• BIST 80.103
  • Altın 125,667
  • Dolar 3,0794
  • Euro 3,3519
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 20 °C
  • Şanlıurfa 24 °C

Teyemmüm nedir? Nasıl alınır?

Teyemmüm nedir? Nasıl alınır?
Haber Burada - Fıkıh Köşesi

Besmele çekip abdestsizlikten/cünüplükten temizlenmeye niyet ettikten sonra eller, parmak araları açık olduğu halde bir kez toprağa vurulur, ileri geri hareket ettirilir. Eller kaldırılıp birbirine vurularak tozlar silkelendikten sonra yüzümüz (abdestte yıkadığımız gibi) mesh edilir. Daha sonra toprağa ikinci kez ellerimizi vurur, sol elin içi ile sağ elin üst tarafı uç kısmından dirseklere doğru (dirsekler dâhil) mesh edilir. Dirseklerden parmak uçlarına doğru, kolun alt kısmı da (temas edilmemiş yer kalmayacak şekilde) mesh edilir. Sağ el ile de sol kol, (sağ kolu mesh ettiğimiz gibi) mesh edilir. Böylece teyemmümü tamamlamış oluruz.

Meshin eksiksiz bir şekilde yapılabilmesi için yüzüğün çıkarılması ve ellerin hılallenmesi (tahlili) ve meshe mani olan maddelerin mesh edilecek organdan giderilmiş olması gerekir (Hidaye, I/61; Nimet-i İslâm, 140).

Teyemmümle İlgili Muhtelif Konular

Teyemmüm almak için namaz vaktinin girmesi şart değildir, vaktinden önce de teyemmüm alınabilir. Su bulunamadığı veya kullanılamadığı sürece alınan teyemmüm ile istenildiği kadar ibadet yapılabilir (Lübâb, I/54).

Abdesti bozan hususlar teyemmümü bozmakla birlikte teyemmümü zorunlu kılan mazeretler sona erdiğinde de teyemmüm bozulur (Hidaye, I/63). Örneğin cünüplükten dolayı teyemmüm alınmış ise mazeret hali sona erdiğinde gusül almak veya abdestsizlikten dolayı alınmış ise mazeret hali sona erdiğinde normal abdest almak gerekir.

Araya abdestsizlik veya cünüplük hali girmedikçe bir teyemmüm ile birçok ibadet yapılabilir. Teyemmüm ile namaz kılarken mazeret hali ortadan kalkar veya su bulunursa abdest alınarak namaz iade edilir. Namazı kıldıktan sonra su bulunur ya da mazeret hali ortadan kalkarsa namazı iade etmeye gerek yoktur (İhtiyâr, I/35).  

Cünüplükten dolayı teyemmüm alınır; ancak abdest bozan bir hal meydana gelirse sadece abdest bozulmuştur. Yanımızda abdeste yetecek kadar su olur ve bunu kullanmak bedene zarar vermezse abdestsizlik halini gidermek için su ile abdest alınır, değilse teyemmüm alınır (Nimet-i İslâm, 151).

Abdest organlarının yarıdan fazlasında yara olur ve suyu kullanmak organlara zarar verirse teyemmüm alınır. Yarıdan azında yara varsa bu organları hafif su ile mesh edip diğerlerini normal şekilde yıkamak suretiyle abdest alınır, bu durumda teyemmüm alınmaz. Çünkü aynı anda hem abdest hem de teyemmüm bir arada birleştirilemez (İhtiyâr, I/37).

Aynı toprakta/yerde birden fazla teyemmüm alınabileceği gibi aynı anda birçok kişi bu toprağı/yeri teyemmüm için kullanabilir (İbn Âbidîn, I/475).

Burada önemli bir hususu hatırlatmadan geçemeyeceğim: Yatağa bağımlı olarak tedavi gören veya doktor tarafından suya teması yasaklanan birçok hasta/kişi, abdest alamadığı için namazlarını kılmamakta; bu halin uzaması durumunda da uzun süre namaz kılmadan hayatını devam ettirmektedir. Bu halde abdest alınamadığı için namaz kılmamanın geçerli bir gerekçesi ve mazereti olamaz; zira bu kişiler abdestin bedeli olan teyemmümü almak suretiyle namazlarını vaktinde kılmakla mükelleftir. Kılmadıkları takdirde günah işlemiş olurlar. Şayet teyemmümlerini aldıkları halde normal şekilde namaz kılamıyorlarsa namazlarını ima ile kılmalıdırlar. İma ile nasıl namaz kılınacağını inşallah ilerde “Hastanın Namazı” konusunda ele alacağız.

Bu ayrıntı birçok kişi tarafından dikkate alınmadığından, bilen kişilerin, bu hususu, mazeretine binaen abdest alamadıkları için namaz kılmayanlara hatırlatmaları dini bir sorumluluktur.    

Efendimizin (s.a.s) üç ayların ilki olan Receb-i Şerif ayı girdiğinde yaptığı şu dua ile yazımızı sonlandıralım:

اللَّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِي رَجَبٍ وَشَعْبَانَ ، وَبَلِّغْنَا رَمَضَانَ

“Allahım! Receb ve Şaban aylarını hakkımızda bereketli kıl. Bizi Ramazan ayına ulaştır.”                                                                                                                 (Ahmed b. Hanbel, Müsned; Beyhakî, Şuabü’l-Îmân)

Bu vesile ile hepinizin mübarek üç aylarını tebrik eder, bu mübarek ayların ülkemiz ve tüm Müslümanlar için hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ederim.

Allah’a (c.c.) emanet olunuz.

Selam ve dua ile…

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim