Türkiye’de İlk defa Düzenlenen Dünya Müslüman Azınlıklar...

Türkiye'de İlk defa Düzenlenen Dünya Müslüman Azınlıklar Zirvesi İstanbul'da Başladı

123 ülkeden 215 temsilcinin katıldığı zirve Dolmabahçe Sarayında Cumhurbaşkanı Erdoğanın açılış konuşmasıyla başladı.

16 Nisan 2018 - 18:28 - Güncelleme: 17 Nisan 2018 - 01:09

ABD’den 3, Almanya’dan 2, Antik Barbuda’dan 1, Arjantin’den 3, Avusturya’dan 4, Avusturalua’dan 5, Bahamas’tan 1, Barbados’tan 3, Belçika’dan 2, BELİZE/Belize City’den 1, Benin’den 2, Bermuda’dan 1, Bolivya’dan 2, Bonaire’den 1, Botswana’dan 2, Burkina Faso’dan 2, Bulgaristan’dan 1, Brezilya’dan 4, Cayman İslands’dan 1, Curaçao’dan 1, Çin’den 4, Danimarka’dan 2, Doğu Tımor 1, Domınıca’dan 1, Dominik Cumhuriyeti’nden 1, Ekvator’dan 1, Ekvator Ginesi’nden 1, El Salvador’dan 1, Fiji’den 1, Fildişi Sahilleri’nden 2, Fransız Polinezyası’ndan 1, Gabon’dan 1, Gana’dan 2, Gine Bissau’dan 2, Güney Afrika Cumhuriyeti’nden 2, Guam’dan 1, Guetamala’dan 1, Guyana’dan 1, Gıreneda’dan 1, Gürcistan’dan 3, Haiti’den 2, Hırvatistan’dan 1, Hindistan’dan 7, Hong Kong’dan 2, Honduras’tan 2, İngiltere’den 2, İspanya’dan 2, İtalya/Sicilya’dan 1, Jamaica’dan 1, Japonya’dan 2, Karadağ’dan 1, Kanada’dan 3, Kamboçya’dan 3, Kamçatka’dan 1, Kamerun’dan 1, Kenya’dan 1, Kiribati’den 1, Kolombiya/ Bogoto’dan 1, Kongo’dan 1, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nden 2, Kore’den 2, Kosta Rika’dan 1, Kosta Rica/ San José’den 1, Kosova’dan 1, Krismas Adaları’ndan 1, Küba’dan 2, Laos’tan 1, Liberya’dan 2, Litvanya’dan 1, Lesotho’dan 1, Madagaskar’dan 2, Makedonya ‘dan 2, Malawi’den 2, Mauritius 1, Martinique’den 2, Mozambik’ten 1, Meksika’dan 2, Moğolistan’dan 2, Myanmar’dan 2, Namibya’dan 3, Nepal’den 2, Nikaragua’dan 1, Orta Afrika Cumhuriyeti’nden 1, Palau’dan 1, Panama’dan 3, Papua New Guinea’dan 2, PARAGUAY/ Asuncion’dan 1, Peru / Lima’dan 3, Philippines’den 3, Polonya’dan 1, Puerto Rico’dan 1, Reunion Adaları’ndan 1, Romanya’dan 1, Ruanda’dan 1, Rusya’dan 3, Samoa’dan 1, Sırbistan’dan 2, Sıngapore’dan 1, Slovenya’dan 1, Solomon Islands’dan 1, Siri Lanka’dan 4, St Marteen’den 1, Surinam Paramaribo’dan 1, Swaziland’tan 1, Şili’den 3, Tanzanya’dan 3, Taıvan’dan 2, Trınıdad & Tobago’dan 1, Thailand’tan 4, Timor-Leste’den 1, Togo’dan 1, Tonga’dan 1, Turks-Caicos Islands’dan 1, Uganda’dan 3, Uruguay’dan 1, Vanuatu’dan 1, Venezuela’dan 1, Vietnam’dan 5, Yeni Kaledonya’dan 1, Yeni Zelanda’dan 2, Zambiya’dan 1, Zimbabve’den 3 Katılımcının davet edildiği zirvenin açılış konuşmasını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş yaptı.

Erbaş, “Elhamdülillah bugün İslam’ın evrenselliği coğrafi bakımdan da tecelli etmiş ve Asr-ı saadetten günümüze Müslümanlar yeryüzünün her bir köşesine ulaşmışlardır. İslam’ın rahmet iklimi, insanlığa barış ve esenliği getiren ilkeleri, bütün dünya ülkelerinde sizlerin değerli gayretleriyle yaşanmakta ve temsil edilmektedir.

Bugün burada açılışını gerçekleştirdiğimiz “Dünya Müslüman Azınlıklar Zirvesi”, İslâm’ın zaman, mekân, ırk, renk, dil, statü ve cinsiyet farkı gözetmeksizin insanlıkla buluştuğunun ve kıyamete kadar da buluşmaya devam edeceğinin en canlı şahididir. Bu zirve, dünyanın farklı coğrafyalarındaki Müslüman varlığının dinî liderleriyle meselelerimizi müzakere etmek ve işbirliğimizi geliştirmek amacıyla düzenlenmiştir. dedi.”

Kardeşlik Vurgusu

Erbaş konuşmasında sıkı bir kardeşlik vurgusu yaparak, “Cenab-ı Hak, bizleri ilahi bir fermanla birbirimize kardeş kılmıştır. Huzurunda eşit fertler olduğumuzu, aramızdaki tek üstünlük ölçüsünün ise takva olduğunu öğretmiştir. O’nun son Resûlü Hz. Muhammed Mustafa (sas) de Müslümanları bir bedenin organlarına benzeterek bir müminin acısını ve derdini bütün müminlerin hissedeceğini söylemiştir.

مَثَلُ الْمُؤْمِنِينَ فِى تَوَادِّهِمْ وَتَرَاحُمِهِمْ وَتَعَاطُفِهِمْ مَثَلُ الْجَسَدِ إِذَا اشْتَكَى مِنْهُ عُضْوٌ تَدَاعَى لَهُ سَائِرُ الْجَسَدِ بِالسَّهَرِ وَالْحُمَّى 

Kendisi için istediğini mümin kardeşi için de istemeyen bir Müslüman’ın kâmil bir mümin olamayacağını ifade etmiştir.

لاَ يُؤْمِنُ أحَدُكُمْ حَتَّى يُحِبَّ لأخِيهِ مَا يُحِبُّ لِنَفْسِهِ

Komşusu açken tok yatan bizden değildir, buyurmuştur.

Bütün bu düsturlar, birbirimizi daha iyi tanımayı ve kardeşliğimizi güçlendirmeyi vazgeçilmez bir sorumluluk olarak bizlere yüklemektedir. Bu sorumluluk bilinciyle Dünya Müslümanlarına yönelik zirveler düzenleyen Başkanlığımız, din hizmetlerinin günümüzün şartlarına ve ihtiyaçlarına uygun bir şekilde planlanmasını ve sahih dini bilgi ile yürütülmesini hedeflemektedir. Bu istişare toplantısı da din eğitimi, din hizmetleri ve dini yayınlar alanında görülen eksiklikleri gidereceğimiz, gönül ve akıl birliğiyle ufkumuzu geliştireceğimiz, işbirliğine yönelik stratejiler belirleyeceğimiz ve bunları eyleme geçirme iradesini ortaya koyacağımız önemli bir toplantıdır.” İfadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Burada

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..