• BIST 79.398
  • Altın 125,520
  • Dolar 3,0865
  • Euro 3,3676
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 16 °C
  • Şanlıurfa 11 °C

Ramazan Niçin Geliyor?

Ramazan Niçin Geliyor?
Haber Burada

Mübarek Ramazan da kutlu mekânlardan, yüce makamlardan bize gelmiş, kapımızı çalmış bir misafir gibi değerlendirilmelidir. Etrafı bir toparlayalım, tozlu paslı yerleri bir temizleyelim, misafir gelecek… Zihnen ve ruhen bu misafirin gelişine hazırlıklı olmaktan bahsediyorum. Şimdiden bu Ramazan’ın diğer Ramazanlardan daha verimli geçeceği, bu Ramazan’dan sonraki hayatımın bundan önceki hayatımdan bariz ve güzel vasıflarla farklılaşacağı doğrultusunda bir niyet ve kararlılık içerisinde olmaktan bahsediyorum.

Ramazan niçin geliyor? Niçin bir ay boyunca bizi yoracak ve zikirleriyle, Kur’an tilavetleriyle, teravih namazlarıyla, oruçlarıyla bizi yoğuracak? Ramazan, bütün hayatımızı ramazanlaştırmak için gelir. Ramazan; Müslümanın maneviyat dünyasını genel bir bakımdan geçireceği, yüreğinin yıkılan yerlerini tamir edeceği, hayatın tamamını içine alan kulluk mücadelesinde enerji depolayacağı bir dönemdir.

Dini yalnızca Ramazan’da yaşayarak imtihanı kazanacaklarını zannedenler, kendilerini açıkgöz zannedenlerdir. Sadece Ramazan’da yaşanılan Müslümanlık Allah’ın istediği bir Müslümanlık değildir. Kaldı ki artık Ramazan bir ibadet yoğunlaşması mevsimi değil de bir eğlence mevsimi olarak görülür oldu. “Ramazan Eğlenceleri” tabirinin Ramazanı anlamsızlaştırdığı, Ramazan’ı Ramazansızlaştırdığı kanaatindeyim ben. Ramazan’ı dönüştürmek mi Ramazan’ın bizi dönüştürmesi mi? 

Ramazanın bize kazandıracağı ahlakın ve manevi kemalin son nefesimizi verinceye kadar bizi helal lokma ve helal kazanç konusunda hizaya çekmesi gerek. Adalet, erdem, dürüstlük gibi vasıflarla mücehhez kılması gerek. Mideyi haram lokma ile doldurmanın, haram yollarla kazanç temin etmenin günah olmasının yanında adaletsizlik ve erdemsizlik olacağını, dürüstlüğü ortadan kaldıracağını söylemek istiyorum. Helal kazanç, hilesiz kazançtır. Peygamber’imizin (sas) beyanıyla “bizi aldatan bizden değildir”.[1] Bizi aldatan bizden değilse tövbe edip vazgeçmediği takdirde bizim Ramazanımızı bizimle beraber nasıl idrak ve ihya edecek? 

Helal haram hassasiyeti Müslümanlığımızın ne kadar kaliteli olduğunun da bir göstergesi olacaktır. Hasan-ı Basri Hz. Diyor ki; “ben kişinin ne kadar dindar, ne kadar samimi Müslüman olduğunu anlamak için onun namazlarına, oruçlarına, tespihlerine falan bakmam” ya nereye bakarım? “Onun ticaretine bakarım. Alışverişine bakarım. Helalinden kazanıp kazanmadığına, çoluk çocuğunun boğazından haram lokma geçirip geçirmediğine bakarım.” Evet, temel ölçü bu olmalıdır. Marifet para ile mal ile olan imtihanımızı alnımızın akıyla verebilmektir. Bizi manevi anlamda çoklarının önüne geçirecek, yüksek mertebelere çıkaracak kıvam da budur. Hadis-i şeriflerinde Efendimiz;  bir adamın üzeri başı toz toprak içerisinde yorucu bir yolculuk neticesinde Kabe’ye geldiğini gözyaşlarıyla, Kabe’nin örtüsüne yapışarak “Allah’ım bana şunu ver Allah’ım bana bunu ver” diye yalvardığını anlatır. Ve ilave eder; “Allah onun duasını nasıl kabul etsin. Yediği haram, içtiği haram, giydiği haram.”[2]

İbadetlerimizden gereği gibi lezzet alamıyorsak, dualarımıza ve yakarışlarımıza karşılık görmediğimizi düşünüyorsak, Ramazan’ın gelişi bizi heyecanlandırmıyor ve yeni bir başlangıç için ümitlendirmiyorsa kazancımızı, yeme ve içmemizi kontrol etmek, helalle sınırlama, helalle doyma, helalle yetinme ve helale harcama hususunda eksikliklerimizi gidermek mecburiyetindeyiz.             

O halde haydi kolları sıvayalım. Yorucu ve yorucu olduğu kadar da manevi anlamda lezzetli günler bizi bekliyor. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[1] Müslim, İman, 164.

[2] Müslim, Zekat, 19.

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Yorumlar
Ramazan
01 Haziran 2016 Çarşamba 06:31
06:31
Umre görevi bitti ondan geliyor. Vizesi bitti yani. Yoksa niye gelsin. Kutsal topraklarda bol sevaplı ibadetler yapmak varken Ramazan durup duruken niye gelsin Allah Allah
88.255.37.213
İbrahim Ateş
31 Mayıs 2016 Salı 15:48
15:48
Kaleminize sağlık muhterem hocam. Hissiyatınızı yüreğimizin derinliklerinde hissediyor, Ramazanı en güzel şekilde karşılayan ve yaşayan kullardan olabilmeyi ümit ediyoruz. Saygılarımla...
212.185.79.250
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim