• BIST 79.366
  • Altın 126,236
  • Dolar 3,0883
  • Euro 3,3729
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 21 °C
  • Şanlıurfa 26 °C

Uçurumdan Önce Son Mektup…

Uçurumdan Önce Son Mektup…
Haber Burada

Gönülden gönüle yol bulunur. Bu mektup yürek sahiplerine hitaben yazılmıştır. Allah'ın sonsuz güç  ve kudret sahibi olup Amerika’dan da Rusya’dan da Çin ve İsrail’den de büyük olduğuna iman etmeyenler; "Mümin bir delikten iki defa üst üste ısırılmaz" buyuran bir Peygamber'in ümmeti olarak feraset zırhıyla kuşanmaya yanaşmayanlar, inananların kardeş oluşlarını Allah'ın bir emri olarak görmeyenler lütfen zahmet buyurmasınlar.

1- Reel politik tanrılara iman etseydik Fatiha'yı öğrenmez, Fil Suresini ezberlemezdik. Konjektür hazretlerine teslim olsaydık Mekke'de çelikleşmez, Medine'de devletleşmezdik. Bedir, Uhud, Hendek, Hudeybiye, Mekke'nin ve gönüllerin fethi vs. hiç biri yaşanmazdı. Toz olur duman olur moğollara, haçlılara meze olurduk. Çanakkale'de göğsümüzü siper etmez, Sarıkamış'ta buz tutmazdık. Hayat iman ve cihattır. Allah'a iman etmek, Allah'tan ümit etmektir. İnananlar güçlüdür, inananlar üstündür. İzzet ve şeref Allah'ın tarafındadır.

2- Uçurum kenarında dar bir geçit düşünün. İşte onun üzerinde yürüyoruz. Uçurum kaderimiz, kader imtihanımız. Son iki yüzyıldır büyük büyük badireler atlatmışız. Modern İbn Sebeler, Lawranceler aramıza fitne tohumları ekmiş. Emperyalist güçler topraklarımızı ve yüreklerimizi acımasızca bombalamışlar. Namuslarımızı, değerlerimizi çiğnemişler. Her bombalama, her işgal bizi daha fazla birbirimizden koparmış. Mankurtlaşan yerli işbirlikçiler peydahlanmış, ulus devletlerimiz, suni sınırlarımız olmuş. Küçük milliyetçikliklere bölünmüşüz. Düşmanlarımız birleşirken biz hep parçalanmışız.

Tamam, kabul kimimizde evlat acısı, kimimizde kuyruk yarası, telafisi zor kırılganlıklar... Ama biz uçurumun kenarında yol alıyoruz. Sarmaş dolaş olmasak da el ele tutuşmalıyız. Buna mecburuz yoksa aşağıya düşeceğiz, silinip gidecek, insanlığın geleceğine dair bütün umutlarla beraber yok olacağız. Afrika'da su kuyusuna muhtaç yerlilerin de New York sokaklarında yaşayan kimsesizlerin de ümidi biziz. Cahiliyyenin koyu karanlığında boğulan insanlık bizi bekliyor.  Ahirette sancağı altında toparlanacağımız Hz. Muhammed'in  (sas) bizlere en büyük emanetidir kardeşliğimiz ve ümmet oluşumuz. Yerler gökler şahit olsun ki İslâm Birliği bir hayal değildir. Yerler gökler şahit olsun ki egemenlerle hesaplaşılacak ve yeni bir dünya kurulacaktır. Çünkü biz âlemlere rahmet Peygamber'in (sas) âlemlere rahmet ümmetiyiz.

3- İslâm, hukuk dinidir. Fıkıhsız dava olmaz, fıkıh göz ardı edilerek bir mücadele metodu oluşturulamaz. Düşman Ebu Cahil gibi, Ebu Leheb gibi, Firavun hatta Nemrut gibi zalim bile olsa ülke içinde silahlı çatışmaya girilemez. Bire bir davet imkanının kalmadığı, bütün imkanların tüketildiği zamanlarda hicret etmek müminlere farzdır. Dışarıya çıkılacak, güçlü olunacak, devlet olunacak ondan sonra "kıtal" farz kılınacaktır. İçerde "kıtal" değil "davet" söz konusudur. Kıtal, davetin netice vermemesi durumunda dışarıda uygulanacak bir yöntemdir.

4- Zalime zulmünü haykırarak lanetlemek elbette güzeldir. Ancak İslâm Ülkelerinde yaşanan iç kavgalarda taraflardan bir taraf olmak meseleyi daha da içinden çıkılmaz hale getirmekte, akan kanı durdurmamakta, Uluslararası şer Güçlerin İŞİD vb. taşeron örgütler vasıtasıyla bölgede güç sahibi olmalarına sebep olmaktadır. Arabuluculuk her zaman hayırlıdır. Coğrafyamızda yaşanan her türlü insanlık dışı vahşet karşısında ekonomik ve siyasi ambargo gücümüzü kullanmak ve batıya alternatif D 8 tarzı iş birliği projeleri geliştirmek önemlidir.

5- İslâm ülkelerinin zalim idarecileri, halklarını hor gören ve sömüren gafil yöneticileri Türkiye’nin liderliğinde D 8 gibi alternatif bir oluşumda yer alabilmişlerdir. (D 60 ve D 160 bunu takip edecekti.) Bu Amerika, Rus, Alman, Çin yanlısı olmadan da siyaset üretebileceğimizi göstermektedir.

İkna edebilir, birlikte olmanın oluşturacağı sinerji ve tesanüt kuvveti ile meydana gelecek ekonomik refah ile zalimleri zulümlerinden vazgeçirebiliriz.

İslâm dünyasının en zalim, en işe yaramaz yöneticileri bile Obama’dan, Putin’den, Merkel’den, Cameron’dan daha masumdurlar. Ortak tarihi ve kültürel paradigmalara sahibiz. Diğerlerine stratejik ortaklık kurmak için harcadığımız emeğin yarısı ile bunları ikna edebilir; haksızlık, sömürü ve işbirlikçilikten vazgeçirebilir, İslâm Birliğini kurabiliriz. Yöntemin çatışma değil diyalog olması elzemdir.

6- Ümmet sevgisi imandandır. Eksiğimizle-fazlamızla, günahımızla-sevabımızla, azımızla-çoğumuzla, siyahımızla-beyazımızla, türkümüzle, kürdümüzle, arabımızla, lazımızla, çerkezimizle biz bir ümmetiz. Ümmet nefreti yenecek.

7- Şimdi sormalıyız İsrail’in Filistin’de ne işi var? Şimdi sormalıyız coğrafyamıza Ortadoğu ismini kim verdi? Buralar kimin doğusunun ortası? Şimdi sormalıyız Suriye, Irak, Suud, Mısır, Ürdün, Lübnan, Yemen niçin kuruldu? Şimdi sormalıyız çok değil bundan sadece bir buçuk asır önce olmayan bu sınırları kim çizdi? Bizim dışımızdakiler hep birleşirken neden biz bölünmeli, parça parça olmalıyız?

8- 11 Eylül sonrası yaşanan süreçte BOP kapsamında oynanan filmin özeti şudur: Irak ve Suriye yerle bir edilerek, medeniyet değerleri yok edilerek insansızlaştırılmakta, Güneydoğu Anadolu bölgemiz PKK terör örgütü marifetiyle boşaltılmakta neticede "sözde arzı mevud" kapsamında büyük israil devletine zemin hazırlanmaktadır.

9- Şan-şöhret ve tekebbürü bir kenara bırakın. Bu coğrafyada dökülen kardeş kanını durdurmaktan, Siyonist haçlı emperyalist güçlerin bizi birbirimizin kanında boğmasına engel olmaktan daha önemli bir işimiz yoktur. Öncelikle Türkiye, İran, Mısır, Irak, Suudi Arabistan, gerekirse Pakistan, Endonezya, Bangladeş, Malezya, Nijerya bir araya gelmelidir. Bu ülkelerin siyaset teorisyenleri, arkalarına Amerika’yı, Rusya’yı ve Çin’i almadan da bir araya gelip siyaset ve ekonomi geliştirilebilecekleri hususunda ikna edilmelidirler. Irk ya da mezhep farklılığı Avrupa Birliği vb. oluşumlar gibi ittifak kurmaya hatta bir arada yaşamaya engel değildir. Bırakın farklı mezhepleri farklı dinlerden insanlar da bir arada yaşayabilirler. Biz bu topraklarda, batılı adam zehir tenekeleri ile aramıza fitne tohumları ekmeden önce bin yıla yakın Ermenisi ile Rumu ile Yahudisi ile birlikte barış içerisinde yaşamışızdır.  

10- Bütün İslâm ülkeleri faize dayalı neoliberal politikalardan vazgeçebilir, iki asırdır maruz kaldıkları sömürü sistemine itiraz edebilirler. Petrol bizim petrolümüz, gaz bizim gazımızdır. İş gücü ve beyin gücü bizimdir. Hepimizi zengin edecek ticaret hacmine sahibiz. Ortak bir para birimine geçebilir, olup biten her şeyi tersine çevirebiliriz. İnsanların kültürel değerlerini, örf, adet ve geleneklerini yaşatmaları, ana dilde eğitim hiç ama hiç bir problem teşkil etmez.

Haydi yeniden ve yine taptaze besmeleler çekelim! Tarih bizim elimizle yeniden yazılmayı bekliyor. Dünya bize biz birbirimize emanetiz. Büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öper, selam ve dua ederim.

 

                                                                                                                             Mustafa Soykök

www.mustafasoykok.com

Yazarın Tüm Yazıları İçin TIKLAYINIZ>>>

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim