• BIST 79.416
 • Altın 125,685
 • Dolar 3,0799
 • Euro 3,3434
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 21 °C
 • Şanlıurfa 23 °C

PKK'YA KARŞI ELİNİ KALDIRMAYAN NATO, TÜRKİYE'DE GENİŞLİYOR

PKK'YA KARŞI ELİNİ KALDIRMAYAN NATO, TÜRKİYE'DE GENİŞLİYOR
İkinci Dünya Savaşından sonra dünya hâkimiyetini kurmak için harekete geçen emperyalist ülkeler sözde barışı sağlamak amacıyla askeri güç olan NATOyu kurdu.

BAKANLIĞIN KAMULAŞTIRMA RAKAMLARI İFŞA ETTİ:

 İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra dünya hâkimiyetini kurmak için harekete geçen emperyalist ülkeler sözde barışı sağlamak amacıyla askeri güç olan NATO’yu kurdu. İslam coğrafyasında kan ve gözyaşı dökmeye devam eden NATO, Türkiye’de de genişlemesini sürdürüyor… Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlara göre son 8 ayda NATO için Türkiye’de toplamda 24 milyon 258 bin TL’lik gayrimenkul ve kamulaştırma yapıldığı ortaya çıktı…

AHMET AÇIKAY

MÜSLÜMAN ÜLKELERİN KATİLİ EMPERYALİZMİN ASKERİ KANADI

Afganistan’ı yerle bir eden, Irak’ın işgalinde rol alan, Libya’nın bölünmesinde pay sahibi olan, Bosna Hersek’te Müslümanların öldürülmesine göz yuman emperyalizmin askeri kanadı olarak bilinen NATO, Türkiye’deki varlığını her geçen gün genişletiyor. Türkiye’de bilinen 28 askeri üssün dışında NATO, Türkiye’de genişlemesini sürdürüyor…

WASHINGTON ENSTİTÜSÜ HARİTAYLA RESMETMİŞTİ

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ile yakın ilişkileri bulunan Washington Enstitüsü’nün iki yıl önce yayınladığı bir raporda ülkemizdeki üsler bir haritayla resmedilmişti. Raporda Türkiye’de NATO radarları, ABD üslerinin Türkiye toprakları üzerine konuşlandığı, buralarda füze üsleri, radar üsleri ve bomba üsleri olduğu belirtildi.

Soğuk Savaş döneminde Türkiye’nin de üyesi olduğu North Atlantic Treaty Organization (NATO) 66 yıldır İslam coğrafyasının üzerinde adeta bir kırbaç gibi duruyor. Emperyalist ülkelerin çıkarlarını koruyan ve her seferinde onların hizmetine koşan bu askeri organizasyon uygulamalarında hep Müslamanları ezdi, hep Müslümanları öldürdü. Bosna Hersek’te olaylara geç müdahale ederek Sırplara yardımcı olan, Afganistan’ın yerle bir edilmesine aracılık eden, Irak’ın işgaline zemin hazırlayan, Libya’nın parçalanmasında söz sahibi olan bu küresel terör örgütü, Türkiye’deki varlığını ise iyiden iyiye hissettirmeye başladı. 

TEK MÜSLÜMAN ÜYESİ TÜRKİYE

1949 yılında kurulan NATO’ya 1952 yılında Yunanistan ve Türkiye başvurdu. Her iki ülkenin başvurusunu aynı şekilde değerlendiren NATO, iki ülkeyi sözde ittifakın bünyesine kattı. 17 Avrupa ülkesi, ABD ve Kanada’nın içinde yer aldığı bu sözde savunma örgütünün tek Müslüman üye ülkesi ise Türkiye. Türkiye sadece üye olmakla kalmayıp, örgütün birçok askeri operasyonuna da destek verdi. Başta Afganistan’daki uluslararası güç olmak üzere Bosna Hersek’teki barış gücü ve diğer bölgelerdeki hareketlere destek olundu. Son olarak da Türkiye NATO’nun Libya operasyonlarına destek oldu ve Akdeniz’deki harekat üssünü İzmir’e taşımasına onay verdi.

BAKANLIK, RAKAMLARLA NATO’NUN GENİŞLEMESİNİ İFŞA ETTİ

Türkiye’de bilinen 28 askeri üssü ve bilinmeyen üsleri ile adeta ülkeyi kıskacına alan bu sözde savunma paktı, son yıllarda özellikle Ortadoğu’da aktif bir şekilde üslerini kullanıyor. Kamuoyunda en çok bilinen üslerinden olan İncirlik ile son dönemde tekrar gündeme gelen NATO, Malatya Radar Üssü, İzmir NATO Karargahı ve birçok yerdeki üsleriyle adeta Ortadoğu’yu hem izliyor, hem de dinliyor. Ülkemizdeki varlığını genişletme çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü ise Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlarla ortaya çıktı. Bakanlığın açıkladığı son Bütçe Gider Rakamlarına göre NATO ile ilgili bölümde yer alan bilgilere göre anlaşılıyor ki, NATO ile ilgili gayrimenkul ve kamulaştırmalar aralıksız sürüyor. NATO Giderleri ve Gayrimenkul Alım ve Kamulaştırma Giderleri başlığı altında sıralanan giderlere göre Hazine 2015 yılının ilk 8 ayında toplamda 24 milyon 258 bin TL’lik ödeme yaptığı ortaya çıktı. Bunun 13 milyon 208 bin TL’si Gayrimenkul ve Kamulaştırma gideri iken geriye kalan kısmı da Diğer Giderler olarak listeye dahil edildiği görüldü.

2015, ÖNCEKİ YILLARI KATLAYACAK GİBİ

Maliye Bakanlığı’nın bütçe rakamlarına göre bu yıl NATO için ayrılan rakamların ise önceki yıllara göre daha fazla olacağı anlaşılıyor. 2015 yılının ilk 8 ayında NATO için toplamda 24 milyon 258 bin TL’lik ödeme yapılırken, 2014 yılının 12 ayında ise bu rakam toplamda 33 milyon 554 bin TL’lik olarak devletin kasasına yük olarak yansıdı. 2014 yılındaki rakamın 18 milyon 506 bin TL’lik kısmı yine Gayrimenkul ve Kamulaştırma Gideri olarak görülürken geriye kalan kısmı da yine NATO giderleri olarak bütçe rakamlarında yer aldı.  2013 yılında ise toplamda NATO için 31 milyon 29 bin TL’lik bir ödemenin yapıldığı da kayıtlarda görülüyor.

TÜRKİYE’DE BİLİNEN NATO ÜSLERİ İSE ŞÖYLE

ADANA başta olmak üzere Diyarbakır ve Malatya’da üsleri olan NATO’nun sadece buralarda değil, diğer birçok yerde de kara, deniz ve hava üsleri olduğu biliniyor. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ile yakın ilişkileri bulunan Washington Enstitüsü’nün iki yıl önce yayınladığı bir raporda ülkemizdeki üsler bir haritayla resmedilmişti. Raporda Türkiye’de NATO radarları, ABD üslerinin Türkiye toprakları üzerine konuşlandığı, buralarda füze üsleri, radar üsleri ve bomba üsleri olduğu belirtildi.

TÜRKİYE’DEKİ NATO ÜSLERİ

* AFYONKARAHİSAR askeri havaalanı Türkiye’nin en büyük askeri havaalanıdır. NATO’nun 2. büyük havaalanıdır. “Ana Jet Bakım Üssü” olarak kullanılmaktadır. Sivil uçuşlara açılması konusundaki çalışmalara NATO’dan izin çıkmamıştır.

* İncirlik Hava Üssü yönetimi ve denetimi TSK’da olan, NATO’nun önemli bölgesel bir depo üssüdür. Adana’ya 10 km uzakta bulunan üs, Akdeniz’e 56 km uzaklıktadır. Türk Hava Kuvvetleri 10. Ana jet üssü ve ABD hava kuvvetleri 39. Ana jet üssü burada görev yapmaktadır.

* İzmir Hava Üssü İzmir’in 17 km kuzey batısında Çiğli’de bulunan Avrupa’daki ABD hava Kuvvetleri’ne (USAFE) bağlıdır. 42 uçak ve 300 asker-personel bulunan üste I-HAWK ve Roland füze sistemleri konuşlandırılmıştır. İzmir Hava Üssü NATO’nun Türkiye’deki en eski üssü olmakla beraber, son yıllarda önem kazanmıştır. 11 Ağustos 2004’de LANDSOUTHEAST karargâhı Napoli’den İzmir’e taşınmış, 1 Ocak 2006’da da ABD 16. hava filosu, Almanya’nın Ramstein hava üssünden alınarak buraya yerleştirilmiştir.

* Şile üssü: Stinger füzelerinin fırlatılması için uluslararası standartlarda bir atış alanıdır.

* Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı: Irak savaşı sürecinde NATO tarafından getirilen AWACS’lar burada üslenmiştir.

* Balıkesir 9. Hava Jet Üssü: Bu üste 6 adet “vault” denilen füze rampası bulunmaktadır.

* Muğla Aksaz Deniz Üssü.

* Ankara-Ahlatlıbel, Amasya-Merzifon, Bartın, Çanakkale, Diyarbakır-Pirinçlik, Eskişehir, İzmir-Bornova, İzmit, Kütahya, Lüleburgaz, Sivas-Şarkışla, İskenderun, Ordu-Perşembe, Rize-Pazar, Erzurum, Van-Pirreşit ve Mardin’de NATO’ya bağlı Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezleri yer alıyor.

Etiketler:
...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kalplerimizle yaptıklarımız niyet ve düşüncelerimizdir18 Mart 2016 Cuma 07:53
 • Rusya ve Çin bizi aldatmasın29 Şubat 2016 Pazartesi 11:45
 • Hak batıla galabe çalacaktır.16 Şubat 2016 Salı 20:36
 • Namaz Kılanlara Mektup!09 Şubat 2016 Salı 19:19
 • Bu Video İzlenme Rekorları Kırıyor - Tıkla İzle ve Paylaş06 Aralık 2015 Pazar 13:54
 • Şuursuzluk salgını06 Aralık 2015 Pazar 10:32
 • Cihat bu ümmetin ve tüm insanlığın oksijenidir.01 Aralık 2015 Salı 21:20
 • İngiliz Gözü21 Kasım 2015 Cumartesi 20:51
 • Destur Ya Hz. Pir, (33)20 Ekim 2015 Salı 12:43
 • Destur Ya Hz. Pir, (32)12 Ekim 2015 Pazartesi 13:30
 • Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim