• BIST 79.352
  • Altın 126,654
  • Dolar 3,1020
  • Euro 3,3875
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 17 °C
  • Şanlıurfa 26 °C

Namaz Nedir?

Mustafa SOYKÖK

Şayet kıymeti bilinirse, şayet gereği gibi eda edilebilirse Yüce Allah’ın biz kullarına en büyük ikramlarından birisi “namaz” ibadetimizdir. Onu hakkıyla anlayan ve yaşayan için namaz bir külfet değil bir nimettir. Bu yüzden Peygamber (sas) Efendimiz onu “gözümün nuru”[1]diye vasıflandırmıştır.  Yine Peygamber (sas) Efendimiz’in ifadesiyle “namaz müminin miracıdır.”[2] Miraç yükselten ve yücelten demektir. Namaz kendisiyle soluklananları, kendisinde durulanları yükseltir ve yüceltir. Hem maddi bir yücelmedir bu hem de manevi. Bir başka hadis-i şerifte tavsif edildiği üzere “cennetin anahtarıdır”[3] o. Kapılar anahtarsız açılmaz.

Müslümanlığımızın olmazsa olmazlarındandır. Çünkü “dinin direğidir” o. “Onu yıkan dinini yıkmış, onu sağlam tutan dinini sağlam tutmuş olur.”[4] Kıyamet gününde, hesapları has tartan o terazi gününde “kulun hesaba çekileceği ilk şeydir” o. “Şayet namazı düzgün olursa hesabı düzgün olur kazançlı çıkar. Şayet namazı düzgün olmazsa kaybeder ve zararlı çıkar.”[5] Namazı yüzüstü bırakmanın, onunla dost olmamanın kişiyi cehenneme sürükleyeceğini Kur’an-ı Kerim’imiz bizlere haber vermiştir. Müddesir Suresi’nde cennetlikler ile cehennemliklerin aralarındaki konuşmalar nakledilir. Cennetlikler cehennemliklere “Sizi cehenneme sürükleyen nedir?”[6] diye soracaklar. Cehennemliklerin verdikleri cevabın ilk cümlesi, “Biz namaz kılanlardan değildik”[7] olacaktır.

Günde beş vakit hayatın akışı durdurulur, insan Rabbinin huzurunda kulluğun zirvesinde el pençe divan durur. Namaz hayatın zorlukları içerisinde bunalan insana bir rahatlama fırsatıdır. Bu yüzden o, dinlenmedir, toparlanmadır, yenilenmedir.

Namaz bir hatırlatmadır. İnsan namazla, unuttuğu gerçekleri; niçin yaratıldığını, nereden geldiğini ve nereye gittiğini hatırlar. Kulluğunun, görev ve sorumluluklarının farkına varır. Zira Cenab-ı Hak “Beni hatırlamak için namaz kıl”[8] buyurmuştur. Müslüman açısından namaz bir kişilik inşasıdır. Bir karakter ve ahlak oluşturur. Bu açıdan aslında namaz, camiden çıktıktan sonra başlar. Namaz kılan Müslümanın namazından kazandığı karakter ve ahlak hayatının tümüne hâkim olmalıdır. Namaz bu yüzden günde beş vakit bizlerin gündemine sokulmuştur. Namazın insanı kötülüklerden alıkoyacağına, hakkıyla kılınan namazın insanı kötülüklerden alıkoyması gerektiğine Kur’an şahit olmuştur: “(Ey Muhammed!) kitaptan sana vahyolunanı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayâsızlıklardan ve kötülüklerden alıkoyar. Allah’ı anmak (olan namaz) elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı biliyor.”[9]

Aynı zamanda namaz, günahların affının vesilesidir. Yoldur, yöntemdir, araçtır… Manevi bir temizlik harekâtıdır. Hz. Peygamber (sas) Efendimiz bir gün arkadaşlarına “Ne dersiniz? Birinizin kapısının önünde bir nehir olsa da, o kimse her gün bu nehirde beş defa yıkansa, kirinden bir şey kalır mı?” diye sordu. Sahabeler; “o adamda kir namına hiçbir şey kalmaz Ey Allah’ın Rasulü” diye cevap verdiler. Bunun üzerine Hz. Peygamber (sas) “Beş vakit namaz işte bunun gibidir. Allah beş vakit namazla günahları silip yok eder”[10] buyurdu.

Namazın bir diğer fonksiyonu ise aynı safta, bir hizada omuz omuza tuttuğu insanları birbirine kenetlemesidir. Bizi “bir” yapması, bizi “kardeş” etmesidir. Müminler topluluğu, beş vakit namazda aynı kıbleye yönelen, aynı Rabbe secde eden, vücudun organları gibi birbirini tamamlayan temiz yüreklerden; namazla temizlenmiş yüreklerden oluşur. Bu yüzden namazın olmazsa olmazlarından olan Fatiha’da biz diliyle konuşuruz; “Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım isteriz. Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet.”[11] Ümmet olmanın ve İslam Birliğine inanmanın en büyük sebebidir namaz. Namaza rağmen Müslümana sırt dönülmez, namaza rağmen AB bir medeniyet projesi olarak görülmez, namaza rağmen ABD ile stratejik ortak olunmaz…

Namaz bir ilaçtır, zaaflarımıza yönelik ilahi bir reçete, hastalıklarımıza karşı bir tedavidir. Kitabımız Kur’an bu gerçeği de söyler bize; “Şüphesiz insan çok hırslı, kanaatsiz ve sabırsız yaratılmıştır. Kendisine kötülük dokunduğu zaman sızlanır. Bir iyilik dokunduğunda ise eli sıkıdır. Ancak namaz kılanlar başka ki onlar namazlarına devam eden kimselerdir.”[12]

Namaz secdedir. Secde; yalnızca O’nun önünde eğilmektir. Ve namaz kıyamdır. Kıyam; O’nun dışındakilere başkaldırmaktır. Zalimlere meyletmemek, mazlumların yanında ayağa kalkmaktır. Her gün 5 vakit namaz; yüklendiğimiz emanet ve yaratılış esnasında tayin edildiğimiz hilafet görevimizle alakalı olarak sorumlu tutulduğumuz cihat ibadetine bir talimdir. Namazı olmayanın cihadı olmaz. Cihadı olmayanın kıyamı olmaz; kıyamsız namaz, namaz olmaz. Hz. Peygamber’in (sas) Kâbe’nin avlusunda kıldığı namaz bunun için sinirlendirmiştir şirk düzenini, secdede deve işkembesi bunun için konulmuştur boynuna, Hz. Ömer bundan dolayı şehit edilmiştir kıyamda.

 

[1] Nesâi, İşretu’n-Nisa, 1.

[2] Razi, et-Tefsiru’l-Kebir, I, s.226.

[3] Ahmed b. Hanbel, Müsned, 14135.

[4] Taberânî, Mucemu’s-Sağir, 107.

[5] Tirmizi, Mevâkıt, 188.

[6] Müddesir 74/ 42.

[7] Müddesir 74/ 43.

[8] Taha 20/ 14.

[9] Ankebut 29/ 45.

[10] Buhari, Mevâkıt,6; Müslim, Mesâcid, 283.

[11] Faiha 1/ 6.

[12] Mearic 70/ 19-23

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim