• BIST 78.844
  • Altın 125,412
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 12 °C
  • Şanlıurfa 13 °C

Muhafazakar Algılar Karşısında "Tesettürü Anlamak"

Mustafa SOYKÖK

Tesettürün hikmet ve mahiyetine yönelik zihin karışıklıklarımız, muhafazakâr yaşam tarzında tesettürsüz bir tesettür ortaya çıkardı. “Başörtüye uzanan eller kırılsın” cümlesi ile özetlenebilecek bir önemli mücadele algı mühendisleri tarafından böylece boşa çıkarılmış oluyordu. Verilen onca emek, ödenen onca bedel bu kadar kolay heba edilmemeliydi. İçi boşaltılan bir tesettür modası, bu moda üzerinde semiren patronlar, reyonlarında tesettüre uygun hiçbir kıyafet bulundurulmayan tesettür mağazaları bu mücadeleyi kapitalizme kurban edişimizin resmidir.

Tesettürü sadece bu ümmetin hanımlarına mahsus bir ritüel olarak değerlendirmek sözünü ettiğim zihin karışıklığının bir örneğidir. Erkeklerin de tesettür ile mükellef oldukları göz ardı edildi hep. Vücut hatlarını belli eden dar bir kot pantolonu Müslüman bir erkeğin giymesi ile Müslüman bir kadının giymesi arasında fark olmadığını ıskaladık.

Tesettürün bakışları kısmaktan başladığını, öncelikle göz ile alakalı olduğunu da. Konuyla alakalı olarak Nur Suresinin 30. Ayeti erkekleri ondan sonra gelen 31. Ayet ise hanımları uyarmaktadır. Her iki cins için de geçerli olan tesettür emrinin ilk aşaması bakışların kontrol edilmesidir. “Mümin erkeklere bakışlarını kısmalarını, edep yerlerini açmaktan ve zinadan korumalarını söyle! Bu, onlar için en uygun olan davranıştır. Allah yaptıkları her şeyden hakkıyla haberdardır.” “Mümin kadınlara da bakışlarını kısmalarını, edep yerlerini açmaktan ve günahtan korumalarını söyle. Yine söyle ki mecburen görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini yakalarının üzerini kapatacak şekilde örtsünler. Zinet takılan yerlerini kocaları, babaları, kocalarının babaları, oğulları, üvey oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, mümin kadınlar, ellerinin altında bulunanlar (köleler), erkeklikten kesilip kadınlara ihtiyaç duymayan hizmetçileri veya henüz kadınların mahrem yerlerini anlamayan çocuklar dışında kimseye göstermesinler. Saklı zinetlerine dikkat çekmek için, ayaklarını yere de vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz toptan Allah’a tövbe ediniz ki felaha eresiniz!” Güzel ve şık görünme arzusu fıtri bir duygudur.

İnsanın fıtratında var olan bu doğal halin cinsellik teşhirine dönüşmemesi önemlidir. Tesettür Müslümanın cinselliği ile değil kişiliği ile ön plana çıkmasını temin eder. Elbise gurur ve kibir vesilesi olmamalıdır. Üzerlerine geçirdikleri kumaş parçaları ile üstünlük taslayanlar, bunu bir statü göstergesi olarak kullananlar tesettürün anlam ve mahiyetini kavrayamamışlardır.

Asgari ücretin 800 tl olduğu bir ülkede milyon dolarlık kol saatleri, marka fetişizmi ile kullanılan takım elbise, gömlek, çanta ve kravatlar, bizim tesettüre dair kırmızı çizgilerimize takılır. Bir gün Allah’ın Rasulü (sas) “Kalbinde hardal tanesi kadar bile olsa kibir bulunan cennete giremeyecektir” buyurdu. Sahabe Efendilerimiz telaşlandılar.

Kılık kıyafetlerinin düzen, temizlik ve güzelliğine gösterdikleri özenin kibir olarak değerlendiriliyor oluşundan korktular. İçlerinden birisi “Ya Rasulalllah! İnsan elbisesinin, ayakkabısının güzel olmasında hoşnut olur ve ister” (Bu da kibirlilik alameti midir?) dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber (sas) “Allah güzeldir güzelliği sever. Asıl kibir hakkı görmezden gelip umursamamak, insanları hor ve hakir görerek tepeden bakmaktır.”[1] Buyurdu.

Tesettürü moda haline getiren süslümanlar, kullandıkları kıyafetlerle cinselliklerinin ortaya çıkmamasını, ziynetlerini göstermemeyi değil, onunla atacakları havayı, toplayacakları beğeniyi düşünürler.

Devir imaj devridir. Elbise dar olsa da vücuda iyi oturmuştur. Saçları kapatan ufak bir parça örtü tesettür iddiasını da terk etmediğimizi yeterince ortaya koymaktadır. Süslü de olsa Müslümanızdır. Ayrıca muhafaza-kârlaşan zihin tesettürün hal, hareket ve tavırlarda da ortaya çıkması gerektiğini de ıskalamıştır.

Tesettür bir ahlaktır. Karşı cinsle ilişkilerde bir vakar ve ciddiyet gerektirir. Bu internet ve sosyal medya ortamlarında da geçerlidir. Ayrıca sesin nâmelendirilmemesi ve bakışların asgari seviyede tutulmasını gerektirir.

Bütün bunlar göz önünde bulundurulunca ortaya çıkan görüntü içler acısıdır. Aslına bakarsanız sistem; başörtüsü yasağında diretmiş, içi boşaltıldıktan, zararsız (şuursuz) hale getirildikten, alelade bir kıyafet tercihi haline geldikten sonra bazı kamu kuruluşlarında ve üniversitelerde serbest bırakmıştır.

Mustafa SOYKÖK'ün Tüm Yazıları İçin TIKLAYINIZ>>>

 

[1] Müslim, İman, 147.

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim