Selam İmam Hatiplim Selam Senin Ruhuna...

Selam İmam Hatiplim Selam Senin Ruhuna...

Başkentte İmam Hatip Lisesi öğrencileri sabah namazında buluştu...

07 Ekim 2017 - 21:12 - Güncelleme: 07 Ekim 2017 - 22:11

Diyanet İşleri Başkanlığı Külliyesinde yer alan Ahmet Hamdi Akseki Camiine erkenden gelen imam hatipliler, camiyi adeta şenlik yerine çevirdiler,

Namazdan önce cami görevlileri tarafından Kur'an tilavet edildi. İlkdefa bukadar kalabalık bir öğrenci topluluğunu sabah namazında birarada gören cami cemaati hayranlığını gizleyemedi. 

500'den fazla öğrencinin katıldığı sabah namazını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kıldırdı. Erbaş namazdan sonra öğrencilerle birsüre sohbet etti ve hediyeler dağıttı.

Başkan Erbaş, göreve geldiği ilk gün imam hatip okulları ve ilahiyat fakülteleriyle birlikte projeler geliştireceği mesajı vermişti. İmam Hatip Lisesi öğrencilerine yaptığı konuşmada Erbaş, yapılan her işin, her ibadetin Allah için, O'nun rızası için yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Namazın faziletlerinden de bahseden Erbaş, “Namaz insanı bütün kötülüklerden alıkoyar. Namaz kılan insan kendisini otokontrol mekanizmasına tabi tutarak kendini kötülüklerden alıkoyar. İyi bir Müslüman olmak için şeytanın oklarından kendisini ibadetleriyle korur” şeklinde konuştu.

Kabul olunacak üç dua hakkında da bilgiler veren Prof. Dr. Ali Erbaş, "Üç dua vardır ki, makbuldür. Bunlardan birincisi, mazlumun duasıdır. İslam dünyası adeta mazlumlar haritası haline geldi. Dünyada gözyaşı döken, aç kalan, açıkta kalan, elinden ekmeği alınan, evinden barkından çıkmak zorunda kalan milyonlarca insan var. Dini, dili, ırkı fark etmeksizin mazlumlara yardım etmek gerekir. Bizi ayakta tutan mazlumların duasıdır. İkincisi, yolcunun, misafirin duası. Üçüncü kabul olunacak dua ise anne babanın çocukları için yaptığı dua" ifadelerine yer verdi.

Duygu Dolu Anlar

Camiyi şenlendiren imam hatipli öğrenciler duygu dolu anların da yaşanmasına neden oldu. Çocuklarıyla birlikte sabah namazına gelen anne babalar ortaya çıkan tablo karşısında duygu dolu anlar yaşadı.

Şenlik havasına dönüşen sabah namazı, akıllara doksanlı yılların "İmam Hatip Marşı"nı getirdi.

Selâm İmam Hatiplim,
Selâm senin ruhuna
Selâm İmam Hatiplim,
Selâm senin duyguna
Selâm tertemiz kalbe,
O körpe dima’lara
Selâm sizden yükselen,
Güzel Sadâya selâm
Kalbimize taht kurdun, Fethettin gönülleri
Fethin mübarek olsun, Fatihin yadigarı
Dua dua çıkarken niyazım semalara
Selâm sana Mustafam,
Selâm sana İmam Hatiplim
Kaldır artık başını gün alnın parıldasın,
Işık saçsın etrafa,tüm cihan aydınlansın
Çağımın ruhu hasta nurunla şifa bulsun,
Selâm sizden dökülen güzel nidaya selâm…

İmam Hatip Marşı Dinle (Selam İmam Hatiplim-Mehmet Emin Ay)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..