• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 24 °C
 • Şanlıurfa 28 °C

"Sosyal medya, popüler kültür ve din" üzerine

"Sosyal medya, popüler kültür ve din" üzerine
“Sosyal medya, popüler kültür ve din” bağlamında islamvemedya.com’un sorularını yanıtlayan İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Çamdereli, günümüzde artık dijital cihazlardan kopuk bir dini hayat olamayacağını belirtti. K
"Bunu, popülerleşme, magazinelleşme, hatta dini algının hafifleştirilmesi gibi algılamak pek ala mümkün. Ama, anlamaya da çalışmamız gerekir. Yani, insanlar gerçekten inandıkları değerleri, kıblesindeki ya da kıblesinde bulunan tüm değerleri dışlayarak, sadece başka değerlerin içerisinde haşrolduklarının farkına varmadıkları bir sistemden eğer bahsediyorsak, ki bu sorunuzdaki fotoğrafların Kabe’den başka taraflara intikalini bize hatırlatabilir, o zaman burada sorulması gereken, dini algının yozlaşması, bayağılaşması değil de, nereye doğru gittiği noktasıdır. Yozlaşıyor, bayağılaşıyor demek işimizi kolaylaştırır, kolaycılık yapmış oluruz. Ama bu noktada asıl sorun kıble sorunudur, istikamet sorunudur, neye ve nereye yönelindiğidir. Kıblede bir sapma yoksa zaten sorun yoktur." 
 
“Sosyal medya, mahremiyet algısının çözülüşünü göstermiştir”
 
Prof. Dr. Çamdereli, sosyal medya ve mahremiyet algısını, “araç-mesaj” ilişkisi bağlamında değerlendirmek gerektiğini kaydetti. Çamdereli, konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: 
 
"Bu fotoğrafların paylaşılması, bir zamanlar asla mümkün değilken, hatta bunu yapmak için illa, dindar, muhafazakar dahi olmak gerekmezken, yani hangi kadın ya da erkek tipini alırsak alalım, bir fotoğrafını başkasına vermenin ne kadar önemli bir olgu olduğu yılları hatırlayacak olursak, bu bir çözülüştür. Bu algının çözülüşüdür. Eğer bir mahremiyet algısı olarak alırsak, mahremiyet algısının çözülüşü ve mahremiyet algısının imhası demektir ve artık bunun sorgulanmaması gerekir demektir. Yani mahremiyet diye bir olgu, dindarların ya da dini hassasiyeti olan insanların yaşamından yeterince uzaklaşmış, yeterince uzaklaştırılmış görünmektedir. 
 
“Dindarlar, sosyal medya imtihanını kaybetti”
 
Çamdereli mahremiyet olgusunun dijital ortamda büyük ölçüde yitirildiğini anımsatarak genellememek kaydıyda dindarların sosyal medya imtihanını kaybettiğini söyledi. Çamdereli şunları söyledi:
 
Mahremiyet diye bir olgunun dijital ortamda tamamen olmamak kaydıyla, büyük ölçüde yitirildiğini varsayarsak, o zaman müminlerin medya ve sosyal medyayla imtihanın ağır değil, neredeyse kaybedilmiş olduğunu söylememiz zor olmaz. Medyadan, medyanın esaretinden kurtulabilmek eğer mümkünse, belki yitirilmiş mahremiyete dönüş mümkündür. O zaman, gerçeklik ya da Hakikat arayışını, ya da dindarın Hakikat’i arayışını, Hakikat arayışındaki ısrarı söyleme imkânımız var. Ama şimdi, bir dini hassasiyeti olan insanın hakikat arayışını, dijital ortamda yaptığını varsayarsak, dijital hakikat arayışı çerçevesinde bir imtihandan geçtiğini söyleyebiliriz. Yoksa, “gerçek din” arayışı çerçevesindeki imtihan, salt sosyal medya ortamında yapılmışsa kaybedilmiş bir imtihandır. Ama yine de, bu konuda hiç çaba yok demek, çaba gösterenlere haksızlık etmek olur. Kurum, kuruluş ya da kişiler bağlamında bu çabaların, bu mücadelenin, bu sınavı kaybetmek istemeyenlerin mücadelesine de tanıklık ediyoruz.” 
 
“Sosyal medya ve din” konusunda çalışmalar yapılması zorunluluktur
 
Sosyal medya ve din konusundaki çalışmalar hakkındaysa Çamdereli şöyle konuştu:
 
Sosyal medya ve din konusundaki çalışmalar yetersiz. Yalnız, yapılan iyi derecede çalışmalar da elimize geçiyor. Özellikle, zaman zaman sosyoloji, ilahiyat bağlamında ve kısmen iletişimcilerin yaptığı çalışmalar var; bunlar yeterli çalışmalar değil elbette. Neler yapılmalı sorusunun yanıtı, yapmak isteyenlerin ortaya çıkaracağı tutumda yatmaktadır. Yani onların, nerede durduğuna bağlıdır. İster kimlik olarak dindarlık ya da dini benimsemiş olalım ister akademik olarak bir yerde duralım, nerede durduğumuza bağlı olarak sosyal medya ve din çalışmalarını yapmak zorunluluğumuz var. Bu akademisyenlerin sorumluluğu olarak bize düşer. Ama, nereden baktığımıza, nerede durduğumuza göre şekillenecektir. 
 
“Sosyal medya ve din” farklı disiplinlerin ilgi alanına girmektedir. Ortak çalışmalar yapılmalı
 
Örneğin bir iletişimci olarak düşünecek olursak, sosyal medya ve din bağlamında neler yapılabilir, bu noktada insanların dini yaşamındaki bazı pratiklerde biraz önce konuştuğumuz, nelerin dönüştüğünü saptayabilecek, bir takım çalışmalar yapmak mümkün. Ama bu iletişimcinin yapacağı çalışmalarla birlikte, bir ekiple, yani ilahiyatçının, sosyologun, belki bir mimar veya psikiyatrın içinde olabileceği, çeşitli güzel sanat alanlarında çalışma yapanların içinde olabileceği çalışmalara son derece ihtiyaç var. Çünkü sosyal medya tekil bir alana işaret etmiyor, tüm yaşam alanlarına hitap ediyor. İletişimci sadece bir yönünden bakacaktır. Bu da eksik bir bakış olacaktır. Olabildiğince birçok alanın bu konuya bakması lazım, ama iletişimcilere de açıkçası bunca yıldır, özellikle medya ve din ilişkisini ihmal etmiş iletişimcilere, bu konuda son derece fazla çalışma yapmak düşer. Bu konuda da, bir akademisyen sorumluluğu bu çalışmaları yapmayı gerektirir. Umarım iletişimciler de bunu göreceklerdir. 
 
 
kaynak: İslam ve Medya
...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kalplerimizle yaptıklarımız niyet ve düşüncelerimizdir18 Mart 2016 Cuma 07:53
 • Rusya ve Çin bizi aldatmasın29 Şubat 2016 Pazartesi 11:45
 • Hak batıla galabe çalacaktır.16 Şubat 2016 Salı 20:36
 • Namaz Kılanlara Mektup!09 Şubat 2016 Salı 19:19
 • Bu Video İzlenme Rekorları Kırıyor - Tıkla İzle ve Paylaş06 Aralık 2015 Pazar 13:54
 • Şuursuzluk salgını06 Aralık 2015 Pazar 10:32
 • Cihat bu ümmetin ve tüm insanlığın oksijenidir.01 Aralık 2015 Salı 21:20
 • İngiliz Gözü21 Kasım 2015 Cumartesi 20:51
 • Destur Ya Hz. Pir, (33)20 Ekim 2015 Salı 12:43
 • Destur Ya Hz. Pir, (32)12 Ekim 2015 Pazartesi 13:30
 • Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim