• BIST 78.739
  • Altın 127,036
  • Dolar 3,1105
  • Euro 3,3880
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 17 °C
  • Şanlıurfa 19 °C

Son dakika: İsrail Gazze Şeridi'ni bombalıyor

Son dakika: İsrail Gazze Şeridi'ni bombalıyor
İsrail F-16 savaş uçakları ve insansız hava araçları önce Gazze üzerinde keşif uçuşu yaptığı sonra da bombaladı

TIMETURK / HABER MERKEZİ

Filistin'in Kassam Tugayları: "İsrail aptallık yaparsa cehennemin kapılarını açarız."

Netenyahu : Bizim gençlerimizi öldüren Hamas ve biz Hamas'ın cezasını vereceğiz.
Öte yandan; İsrailli yerleşimciler bu gece 9 yasindaki Filistin'li küçük kız Senabil'i El Halil'de şehid etti.
Hamaslı mücahidler de İsrail'e füze yağdırmaya başladı.


İsmail Heniyye: İsrail'in bombalarından korkumuz yok. Gerekli cevabı vereceğiz...04: 55: İsrail #Gazze'ye kullanımı uluslararsı sözleşmelerle yasaklanan Misket Bombası ve Halı Bombası ile saldırıyor 

04.00: Gazze'nin Refah semtinde bu gece düzenlenen saldırılarda 5 Filistinli yaralandı

04:00 İsrailli yerleşimciler bir Filistinli çocuğu öldürdü 

03.59: Filistin medyası, Gazze'de şu ana kadar 60 noktanın hedef alındığını duyurdu.

03.58 İzzettin El Kassam Tugayları, İsrail'e füze yağdırmaya başladı. 

03.55 Israil Ordusu Gazze'yi havadan uçak helikopter ve İHA'lar ile vurduğunu 20'den fazla hedefe saldırdıklarını açıkladı

03 07: İsrailli generel 30 hedefin gözetildiği, operasyonun buna göre yapıldığını söyledi

03.05:Gazze'de Ambulanslar yaralı taşıyor. Fakat bilanço belirsiz!Aralıklarla bombalama devam ediyor...

03.00 Üç İsrailli'nin öldürülmesinden Hamas'ı sorumlu tutan İsrail Gazze'yi bombalamaya devam ediyor

03.00 İsrail Generali Filistin ve Gazze'ye karşı son on yılın en kapsamlı saldırısı olduğunu beyan etti.

02.25 Gazze'yi doğudan tank ateşi batı da Akdeniz'den gemiler havadan da uçaklar vuruyor

02.20 Han Yunus ve Refah'ta bir çok sivil yerleşim yeri vurulmuş yangın var itfaiye müdahale edemiyor ambulans gidemiyor 

02.00 İsrail'den beklenen açıklama: #Gazze'de büyük ve güçlü bir operasyon yapma kararı aldık 

02:00 İsrail Hava Kuvvetleri, Gazze Şeridi'nde vurmaya başladı

01.50 İsrail F-16 savaş uçaklarının ve insansız hava araçlarının Gazze üzerinde keşif uçuşu yaptığı bildiriliyor.

01:45 İsrail'de Eşkol Bölge Konseyi'nde, açık arazide roket patladı. Yaralanan yok

01.30:  İsrail, dün ölü bulunan 3 yerleşimciyi kaçırmakla suçladığı Amir Ebu Iyşe ile Mervan el-Kavasımi'nin evlerini patlayıcı yerleştirerek yıktı.

01:30 İsrail askerleri evlere girmeye başladı.

Filistinli haberlere göre, İsrail ordusu evleri patlattı.Rapora göre, 8:00 civarındaki güvenlik güçleri, evleri çevirdi ve sonra onları havaya uçurdu.Bir Filistinli çocuk patlamayla yaralandı. Filistinli itfaiyeciler yanan evlerden kalabalıklar uzaklaştırmaya çalışıyor. 

00:54 Kıdemli İsrailli yetkili sert adımlar atılması için güvenlik kabinesi toplantısının bu gece yapıldığını öldürülen gençlerin cenazelerinden sonra kabinenin Salı günü tekrar toparlanacağını ifade etti02:00 İsrail Hava Kuvvetleri, Gazze Şeridi'nde vurmaya başladı

00:17 Hamas sözcüsü: İsrail saldırırsa cehennemin kapılarını açar dedi

00:03 Üç gencin kaçırılmadan kısa bir süre sonra öldürüldüğü sanılıyor. 

30 Haziran
11:56 Yapılan açıklamalarda Hamas’ın barış, uzlaşma ve temel düşman olduğuna şahit olduk dendi

11:43 BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, gençler öldürülmesini kınadı çağırır "barış düşmanları tarafından iğrenç bir eylem." İfadesini kullandı

23:40 Sağcı eylemciler cinayetler protesto için Salı sabahı İsrail karşısında kavşaklarda gösteriler yapacak

11:34 Yapılan açıklamada İslami Cihad üyesi her Filistinli, İsrail'e karşı bir sonraki maçı için hazır olması gerektiğini söyledi. 

23:33 Gazze Şeridi'ndeki Filistinli kaynaklar Gazze'de farklı hizipler yüksek alarm durumu açıkladı ve İsrail'in saldırı için hazırlandığını ifade ettiler

11:25 ABD Başkanı Barack Obama, şiddetle üç kaçırılan İsrailli gençlerin öldürülmesini kınadı, ancak İsrail ve Filistinlilere çağrıda "daha fazla durumu istikrarsızlaştırmaya neden olacak adımlardan kaçının dedi

11:20 Gelişmelerin ardından, bu gece acil bir toplantı yapması bekleniyor Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın sözcüsü ifade etti

11:14 Vatikan , "iğrenç ve kabul edilemez suç" ve barış için bir engel olarak gençlerin öldürülmesini kınadı.

11:04 Hamas sözcüsü Hamas TV kanalına verdiği röportajda şunları söyledi: "Biz saldırıya eğer tembel tembel oturup seyretmeyeceğiz

10:50 İsrail'in Hahambaşısı David Lau: "Dünyada Yahudi halkı alçakça cinayetle sarsıldı onların Yahudiliği için şehit olan gençlerdi. Halkımızın kutsal ve saf acı tarihi boyunca katledilen diğerleri gibi

30'dan fazla patlamalar duyuldu, her şey #GazaUnderAttack Şu anda sallanıyor 

#GazaUnderAttack-Resmi #Rafah son hedefleri vurmak en az bir düzine baskınlar ile aynı yerde 

KURULUŞUNDAN BUGÜNE İSRAİL KATLİAMLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İsrail, 12 Haziran'da Batı Şeria'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin cesetlerine ulaşılmasından sonra Gazze'ye bombalamaya başladı.

Karadan denizden havadan

Karadan, denizden ve havadan yapılan saldırılarda çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği ve yaralandığı bilgisine ulaşıldı.

Sosyal medyada Gazze'den, İsrail'in saldırılarında çekildiği belirtilen çok sayıda fotoğraf yayınlandı. Twitter'da paylaşılan görseller arasında yaralılara ait görüntüler de var.El Kassam Tugayları'nın İsrail'in saldırılarına karşı yanıt verdiği de gelen bilgiler arasında.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, 12 Haziran'da kaybolan yerleşimcilerin cesetlerinin, El-Halil kenti yakınlarında bulunduğu belirtilmişti. İsrail yönetimi, Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan gençlerin kaçırıldığını iddia etmiş, bundan Filistin yönetimini sorumlu tutmuştu.

İsrail Parlamentosu, bu kişilerin bulunması için orduya operasyon dahil, geniş yetkiler vermişti.

Filistin Esirler Cemiyeti, İsrail askerlerinin 17 gündür sürdürdüğü operasyonlarda şu ana kadar eski bakan ve milletvekillerinin de aralarında bulunduğu 589 Filistinliyi gözaltına aldığını açıklamıştı.

Gaza Under Attack

İsrail'in Gazze'ye saldırması sosyal medyanında öncelikli konusu oldu. Ramazan ayı nedeniyle sahur için ayakta olan Müslümanlar tepkilerini Twitter'da 'Gazze saldırı altında' anlamına gelen 'GazeUnderAttack' etiketi altında yazmaya başladı. Etiket altında Gazze'den çok sayıda fotoğraf ve bilgiler de yer alıyor.

ÜÇ İSRAİLLİNİN CESEDİNİN BULUNMASIYLA OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI
Netanyahu, cesetlerin bulunmasının ardından başlayan olağanüstü bakanlar kurulu toplantısında, “Cesetleri bulunan üç genç, insan görünümlü hayvanlar tarafından kaçırıldı ve öldürüldü. Bunun sorumlusu Hamas’tır ve Hamas bedelini ödeyecektir” ifadelerini kullandı.

Hamas yönetimi ise cesetlerin bulunmasının ardından İsrail yönetimine uyarıda bulundu.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri AFP’ye yaptığı açıklamada, Eğer işgal kuvvetleri eğer bir saldırı ya da savaş başlatırlarsa kendilerine cehennemin kapılarını açmış olurlar” ifadelerini kullandı.

Hamas suçlamaları reddetti
Hamas’tan yapılan açıklamada, “Üç yerleşimcinin kaybolması, İsrail’in halkımıza saldırmak amacıyla propaganda yürütme hedefi taşıyan bir hikayeden ibarettir. İsrail’i aptalca bir eylemden uzak durması konusunda uyarıyoruz. Eğer İsrail bir savaş istiyorsa ödeyeceği bedel daha önceki savaşlardan daha büyük olacaktır” ifadeleri yer aldı.
Bu arada Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, cesetlerin bulunması üzerine Filistin yönetimini acil toplantıya çağırdı.
İsrail ordusu Al Jazeera’ya yaptığı açıklamada üç gencin cesedinin El Halil bölgesinde bulunduğunu duyurdu.
İsrailli yetkililer, cesetlerin bulunduğunun üç aileye de bildirildiğini söyledi.
İsrail kaçırılan öğrencilerin 16 yaşındaki Naftali Fraenkel, aynı yaştaki Gilad Shaer ve 19 yaşındaki Eyal Yifrah olduğunu açıklamıştı.

Obama'dan itidâl çağrısı
ABD Başkanı Barack Obama, ölenler yerleşimciler için baş sağlığı dileğinde bulunurken, İsrail ve Filistin yönetimine olayın sorumlularının bulunması için işbirliği yapmaları çağrısında bulundu.
Olayı ‘terör eylemi’ olarak nitelendiren Obama, tarafların durumu daha da kötüleştirecek eylemlerden kaçınmalarını da istedi.
İngiltere Başbakanı David Cameron ise, cesetlerin bulunmasıyla ilgili ‘Bu affedilemez bir terör eylemidir” ifadelerini kullandı.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da, Batı Şeria'da İsrailli üç gencin öldürülmesini kınayarak taraflara itidal çağrısı yaptı. Ban, İsrail ve Filistinli yetkililerin, sorumluların biran önce bulunması için birlikte çalışmalarını umduğunu kaydetti.

Yüzlerce Filistinli tutuklandı
İsrail yönetimi, 12 Haziran'da Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan üç Yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığını duyurmuş, bundan Filistin yönetimini sorumlu tutmuştu.
İsrail parlamentosunun kaçırılanların bulunması için orduya geniş yetkiler vermesinin ardından düzenlenen operasyonlarda 500'den fazla Filistinli tutuklandı.
Yerleşimcilerin kaybolması üzerine çıkan kriz, İsrail ve Filistin yönetini arasında bir süre devam eden müzakerelerin çöküşünün hemen ardından geldi.
İsrail - Filistin barış müzakereleri üç yıllık aradan sonra ABD’nin arabuluculuğuyla Temmuz 2013’te yeniden başladı. Barış müzakereleri için dokuz aylık bir takvim belirlendi.

Kriz ve müzakerelerin sonu
İki taraf arasındaki kriz İsrail tarafının Filistinli tutukluları serbest bırakmayı ertelemesiyle başladı.
Filistin Yönetimi, İsrail'in, Filistinli tutukluları 29 Mart günü serbest bırakacağına ilişkin 2013 Temmuz ayında verdiği sözden cayması karşısında Kerry'den devreye girmesini talep etmişti.
Filistin Yönetimi tutukluların bırakılmaması üzerine Mahmud Abbas Filistin’in 15 Birleşmiş Milletler (BM) sözleşmesine taraf olma başvurusunu imzalamış ve bunun üzerine de İsrail tutukluların bırakılma kararını iptal etmişti.
Geçen yılın temmuz ayında ABD arabuluculuğunda varılan anlaşma gereği İsrail 103 Filistinli tutukluyu bırakacaktı. Barış görüşmeleri için karşılıklı jest olması nedeniyle Filistin de daha önce BM Genel Kurulu'nda oylamayla kazandığı 'devlet' statüsü gereği BM kurumlarına üyelik başvurusunu ertelemeyi vaat etti.
İsrail, nisan ayında Hamas ile Fetih hareketi arasında ortak hükümet kurulmasına yönelik anlaşmayı bahane ederek müzakereleri askıya aldı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim