• BIST 78.844
  • Altın 125,625
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 18 °C
  • Şanlıurfa 17 °C

Necip Fazıl Ödülleri verildi

Necip Fazıl Ödülleri verildi
Yeni Türkiye’nin gazetesi Star, tarihi bir misyon üstlenerek, düşünce ve edebiyat dünyasına damga vuran Necip Fazıl Kısakürek adına ilk kez bir edebiyat ödülü ihdas edilmesine öncülük ediyor. Star Gazetesi tarafından Necip Fazıl Kısakürek'in kültürel ve m

Star Gazetesi tarafından Necip Fazıl Kısakürek'in kültürel ve manevi mirasını yaşatmak amacıyla hayata geçirdiği ve bu yıl ilki düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri sahipleriye buluştu.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle, İstanbul Haliç Kongre Merkezi Sadabad Salonunda düzenlenen görkemli bir törenle sahiplerine takdim ediliyor.

- Programın sunuculuğunu Beyza Hakan üstlendi.

- Açılış konuşmasını Star Medya Grup Başkanı Mustafa Karaalioğlu yaptı.

- Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yaptığı konuşmada, Karaalioğlu'nun "Üstad Necip Fazıl'ı ihmal ettik"sözlerine atıfta bulunarak, "bu ihmalde en büyük pay Milli Eğitim Bakanlığı'nındır" dedi. Salondan gelen alkışlar üzerine "bu alkışlar ihmal için değil tabi ki, bu ihmali farkettiğimiz için olsa gerek" ifadelerini kullandı. Avcı'nın bu sözleri salonda gülüşmelere sebep oldu. 

- Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik konuşma yaptı...

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşma yapıyor...

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları: 

* Star Gazetesi'ne, Sayın Ethem Sancak, Sayın Murat Sancak, Sayın Mustafa Karaalioğlu'na üstad Necip Fazıl adına, merhumun değerli evladına bu anlamlı ödülleri  ihdas ettikleri için huzurlarınızda Star Grubu'na şükranlarımı ifade ediyorum. 

* Ödül jürisinde yer alan değerli büyüklerimize, sanatçı ve akademisyenlerimize ayrıca teşekkür ediyorum. 

* Bu yıl ilk kez verilecek olan Necip Fazıl Kısakürek Ödülleri'ne layık görülen şair, yazar ve mütefekkirlerimizi özellikle tebrik ediyor, kendilerine uzun, hayırlı, yeni başarılarla dolu bir ömür Allah'tan niyaz ediyorum. 

* Necip Fazıl Saygı Ödülü ilk olarak "kime verilmeli" diye sorulduğunda, sanırım herkesin aklına o gelecektir. Selamlamasını dahi, "değerli dostlarım, sizi anti emperyalist, anti kapitalist, anti faşist ve anti firavunist duygularımla selamlıyorum" diye yapan sevgili Nuri Abimizi, muhterem Nuri Pakdil'i özellikle kutluyor, tebrik ediyor, bize klas duruşu, bize devrimci başkaldırışı öğrettiği için, kendisine şahsım, yol arkadaşlarım, ülkem ve milletim adına sonsuz şükranlarımı sunuyorum. 

* Değerli kardeşlerim, Türkiye'de kültür, sanat ve fikir hayatının böyle bir ödüle ihtiyacı vardı. Şahsen bu ödülü son derece önemli, anlamlı buluyorum. 

* Türkiye değişirken, zincirlerinden, prangalarından, dar kalıplarından kurtulurken, kültür-sanat ve fikir hayatının da kendisine musallat olan vesayetten kurtulmasının zamanı gelmişti. Türkiye'de ve dünyada şairlerin, yazarların, mütefekkirlerin adına çok sayıda ödül veriliyor. Bu ödüllerin birçoğuna baktığınızda, belli kalıpları aşamadığını, belli ideolojik gözlükleri atamadığını, kendisine musallat olan vesayetten kurtulamadığını görüyoruz. 

* Ödüllerin, sadece ödüllerde değil, teşviklerin, kayırmaların, desteklerin belli çevrelerde gidip geldiğini, belli camiaların içine hapsolduğunu görüyoruz. İşte Necip Fazıl Kısakürek ödülleri, en başta bu dar kalıpları parçalayacak, sanat dünyasındaki vesayete karşı çıkacak, sanatta egemen olan "al gülüm, ver gülüm" anlayışını inşallah ortadan kaldıracaktır. 

* Bu ödüllerin, aydın baskısına, aydın vesayetine karşı bir itiraz olduğu umudunu taşıyorum. Kendi dar ideoloji dışında, şiire, makaleye, fikre, filme itibar etmeyen, mütekebbir aydın zihniyetine karşı Necip Fazıl ödülleri kucaklayıcı, kuşatıcı bir anlayışı inşallah hakim kılacak, bize bu toprağın kokusunu, sesini, nefesini taşıyacaktır. 

* İşte onun için bu ödüller kalıcı olmak durumundadır, işte onun için bu ödüllerin saygınlığı korunmalıdır. Hatta Allah izin verirse, bu ödüller yereli aşmalı, uluslararası bir boyut kazanmalıdır.

 

 

 

- Necip Fazıl Saygı Ödülü'ne layık görülen Nuri Pakdil konuşma yaptı.
 
- Ödüller takdim edildi. 
 

METİN GÜNCELLENİYOR...

GECEDEN CANLI YAYIN:

Yazarlar Rasim Özdenören, Beşir Ayvazoğlu, Hicabi Kırlangıç, şair Osman Konuk ile öğretim üyeleri Prof. Dr. Turan Karataş ve Prof. Dr. M. Fatih Andı’dan oluşan jüri üyeleri şiir, hikaye, roman, deneme, fikir ve araştırma dallarında yayınlanmış eserleri incelemeye aldı.

JÜRİ:

1.     Rasim Özdenören (Yazar)

2.     Beşir Ayvazoğlu (Yazar)

3.     Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç (Yazar ve Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı)

4.     Doç. Dr. Osman Konuk (Şair)

5.     Prof. Dr. Turan Karataş (Öğretim Üyesi )

6.     Prof. Dr. M. Fatih Andı (Öğretim Üyesi)

Jüri Heyeti; "Necip Fazıl Saygı Ödülü" nün eserleri ve hizmetleri dolayısıyla Edebiyat Dergisi'nin kurucusu Nuri Pakdil'e verilmesinin kararlaştırıldığını, “Necip Fazıl Şiir Ödülü” nün  ‘Karşılama Töreni’ isimli kitabıyla Hüseyin Atlansoy’a, “ Necip Fazıl Hikâye Ödülü” nün  ‘Hiçbir Şey Anlatmayan Hikâyelerin İkincisi’ isimli kitabıyla Güray Süngü’ye ve "Necip Fazıl Fikir-Araştırma Ödülü" nün Harvard Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Gülru Necipoğlu'nun ‘Sinan Çağı’ eseri ve Prof. Dr. İsmail Erünsal'ın da ‘Osmanlılarda Sahaflık ve Sahaflar’ eserlerinin ödüle layık görüldü.

NECİP FAZIL ÖDÜLLERİ 2014 KAZANANLARI:

1.     Saygı Ödülü: Nuri Pakdil

2.     Şiir Ödülü: Hüseyin Atlansoy

3.     Hikaye Ödülü: Güray Süngü

4.     Fikir-Araştırma: Prof.Gülru Necipoğlu ve Prof.İsmail E.Erünsal

Star Gazetesi olarak, entelektüel verimliliğe Türkiye'de kültür sanat, edebiyat ve fikir hayatının zenginleşmesi ve rekabetin artması açısından önemli bir girişim olduğuna inandığımız  "Necip Fazıl Kısakürek” Ödüllerinin gelenekselleştirerek kurumsal devamlılığını sağlamak, görevimiz olacak.

Gazetemiz önceki yıllarda Necip Fazıl'ın en büyük eseriolarak gösterilen Büyük Doğu'nun tıpkı basımlarını da kültür sanata verdiğimiz önem ile birlikte, üstadın hatırasına saygı olarak okurlarımızla buluşturmuştuk.

NECİP FAZIL ŞİİR ÖDÜLÜ

HÜSEYİN ATLANSOY

Hüseyin Atlansoy, Türk Şiirinde ana akıma mensup kurduğu yeni şiir diliyle Modern Türk Şiiri'nde yerini almış bir şairdir."Şiir olmasaydı bir hayatım olmazdı" diyecek kadar şiiri hayatının en önemli meselesi olduğunu ifade etmektedir. İlk kitabı, “İntihar İlacı”ndan son kitabı “Karşılama Töreni”ne kadar, 30 yıldır Türk Şiirii'nin burçlarından biri olarak eser vermeyi sürdürmektedir. "Balkon Çıkmazında Efendilik Tarihi"nin şairi, çıkmazlardan büyük bir eser ortaya koyan Hüseyin Atlansoy’a Necip Fazıl Şiir Ödülü verilmesine karar verilmiştir.

NECİP FAZIL HİKÂYE ÖDÜLÜ

GÜRAY SÜNGÜ

“Deli Gömleği” ve “Hiçbir Şey Anlatmayan Hikâyelerin İkincisi” kitaplarında yer alan öykülerinde yerli hayata çevrilen dikkatiyle ve tüketip durduğumuz yaşamalar içinde ihmal ettiğimiz insani yanımıza ışık düşüren; kendi kuşağı içinde belirginleşen; farklı anlatma tekniği arayışlarıyla ve dili ayrıntılara inen bir biçimde kullanma titizliğiyle Türk öyküsüne yeni imkanlar sunan Güray Süngü’ye “Necip Fazıl Hikaye Ödülü” verilmesine karar verilmiştir.

NECİP FAZIL SAYGI ÖDÜLÜ

NURİ PAKDİL

Çıkardığı Edebiyat dergisiyle, on yıllarca yazıp yayımladığı Biat, Batı Notları, Bir Yazarın Notları, Bağlanma gibi etkileyici düşünce hayatına taze bir soluk getiren, yeni edebi oluşumların doğmasına kaynaklık eden; bir neslin uyanışına, yetişmesine, bilinç kazanmasına öncülük eden; çıktığı düşünce ve edebiyat yolculuğundaki yürüyüşünü, temsil ettiği düşünsel duruşunu bozmadan sürdüren Nuri Pakdil’e “Necip Fazıl Saygı Ödülü” verilmesine karar verilmiştir.

NECİP FAZIL FİKİR-ARAŞTIRMA ÖDÜLÜ

İSMAİL E. ERÜNSAL

Osmanlılarda entelektüel hayat üzerine arşiv kaynaklarına dayalı son derece önemli çalışmalar yapan Prof. Dr. İsmail Erünsal, 2013 yılının sonlarında yayımlanan Osmanlılarda Sahaflık ve Sahaflar adlı son eserinde sahaflığın XVI. asırdan başlayarak yaklaşık dört asırlık tarihini ele almıştır. İstanbul, Bursa ve Edirne’ye ait üç bin civarında mahkeme defteri taranarak elde edilen iki yüz civarında sahaf terekesi ve binlerce arşiv belgesinin kullanıldığı eser, Osmanlı kültüründe sahaflığın yeri, sahafların kitap temin etme süreçleri, ekonomik durumları, müşterileri, kitap fiyatları, kitap müzayedeleri, kitap kültürünün yaygınlaşmasında hattat, müstensih ve mücellitlerin rolleri, yabancılara yapılan kitap satışları gibi konularda benzersiz bir kaynaktır. İslâm Ansiklopedisi’nin hayata geçirilmesinde de önemli bir rol üstlenen müellif, hem bu eseri, hem de daha önce yayımlanmış eserleriyle Türk kültür tarihine yaptığı ciddi katkılarda bulunduğu için ödüllendirilmiştir. 

NECİP FAZIL FİKİR-ARAŞTIRMA ÖDÜLÜ

GÜLRU NECİPOĞLU

Harvard Üniversitesi Sanat ve Mimarlık Tarihi Bölümü’nden doktorasını alan ve halen aynı üniversitede Ağa Han İslam Sanatı Kürsüsü profesörü ve Ağa Han İslam Mimarisi Programı’nın direktörü olarak görev yapan Gülru Necipoğlu, genel olarak İslam sanatı, özel olarak Osmanlı Sanatı üzerine yaptığı önemli çalışmalarla milletlerarası ilim çevrelerinde haklı bir şöhrete sahiptir. Türkçeye Sinan Çağı: Osmanlı İmparatorluğu’nda Mimari Kültür adıyla çevrilen son eserinde, birincil kaynakları kullanmak suretiyle Sinan’ı ve sanatını, kendi çağının şartları, süreçleri ve bağlamları içinde yeniden değerlendiren Necipoğlu, Osmanlı dünyasının daha iyi anlaşılmasını sağlayan eserleriyle kültür ve sanat tarihimize yeni ışıklar düşürdüğü için ödüllendirilmiştir.

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim