• BIST 79.296
  • Altın 125,312
  • Dolar 3,0779
  • Euro 3,3500
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 18 °C
  • Şanlıurfa 17 °C

Müslümanları Yeryüzünden Silme Operasyonu HENDEK!

Müslümanları Yeryüzünden Silme Operasyonu HENDEK!
Medine-i Münevvere İzlenimleri (3)

muslumanlari-yeryuzunden-silme-operasyonu-hendek!.jpg
 

Bir başka gün istikametimiz Hendek savaşının yapıldığı yer. Müşriklerin etraf kabileleri toplayarak Müslümanları yok etmek üzere harekete geçtiğini haber alan Efendimiz (s.a.s.) sahabe ile istişarede bulunur, Selmân-ı Fârisi Hz.’nin teklifi üzerine müşriklerin geçebileceği yerlere hendek kazdırır. Bunun için “Hendek savaşı” denilmiştir. 5.5 km. uzunluğunda, 9 m. genişliğinde, 4,5 m. derinliğinde. Aman Allahım...! Medine’nin kaya gibi sert bu topraklarında hiçbir greyderin, kompresörün, dozerin olmadığı bir zamanda bu kadar hendek nasıl kazılabildi? Hem de kısa bir zamanda. Bu olsa olsa Medine’nin yalçın kayalarından çok daha sağlam bir iman kuvvetiyle olabilir. Keşke bu hendeğin bir kısmı orijinal şekliyle muhafaza edilseydi de burayı ziyaret eden Müslümanlar olarak Efendimizin (s.a.s.)  ve sahabelerinin İslam uğrunda hangi fedakârlıklara katlandıklarını daha iyi anlayabilseydik.

Müşrikler on bin kişilik bir ordu ile Medine-i Münevvere’yi kuşatır; ama hiç beklemedikleri hendek ile karşılaşınca şaşkına döner. Peygamberimiz (s.a.s.) karargâhını hafif yüksek bir tepeye kurmuş, burada sürekli olarak Allah’a (c.c) dua ve ilticada bulunmuştu. Yirmi günlük bir muhasaradan sonra, Allah’ın da (c.c.) lütf u inayeti ile çıkan fırtına neticesinde müşrikler perişan bir vaziyette geri dönmek zorunda kalır.

Bu tarihi bilgileri tazeliyoruz Hendek meydanında. Halkımız arasında “Yedi Mescitler” olarak bilinen bu alanda yedi küçük mescit bulunmakta idi. Günümüzde dört küçük mescidin yerine “Hendek Camii” adında büyük ve modern bir cami yapılmış; Efendimizin karargâhının kurulduğu yere yapılan “Fetih Mescidi” ile Selman-ı Farisi ve Hz. Ömer adlarına yaptırılan mescitler hayatta kalmış, ama bunlar da bakımsızlıktan adeta için için ağlıyor, ziyaret edenleri de ağlatıyor.

Ve Kuba Mescidi… Efendimiz (s.a.s.) hicret yolculuğunun sonunda Medine-i Münevvere’ye yakın bir yerde bir kaç gün istirahat buyurur. Kuyuları ile meşhur olan bu yerde bizzat kendileri de çalışarak bir mescit yapar. Burada bulunan Kuba adındaki kuyudan dolayı “Kuba Mescidi” olarak anılır bu mescit. Hz. Osman’ın Peygamberimize ait yüzüğü düşürdüğü meşhur Eris kuyusu da buradadır.

Efendimiz (s.a.s.) hayatta iken özellikle cumartesi günleri Kuba mescidini ziyaret eder ve “Kim evinde güzelce abdest alır, Kuba mescidinde namaz kılarsa umre sevabı alır” (İbn Mâce,Tirmizî) buyurarak ümmetini de teşvik eder. Kur’an-ı Kerimde “ Takva üzere inşa edilen mescit” (Tevbe, 108) olarak nitelenen Kuba mescidi zamanla müslümanların rağbetine mazhar olunca bundan rahatsız olan münafıklar yakın bir yere bir mescit yaptırır. Hedef, müslümanları bölmek. Rabbimizin “Dırar Mescidi” (Tevbe, 107) olarak isimlendirdiği bu mescit gelen vahiy üzerine Efendimiz (s.a.s.) tarafından yıktırılır.

Medine-i Münevvere’nin ilk camisi olan Kuba camisinde namazımızı kılıyor, her türlü nifaktan ve nifak hareketlerinden bizleri, tüm müslümanları ve özellikle de cennet vatanımızı koruması için Yüce Rabbimize yalvarıyoruz.

Kuba'nın beş yüz metre  batısında Cuma mescidi bulunuyor Ranuna vadisinde. Peygamberimizin Kuba’dan ayrılıp Medine istikametine giderlerken ilk cuma namazını kıldığı yere yapılan mescit. Burayı da ziyaret etmek nasib oluyor ekibimize.

Peygamberimiz hicretten sonra 17 ay kadar Kudüs’e doğru namaz  kılar. Ama arzusu Hz. İbrahim gibi Kabe-i Muazzama’ya dönerek kılmaktır namazlarını. Nitekim bir gün öğle veya ikindi namazını kılarken nazil olan vahiy ile Kabe-i Muazzama’ya dönmeleri emr olunur. Bu sebeple buraya Kıbleteyn mescidi denir. Yani İki Kıbleli mescit. Modern bir şekilde yeniden inşa edilen Kıbleteyn, tüm Medine sevdalılarının ziyaretgahıdır. Efendimizin ümmeti için üç talepte bulunup da ikisi kabul edildiği için “İcabe mescidi” olarak da bilinen Beni Muaviye mescidi de ziyaret edilen mekanlar arasındadır bu kutlu şehirde.

Bu yolculuğumuzda; “Bana bir elçi geldi ve mübarek Akik vadisinde namaz kılmamı emretti” (Buhari, Ebu Davut) şeklinde hadis-i şerifte zikredilen ve Ayr dağının eteklerinden Kanal vadisine doğru uzanan   Akik vadisini de görmek de nasip oluyor. 

Yaklaşık dört asır bu kutsal topraklara hizmet eden ecdadımız Osmanlıdan da fazla bir şeyin bırakılmadığını üzülerek müşahede ediyoruz ziyaretimiz esnasında. Onların en zor döneminde İslam birliği için yaptırdıkları, hacıların bir aylık mesafesini yetmiş iki saate düşüren Hicaz tren yolunun son istasyonu olan Medine tren istasyonunun ve onun sol tarafında yer alan Amberiye caminin bütün ihtişamıyla hala dimdik ayakta kalması teselli ediyor bizi. Modern imkan ve tekniklerle yapılan yeni binalarla kıyaslandığında bu iki eserdeki mimari estetik hemen dikkatleri celbediyor.

İstasyonun sınırları dahilinde, Peygamberimizin (s.a.s.) Bedir harbine giderken dinlendiği ve mücahitler arasında yaşı küçük olanları geri gönderdiği yerde, tarihi mütevazi bir mescit bulunuyor. Çok fazla bilinmeyen Sukya mescidi burada bulunan kuyudan almış bu ismini. Efendimizin, Medine’nin bereketli kılınması için dua yaptığı bu mekanı daha sonra da Hz. Ömer yağmur duası için tercih eder.

Bu tarihi yerlerin dışında; yüz bin civarında eserin yer aldığı Mescid-i Nebevi kütüphanesi, Kuran-ı Kerim sergi salonu ile Allah’ın güzel isimlerinin tanıtıldığı salon da ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır nurlu şehirde.

Peygamber şehrinde sayılı günler hemencecik bitivermiş; ihrama bürünüp Mekke-i Mükerreme’ye, matlubumuz ve maksudumuz olan Kabe-i Muazzama’ya kavuşacağımız gün gelmiş, hepimizi bambaşka bir heyecan kaplamıştı.

                                                                                                   Medine-i Münevvere / Eylül - 2016

 

Mehmet Ali AYTEKİN'in Diğer Yazıları

 

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim