• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 24 °C
  • Şanlıurfa 28 °C

Ramazanname - Ramazan muhafazakâr ritüellere kurban edilemez

Mustafa SOYKÖK

1- Âlemlerin Rabbi, nihayetsiz kerem, şefkat ve merhamet sahibi Allah Azze ve Celle; irili ufaklı pek çok hata, günah ve nisyanın faili olan biz aciz kullarına ikramda bulunmayı, ihsan etmeyi irade buyurmuştur. Ramazan lütuf demektir, ihsan demektir; Yaratıcıdan kullarına hediye demektir.

“Müjde mü’minler size ihsan-ı Rahman’dır gelen

Şanına ta’zim için bu mâh-ı Gufran’dır gelen

Ondadır feyz-i hidayet ondadır affu kerem

Kadrini bil mevsim-i inzâl-i Kur’an’dır gelen”[1]

2- Ramazan geceleri içerisinde bir gece Kur’an-ı Kerim’in yeryüzüne doğuşuna ev sahipliği yaptığı için diğer tüm gecelerden üstün kılınmıştır. Kadrini bilenler için 1000 aydan daha hayırlı olan “Kadir Gecesi” olmuş, hakkında müstakil bir sure gönderilmiştir. Bir Nur ki aydınlattığı geceyi bu kadar değerli kılıyor elbette onun ışığı ile aydınlanan hayatın sahiplerini de şerefli ve üstün kılacaktır.

Hz. Peygamber (sas) ve Cebrail (as) her Ramazan karşılıklı birbirlerine Kuran okumuşlardır. Kur’an okunan kitaptır; anlaşılan ve yaşanılan. Kendisini yaşayanlar için hidayet rehberidir.[2] Ramazan Kur’an ile olan yoldaşlığımızı gözden geçirme fırsatıdır. Ramazan bayramı samimi arkadaşlıkların, güzel başlangıçların bayramıdır.

“Bu ayetleri üzerinde düşünsünler ve aklı olanlar (aklını kullananlar) ders alsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır.”[3]

“Kıyamet günü Oruç ve Kur’an kula şefaat ederler. Oruç der ki; “Ey Rabbim o beni tuttu ben onun yemesine içmesine şehvetine sınır çizdim. Onun lehine şefaatimi kabul buyur.” Kur’an der ki “ben de onun uykularına sınır çizdim. Asıl benim şefaatimi onun lehine kabul buyur ya Rabbi.” Her ikisi birden o kul için şefaat ederler.”[4]

Pakistanlı İslam şairi Muhammed İkbal anlatıyor: “Gençlik yıllarımda her sabah namazdan sonra bir miktar Kur’an okuyordum. Babam yaptığım işi görmesine rağmen her sabah gelir ve ‘oğlum ne yapıyorsun’ diye sorar, ben de elimdeki mushafı gösterip ‘Kur’an okuyorum’ cevabını verirdim. İki sene boyunca belki onlarca defa elimde bulunan Kur’an-ı Kerim’i görmesine rağmen ne yaptığımı sordu. Bir gün âdeti üzere tekrar sorunca ben ‘Babacığım Kur’an okuduğumu gördüğün halde ne yaptığımı soruyorsun, yoksa bir şey mi ima etmek istiyorsun?’ diye sordum. Babam cevap verdi: ‘Evet biliyorum elinde Kur’an var. Ama ben ona bakmanı değil, onu okumanı arzu ederim. Evlat! Kur’an’ı sana sesleniyor gibi okur, her ayetten alacağın dersleri alırsan o zaman gerçekten okumuş olursun.”

3-  Ramazan bir fırsattır; cahiliyet yıllarını, gaflet dönemlerini telafi etmek, amel defterlerini sevap notları ile doldurmak isteyenler için.

Hz. Peygamber (sas) şaban ayının son günlerinde irat ettiği hutbenin bir bölümünde Ramazan ayını kastederek “Bu ayda küçük/büyük (nafile) bir iyilik yapan insan başka aylarda bir farz eda etmiş gibi sevap kazanır. Bu ayda bir farzı eda etmek başka zamanlarda eda edilen 70 farz kadar sevap kazandırır.”[5]

4- Ramazan bir cihat ve sabır eğitimidir. Müminin imanı heyecan ve hareketi gerekli kılan bir imandır. İman mücadelesinde yoğunlaştırılmış bir kamp eğitimi gibidir Ramazan. Kamp sonunda sevinçlerin paylaşıldığı bir bayram gelecektir. 

Bedir Zaferi ve Mekke’nin Fethi Ramazan ayında gerçekleşmiştir.

Ramazan senelik izin kullanılacak, rutin çalışmalar aksatılarak uykuda geçirilecek, zorlanmadan, sıkılmadan, meşakkatine katlanmadan sevap kazandırıverecek bir dönem değildir.

Zor işler sabırla başarılır. Dünya üzerinde kısa süreliğine tamamı imtihan olan bir hayatı yaşıyoruz. Ramazan; “kendini tutma” anlamında bütün seneyi, bütün hayatı ramazanlaştırmak için bir eğitim ve yenilenme dönemidir. Hayatı Ramazan olanın ahireti bayram olur.

5-  Ramazan muhafazakâr ritüellere kurban edilemez. Arka fondan verilen enstrümantal müzik eşliğinde anlattıkları hikâyeler karşılığında Ramazan’ın sırtından yüz binler götüren medya vaizlerini dinlememek Ramazanın kemalindendir. Müşterilerine Ramazan sebebiyle dini temalı yayınlar sunan ifsat kanalları Ramazan’a hürmeten kapatılmalıdır. Ramazan boş işlerle öldürülemeyecek kadar kıymetlidir. Kendimizi dinleme, manevi güzellikleri seyretme vaktidir. Maneviyatımızı gözden geçirme vaktidir. Kalbimizin yıkılan yerlerini yeniden inşa etme, bozulan yerlerini onarma vaktidir.

Hayatımızda yeni bir başlangıç yapmalı bizi Rabbimizin rızasından uzaklaştıran şeylerden “kendimizi tutmalıyız”.

“Ramazan Eğlenceleri” modern çağın en büyük bidatlarından biridir. Belediyeler Ramazanımızın üzerinden ellerini çekmelidirler. Ramazanın eğlencesi olmaz. Ramazanın eğlencesi Şevvalin girişiyle başlayan Ramazan Bayramıdır.

İslami otellerde (? )Ramazana özel tatil fırsatları, komik Ramazan fetvaları şeytan işi birer tuzaktır.

6- Teravih namazları kılınmalıdır. Oruç ile yorulan vücut teravih ile dinlendirilmelidir. Ramazan gecelerini ibadetle geçirmenin en kolay yolu teravih namazı kılmaktır. Mutlaka sahura kalkılmalı, mümkünse iki rekât namazla bu zamanın bereketinden istifade edilmelidir. Teheccüt namazı Efendimizin (sas) bu ümmete bıraktığı en önemli emanetlerden biridir.

7- Müslümanlığımızın Ramazandan ibaret olmadığı bilinmelidir. Süre tükenip de can emaneti sahibine teslim edilinceye kadar imtihanın devam ettiği unutulmamalıdır. Müslümanlığı Ramazan endeksli yaşamak, Ramazan bitince hiçbir şey olmamış gibi eski yanlışlara dönüvermek Ramazana yapılabilecek en büyük ihanettir. Ramazan mektebinden mezun olamamak demektir.

Bir insanın dindarlığı Ramazanda yapıp ettikleri ile sakalının uzunluğu ile ölçülemez. Dindarlık; mal mülk, para, makam, iffet, ahlak, cihat ile de tezahür eder. Ramazanda sokak ortasında oruç yiyenlere, sigara içenlere tepki gösteren muhafazakârlar aynı tepkiyi mübarek Ramazanda şehrin müftüsünün de katıldı bir törenle kurdelesi kesilerek açılan yeni banka şubesine karşı niye göstermezler. Allah ve Rasulünün savaş açtığı faizin vadeli mevduat hesaplarında Ramazan ayında oluşturduğu fazlalıktan neden rahatsız olmazlar?

 

 

 

[1] Alvarlı Muhammed Lutfi

[2] 2, Bakara, 3.

[3] S’ad Suresi, 29.

[4] Taberânî, Tac, II, s.51.

[5] et-Tergib ve’t-Terhib, II, s.94.

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim