• BIST 79.433
  • Altın 125,756
  • Dolar 3,0719
  • Euro 3,3449
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 0 °C
  • İzmir 14 °C
  • Şanlıurfa 13 °C

Sabahat Tuncel’in Tokatı ve Aysel Tuğluk’un Taşı

Sabahat Tuncel’in Tokatı ve Aysel Tuğluk’un Taşı
Hatırlanacağı gibi, BDP milletvekili Sayın Sabahat Tuncel 21 Mart 2011’de polise bir tokat atmıştı. 22 Eylül 2014’te ise milletvekili Sayın Aysel Tuğluk’un askerlere taş atarken çekilen fotoğraflarını gördük.

Bu eylemler akıllara çok sorular ve senaryolar getiriyor: Acaba onlarca yıldır süren bu kirli savaşın onurlu bir barışla sona erdirilmesi için gösterilen çabalardan rahatsız olanlar mı var? Bu ve benzer eylemlerinin toplumda nasıl bir karşılık bulacağını mı bilmiyor olabilirler mi? Barış sürecine yarayacak bir muhalefet yapamadıkları gibi, bölgeyi sürekli bir şekilde kontrollü şiddet altında tutmaktan kimlerin ne gibi kazançlarının olduğunu izah edebilirler mi?

Anlaşılan, Tuncel ve Tuğluk hala yeni Türkiye’ye uyanmamışlardır. Ama bugünün Türkiye’sinin nimetlerinden sui istifade etmekten de geri durmuyorlar. Onlar da biliyorlar ki, dünkü Türkiye olsaydı, ne polise tokat ve ne de askere taş atabilirlerdi. Dünkü Türkiye’de en azından taraflar için inkârın, köyleri yakmanın, masum insanları etnik-dini kimliklerinden veya düşünsel duruşlarından dolayı öldürmenin ve bunlara karşılık dağa çıkmanın, şiddet eylemlerine başvurmanın ve silaha sarılmanın meşru bir zemini vardı. Oysa bütün bunlar dünde kaldı. Soruyoruz Tuncel ve Tuğluk’a; Bugün ayrı devlet kurmak da dâhil konuşup tartışamadığımız ve içimizde ukde olarak kalan herhangi bir meselemiz var mı? Öyleyse attığınız tokatlar ve taşlar neyin ifadesi veya ispatıdır?

Bu tür söylem ve eylemlerin yılların kazanımlarını kısa zamanda tüketeceğini birilerinin kendilerine hatırlatmaları gerekir. 
Tuncel, bildiğimiz kadarıyla Tunceli’li, yani Dersim’lidir. Devletin bir zamanlar Dersim’de yaptığı katliama karşı ne kadar duyarlı olduğunu bilmiyoruz. Bugüne kadar da bu duyarlılığını gösteren herhangi bir eylemini ne duyduk ve ne de gördük. Varsa dahi, haberimiz yok. Doğrusu insan merak ediyor, o anki görevi onların güvenliğini sağlamak olan o polise kin, öfke ve nefretle tokat atan Tuncel, neden bu güne kadar Dersim’deki katliamı gerçekleştirenlerin yüzlerine de atmamıştır? Diyelim ki, Sayın Hüseyin Aygün partisinin çıkarlarını Dersim katliamında yaşamlarını yitiren binlerce masumun haklarına tercih etti? Peki, Tuncel’in hangi tercihleri o masumların haklarının önüne geçmektedir acaba?

Diğer bir mesele de halka hizmet konusudur. BDP olarak geçen dönem bölge belediyelerinin hemen hemen hepsi elinizde idi. Koca beş yılı kısmen silahların ve kısmen de devam eden çözüm süreci görüşmelerinin kuru gürültüsüne getirerek, halkın size hesap sormasını engellediniz. 30 Mart 2014’te Kürtler size bir şans daha verdi. Ve şimdi sözlerinizi yerine getirip getirmediğinizi sabırla izliyor. Ak Parti’nin size yardım etmediği veya hizmetlerinizi engellediği gibi gerekçeler bir yere kadar ikna edici olabilir. Ama halk biliyor ki, bir belediye eğer hizmet etmek isterse, her türlü engellemelere rağmen yapabileceği çok hizmetler var. Sizin devraldığınız belediyeler bir zamanlar Sayın Erdoğan’ın devraldığı İstanbul belediyesinden daha kötü olmadığı gibi, şimdiki şartlar da o zamanki şartlardan daha kötü değil. Dolayısıyla iddialarınız inandırıcı olmuyor. 

Kürtler ikrar dönemi ile birlikte askerin, jandarmanın, polisin ve korucuların keyfi uygulamalarından ve kimlik kontrollerinden kurtulduğuna seviniyorken, birilerinin bu sevinci halka çok gördüğünü ve askeri, jandarmayı, polisi ve dahi korucuları aratmayacak bir keyfilikle kimlik kontrolü yaptıklarını görüyoruz. Bununla da yetinmiyorlar, halktan “vergi” adı altında haraç topluyorlar. Bu tür uygulamalara devam ettiğiniz takdirde, şimdiye kadar size her türlü yardımı yapanları bile bir süre sonra yanınızda bulamayacağınızı düşündünüz mü hiç?

Elinizdeki gücü ve imkânları Kürtler için daha fazla hizmete dönüştürmek gibi insani bir erdem dururken, bunları Kürtler üzerinde daha fazla tahakküm kurmak için kullanmanız sizi halkın gözünde ve gönlünde yücelteceğini veya bu tür şiddet eylemleriyle daha da güçleneceğinizi mi sanıyorsunuz?

Siyasi bir parti olarak elbette muhalefetinizi yapacaksınız. Ama sizi CHP ve MHP’den farklı kılan diğer bir özelliğinizin olduğunu ve bu oyları da o özelliğinize borçlu olduğunuzu unutmayın. Bu özelliğiniz de, insanlarımız için daha fazla hak, daha fazla, özgürlük, daha fazla güven ve daha fazla refah demek olan toplumsal barışı sağlamak için Ak Parti ile vardığınız mutabakattır. Yani bu yönü ile müttefiksiniz. Ve eğer taraflar olarak barıştan yana iseniz -ki öyle görmek ve inanmak istiyoruz- siyasette birbirinize muhalefet ettiğiniz kadar barışın tesisi yolunda da beraber ve yardımlaşarak yürümelisiniz. 

Hem adını demokrasi ve barıştan alanlar ve hem de herkesten daha fazla bu kavramlardan konuşanlar olarak farklı düşüncelere saygı duymak yerine, özellikle bölgede, yani Kürtler üzerinde psikolojik ve fiziki şiddet gibi yöntemlere itibar edenler kendi itibarlarını yitirirler ancak. 

Belki bazıları hala farkında değil, ama dünde kalan Kürtlerin sayısı artık yok denecek kadar azaldı. Seçtikleri milletvekillerinden ve belediye başkanlarından kendi huzurlarını kaçıran şiddet içerikli söylem ve eylemler değil, toplumsal barışa katkıda bulunacak, toplumun düşünsel, kültürel, politik, ekonomik ve diğer yönlerden gelişmesine katkıda bulunacak icraatlar bekliyorlar. 

İŞİD musibeti çıktığından kimileri Türkiye’yi İŞİD’e yardım etmekle suçlamakta ve kimileri de Kürt gençlerini sözüm ona İŞİD’e karşı savaşmaya çağırmaktadır. Türkiye’nin haksızlık içinde yüzen bütün dünyaya insanlık dersi verircesine Suriye’den gelen bir milyonu aşkın mazluma kapılarını açmasını ve gücü oranında ihtiyaçlarını gidermesini takdir dahi edemeyenler Rojawa için ve Türkiye’ye gelenler sığınmacılar birilerini suçlamaktan ve kargaşa çıkarmaktan öte ne yapmaktalar acaba?

YAZININ DEVAMI>>>


28.09.2014 Üsküdar - Bekir Tank

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim