan tüm özlemler gelecek peşinden… Sabırla başlayacak dünya sürgünün. 

Ah be Yusuf’um!

Köle olup diyar diyar dolaşacak  pazarlarda satılacaksın… Saraylara ayağında kelepçeyle gireceksin. Sonra körpe dimağından bir ah! çekeceksin., Çileden geçmeden gidilmez hiçbir yere.. Çekecek çekecek hep pişeceksin... 

Ah be Yusuf’um!

Her yüreğin hasretle kavrulduğunda; Yusuf olmak zor diyeceksin. İftiralar atacaklar, kefenden zor gömleğinle imtihan olacaksın.

Ne zamanki sebepler kapısını kapatıp tümden, Dönünce yüzünü Rahmana bir haber gelecek gaybtan:
 “Yusuf tertemizdir günahtan” Sultanlığın yolu zindandan geçecek bileceksin… 

Yusufken sultan olmakta zor Hele Yakub'un Yusuf'u olmak, işte o hepsinden zor…

Ah be Yusuf’um!

Yusufi olmak kolay mı? Sandın. Gömleği arkadan değil, önden yırtılanlardan olmak ne acı bir duygu. Günahı azımsamak, kendine güvenmek ve’’ ENE’’ şehvetine kapılmak, katran ve zakkumdan olsa gerek. 

İnsanız ve zaaflar bizedir. Bazen yenik düşmek de bizedir. Yolda yürürken ayakucumuza bakarken ayaklar karışır. Davudi sesimiz bazen incelir. Hoş kelimeler, nahoş olur. Nurla donatılmış yüz, ağarmaya tutulur. Mutmain kalp/sekinete ulaşmışken, ok misali delik deşik de olabilir. Bunca olumsuzluğa rağmen Rabbinin beyanı Yusuf’a verdiği surede;

24- Andolsun kadın onu arzulamıştı, -eğer Rabbinin (zinayı yasaklayan) kesin kanıt (burhan)ını görmeseydi- o da (Yusuf da) onu arzulamıştı. Böylelikle Biz ondan kötülüğü ve fuhşu geri çevirmek için (ona delil gönderdik). Çünkü o, muhlis kullarımızdandı.

33- (Yusuf) Dedi ki: "Rabbim, zindan, bunların beni kendisine çağırdıkları şeyden bana daha sevimlidir. Kurdukları düzeni benden uzaklaştırmazsan, onlara (korkarım) eğilim gösterir, (böylece) cahillerden olurum."

34- Böylece Rabbi, duasını kabul etti ve onların hileli düzenlerini kendisinden uzaklaştırdı. Çünkü O, işitendir, bilendir

Yusuf tek başına ne yapılabileceğinin en şahane örneği

Yusuf kuyuların efendisi
Yusuf efendisine ihanet etmeyen sadık köle
Yusuf kölelikten efendiliğe geçiş
Yusuf züleyhaya rağmen ahlak abidesi
Yusuf erkekliğin şanı şerefi
Yusuf evlat
Yusuf çile
Yusuf kurtuluş
Adanmış bir yürek; bedeli mahzende olsa, yıllarca hücrede de unutulsa direnmesini bilmelidir.
Direnmek: Hayatın her alanına karşı dik durma ve sıkıntıların altında ezilmeme..Bazen yük o kadar olur ki direncinizi korumak da zorlanırsınız. Takatinizin bittiğini hissedersiniz. işte o zaman Rabbinizin zafer muştusu sizi daha çok erdemli kılar ve direnmeye iter. Nasrun mınellahi ve fethın garib

Direnişçi olmak nefsin azalarına karşı direnç göstermek, cepheye gitmeden cephe hazırlığında olmaktır. Azığı sağlam olanın direnci sağlam olur. Sadakat dirençle gelir. Teslimiyette öyledir. Teslim oldukça, hürleşecek, hürleştikçe kölelikten kurtulacaksın. Yalnız direnişçiler özgürleşir.Köleler her yerde köledirler..Bazen bakarsınız nefsine köle bazen kula köle...

Önemli olan ayağımızdaki prangaların farkına varmak ve direnişçi bir ruhla karşı koymaktır.

 


Selam ve dua ile...


Abdulkadir Seven...

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim