• BIST 79.433
 • Altın 125,849
 • Dolar 3,0719
 • Euro 3,3449
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 16 °C
 • Şanlıurfa 18 °C

Peygamberlerin sinemada temsili

Peygamberlerin sinemada temsili
Dr. İsmail Güllük, Uluslararası Sinema ve Din Sempozyumunda sunduğu bildiride, Peygamberlerin sinemada görsel olarak temsil edilmesini, İslam fıkhı çerçevesinde değerlendirdi.
Dr. Güllük sunduğu bildiride, bugüne kadar Hz. İsa hakkında 250, Hz. Musa hakkında 120, diğer peygamberler hakkında 60 civarında filmin yapıldığı ifade ederek, buna karşılık Hz. Muhammed’in hayatı hakkında sadece 5 film yapıldığını kaydetti. 
 
Güllük, “Fıkhî Açıdan Peygamberlerin, Hz. Muhammed (sav)'in, Peygamber Yakınlarının ve Sahabilerin Sinemada Temsil Edilmesi Sorunu ve Mevcut Film Örnekleri” başlıklı bildirisinde önemli bilgilere yer verdi.
 
 
Bir şahsın ya da bir olayın sinemada görsel bir anlatımla temsil edilmesinin sinemanın temel konuları arasında yer aldığını belirten Güllük, “Peygamberlerin, sahâbîlerin, büyük zâtların, meleklerin, cinlerin ve şeytanı temsili gibi konularda İslâm’ın ve İslâm âlimlerinin görüşleri, dînî konularda hassasiyeti olanlar için, sinema filminin çekilmesinde, büyük önem taşıyacağı ortadadır.” şeklinde konuştu. 
 
“Ehl-i sünnet âlimlerine göre peygamberlerin rollerinin bir oyuncu tarafından temsil edilmesi haramdır”
 
Peygamberlerin temsili konusunda İslam âlimlerinin fetvalarını aktaran Güllük, şöyle devam etti:
 
“Peygamberlerin temsili, bir oyuncunun peygamber rolünde oynaması, görsel olarak Peygamberin, sinema sahnesinde canlandırılması şeklinde tanımlanabilir. Bunun yanında, peygamberlerin sembolik bir anlatımla, bir gül ya da başka nesnelerle, temsil edilip edilemeyeceği hususu da bu konunun kapsamı içerisinde yer almaktadır. Peygamberlerin temsili konusunda ehl-i sünnet âlimleri arasında ortak görüş olmasına rağmen, İslâm dünyasında bazı farklı yaklaşımların olduğunu ifade etmek gerekir. Genel olarak Mısır uleması ve Arap dünyası, peygamberlerin temsil edilmesine cevaz vermezken; İran ulemasının, peygamberlerin temsiline cevaz verme eğiliminde olduklarını görmekteyiz. İslâm âlimlerine göre peygamberlerin rollerinin bir oyuncu tarafından temsil edilmesi haramdır. Bu konuda sükûtî icmânın var olduğu dile getirilmektedir.
 
“Şii âlimlere göre Peygamberlerin hareketlerinin gösterilmesinde bir yasak yoktur. Ancak yüzlerinin ışıktan bir gölge ile kapatılması gerekir.”
 
Şia anlayışına göre peygamberlerin temsiliyle ilgili herhangi bir yasak yoktur. Şii sinemacılar, peygamberlerin sadece yüzlerini göstermezler. Şii âlimlere göre Peygamberlerin hareketlerinin gösterilmesi ve seslerinin seslendirilmesi hususunda herhangi bir yasak yoktur. Ancak yüzlerinin ışıktan bir gölge ile kapatılması gerekir.
 
İslâm âlimlerine göre sinema filmi üretimi yaparken, Hz. Peygamber’in (sas), ehl-i beytin ve hulefa-i râşidinin şahsiyetlerine dil uzatmama, filmi üretenlerin üzerine vaciptir.  Peygamberlerin şahsiyetlerine dil uzatmama kaydıyla, böyle bir zamanda Hz. Peygamber ve onun ashabıyla ilgili filmler yapmak hem insanların uyanmasına hem de dinin yayılmasına katkıda bulunacaktır.” 
 
“Hz. Peygamber'in temsil edilmesi, Allah Teala'ya ve Rasulüne karşı yalan söyleme anlamı taşır”
 
Güllük, bazı İslam âlimlerinin ve İslam dünyasındaki fetva kurumlarının üzerinde icma ettikleri fetva konusundaki bazı gerekçeleri ise şöyle sıraladı:
 
“Müminlerin inançlarında şüpheye düşmesi, film gösterilmeden önce Hz. Peygamberin insanlık mertebesinin en mükemmeli ve zirvesi olarak kabul edilirken, gösterimden sonra oyuncuların yapmacık görüntü ve şekilleriyle özdeşleşen bir algının ortaya çıkması söz konusudur. Diğer taraftan Hz. Peygamber'in temsil edilmesi, O'nun yüceliği hakkında yapımcı, yönetmen, senarist ve seyirci arasında cedel, münakaşa ve eleştiriye yol açar. Halbuki Peygamberlik makamı tartışma ve eleştirinin ötesinde bir makamdır. Hz. Peygamber'in temsili, Allah Teala'ya ve Rasulüne karşı yalan söylemektir. Çünkü temsil ve hayali canlandırma olayların, sözlerin ve hareketlerin anlatımıdır. Temsilde, tarihte yaşanmış hadiselerin aslında uygunluğu hususunda her ne kadar azami dikkat gösterilse de eksik ya da fazlalık mutlaka olur. Bu da ister istemez yalana sevketmiş olur. Allah'a ve Rasulüne karşı yalan ise apaçık küfür ve iftiradır.”
Etiketler:
...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kalplerimizle yaptıklarımız niyet ve düşüncelerimizdir18 Mart 2016 Cuma 07:53
 • Rusya ve Çin bizi aldatmasın29 Şubat 2016 Pazartesi 11:45
 • Hak batıla galabe çalacaktır.16 Şubat 2016 Salı 20:36
 • Namaz Kılanlara Mektup!09 Şubat 2016 Salı 19:19
 • Bu Video İzlenme Rekorları Kırıyor - Tıkla İzle ve Paylaş06 Aralık 2015 Pazar 13:54
 • Şuursuzluk salgını06 Aralık 2015 Pazar 10:32
 • Cihat bu ümmetin ve tüm insanlığın oksijenidir.01 Aralık 2015 Salı 21:20
 • İngiliz Gözü21 Kasım 2015 Cumartesi 20:51
 • Destur Ya Hz. Pir, (33)20 Ekim 2015 Salı 12:43
 • Destur Ya Hz. Pir, (32)12 Ekim 2015 Pazartesi 13:30
 • Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim