• BIST 79.398
  • Altın 125,724
  • Dolar 3,0853
  • Euro 3,3670
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 18 °C
  • Şanlıurfa 21 °C

Mücahid Gençler Dünyayı Değiştirecek...

Mücahid Gençler Dünyayı Değiştirecek...
Muhafazakar Algılar Karşısında Sahih Dindarlık - Mustafa Soykök Yazdı...

Tarih boyunca büyük değişimler, gelişme ve ıslahlar hep gençler eliyle gerçekleşmiştir. Peygamberlere ilk inananlar ve yolunda olmaya baş koyanlar da hep gençler olmuşlardır. Ashab-ı Kehf’i bilirsiniz “Yedi Uyurlar” diye tabir olunan; imanları sebebiyle takibe alınan ve saklandıkları bir mağarada tam 309 yıl süren bir uykunun akabinde dirilen ve dirilten genç müminler. Hz. İsa’nın mesajı onun genç havarilerinin diliyle yankı bulmuştur. Hz. Muhammed’in (SAS) etrafında pervane olup, zor zamanlarda onunla olanlar, yolunun yolcusu ve yolunun işaretçisi olanlar da hep gençler olmuşlardır.

Hz. Ali ve Zeyd b. Harise genç sahabelerin ilkleridir. Herkes karşısında iken yanında olanlardır onlar. Her sözün gizli söylendiği, davetin fısıltıyla yayıldığı, yeni nazil olan Kur’an ayetlerinin ifşa olmamak için gizli toplantılarda öğretildiği zamanlarda; Peygamber’e ve sahabelere kucak açıp evini tabiri caizse gizli bir karargâh haline getiren Erkam b. Ebi’l-Erkam henüz 17 yaşında bir delikanlı idi. Mekke’nin en yakışıklı ve en zengin genci iken iman ile şereflenen ve öğretmen olarak tayin edildiği Yesrib’i medenileştiren ve Medineleştiren Mus’ab b. Umeyr. Allah’ın Rasülü’nün talebi ile Süryaniceyi ve İbraniceyi çok kısa bir sürede öğrenip hazırım Ya Rasulallah diyen Zeyd b. Sabit daha 18 yaşındaydı. Aynı genç daha yaşı yirmiyi bulmadan vahy kâtibi oldu; Güvenilir Elçi’nin güvenilir yazıcısı nazil olan ayetleri o zamanın şartlarında bulunabilen yazı malzemeleri ile kayıt altına alıyordu. Hz. Ebu Bekir zamanında dağınık halde bulunan Kur’an ayetlerini bir araya getirip, Mushaf oluşturmakla vazifelendirilen komisyonun başkanı olduğunda henüz daha 22 yaşındaydı. Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz.

Bunları niçin konuşuyoruz; millet olarak gençliğe verdiğimiz değer ve onlara duyduğumuz güven onların başarılarıyla doğru orantılıdır. Hizmet ve ideal sahibi gençler; dünyayı değiştirebilirler. “İnsanların en hayırlısı insanlığa faydalı olandır”[1] düsturuyla büyük işler yapmaya talip gençler Hz. Peygamber’in mübarek hadislerinde müjdelediği kıyamet günü “arşın gölgesinde” gölgelenecek olan gençlerdir.[2]

Gençliğe gücünü ve kabiliyetlerini fark ettirecek bir şuur vermek gerek. Hepsinden önemlisi onlara güvenmek gerek. Dedemiz Fatih Sultan Mehmet, kendisine duyulan güven ve itimattan mahrum olsaydı, büyük fethi gerçekleştirebilir miydi? Hz. Peygamber vefat etmek üzeredir. Bizans üzerine bir sefer var. Orduya kumandan tayin edilecek. Beklenen talimat duyuluyor Allah Rasülü’nün ağzından: Kumandan Üsame b. Zeyd. Sahabeler müthiş bir şaşkınlık içerisinde. Üsame daha 18 yaşındadır. Ebu Bekirlerin, Ömerlerin, Osmanların olduğu bir orduda genç bir komutan, itirazlar kabul görmüyor ve Hz. Peygamber onun bu işe ehil olduğunu deklare ediyor. Güzel bir tabirle ifade edecek olursak “aklın yaşta değil başta oluğunu” ümmetine son kez öğretmiş oluyor. Gençler kendilerine güvenilir ve yetenekleri keşfedilirse büyük işler yapabilirler.

Yepyeni fetihlere ve büyük inkılâplara hasret kaldığımız şu zamanlarda Gençler lütfen Arif Nihat Asya’nın şu mısralara kulak kesilsinler;

Yelkenler biçilecek, yelkenler dikilecek;
Dağlardan çektirilen, kalyonlar çekilecek;
Kerpetenlerle surun dişleri sökülecek

Yürü, hala ne diye oyunda oynaştasın ?
Fatihin İstanbulu fethettiği yaştasın.!

Sen de geçebilirsin yardan, anadan, serden....
Senin de destanını okuyalım ezberden...
Haberin yok gibidir taşıdığın değerden...

Elde sensin, dilde sen, gönüldesin baştasın...
Fatihin İstanbulu fethettiği yaştasın.!

Yüzüne çarpmak gerek zamanenin fendini...
Göster : Kabaran sular nasıl yıkar bendini ?
Küçük görme, hor görme, delikanlım kendini

Şu kırık abideyi yükseltecek taştasın;
Fatihin İstanbulu fethettiği yaştasın.!

Bu kitaplar Fatihtir, Selimdir, Süleymandır.
Şu mihrap Sinanüddin, şu minare Sinandır.
Haydi artık uyuyan destanını uyandır.!

Bilmem, neden gündelik işlerle telaştasın
Kızım, sen de Fatihler doğuracak yaştasın.!

Delikanlım, işaret aldığın gün atandan
Yürüyeceksin... Millet yürüyecek arkandan!
Sana selam getirdim Ulubatlı Hasandan ....

Sen ki burçlara bayrak olacak kumaştasın;
Fatihin İstanbulu fethettiği yaştasın.!

Bırak, bozuk saatler yalan yanlış işlesin !
Çelebiler çekilip haremlerde kışlasın!
Yürü aslanım, fetih hazırlığı başlasın...

Yürü, hala ne diye kendinle savaştasın ?
Fatihin İstanbulu fethettiği yaştasın.!

 

[1] Feyzu’l-Kadir,III, 480.

[2] Buhari, Zekat, 16.

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim