• BIST 78.844
  • Altın 125,625
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 15 °C
  • Şanlıurfa 16 °C

Tahâretin (Temizliğin) Dinimizdeki Yeri ve Önemi

Mehmet Ali AYTEKİN

Yüce dinimiz İslam, kendinden beklenilen ulvi gayeleri gerçekleştirebilmesi için insanı, maddi ve manevi yönleriyle bir bütün olarak ele almış; onun, hem dünya hem de ahiret hayatında huzur ve saadeti için sağlıklı, güvenli bir toplum oluşturmasını ısrarla arzu etmiştir. Böyle bir toplum da şüphesiz ki madden ve manen temiz kalabilen fertlerden teşekkül edecektir.        

Fıkhî bir terim olarak tahâret, hem maddî kirlerden hem de hükmî kirlilik halinden (küçük ve büyük abdestsizlikten) temizlenmeyi içermektedir. Bununla birlikte özellikle ahlak ve tasavvuf kitaplarımızdamanevî bir temizlikten de bahsedilir ki bu yalan, gıybet, dedikodu, gurur ve kibir gibi bir takım manevi hastalıklardan temiz kalabilmeyi, temizlenmeyi ifade eden ve dinî hayatımız açısından son derece önemli olan bir husustur.

Büyük bir âlim olmasının yanı sıra çok önemli bir mutasavvıf ve mütefekkir olan İmam Gazali (v. 505/1111) temizliği; 1.Abdestsizlik ve cünüplükten, pislik ve kirden temizlenmek, 2.Azaları günahlardan temizlemek, 3.Kötü huylardan temizlemek, 4.Kalbi Allah’ın gayrisinden (mâsivallahdan) temizlemek şeklinde dört kısımda ele aldıktan sonra maddî (dış) temizliğe gereken değeri verdiği halde manevî (iç, bâtın, kalbî) temizliği ihmal edenleri ağır bir şekilde eleştirmiş ve bu durumu “dinin ve ilmin hakikatının ortadan kalkması” olarak değerlendirmiştir (İhya, I/334-337).

 Temizlik; “Allah çok tövbe edenleri ve çok temizlenenleri sever” (el-Bakara, 222), “Allah tertemiz olanları sever” (et-Tevbe, 108),  “Temizlik imanın yarısıdır” (H. Şerif, Müslim), “Allah temizdir temizliği sever. … Çevrenizi temiz tutunuz” (H. Şerif, Tirmizî) gibi pek çok âyet-i kerime ve hadis-i şerifte yukarda ifade edilen yönleriyle bir bütün olarak ele alınmış; temel kaynaklarımızda temizliğin önemi ve gerekliliği üzerinde ısrarla durulmuştur. Hz. Ebu Hureyre’den (r.a.) rivayet edilen ve temizlik hakkında zikredilen tüm ayet ve hadislerin hülasası, özü olan “Gücünüz yettiğince tertemiz olun. Çünkü Allah İslam’ı temizlik üzerine bina kılmıştır ve cennete ancak temiz olanlar girecektir” (Suyûtî, el-Câmiu’s-Sağîr) sözü de temizliğin dinimizdeki yerine dair başka bir söze ve yoruma hacet bırakmamaktadır.

Onun için, ancak, her yönü ile temizliğe gereken değeri verebilen bir Müslüman insan-ı kâmil (olgun insan ve mü’min) mertebesine ulaşabilecek; sadece maddî temizliğe değer verip manevî temizliği ihmal eden ya da manevî temizliğe önem verip maddi temizliği ihmal eden bir Müslümanın da İslam’dan nasibi son derece az olacaktır.

Bu hakikate rağmen, günümüzde, Müslümanların ve Müslüman ülkelerin temizlik konusunda (her üç boyutu açısından) sınıfta kaldığını, özellikle de batılı ülkeler nezdinde temizlik karnemizin zayıflarla dolu olduğunu hep birlikte üzülerek müşahede ediyoruz. Daha yakın tarihe kadar tuvalet ve banyo kültürüne sahip olmayan, Müslümanlardan etkilenmeleri neticesinde bu kültürle tanışan batılı ülkelerin, modern çağda Müslüman toplumlara temizlik ve çevre bilinci vermeye çalışmaları bir Müslüman olarak beni daima derinden sarsmaktadır. Bu durumun, bizim, İslam’ı en güzel şekilde anlatma ve temsil etme misyonumuz ile de çeliştiği, çatıştığı ve uyuşmadığı aşikârdır.

İçtiği sigarasını, burnunu sildiği mendilini v.s. cadde ortasına atan, piknik sonrası çöplerini olduğu gibi oturdukları, piknik yaptıkları yerlerde terk eden, umuma ait helaları, lavaboları pis bir şekilde bırakan Müslümanları anlamak ve bunları hoş görü ile karşılamak mümkün değildir. Bizim kültürümüzde “temiz tutmak, temiz kalmak ve kirletmemek” asıl olup “temizlemek” bu asla tabi olan bir husustur.

Hem madden hem de manen temiz kalabilen kullardan olmamız temennisiyle Allah’a emanet olun.

İnşallah bir sonraki yazımızda buluşmak üzere…  

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim