• BIST 79.933
  • Altın 125,211
  • Dolar 3,0841
  • Euro 3,3545
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 4 °C
  • İzmir 15 °C
  • Şanlıurfa 16 °C

Tecavüzcüler de TAHLİYE EDİLECEK Mİ?

Tecavüzcüler de TAHLİYE EDİLECEK Mİ?
Haber Burada

Bugün Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından açıklanan karara yönelik Aile Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan'dan açıklama geldi.

TİMETURK I HABER MERKEZİ
PINAR HİLAL BALTA

OHAL kapsamında yayınlanan son 2 KHK'nın en dikkat çeken (kanun hükmünde kararname) kararlarından biri de 38 bin kişinin "tahliyesi" oldu.

ADALET BAKANININ AÇIKLAMALARI

Bu sabah resmi Twitter hesabındna konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı bekir Bozdağ, Resmi Gazete'de yayımlanan 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle, (KHK) Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a eklenen geçici maddeyle, 1 Temmuz 2016 tarihine kadar işlenen suçlar nedeniyle mahkum veya mahkum olacaklar için iki önemli düzenleme yapıldığını belirtti.

1) Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un 105/A'daki koşullu salıverilmeye dair "bir yıl" ibaresinin "iki yıla" çıkarılması ve koşullu salıverilmesine iki yıl veya daha az süre kalan iyi halli hükümlülerin cezalarının, koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmının, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak infaz edilebilmesi. Yani kişi için "bir yıl erken tahliye" yolunun açılması.

2) Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un 107. maddesinde düzenlenen koşullu salıvermeye ilişkin 107. maddenin "ikinci fıkrasına göre, süreli hapis cezalarına mahkum edilmiş olanların, cezalarının üçte ikisini infaz kurumunda çekmeleri halinde koşullu salıverilmeden yararlanabildiği" yönündeki hükümde "üçte ikilik" oranın "yarıya" şeklinde düzenlenmesi.

HANGİ SUÇLARI KAPSAMIYOR?

"1 Temmuz 2016'dan önce işlenmiş suçları içeren" düzenleme için Bozdağ şu suçları kapsamadığını belirtti:

"Kasten öldürme (madde 81,82), altsoya, üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumunda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar (madde 102,103,104,105), özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132,133,134,135,136,137,138), uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti (madde 188), devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar. Bu düzenlemenin sonucu ilk etapta kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38 bin kişi tahliye olacaktır. Düzenleme, bir af değildir. Koşullu salıverilme tarihine kadar geçecek sürede ceza, dışarıda denetimli serbestlik olarak infaz edilecektir."

AİLE BAKANI: CİNSEL SUÇLAR DA KAPSAM DIŞI

Aile Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan'dan da konuya ilişkin bir açıklama geldi. Sayan cinsel suçların da bu "tahliye" konusunun dışında tutulduğunu resmi Twitter hesabından şu sözlerle ifade etti:

1) Bugün yayınlanan KHK'da, bazı mahkumlara yönelik denetimli serbestlik ve erken salıverme hükümleri yer aldı.

2) Terör ve kasten öldürme gibi suçları kapsamayan düzenlemeden, anne-babaya, eş ve çocuklara yönelik suç işleyenler de yararlanamayacak.

3) Bununla birlikte cinsel dokunulmazlığa, özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı işlenen suçlar da bu düzenleme dışında tutuldu.

4)Ayrıca beden ve ruh bakımından kendini koruyamayacaklara(çocuk,yaşlı engelli) yönelik işlenen suçlar denetimli serbestlik kapsamı dışında.

5) Yani bu düzenlemede;aile bireylerine,dezavantajlı kesimlere,cinsel dokunulmazlık ve özel hayata yönelik suçlar kapsam dışı bırakılmıştır.

6) Tüm bu düzenleme 1 Temmuz 2016'dan önce işlenmiş suçları içermektedir.

fatma_1

Etiketler: , ,
...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim