• BIST 79.945
  • Altın 125,040
  • Dolar 3,0730
  • Euro 3,3444
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 24 °C
  • Şanlıurfa 28 °C

Putin savaş uçağını bilerek mi düşürttü?

Putin savaş uçağını bilerek mi düşürttü?
Kazak akademisyen Rusya'nın savaş uçağının düşmesinden Rusya'nın kazançlı çıktığını söyledi ve olayı 11 Eylül olaylarına benzetti

Kazak akademisyen Fazılbek Absatttarulı Rusya'nın Türkiye politikasının iç yüzünü yazdı. Rusya'nın Türkiye'nin Asya'daki Türk devletleri arasında artan popülaritesinin ve gelişen ekonomisinin önünü kesmek için düşen uçağını kullandığını yazdı. Rusya savaş uçağının düşürülme bahanesi ile Türkiye'ye ambargolar uyguladı ve kendi alanını genişletmek istediğini yazdı.

RUSYA'NIN 11 EYLÜL'Ü

Bir olayı tartışma konusu yapıp siyasetin akışını değiştirmek, kendi menfaatlerine öncelik tanımak, emperyalist devletlerin ezelden beri sürdürdükleri yöntem olarak bilinmektedir. ABD’nin 11 Eylül olaylarında ikiz kulelerin yıkılması bahanesiyle Afganistan’ı bombalaması, bakteriyolojik atom bombası bahanesiyle Irak’ı işgal etmesi gibi, Rusya’da da Beslan, Kursk, North-Ost eylemlerini kimin organize ettiğini hatırlıyorsunuzdur. Rus basınının bizi inandırmaya çalıştığı gibi askerî uçağın düşürülmesi dünyanın sonu mu gerçekten? Türkiye uçaklarını da sınır komşuları kaç kez vurarak düşürdü, tüm bu olaylar diplomatik yollarla çözüme ulaşmıştı. Türkiye’nin sunduğu diplomatik müzakereleri Rusya neden kabul etmedi? Demek ki SU-24 uçağının vurularak düşürülmesinde Rusya’nın menfaatleri söz konusu.

AMAÇ TÜRKİYE'NİN ASYA'YA ENTEGRASYONUNU ENGELLEMEK

Rusya, Avrasya topraklarında gün geçtikçe sayısı artan ve ilişkileri güçlenen Türk entegrasyonunun yolunu kesmek istiyor. Rusya’nın Türksoy’un faaliyetlerini durdurmasını buna delil olarak gösterebiliriz. Rusya bu tutumuyla tüm Türk halklarının kültürel ve tarihî ilişkilerine karşı olduğunu ortaya koydu. Rusya’nın jeopolitik yönden zayıf noktası da işte bu Türk devletleridir. Onlar, her an dış güçlerin projesine dönüşerek Rusya’nın bağımsızlığını elinden alabilir. Rusya’nın korkusu da budur. Rusya, eskiden süregelen misyonunu yani Türk devletlerini ezme politikasını sürdürmektedir. Türk entegrasyonunun güçlenmesi, Avrasya Birliği’nin doğal yollarla Türk Birliğine dönüşme tehlikesi, son zamanlarda Rusya’nın gündemindeki konulardan biriydi.

TÜRKİYE'NİN EKONOMİK GELİŞİMİ RUSYA'YI KORKUTUYOR

Rusya'nın ikinci amacı ise Türkiye’ye kesintisiz olarak gelen finans akışını durdurmaktır. Rusya, uçağın düşmesini beklermişçesine, derhal Türkiye’ye giden turist akınını durdurdu. Bununla birlikte Türkiye’den gelen tekstil ürünleri ile meyve sebzelerine ambargo uygulamak ve Türk inşaat firmalarını pazarından çıkarmakla Rusya, kendi parasının dışarı çıkmasını engelledi. Ancak ülkenin Türkiye aracılığı ile elde ettiği geliri engellemedi. Rusya, kendi ekonomisini zarara uğratmamak için bazı sektörlerde sanayi için gerekli olan hammaddelerin ve parçaların ihracatını yapan Türk menşeli mallara ambargo uygulamadı ve iki ülke arasındaki mega projeleri durdurma gereği duymadı. Ne kadar gösteriş yapsa da Rusya, Türkiye’ye halen doğal gaz vermeye ve Türkiye aracılığı ile kendi ürünlerini dünya piyasasına göndermeye devam etmekte. Eğer Rusya, Türkiye’ye karşı ekonomik bir kısıtlama getirmeyi gerçekten istemiş olsaydı doğal gaz satışını durdurmalıydı. Türkiye ise Rusya’nın öncelikle doğal gazı kapatacağından endişe duymuş olmalı ki konuyla ilgili olarak güvenlik konseyini acilen topladı. Bu durumda Erdoğan, “Para olduğu müddetçe doğal gaz bulunur.” ifadesini kullandı. Doğal gaz kapatılsaydı Rusya, kendi çukurunu kazmış olacaktı. Çünkü Gazprom’un Avrupa’daki en büyük iki kullanıcısından biri Türkiye’dir ve onun aracılığı ile Rusya kendi mallarını dünya pazarlarına çıkarabilmekte. Daha önce uygulanan ambargolar nedeniyle doğal gaz ve petrolünü satmakta zorlanan Rusya için bu, ağır bir darbe olacaktı.

RUS BASINI KIŞKIRTIYOR

Rus basını sayesinde Türkiye; Rusya’yı sırtından bıçaklamış sayıldı, terörizmden yana olan taraf oldu, tatile gitmek için tehlike arz eden bir ülkeye dönüştü. Rus basını, bugüne kadar, Türkiye’nin kendisini üç kez uyardığından hiçbir şekilde bahsetmedi. Ancak bu bilgilere internet sitelerinden ulaşabilirsiniz. Türkiye ve Rusya medya araçlarının nasıl çalıştığını burada görebilirsiniz: Türkiye’de Rusya vatandaşlarına olumsuz bir gözle bakılmıyor. Halkın Rusya’ya olan bakış açısı normal: “Rus halkı dostumuzdur, Rus turistler misafirimizdir ancak Rusya’nın askerî uçaklarını da ağırlayamayız.” “Olayı diplomatik yollarla çözüme ulaştırmalıyız.” diyorlar.

"DÜNYA ERDOĞAN'DAN RAZIDIR, TÜM MESELE PUTİN'İN EMPERYALİST HIRSINDAN İBARET!"

Bugüne kadar Rusya’nın bütün tehditleri ve yasakları karşısında soğukkanlılığını korumasından ve Rusya’ya karşı dost tutumundan dolayı tüm dünya Erdoğan’dan razıdır. Bu, kimsenin oyuncağı olmadığının ispatıdır. Eğer bu, Batı’nın ve ABD’nin oyunu olsaydı Putin onların oyununun kurbanı olmamak ve rezil olmamak için Erdoğan ile anlaşmaya varıp durumu çelişkili hâle getirmezdi. Tüm mesele, Putin’in emperyalist hırsından ibaret. Eğer Türkiye, Batı’nın ve ABD’nin sözünden çıkmıyor olsaydı Rusya’ya karşı bütün ambargoları bugüne kadar uygulamıştı. Zorluklara rağmen Türkiye, Rusya’ya karşı hiçbir konuda ambargo uygulamadı. Dostluk ilişkilerini sürdürmeye devam etti. Şimdi ise Rusya zorlanıyor. Çünkü Türkiye’nin bütün yetkilileri sırayla “Eğer Rusya bu söylemlerinden vazgeçmezse bizim de verilecek yanıtımız vardır.” şeklinde uyarıda bulundu. Böylelikle Türkiye, ezelden beri tarihte yerini almış bir ülke olduğunu ortaya koymuş oldu.Kaynak: Haber 7

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim