• BIST 78.844
  • Altın 125,625
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 18 °C
  • Şanlıurfa 17 °C

Şok rapor: Mezhep ateşinin fitili ABD'de...

Şok rapor: Mezhep ateşinin fitili ABD'de...
Haber Burada

Mezhep çatışmasının fitilinin ABD’de yürütülen gizli çalışma ile yakıldığı ortaya çıktı. Bugün olanlar Rand Corporatıon'ın raporunda gizli:

Suudi Arabistan’ın Cumartesi günü terörist suçlamalarıyla idam ettiği 47 kişi arasında olan Şii din adamı Nimr Bakır en-Nimr’in ölümüyle Ortadoğu'da yeniden tırmanan etnik ve mezhepsel çatışma riskinin ABD’nin “mezhep savaşlarını” zinde tutma politikasının bir parçası olduğu anlaşıldı. ABD’nin stratejik araştırma kuruluşu olan Rand Corporation 2003 ve 2008 yılında hazırladığı raporlarda, İslam dünyasının geleceğinde kanlı iç savaşların yaşanacağına dair detaylar sunmuştu.

Kanlı iç savaşlar...

Rand Corporation 2003 yılında hazırladığı raporunda İslam coğrafyalarındaki etnik ve mezhepsel olaylara ilişkin çarpıcı bilgiler yer almıştı. Çalışmada İslam dünyasının geleceğinde kanlı iç savaşların yaşanacağına dair detaylar sunulmuş ve özellikle Şii-Sünni çatışmaları üzerinde durulmuştu.

ÇATIŞMANIN TEMELLERİ...

RAND Corporation, 2008 yılında hazırladığı raporla da İslam ülkelerindeki etnik ve mezhepsel olayları incelemeye devam etmiş ve “Uzun Savaşın Geleceğinin Gelişimi” başlıklı raporda, ABD’nin Şii-Sünni çatışmasından faydalanması öngörülmüştü. 2015 yılında Human Rights Watch Watch’in hazırladığı raporun da Şii ve Sünni çatışmalarına vurgu yapılması, mezhep çatışmalarının temellerinin nasıl hazırlandığını tüm gerçekliğiyle gözler önüne serdi.

2003 ve 2008 yıllarında hazırlanan raporlara detaylı bir şekilde bakıldığı zaman bölgedeki etnik ve mezhepsel yapının incelendiği gözler önünü seriliyor. Dünyanın en çok tanının sivil toplum kuruluşlarından ABD kökenli İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (Human Rights Watch) 2015’de hazırladığı “Özgürleştirmenin Ardından Yıkım” başlıkla çalışmasında ise sürekli Şiiler ve Sünnilerin birbirlerinden intikam alacakları vurgulanıyor ve raporlar haber ajanslarına servis ediliyor.

ETNİK VE MEZHEPSEL GRUPLAR ABD TARAFINDAN YAKINDAN İZLENİYOR

RAND Corporation 2003 yılında hazırladığı “11 Eylül Sonrası İslam Dünyasında ABD Stratejisi”, (U.S. Strategy in the Muslim World After) raporu İslam coğrafyalarındaki etnik ve mezhepsel olaylara ilişkin çarpıcı bilgiler yer alıyor. Çalışmada İslam dünyasının geleceğinde kanlı iç savaşların yaşanacağına dair detaylar sunuluyor. 567 sayfa olan çalışmada ABD’nin İslam dünyasında varlığını sürdürmesi ve yeniden yapılandırma stratejisi hakkında siyasi ve askeri projeler yer alıyor. Raporda özellikle Şii-Sünni çatışmaları üzerinde duruluyor. Müslüman ülkelerinin büyük çoğunluğunun Sünni olduğu belirtildiği çalışmada hangi gruplarla işbirliği yapılacağına dair öneriler de sıralanıyor. Özellikle Suudi Arabistan’daki Şiilerin İran’dan uzaklaşması konusunda ilerideki yıllarda çalışmaların yapılması gerektiğine dikkat çekiliyor.

SÜREKLİ Şİİ VE SÜNNİ İNTİKAMLARI VURGULANIYOR

RAND Corporation, 2008 yılında hazırladığı raporla da İslam ülkelerindeki etnik ve mezhepsel olayları incelemeye devam ediyor. Hazırlanan “Uzun Savaşın Geleceğinin Gelişimi” başlıklı rapor, ABD’nin Ortadoğu’daki politikasının geleceğini ortaya koyuyor. 2008 yılında hazırlanan raporda, Şii-Sünni çatışmasından faydalanılması öngörülüyor. Raporda tarafların harekete geçirilerek çatışmalarının yoğunlaştırılması üzerine duruluyor. Bu çerçevede hazırlanmış bir diğer rapor ise dünyanın en çok tanınan sivil toplum kuruluşlarından olan  İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (Human Rights Watch) hazırladığı “Özgürleştirmenin Ardından Yıkım” başlıkla çalışma. 2015 yılında hazırlanan bu raporda da Ortadoğu’daki mezhepsel gelişmeler vurgulanıyor.  Raporda öncelikle ABD Hava Kuvvetlerinin saldırıları ve Irak ordusu tarafından düzenlenen harekatın ardından Ömerli’ye giren Şii milislerin Sünni Müslümanlara ait evleri ateşe verdiği dikkatlere çekilmek isteniyor. Şiilerin sürekli Sünnilerden intikam alma yönünde adım atacakları bilinçli olarak ifade ediliyor. Raporda yer alan uzman olarak belirtilen kişilerin ise bu saldırılar sonucu Sünnilerin terörize edilerek Şiilere karşı sert ayaklanma başlatacağını vurgulaması mezhep çatışmalarının temellerinin nasıl hazırlandığını tüm gerçekliği ile gözler önüne seriyor.

Abdullah Özbay

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim