• BIST 79.933
  • Altın 125,211
  • Dolar 3,0841
  • Euro 3,3545
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 14 °C
  • Şanlıurfa 13 °C

Niçin Muhafaza-Kâr Değiliz?

Niçin Muhafaza-Kâr Değiliz?
Haber Burada

Sahabe efendilerimizin konuşmayı öğrendikleri ilk günlerde çocuklarına şu cümleyi ezberlettikleri anlatılır: “Amentu bi’llah ve kefertu bi’ttağut” (Allah’a iman ettim ve tağutu inkar ettim). Bu cümle en temel ve en luzumlu eğitimin basit bir ifadesidir.

Allah’a iman etmemiz bizim, aynı zamanda batılı red ve inkâr etmemizi de gerektirir. Az veya çok batılla karıştırılmış, içerisine batıl sokuşturulmuş bir iman, mü’min imanından çok müşrik imanı olabilir. Müşrikliğin imansızlık olmadığı, onların son derece inançlı ve dindar insanlar oldukları ise izahtan vareste bir durumdur. Bunun için kelime-i tevhidimiz “la” ile başlar bizim, O’nun ve O’nun dini dışındaki bütün batıl tanrı, din ve ideolojilerin inkarı olmadan O’na iman mümkün değildir. Önce inkâr ederiz, sonra “ill’allah” (sadece Allah) der ve iman ederiz.

              Âdem babamız ve Havva annemiz cennette, kendilerine yasaklanan ağaca yaklaşmadan önce, söz konusu yasak ağaç hakkında ileri sürülen bazı süslü argümanlarla karşılaştılar. Şeytan, yasağın, onlara melek olmamaları ve burada ebedi kalmamaları için konulmuş olduğunu söylüyordu.[1] İyi niyetle işlenmiş bir kötülük, hak kamuflajına bürünmüş bir batıl, ilk insan ve eşinin cennetten kovulmalarına sebep olmuştu.

              “Hakkı batıl ile karıştırmama”[2] talimatı ilk insandan, kıyamet öncesi yeryüzünü ziyaret edecek olan en son insana kadar her bir âdemoğlunun muhatap olduğu bir talimattır. İmanınızı inkârınızla beraber devam ettirmezseniz, bağışıklık sisteminizi yitirir ve size hak kisvesi ile sunulan batılı gönül huzuruyla kabulleniverirsiniz. Şu gayet açık ortaya konulmalıdır ki; Bizim için tek ölçü, tek düzen İslam’dır ve İslam’a en benzer şey, İslam’a en yakın düşünüş ve inanış asla İslam değildir. Bu benzerliğin oranı % 99 bile olsa bu böyledir.

Modern çağın dayatmaları ve albenileri karşısında Müslümanlığımızı nereye koyacağımızı bilememenin sonucunda oluşmuştur muhafaza-kâr algılarımız bizim. Ve gelinen süreçte muhafaza-kârlığımız, Müslümanlığımız için en büyük tehdit halini almıştır.

Muhafaza-kâr insan Ramazan ayında güpegündüz yenilen oruçtan duyduğu rahatsızlığı, Ramazan ayında, Cuma gününde, hatta Kadir gecesinde vadeli banka hesabında biriken faizden asla duymaz ve aynı tepkiyi veremez. Algıları öyle şekillendirilmiştir çünkü. Hâlbuki inandığı Kur’an’da Ramazan orucunu farz kılan Allah, faizi de haram kılmıştır. Hatta bunu o derece önemsemiştir ki Allah ve Resulü ile savaşma ile eşleştirmiştir:  “Ey İman Edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve eğer gerçekten mümin iseniz geri kalan faizi terk edin!. Eğer böyle yapmazsanız Allah ve Resulü tarafından size savaş açıldığını biliniz! Eğer faizcilikten tövbe ederseniz, sermayeleriniz sizindir. Böylece ne haksızlık eder ne de haksızlığa uğrarsınız.[3]

Muhafaza-kâr insan, kendisine verilen “yeryüzünün imar ve ıslahından sorumlu olma” görevinin farkında değildir.[4] Vicdanını rahatlatmak maksadıyla yapılan üç beş bağış dışında dünyaya ilgisizdir. Şu yaşadığımız dünyada; 2 milyar insanın yoksulluk sınırının altında sefalet içerisinde yaşıyor oluşu, 925 milyon insanın her gece aç yatıyor oluşu, her geçen 6 saniyede bir, 1 çocuğun açlık nedeniyle can veriyor oluşu, her geçen 4 saniyede bir, 1 insanın mülteci durumuna düşüyor oluşu, yine 1,5 milyar insanın sağlıklı içme suyundan mahrum yaşaması, 2,4 milyar insanın sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor oluşu, her gün 30 bin çocuğun tamamen önlenebilir basit hastalıklardan dolayı ölüyor oluşu, yaklaşık 900 milyon yetişkin çocuğun okuma yazma bilmiyor oluşu onu asla ilgilendirmez.

O, dünya üzerinde kurulu sömürü düzenini asla sorgulayamaz. Mesela; dünyanın en zengin ilk 5 kişisinin servetinin 253 milyar doları buluşunu, gelişmiş 6 ülkede sadece 1 ayda kedi köpek maması için harcanan 2,6 milyar doları, kozmetik için 1 yılda harcanan 70 milyar doları, sadece futbolda dünyada 500 milyar dolarlık bir pazarın varlığını, FB, GS ve BJK’nin kulübede beklettiği 12 yedek futbolcusunun 62 milyon euro tutarında oluşunu asla sorgulayamaz. Yine bu dünyada yoksulların sosyal imkânlara kavuşabilmesi için gereken kaynağın sadece 80 milyar dolar olduğunu, en fakir 20 ülkenin borçlarının toplamının sadece 5,5 milyar dolar olduğunu, tüm dünyada fakirliğin ortadan kalkması için gereken kaynağın dünya üretiminin sadece yüzde 1’i kadar olduğunu düşünemez, söyleyemez ve bu doğrultuda harekete geçemez.

Kabukçu ve şekilcidir o. Tesettürü başa örtülen bir bez parçasından ibaret zanneder. Namazın hayata etkisini ve onun aslında camiden çıktıktan sonra başladığını ıskalar. Bu yüzden Hz. Şuayb’ın (AS) namazı gibi bir namaz asla kılamaz, namazı bir nevi meditasyon olarak görür o. Düşmanları “Ey Şuayb sana namazın mı emrediyor ekonomimize, siyasetimize, düzenimize karışmanı.” Diyorlardı. (Hud, 87) Dini; camiye hapseder, hayatla bağları koparılmış, siyasete, ekonomiye, hukuka ve ahlaka müdahale etmeyen bir din, egemenlerin tekerlerine çomak sokmayan bir din, Allah’ın dininin yerine konulmaya çalışılır.

İçki belirli vakitlerde yasaklanabilir ancak bu yasak, onun haramlığından kaynaklanıyor değildir. Gürültüyü önlemek ve emniyeti temin etmek amaçlanır. Milli piyango oynanabilir, at yarışları yaptırılabilir, iddialar tutturulabilir. Kutsal devlet vergisini alıyorsa, caiz olup olmadığı sorgulanmaz, gündeme alınmaz. Kadın mutlaka çalışmalıdır. Kapitalist sistemin gereklerine göre aileden uzaklaşmalı, üretmeli ve tüketmelidir. Türklük yegâne üstünlüktür, en güzel Müslümanlık Yüce(ltilmiş) Türk Müslümanlığıdır.

Niçin muhafaza-kâr değiliz? İşte bunlar ve benzeri sebeplerden dolayı değiliz. Zaten Müslüman oluşumuz, başka bir şey oluşumuzu gerektirmeyecek kadar önemli ve kapsayıcıdır. “Allah’a çağıran, salih amel işleyen ve “Kuşkusuz ben müslümanlardanım” diyenden daha güzel sözlü kim olabilir?”[5]

 

[1] Araf 20-21.

[2] Bakara 42

[3] Bakara, 278-9.

[4] Bakara 30.

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim