• BIST 78.844
  • Altın 125,412
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 13 °C
  • Şanlıurfa 22 °C

Tamamı idrak edilemeyen bir şey, tamamen terk edilemez

Mehmet Ali AYTEKİN

Değerli okurlarımız, hepinizi muhabbet ve saygıyla selamlıyorum.

Fıkıh Köşesinde bundan sonra haftada bir kez de olsa inşallah fıkhî konulara yer vereceğiz.

Fıkıh; bir Müslümanın, doğumundan ölümüne hatta öldükten sonra, Allah (c.c.) ve toplum ile olan tüm ilişkilerini ihtiva eden dini ve toplumsal bir müessesedir. Sadece ferdin değil ferdin toplumla, toplumun diğer toplumlarla ilişkilerini de ele alan ve buna dair kurallar koyan fıkıh, Prof. Dr. Hayreddin KARAMAN hocamızın ifadesiyle ümmetin hayatı olup fıkıhsız bir ümmetin hayatını devam ettirmesi imkânsızdır. Düzenlediği ilişkilerin çeşitliliği, şümulü ve hitap ettiği insanların genişliği bakımından tektir, benzeri başka hiçbir millette yoktur  (Karaman, İslam Hukuk Tarihi, s. 24). Hayatımızda bu kadar hayati bir öneme sahip olan fıkhın, medeniyet ve kültürümüzün teşekkülünde de baskın bir rolünün olması kaçınılmazdır. Bu sebeple olmalı ki erbabı arasında “medeniyetimiz fıkıh medeniyetidir” sözü meşhur olmuştur.

Bir Müslümanın, hayatının her aşamasının, senenin 365 günü ve günün 24 saatinde herhangi bir davranışının, muamelesinin hatta konuşmasının fıkıhla ilişkilendirilmesinden müstağni olamayacağı göz önünde bulundurulduğunda fıkhın ve içerdiği konuların, zarûrât-ı diniyye olarak ifade edilen asgari düzeyde de olsa bilinmesi büyük önem arz etmektedir.

Bu köşemizde fıkhın içerdiği tüm konuları ele almamız sizlerde takdir edersiniz ki mümkün değildir. Ancak Mecelle’de yer alan “Tamamı idrak edilemeyen bir şey, tamamen terk edilemez” kaidesi gereği imkânlar ölçüsünde, fıkhın bizimle ve toplumumuzla en çok alakalı olan konularını, güncelleştirerek ele alacağız. Bunu yaparken de aşağıda ifade edeceğimiz kıstas ve prensipler çerçevesinde hareket edeceğiz:

1. Fıkıh kitaplarımızda yer alan tertibi göz önünde bulundurarak taharet yani abdest, gusül gibi konulardan başlayıp ibadet, muamelat (alışveriş, nikah, talak v.s.) gibi konuları takip edeceğiz.

2. Hanefi mezhebinin Hidâye başta olmak üzere Bedâi, Mebsut, İhtiyar,  İbn Âbidin gibi muteber kaynaklarını dikkate alacak, gerekli durumlarda diğer mezheplerin temel kaynaklarına da atıflarda bulunacak; ayrıca yazımızda yer verilen hadis-i şeriflerin kaynağını zikredeceğiz.

3.“Fıkıh köşesi”ni daha faydalı ve daha verimli kılacağı için okurlarımızdan gelen fıkhi sorulara ve bu soruların cevaplarına yer vereceğiz. Ele aldığımız konularla ilgili olan sorulara öncelik vermekle beraber imkân nispetinde diğer fıkhi hususlarla alakalı olan sorulara da cevap vermeye çalışacağız. Fıkıhla, dinle ilgili olmayan sorulara itibar etmeyeceğiz.

4. En doğruyu ve en güzeli bulma hususunda yapıcı eleştirilerin çok büyük bir öneme sahip olduğu gerçeğinden hareketle, okurlarımızdan gelen her türlü yapıcı eleştiriyi büyük bir dikkatle okuyacak sonraki yazılarımızı bu eleştiriler doğrultusunda yapılandıracağız.

Doğru ve güzel olan her şey Rabbimizden, hata ve çirkin olan her şey de nefsimizdendir.

İnanıyoruz ki sizlerin de, gerek sorularınızla gerekse yapıcı eleştirilerinizle vereceğiniz katkılarla, “Fıkıh Köşesi” sayesinde, hep birlikte, çok hayırlı hizmetlere vesile olacağız.

Gayemiz “Kulların en hayırlısı, onlara en faydalı olanıdır” (Taberani, el-Mucemu’l-Evsat; İbn Şihab, el-Müsned) düsturundan hareketle gök kubbenin altında hoş bir sada bırakabilmektir.

Bir sonraki yazımızda buluşmak üzere Allah’a emanet olun. Selam ve dua ile… 

----------------------------------------------------

Bizimle iletişime geçmek için maliaytekin@haberburada.net adresini kullanabilir, yayınlanmasını istemediğiniz sorularınızı belirterek tarafınıza özel cevap verilmesini talep edebilirsiniz.

Haber Burada, takipçilerini bilgilendirmeyi ve bilinçlendirmeyi bir sorumluluk olarak ilke edinmiştir.

Mehmet Ali AYTEKİN Kimdir?

1975 yılında Karaman’da doğdu. 1999 yılında Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. Aynı zamanda klasik usulle Arapça ve Fıkıh derslerini tahsil etti. 2002 yılında Bitlis vaizi olarak memurluk hayatına başladı. 2005 yılında hafızlığını ikmal ederek girmiş olduğu hafızlık imtihanında başarılı oldu. 2008 yılında Selçuk İhtisas Eğitim Merkezini derece ile bitirdi. Aynı yıl Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesinde İslam Hukuku alanında yüksek lisansını tamamlayarak “Bilim Dalı Uzmanı” unvanını aldı. 2010-2011 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafında burslu olarak Ürdün Üniversitesinde Modern Arapça eğitimi aldı. 2011-2013 yılları arasında Kayseri İhtisas Eğitim Merkezinde Fıkıh ve Arapça dersleri verdi. Bir buçuk yıl kadar Ürdün’de Din Hizmetleri Müşavirlik görevinde bulundu. Halen Diyanet İşleri Başkanlığında Diyanet İşleri Uzmanı olarak görev yapan Mehmet Ali AYTEKİN bir taraftan da Necmeddin Erbakan Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesinde İslam Hukuku alanında doktora eğitimine devam etmektedir. Fıkıh alanında basılmamış bazı çalışmaları yanında bazı dergilerde yayınlanmış birkaç makalesi bulunmaktadır.

Bir Nefeste Okuyacağınız Yazı Dizisi Geliyor - Çok Yakında

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Yorumlar
Sht
31 Aralık 2015 Perşembe 14:46
14:46
Fıkhı medih etmek için hayrettin Karaman ın sözünden başka söz bulamadınızmı
37.154.177.171
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim