• BIST 79.945
  • Altın 125,040
  • Dolar 3,0730
  • Euro 3,3444
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 24 °C
  • Şanlıurfa 28 °C

Yeryüzündeki Cennetler... Medine-i Münevvere İzlenimleri (2)

Mehmet Ali AYTEKİN

Selamlama kapısından çıkınca Cennetü’l-Baki’ karşılar peygamber misafirlerini. Milletimizin edep ve hürmetinden dolayı “cennet” olarak nitelediği meşhur kabristanlık. Önceleri bir çalılık iken yeryüzü cennetine nasıl dönüştüğünü bağrında barındırdığı misafirleri öğrenince daha iyi anlıyor insan. Milletimizin verdiği isim ne kadar da isabetli. Her ne kadar Arap kardeşlerimiz tarafından “Makbaratü’l-Baki’/Baki’ Kabristanlığı” denilse de milletimiz nazarında Cennetü’l-Baki’dir burası. Efendimizin (s.a.s.) mübarek zevceleri, çocukları, amcaları, halaları başta olmak üzere Hz. Osman’ın da aralarında olduğu binlerce sahabe efendilerimizin ve İmam Malik gibi İslam’ın önemli şahsiyetlerinin medfun olduğu, ismi ile müsemma olan bir yeryüzü cenneti.

Elimizdeki krokinin de yardımı ile ecdadımız Osmanlı’nın yaptırdğı ama sonraları yıktırılan türbe kalıntılarında kimin nerede medfun olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Her birerine selam veriyor, duamızı yapıp veda ediyoruz Cennetü’l-Bakinin özel misafirlerine.

Hava sıcaklığı 48 derece. Arabanın kliması yetersiz kalıyor. Klimaların olmadığı zamanlarda Allah Rasülü ve sahabeleri ne yapardı acaba? diye soruyoruz kendi kendimize. Yüksek ve modern binaların arasında asr-ı saadetten izler arıyoruz peygamber şehrinde. Sanki tarihinden koparılmaya çalışılmış gibi bir izlenim oluşuyor zihinlerde. Az da olsa yine Efendimize ve sahabelere ait izlerin hala varlığını devam ettirdiğini görüyoruz Taybe’de.

Mescid-i Nebevinin hemen 200 m. güney batısında, Efendimiz’in (s.a.s.) bayram namazını kıldırdığı yere yapılan Ğamâme diğer adıyla Musalla Mescidi bulunuyor. Hutbe esnasında Efendimizi (s.a.s.) bir bulut gölgelediği için bu isim verilmiş mescide. Bu mescidin civarında Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer ve Hz. Ali’nin (r.anhüm) bayram namazı kıldırdıkları yere yapılan ve kendi isimleri ile anılan küçük mescitler de ayakta kalabilen tarihi yapılar arasında. “İyi ki bunlar yıkılmamış, ayaktalar” diye teselli buluyoruz; ama bakımsızlıkları, ilgisizlikleri içimizi burkuyor.

Ğamame mescidinin takriben 300 m. kuzeyinde Beni Sâide Sakifesi (gölgeliği) bulunuyor. Hz. Ebu Bekir’in halife seçildiği meşhur yer. Şu anda bir park halinde. Burası bize Efendimizin vefatını hatırlatıyor, hüzünleniyoruz…

Bu mübarek şehre gelinir de Uhut Şehitliği ziyaret edilmez mi? Hani şu Rasule itaatsizliğin Müslümanlara neye mâl olduğuna/olacağına dair büyük dersin alındığı meydan. Orduda bulunan münafıkların savaş öncesi mücahitlerin safını terk ettiği ve üç bin müşriğe karşı yedi yüz aslanın kahramanca cenk ettiği Uhut Savaşının cereyan ettiği alan. Efendimizin (s.a.s.) mübarek dişinin kırıldığı, yanaklarından kanların damladığı, Allah’ın aslanı Hz. Hamza’nın, Medine’de ilk Kur’an muallimliği yapan Hz. Mus’ab’ın ve yetmiş civarında sahabenin şehit olduğu, birçok acıklı olayın yaşandığı hüzünlü yer.

Efendimiz’in (s.a.s.) “Allah’a yemin olsun ki ashabımla birlikte şehit olup Uhut dağının eteğinde gecelemeyi ne kadar çok isterdim” (Beyhaki) buyurduğu şehitlilikte yatan kahramanları Efendimiz (s.a.s.) sık sık ziyaret eder, onlara selam verir ve duada bulunur, onların ziyaret edilmesini teşvik ederdi.

Bu teşvike ve sünnet-i rasüle imtisalen Uhut şehitlerini ziyaret ediyoruz. Şehitlikte Hz. Hamza, Abdullah b. Cahş ve Mus’ab b. Umeyr (r.anhum) gibi bazı sahabeler medfun. Şehitlerin pek çoğu, yaşanan sel felaketinden dolayı Cennetül-Baki’ye nakledilmiş. Allah’ın aslanına ve diğer şehitlerimize selam verip dua ediyor, Okçular tepesine çıkıyoruz. Efendimizin elli okçu yerleştirip “Biz öldürülsek dahi kesinlikle yerlerinizi terketmeyin” talimatını verdiği; ama savaş esnasında talimatın ihmal edildiği Ayneyn tepesine.

Karşımızda Peygamberimizin (s.a.s.) “Uhut bizi sever biz Uhut’u severiz” buyurduğu Uhut dağı ve eteklerine yakın kısımda, savaş sonrası Efendimizin ve bazı sahabelerin bir süreliğine istirahat buyurduğu mağara. Tarihi olayı zihinlerimizde canlandırma çabasından sonra hep birlikte Rabbimize el açıyoruz: “Bizleri, annelerimizi, babalarımızı, eşlerimizi, çocuklarımızı, dostlarımızı ve tüm Müslümanları Allah Rasülü’ne itaatsizlikten koru Allah’ım. Bu şehitlere nasip ettiğin gibi hepimize canımızı, malımızı senin ve Rasülünün yolunda feda etmeyi ve bu yolda şehit olmayı nasip eyle Allah’ım. Bizleri her türlü şirk, küfür ve nifaktan koru. Cennet vatanımızı bütün münafıkların, din ve vatan düşmanlarının tuzaklarından, tasallutundan muhafaza eyle Allah’ım ...”

Ey mahrem-i bî müşterek-i kurb-i Hüda,

Dilden eserin itmesün Allah cûda,

Her zerre-i hâk-i kadem-i hazretine,

Canım da feda, ten de feda, ben de feda.

 

Mehmet Ali AYTEKİN'in Diğer Yazıları

 

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim