• BIST 78.844
  • Altın 125,625
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 16 °C
  • Şanlıurfa 12 °C

Meksika'dan yükselen güzel nida

Meksika'dan yükselen güzel nida
İslamiyet, Latin Amerika'da filizleniyor. Meksika'nın Çiyabas eyaletinde bir köy, 1994 yılından beri Müslüman olarak yaşıyor.

Latin Amerika dağlarından yükselen Ezan sesi Meksika'nın chiabas (ÇİYABAS) eyaletine bağlı San Cristobal (SAN KRİSTOBAL) köyü'nden... Ancak köyün yerlileri buraya Ahmediyye ismini vermişler.
Yaklaşık 5 bin kişilik nüfusa sahip Ahmediyye köyünün %90'ı müslüman.

Meksikalılar İslamiyet ile 199O'lı yıllarda tanışmışlar. Müslüman olmalarına vesile olan kişi ise Muhammed Nafya isimli bir İspanyol Müslüman. Nafya, köye Zapatista ayaklanmalarından sonra gelmiş ve uzun yıllar burada kalarak halka İslamı öğretmiş.

Meksikalılar hep birlikte köye bir de cami inşa etmiş. Muhammed Nafya'nın ilk öğrencilerinden biri olan İbrahim Çeçev hem camide imamlık yapıyor, hem de çocuklara Kur'an'ı ve İslam'ı öğretiyor.

Meksika'dan dünyaya: ''Allah'u Ekber'' sesleri

İmam İbrahim Çevçev: Burada Çiyabas'ta kimse islam'ı bilmezdi ve hatta Meksika'da islam bilindik bir şey değil. Ben 15 yaşındayken müslüman oldum. Ailem benden önce müslüman oldular.
Şimdi'de köyün tek camisinde imamlık yapıyorum.

Meksika'dan dünyaya: ''Allah'u Ekber'' sesleri

Ahmediyye köyündeki müslümanlar, çocuklarını da islamiyetle tanıştırıyor. Köydeki yeni nesil de müslüman olarak yetişiyor.

15 yaşındaki kız çocuğu Guadulopi Gomez: Ben yeni müslüman oldum. Çok mutluyum. Ailem daha önceden müslümandı. Ben de islam ile tanıştığım için çok mutluyum.

Bölgedeki İslami faaliyetleri Robert Miranda'dan dinleyelim;

Meksika’nın, San Cristobal de las Casas bölgesinde çocuklar bir İslâmî okula gidiyor, rahlelerin başında diz kırıyor ve Kur’ân-ı Kerim’i Arapça’sından tilâvet ederken adeta zamanın derinliğinde sallanıp duruyorlar.

Büyük yaştaki kızlar ise başları gereken şekilde örtülü ve bütün çocuklar ayakkabılarını kapının önünde çıkarmış halde oturuyorlar.

Bu İslâmî medrese Meksika’nın, San Cristobal de las Casas bölgesinde yer alan küçük ve fakat günden güne büyüyen ihtida etmiş Müslümanlara ait. San Cristobal de las Casas toplumu Meksika’nın güney eyaletlerinden Chiapas’ta yaşayan ve 1994’de Meksika hükümetine karşı devrimci bir ayaklanmayla gündeme gelmiş bir topluluktur.

Chiapas, Meksika’nın en güneyde yer alan eyaletidir ve güneydoğu tarafında yer alır. Chiapas, kuzeyde Tobasco’ya, kuzeybatıda Veracruz’a ve batıda ise Oaxaca’ya sınırdır. Chiapas’ın doğusu ise Guatemala’ya sınırken, güney tarafında ise Pasifik Okyanusu’na kıyısı vardır.

Bahsettiğimiz silâhlı isyandan bu yana Chiapas’taki bir çok Kızılderili İslâmiyet’le şereflendi. Hatta, hükümet artan sayıda ihtida vak'alarının üzerine şüphelenmiş ve Müslüman topluluğunun peşine gizli servis elemanlarını takmış bile.

1990’ların ortalarında, İspanyol kökenli Müslümanlar Latin Amerika’ya doğru bir tebliğ hareketi başlattılar ve o sırada liderleri Aureliano Perez’di. Perez, Meksika hükümetiyle mücadele halinde olan Chiapas’lı yerlilere İslâmiyeti tebliğ etti. Yerliler, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in (sav) öğretilerine oldukça açık ve müsaittiler.

Meksika’da Katolik Hıristiyanlığın egemenliğine ve etkisine rağmen, İslâm şehirlerin sınırlarına kadar dayanmış ve şehirde yer alan onlarca süslü kilisenin yakınlarına kadar ulaşmış durumdaydı.

Chiapas’ta İslâmiyetle şereflenenlerin çoğunluğu daha evvel Protestan yahut Katolik olan Maya Kızılderililerindendi.

Perez sadece tebliğ etmekle kalmayıp yeni ihtida etmiş Müslümanlar için üç farklı sektörde ekonomik faaliyetler de geliştirmişti: Gıda, marangozluk ve tekstil. Ve bu şekilde neredeyse kendi kendine yeten bir ekonomi oluşturulmuş, böylece Müslüman erkeklerin mesai sırasında işi bırakıp namazlarını kılma özgürlükleri sağlanmış ve Müslüman kadınlar da özellikle tekstil sektöründe çalışarak bağımsız bir gelir elde etmiş ve yerli ekonominin oluşmasına katkıda bulunmuştu.

İslâmiyetle şereflenen yerliler, İslâmiyetin onlara kazandırmış olduğu en önemli şeylerden birinin, 1500’lü yıllarla birlikte gelen İspanyol akınları ile başlayan kültürel baskılardan kurtulmaları olduğunu söylüyor.

Şimdi kendine İbrahim diyen ve önceki adı Anastasio Gomez adında 21 yaşındaki Chiapaslı Kızılderili, “İspanyollar beşyüz yıl önce bizi yok etmeye gelmişlerdi. 500 yıl sonra ise yine başka İspanyollar bizden koparılan bilgeliğin bir benzeriyle geri döndüler” diyor.

İbrahim bir Müslüman ve bir Kızılderili olmak arasında herhangi bir çelişki görmüyor. İbrahim Gomez kendinden emin bir üslûpla “İşte daha önce hiç sahip olmadığım bir aileye kavuşmuş oldum” diyor ve ekliyor: “Müslüman olduğun zaman, bütün geçmişin adeta siliniyor. Sanki bu yeniden doğmak gibi birşey”.Kaynak: Haber 7

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim