• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 19 °C
 • İzmir 24 °C
 • Şanlıurfa 25 °C

Orucun Ruhu

Orucun Ruhu
“Nice oruç tutanlar vardır ki, onların oruçtan payları sadece aç ve susuz kalmalarıdır”

“Nice oruç tutanlar vardır ki, onların oruçtan payları sadece aç ve susuz kalmalarıdır”[1] şeklindeki hadis-i şerif, orucun ruhunu anlamaya istekli olanlar için bir ipucudur. Şekilsiz, biçimsiz, formasız ibadet olmaz elbette. Ama asıl önemli olanın şeklin, biçimin ve formun ardındaki ruh olduğunu ıskalamamalıyız. İbadetler şekil ve ruh bütünlüğü ile bir mana ifade ederler. Allah’ın bana niçin oruç tutmamı emretmiş olduğu, benim Ramazan ve oruç neticesinde nasıl bir dönüşüme uğrayacak olduğum ile yakından alakalıdır. Oruçtan elde edecekleri mükâfat fazla kilolardan kurtulmaktan ibaret “nice oruç tutanlardan” olmamak için.

Oruç ve Ramazan; ahlaki, siyasi ve ekonomik olarak bu ümmetin dirilişine vesile olmuyor, yeni fetihlere hazırlamıyor, olumlu anlamda büyük dönüşümlere saik olmuyorsa, orucun ruhunu anlamıyor, “ruhsuz” oruçlar tutuyoruz demektir.

“Bir şeyin ruhundan bahsetmek onun canlılığından bahsetmek anlamına gelir. O halde oruç canlı bir varlık mıdır?” Diyeceksiniz. Evet, oruç canlıdır ve canlandırıcıdır. Oruç faildir, etkiler ve dönüştürür. Orucu meful olarak gördüğünüz sürece, sizin orucu tutmanız gibi oruç da sizi tutmadığı sürece sabahtan akşama niçin aç ve susuz kalmanız gerektiğini anlamamız mümkün olamaz. “Ey iman edenler takva sahibi olasınız diye oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılınmıştır.”[2]

İbadetle taçlandırılması gereken Ramazan gecelerini eğlence sahaları haline dönüştüren kapitalist kültür; rekabet ve yarış pisti haline getirdiğimiz, akıl almaz israflarla taçlandırdığımız (zorunlu!) karşılıklı iftar davetleri; Ramazanı daha rahat geçirmek için yani orucu uykuda tutmak için alınan yıllık izinler orucu anlamadığımızın örnekleri olarak zikredilebilir. Orucun fıkhını anlamamaktan değil ruhunu anlamamaktan bahsediyoruz. Hz. Peygamber’in (sas) ve sahabe efendilerimizin mücadelelerinde önemli birer dönemeç olan iki fiili savaşın; Bedir Savaşı ve Mekke’nin fethinin Ramazan ayında, oruçlu ağızlarla gerçekleştiğini unutmaktan bahsediyoruz. Dindarlığı Ramazan’a hasretmenin, Ramazan ayı sürecinde geçici olarak terk edilen bazı günahların Ramazan sonrasında tekrar zuhur etmesinden bahsediyoruz. Bütün bir ömrünü Ramazan kılanın ahiretinin bayram kılınacağından bahsediyoruz. Bu Ramazan ve oruç sizin hayatınızda yeni bir başlangıç olmayacak, sizi “takva sahibi” kılmayacaksa Ramazanın gelişine neden sevinesiniz? Gidişine neden üzülesiniz?

Mazlum coğrafyalara dair, Suriye’ye, Irak’a, Mısır’a, Filistin’e vs. dair bir ümit ışığı oluşturmayacaksa Ramazan, İslam Birliğine ve II. Yalta Konferansına bizi bir adım daha yaklaştırmayacaksa Ramazan, Siyonist-haçlı emperyalist güçlerin ümmet üzerindeki tuzaklarına yönelik bir şuur oluşturmayacaksa Ramazan, nasıl “takva sahibi” olacağız? Ümmetin başsızlığı, ezilmişliği, çiğnenen değerler, oluk oluk akan Müslüman kanı, “takvasız” oluşumuzun, yani orucu ve Ramazanı anlamadığımızın bir göstergesi değil midir?

“Kim yalanı ve yalanla iş yapmayı terk etmezse, (bilsin ki) Allah Teâlâ o kimsenin yemesini içmesini bırakmasına (sabahtan akşama aç kalmasına) muhtaç değildir.”[3] Buyuruyor Hz. Peygamber (sas). Bunu ilahi emirlerin bütününü kapsayacak tarzda genelleştirirsek şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Kim Bakara 183. Ayette orucun farz kılınma sebebi olarak zikredilen “takva sahibi” olmayı oruçla elde etmez veya bunu hedeflemezse Allah Teâlâ’nın onun açlık ve susuzluğuna ihtiyacı yoktur. Yüce Allah bizleri orucu kalıbı ve ruhu ile beraber yaşayanlardan, oruçla dirilenlerden eylesin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[1]İbn Mâce, Sıyam, 21.

[2] Bakara Suresi, 183.

[3] Buhari, Savm, 8.

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Yorumlar
İbrahim Ateş
08 Haziran 2016 Çarşamba 03:32
03:32
Saygıdeğer hocam, Allah razı olsun. Orucun önemi ve mahiyetine dair, İslami bir şuur ve bilinç oluşturmasına dair güzel bir yazı kaleme almışsınız. Kaleminize, yüreğinize sağlık. Oruçla dirilenlerden, onunla takva sahibi olanlardan olma dilek ve dualarımla...
88.224.6.77
Diğer Haberler
 • Kıyamet Nasıl Kopacak? Dehşete düşeceksiniz!13 Haziran 2016 Pazartesi 12:26
 • Bunları Mutlaka Bilmelisiniz! İşte Orucun Yasakları10 Haziran 2016 Cuma 12:47
 • Makyaj ve Ruj Orucu Bozar mı? İşte cevabı09 Haziran 2016 Perşembe 14:24
 • Namaz Kılmayanın Orucu Kabul Olur mu?09 Haziran 2016 Perşembe 13:32
 • Hanımlar Dikkat! Makyaj ve Ruj Orucu Bozar mı? İşte cevabı09 Haziran 2016 Perşembe 10:01
 • Diş çektirmek orucu bozar mı?08 Haziran 2016 Çarşamba 17:36
 • Cünüpken sahur yapılabilir mi?08 Haziran 2016 Çarşamba 09:43
 • Orucun Ruhu08 Haziran 2016 Çarşamba 03:29
 • Cünüpken sahur yapılabilir mi?08 Haziran 2016 Çarşamba 00:14
 • Ramazan'da bir kişinin eşiyle cinsel ilişkiye girmesi câiz midir?07 Haziran 2016 Salı 16:24
 • Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim