• BIST 78.854
  • Altın 125,396
  • Dolar 3,0831
  • Euro 3,3540
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 21 °C
  • Şanlıurfa 26 °C

Sezar’ın hakkı Sezar’a, tanrının hakkı tanrıya mı?

Mehmet SARI

İSLÂM İLE TOPLUM ARASINA ÖRÜLEN BİR DUVAR OLARAK LÂİKLİK

Malûm olduğu üzere geçtiğimiz haftalarda gündemin sıcak maddelerinden biri, meclis başkanı İsmail Kahraman’ın bir konuşmasıyla fitilini ateşlediği Lâikliğin yeni anayasada ele alınıp alınmayacağı, alınacaksa bunun nasıl olması gerektiği üzerine yapılan tartışmalardı. Sayın Kahraman kısaca, yeni anayasada Lâikliğin yer almayabileceğini, buna karşılık dünyada birçok ülkenin anayasasında mensup olunan dine hatta mezheplere ve Allah/Tanrı inancına atıflarda bulunulduğunu, dolayısıyla bizim anayasamızda da buna benzer ibarelerin olabileceğine dair görüşlerini ifade etti.

Başlığımızı Lâikliğin Türkiye ve diğer İslâm ülkelerinin pratiklerinde, bu ülkelerdeki Müslüman toplumlara yansımasını ifade etmek üzere İslâm özelinde ortaya koyduk. Fakat Lâiklik Türkiye ve diğer İslâm toplumlarına Batıdan ithal edilmiş bir ideolojidir. Aslında dayatılmış dersek, vakıaya çok daha uygun düşecektir. Bunun yanında Lâiklik sadece İslâm dinini dışlayıcı bir ideoloji olmayıp, ayırt etmeden her türlü dini düşünceyi, Allah/Tanrı inancını devlet eliyle günlük hayatın dışına iterek, bu din veya dinlerin toplumsal olarak yaşanmalarını, kamuoyunda görünür olmalarını, dolayısıyla nesilden nesile aktarılmalarını ciddi bir biçimde kısıtlar. Buna karşılık insandaki vicdan, merhamet, adalet ve daha birçok erdemin beslendiği ve kendinde ifade bulduğu din duygusunun yerine, bencil çıkarcı, vicdan ve merhamet gibi mefhumlardan arınmış, hiçbir kutsalı olmayan bireylerden oluşan; hazcı, çıkarcı, her şeyin kıymet ölçüsünü sadece maddi çıkarların belirlediği seküler bir toplum ikame eder. Böylece dinin sosyal hayatın hemen her alanından izole edilerek, vicdana ve özel hayatın diplerinde bir yerlere hapsedilmesini amaçlar.

Lâikliğin ortaya çıkış macerasına baktığımızda oldukça gerilere gittiğini görüyoruz. Kimilerine göre Hz. İsa’ya atfedilen “Sezar’ın hakkı Sezar’a, tanrının hakkı tanrıya” sözü nedeniyle onu lâik düşüncenin ilk temsilcisi olarak gören ve böylece Hristiyanlığın kuruluşuna kadar götürenler var ise de, bu iddiaların ciddiye alınacak bir tarafı olmadığı aşikârdır. Lâikliğin sistemli bir düşünce hâline gelerek köklü değişim ve dönüşümleri tetikleme potansiyeli kazanması çok daha sonraları gerçekleşen bir hadisedir. Ortaçağ gibi karanlık bir dönemden geçen Batı dünyası, kilisenin boyunduruğu altında yüzyıllarca inim inim inledikten ve çetin kanlı mücadelelerden sonra, en nihayet din merkezli düşünce ve anlayışlarla içinde bulunduğu karanlıklardan kurtulamayacağı sonucuna varıyor. Teferruatı bahsimizi hayli aşan, başka başka âmillerin de etkisiyle kilisenin gücü zayıflatılıyor ve kademe kademe dünya işleri, -dolayısıyla devlet işleri- dinden ve onun her türlü tezahürlerinden arındırılıyor.

Başka bir açıdan bakıldığında Lâikliğin, içinden çıktığı Hristiyanlık dininin mensupları için faydalı olduğu, dolayısıyla bir takım haklı gerekçelere dayandığı söylenebilir. Zira muharref İncil ve onu kendi tekeline almış ruhban sınıfına mensup din adamlarının elinde oyuncağa dönmüş olan Hristiyanlık bu yapısını daha fazla koruyamazdı. İlahi kelâma insan nefsinden, hayal ürünü unsurlar sokulduğunda Hristiyanlık adalet, huzur ve barış adına insanların umudu olmaktan çoktan çıkmış bulunuyordu. Dolayısıyla Lâikliğin Batının kendi iç dinamiklerinin ve doğal şartlarının tesiriyle ortaya çıkmasında Batı açısından bir sorun yoktu. Asıl sorun işte Batının kendi görece doğrusunu bütün dünyaya “mutlak doğru” diye dayatmaya ve zorla benimsetmeye kalktığı anda başlıyordu. Hele hele bunu İslâm beldelerinde uygulamaya kalkınca, yüzyıllarca barışın ve kardeşliğin hüküm sürdüğü coğrafyalarda huzurun köküne dinamit suyu dökülmüştü.

“Futbol asla sadece futbol değildir” mottosunu ödünç olarak kullanacak olursak, Lâiklik asla sadece Lâiklik değildir diyebiliriz. Zira futbol neden sadece futbol değildir diye sorguladığımızda bile yolumuz bir yerde yine Lâisizm ile kesişecektir. Ne alâka? denilirse şayet, onun sporlardan bir spor değil de, kitlelerin aklını başından alıcı, ya da düşünmeye zaman bırakmayacak ölçüde oyalayıcı bir afyon olarak üçüncü dünya ülkelerine ihracı göz önünde bulundurulduğunda, arkasındaki ideolojinin lâik yönünün çok baskın olduğu görülecektir. 

Batı paket programları pek sever. Lâiklik demek, yerine göre demokrasi, yerine göre liberalizm, yerine göre sekülarizm ve bireysellik, yani her birinden bir parça almak demektir. Bunların hepsinin toplamı ise bize Kapitalizm canavarının koordinatlarını verir. Ekonomik anlamda faiz ve sömürü Liberalizm adı altında, her türlü fitne ve ahlâksızlık ise ‘demokrasi’ başlığı altında, ‘basın ve ifade özgürlüğü’ adıyla meşruiyet kazanır. Bu kavramların hemen hepsi batı menşeilidir ve parça doğruların genelleştirilmesiyle düşülen yanlışlar nedeniyle insanlığa vadettikleri barış bir türlü gerçekleşmemiştir. Gerçekleşmediği gibi, sebep oldukları savaşlar sonucunda her geçen gün insanlık krizlerine bir yenisi daha eklenmektedir.

Toparlayacak olursak, Lâikliği ortaya çıkaran şartlar ve bu gün geldiği nokta itibariyle vurgulanması gereken en önemli hususlardan biri “hem lâik hem Müslüman olunamayacağı” gerçeğidir. Zira hepimizin kabulünde olduğu üzere, İslâm en son ve tek hak dindir. Dolayısıyla Lâikliğin içinden çıktığı Batıda, kendisine karşı çarpışarak üzerinde hâkimiyet kurduğu Hristiyanlıkla ilgili verilerden ve onun tamamen tahrif edilmesiyle alâkalı bir takım gerçeklerden yola çıkarak, aynı muameleyi her şeyiyle kâmil olan dinimiz İslâm’a uygulamaya kalkarsak cinayetlerin en büyüğünü işlemiş oluruz. Maalesef bu topraklarda buna kalkışılmış ve bu cinayet işlenmiştir. Çünkü Lâiklik en basit ifade ve en masum hâliyle, “din ve devlet işlerinin bir birinden ayrılması” demek ise şayet, bu -hâşâ- “Allah’ım sen bizim yeryüzündeki işlerimize karışma, biz onu istediğimiz gibi düzenleyelim, arada bir canımız isterse kalbimizle sana yönelir, sıkıştığımızda dua ederiz, fakat bizden senin emirlerine uymamızı bekleme” demektir. Din ayrı devlet ayrı demenin manası budur. Bunun ise İslâm şeriatındaki karşılığı dört mezhepçe ittifak üzere sabittir ki; o da küfürdür. Bu vesile ile Meclis Başkanı İsmail Kahraman tarafından cesurca ifade edilen söylemelerin nitelik ve nicelik olarak artmasını ve böylece üzerimize giydirilen deli gömleğinden bir dikişin daha çözülmesini diliyoruz.

 

 

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim