• BIST 78.739
 • Altın 126,866
 • Dolar 3,1113
 • Euro 3,3879
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 18 °C
 • Şanlıurfa 21 °C

Yeni Türkiye'nin kurtuluş destanı

Yeni Türkiye'nin kurtuluş destanı
Araştırmacı-Yazar M.Emin Gerger’den,“Yakın Tarihimize” ışık tutan Önemli bir Eser!..

Araştırmacı-Yazar M.Emin Gerger’in, büyük bir emek vererek hazırladığı “Başyazar Velid Ebüzziya’nın Milli Mücadele Hatıraları Yeni Türkiye’nin Kuruluş Destanı” adlı 6 Ciltlik Eser Gerger Yayınları tarafından yayınlandı.. Başyazar ve Milli Mücadele Kahramanı Gazeteci, Fikir adamı, Başyazar Velid Ebüzziya’nın Hatıralarıyla Türkiye’nin “Yakın Tarihi”ne ışık tutan, Birinci Cildi 355 sayfa olan bu önemli Külliyat, toplam 2200 sayfadan  meydana geliyor ve “Türkiye’nin kurtuluş ve kuruluş destanını” anlatan çok önemli tarihi bilgi ve belgeleri ihtiva ediyor..

Araştırmacı-Yazar M. Emin Gerger, Eserin Önsözünde şunları söylüyor: “Abdurrahman Velid Ebüzziya, büyük Gazeteci, Matbaacı, yurdumuzun en kara günlerinde vatan uğrunda Mücahid, Türk Basınının yüzakı temsilcilerinden, bilhassa “Tevhid-i Efkâr Gazetesi”nin sahibi ve Başmuharriri (Başyazarı). 1884’te İstanbul’da doğdu. Büyük Gazeteci ve Matbaacı Ebüzziya Mehmed Tevfik Bey’in üçüncü oğludur. Önceleri, Ebüzziyazâde Velid Bey diye tanınmış, soyadı kanunu çıktıktansonra babasının kullandığı Ebüzziya künyesini soyadı olarak almıştır.. 1908’de İkinci Meşrutiyet’in ilanı üzerine, babası ve kardeşi Konya’dan İstanbul’a dönmüşler, Velid Bey de Avrupa’ya gitmek fırsatını bulmuş ve Hukuk tahsilini Paris’te ikmal etmiş, aynı zamanda Siyasi İlimler Mektebi’nden mezun olmuştur. Memlekete dönünce, babasının malı olan “Tasvir-i Efkâr Gazetesi”nde ve babasının yanında Gazetecilik hayatına atılmıştır. 1913’te babasının ölümü üzerine, Gazete’nin Başmuharrirliği’ni üstüne almış ve kardeşi Talha ile birlikte, 1918’e kadar Gazete’yi çıkarmaya devam etmiştir.

Yeni Türkiye'nin kurtuluş destanı

Birinci Cihan Harbi (1. Dünya savaşı) içinde Tasvir-i Efkâr (Gazetesi), Türkiye’nin en çok satan resimli günlük Gazetesi olmuştu. Mütareke’de İstanbul’un işgali sırasında, Şehzadebaşı’nda şehid edilen askerlerin fotoğraflarını çekip teksir ederek, etrafa yaydığı için İngilizler tarafından tevkif edilerek (tutuklanarak), Malta’ya sürülmüştür. Bu arada ağabeyi Talha Bey, Bekirağa Bölüğü mahzenlerinde hapsedilmiş ve orada teverrüm ederek (Verem hastalığına yakalanarak), ölümüne sebebiyet verilmiştir. Velid Bey, zaferden evvel İstanbul’a dönüşünde; “Tevhid-i Efkâr Gazetesi”ni tesis ederek, İşgal kuvvetlerinin ve İstanbul Hükümeti’nin tazyiklerine rağmen, bir an mücadeleden geri kalmamış, İstanbul’da Ankara Hükümeti’nin gayri resmi sözcüsü olmuş, yazılarıyla umumi efkârda “Milli Mücadele” lehinde derin tepkiler meydana getirmiş ve bu yayınlarıyla işgalden ıstırap duyan gönüllere büyük ümitler vermiştir. Anadolu’ya mühimmat ve malzeme kaçırmak işlerinde her türlü cefayı, kahrı hatta ölümü göze alarak, kahramanca çalışmıştır! Velid Bey, bu işlerde çok defa yalnız bir idareci gibi çalışmamış, zaman zaman fedai, hammal, gemici gibi, Cephâne Depoları’nı soymak, Mavna’dan Mavna’ya sırtında çuval sandık taşımak ve cephane yüklü Mavnaların dümenine geçip, bunları İşgal Filoları’nın arasından geçirerek Karadeniz yoluyla Anadolu’ya ulaştırmak suretiyle de yapmıştır. Zafer’den sonra Gazetesi’ndeki vatanperverâne neşriyatı ve M.M. Grubundaki değerli hizmetleri dolayısıyla “İstiklâl Madalyası” ile taltif edilmiştir.

Fakat Cumhuriyet’in ilanından sonra, Gazetesi’ndeki bazı neşriyat (yayınlar) dolayısıyla, evvela İstanbul, sonra Diyarbakır İstiklâl Mahkemeleri’ne sevk edilmiş, “Beraat” etmiş ve “Takrir-i Sükûn Kanunu” mucibince kapanan Gazetesi’ne neşir (yayın) müsaadesi verilmiştir.. Başyazar Velid Ebüzziya, kuvvetli bir seciye sahibi idi. İnandığı fikirlere, her ne pahasına olursa olsun bağlı kalır, bu hususta fedakârlık yapmaktan ise daima hususi menfaatlerini, hatta rahat ve huzurunu feda etmekten çekinmezdi. Şahsına yapılan fenalıkları müsamaha ile karşılar, fakat memleket menfaatine aykırı bir hareketi katiyyen affetmezdi.. 30 Ağustos Zaferi’ni sağlayan Büyük Taarruz için gerekli olan cephaneyi; kırk bin (40.000) sandık içinde, altı düz “Mersin Vapuru”ile fırtınalı bir havada, İngiliz Filosu’nun arasından geçirerek İnebolu’ya 12/12/1921 tarihinde o kaçırmıştı. Bu başarısı için 02/04/1922’de, “İstiklâl Madalyası” ile ödüllendirilmişti.

Lozan Andlaşması’nda tek Türk Gazeteci’si olarak yeraldı… Başyazar Velid Ebüzziya,“İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Reisliği (Başkanlığı)” da yaptı. “Millî Mücadele” (Milli Mücahede)’nin kazanılması ve güçlü, yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında fikri, askeri, siyasi açılardan büyük ve unutulmaz, takdire şayan hizmetlerde, fedakârlıklarda bulundu. “Kısa zamanda Gazetesi, Milli Mücadele’nin belkemiği halini aldı…

Gerger’in büyük emeklerle hazırlayıp yayınladığı,“Başyazar Velid Ebüzziya’nın Milli Mücadele Hatıraları Yeni Türkiye’nin Kuruluş Destanı” adlı 6 Ciltlik Külliyat, Yeni Türkiye’nin kurtuluş ve kuruluş Destanı’nı okuyup öğrenmek isteyen herkes için çok önemli tarihi bir kaynak ve yakın Tarihimizin bilinmeyen bir çok taraflarını ortaya koyması bakımından, ders ve ibretlerle dolu mutlaka okunup, yararlanılması gerekli çok önemli bir başvuru kaynağı durumunda!..Kaynak: Haber 7

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Hadis yarışmasıyla yeni ufuklar19 Şubat 2016 Cuma 11:10
 • Türkler Müslüman Oluyor09 Şubat 2016 Salı 19:14
 • Gerçeğin Aynasında Bediüzzaman09 Şubat 2016 Salı 19:07
 • Kerkük'teki son Osmanlı yadigarımız da yıkıldı08 Şubat 2016 Pazartesi 15:43
 • Kabaklı Hoca’ya İstanbul’da vefa gecesi07 Şubat 2016 Pazar 16:46
 • Derviş çeyizi açıldı03 Şubat 2016 Çarşamba 10:56
 • Siyahi yönetmenden 'Oscar' boykotu25 Ocak 2016 Pazartesi 08:01
 • 35 bin yıllık İzlemme Rekoru kırdı21 Ocak 2016 Perşembe 10:06
 • Sağcı, Solcu ve İslamcılara göre...14 Ocak 2016 Perşembe 18:24
 • Orta Çağ İslam iktisat düşüncesi08 Ocak 2016 Cuma 19:36
 • Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim