• BIST 78.844
  • Altın 125,496
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3559
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 19 °C
  • Şanlıurfa 22 °C

Müstesna bir Zaman Dilimi: Ramazan-ı Şerif Ayı

Mehmet Ali AYTEKİN

On bir aydır hasretle beklediğimiz, gelmesiyle sevince gark olduğumuz, hayatımızda özel bir yeri olan mübarek, şerefli ve büyük bir aya, Ramazan-ı şerif ayına girdik. Yüce Rabbimiz’e bu lütfundan ve kereminden dolayı ne kadar şükretsek azdır.

Bu ay; ilahi rahmetin adeta sağanak yağmurlar gibi mü’minleri tepeden tırnağa ıslattığı, manevi atmosferini, hayatımızın her aşamasında bariz bir şekilde hissettiğimiz kutsal bir zaman dilimidir.

Bu mübarek ayda Rabbimizin rahmeti, mağfiret, bereketi, ihsanı, mükâfatı öylesine boldur ki zihinler bunu tahmin etmekte aciz kalır. Onun içindir ki iki cihan güneşi Efendimizin (s.a.s) “İnsanlar, Ramazan ayının kıymetini anlayabilselerdi senenin tamamının Ramazan ayı olmasını arzu ederlerdi(Taberani, Beyhaki, İbn Huzeyme) buyurur.

Bu ay; Cenab-ı Hakk’ın rahmet ve mağfiret kapılarının sonuna kadar açık olduğu, Yüce Allah’ın kullarını bağışlamak için adeta “genel af” ilan ettiği afv u mağfiret ayıdır. Nitekim Peygamber Efendimizin (s.a.s) “Kim Ramazan ayını, inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek (gündüzleri oruçla, geceleri teravih namazıyla ve diğer ibadetlerle) ihya ederse geçmiş günahları bağışlanır” (Buhâri, Müslim) buyurmuş ve bizleri bu kutsal ayı değerlendirmeye teşvik etmiştir.

Ramazan ayı; biz Müslümanlar için yenilenmeye, tertemiz bir sayfa açarak hayata yeni bir başlangıç yapmaya, hayatımızı gözden geçirerek kulluğumuzu hatırlamaya vesile olmalıdır.

İbadetlerimizi yapamıyor ya da eksik ve kusurlu olarak yerine getiriyorsak beş vakit namazımızı eksiksiz olarak kılmak, gündüzleri oruç tutmak, geceleri teravih ve teheccüt namazı kılmak, zekât ve sadakalarımızla ihtiyaç sahibi olan akrabalarımızın, komşularımızın ve diğer fakir insanların ellerinden tutmak, sıkıntılarına ortak, yaralarına merhem olmak suretiyle ibadetin zevkine varmanın, kulluk hazzını doya doya yaşamanın vaktidir mübarek Ramazan.

Hayatımızın bu aşamasına kadar hala rahat bir şekilde haramlarla iştigal ediyorsak; günahlara, haramlara, yalan, gıybet, dedikodu gibi çirkin davranışlara veda etmenin tam zamanıdır bu mübarek ay.

Oruç ayı” olan bu ayda “oruç tutarak” nefisimizi terbiye etmenin ve takvaya ulaşmanın gayreti içinde olacağız inşallah. Bununla birlikte “açlığı, susuzluğu” tadacak, akşam çoluk çocuğunun karnını nasıl doyuracağının derdinde olan fakir fukara insanın halini daha iyi anlayacak ve onlara yardım elimizi uzatacağız.

Bu ay, büyüklüğünü Kur’an-ı Kerimden alır. Onun için bu aya Kur’an ayı denir. Eğer bu ana kadar Rabbimizin kelamı ile tanışmamış, onu okumamış, onun feyzinden istifade edememiş isek “Kur’an ayında” tüm bu zararlarımızı, eksikliklerimizi telafi etme yoluna gidecek, Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim ile tanışacağız.

Bu ayda vadedilen mükâfatların, ancak, bu mübarek ayı hakkıyla değerlendirenlere verileceği bilinci ile hareket edip bu Ramazanın belki de yaşadığımız son Ramazan olduğunu, bir sonraki Ramazan ayına yetişemeyeceğimizi düşünerek fırsatı ganimet bilecek; mübarek Ramazanı, Ramazan ayına yakışır şekilde ihya edeceğiz. 

Bu mübarek ayı hakkıyla yaşamadığımız takdirde neler kaybettiğimizi, nasıl bir hüsranın, zarar ve ziyanın bizi beklediğini çok iyi anlayacağız. Bu hususa işaret eden bir hadis-i şerif ile bitirelim:

Efendimiz (s.a.s.) bir gün, minbere çıkarak üç defa “âmin” der. Sahabeler bunun sebebini sorduğu zaman Efendimiz (s.a.s) “Bana Cebrâil geldi ve Ya Rasulellah! Kim Ramazan ayına yetişir, bu aydaki rahmetten istifade edemeyip kendini bağışlatamaz, günahlarını affettiremez ise ona yazıklar olsun dedi. Ben de buna icabet ederek “amin” dedim(Buhari, Edebü’l-Müfret; Beyhaki; İbn Huzeyme) buyurdu.

Ya Rabbi! Bizlere ikram ettiğin bu mübarek ayı en güzel şekilde değerlendirmeyi ve vadettiğin mükâfatlara nail olmayı nasip eyle. Bu aya ilgisiz kalmamıza sebep olacak her türlü gafletten, dalaletten, tembellikten; şeytanın, nefsin ve şeytanlaşmış insanların vesveselerinden, hilelerinden, tuzaklarından muhafaza eyle. (Amin, Amin, Amin…)

Son bir not: Ülkemizde ve tüm İslam dünyasında, bu mübarek ayda masum insanların canına kasteden, bu ayı kana bulayan, kana bulanmasına yardımcı olan yamyamları, teröristleri en büyük lanetle lanetliyor, onları Rabbimize havale ediyor; şehitlerimize sonsuz rahmet, geride kalanlara da sabır, metanet ve sabırlar diliyorum. 

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim