• BIST 78.359
 • Altın 127,103
 • Dolar 3,1174
 • Euro 3,4031
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 16 °C
 • Şanlıurfa 19 °C

Medya Okumaları

Medya Okumaları
İnternet ve İslam İnternet, insanların dinin inanç, ibadet, bilgi, ahlak, cemaat boyutlarını tecrübe etme imkanı bağlamında önemli bir araç haline geldi.
Dinî kimliği bulunan bütün kişi, kurum ve kuruluşlar interneti “dine hizmet” bağlamında değerlendiriyor; insanlar dini bilgi öğrenmek, sorularına yanıt bulmak, dini mekanları sanal olarak da olsa ziyaret etmek ve birtakım ibadetleri (hac, umre, kurban, zekat, sadaka) yerine getirmek için yine interneti kullanıyorlar. Dijitalleşme ve web teknolojilerinin getirdiği imkanlara bağlı olarak sağlanan bu gelişme, İslam dünyası ve Türkiye için de geçerli. 
 
Bu bakımdan din ve internet, bağlamındaki çalışmalar önemli.  Yurt dışında alan araştırmaları mevcut, lakin Türkiye’de bu konuda yeterince araştırma yapılmadığı biliniyor. 
 
Yrd. Doç. Dr. Recep Vardi tarafından hazırlanan ve “İnternet ve İslam” kitabı,  bu önem ve eksikliğe binaen kaleme alınmış, Türkiye'deki ilk çalışmalardan. 
 
Kitap dört bölümden oluşuyor;
 
1)  Kavramsal ve Kuramsal Çerçeve: Bu bölümde yazar, din kavramını genel ve sosyolojik olarak tanımlıyor ve ardından dinin sosyal yaşamdaki işlevlerini anlatıyor. Dinin zihniyet kazandırma, birleştirme ve bütünleştirme, toplumsal kontrol ve meşrulaştırma, toplumu yapılandırma ve düzenleme, topluma sosyal bir kimlik verme işlevleri anlatılıyor. Bunların ardından modern toplumlarda kitle iletişim araçlarının dini sosyalizasyon sürecinde hangi etkiler barındırdığı ifade edilerek internet “dini sosyalizasyon ajanı” olarak tanımlanıyor, insanların interneti dinsel amaçlarla nasıl kullandığına ilişkin alan araştırmalarına yer veriliyor.
 
2)  İnternet ve İslam veya Sanal İslam: İnternet ve din arasındaki ilişki bu bölümde şu cümlelerle anlatılıyor: “Din, iletişim alanındaki gelişen ve değişen iletişim araçlarını kullanarak iletilerini muhataplarına iletmekte ve iletişim araçları da, dini iletinin daha geniş kitlelere ulaşmasına sağlamaktadır. Din, iletişim araçlarının sunduğu imkanları zamanına ve yerine göre değişik formlarda kullanmaktadır. Din, gelişmiş iletişim araçlarını kullanırken diğer iletişim araç ve formlarının kullanımını da terk etmemektedir. İletilerini iletirken gereken tüm iletişim araçları ve formlarını kullanmaktadır. İnternet, bilgilenme, tanıtım, karşılıklı sohbet, bilgi alışverişi, kitap, okuma, kaynak eserlere ulaşma, ibadet uygulamalarını öğrenme, dini soru ve problemlere cevap arama gibi konularda dini iletişimi sağlamaktadır. İnternetle dini iletilir sınırsız kitleye hızlı bir şekilde iletilmiş ve internet hakikatin ilan edildiği yeni bir alan olmuştur.”
 
Bu tanıma bağlı olarak yazar, Türkçe yayın yapan İslamî içerikli  internet sitelerini 15 ayrı kategoride ele alarak, bu siteler hakkında detaylı bilgiler veriyor.
 
3)  Uygulamalı Araştırma: Çalışmanın her bölümünde önemli bilgiler var. Ancak kanaatimizce, çalışmanın en önemli kısmı, burası. Zira, insanlar interneti dinsel olarak hangi alanlarda kullanıyor, hangi alanlarda interneti dikkate almıyor, bu ayrıntılı biçimde ortaya konuyor.  Yazar, “İnternet ve Din: Dini İçerikli Kullanım Alışkanlıkları” başlığında, internet üzerinden yaptığı alan araştırmasının verilerini sunuyor. Bazılarına burada kısaca yer vermek gerekli: Online olarak dini ve manevi bilgi almanın önemiyle ilgili olarak ankete katılanların % 20,9’u çok önemli, % 45,5’i önemli, % 22,5’i biraz önemli cevabını vermiş… Yani ankete katılanların % 80'i internette dini bilgi almanın önemli olduğunu düşünüyor. Dikkat çeken bir araştırma ve Türkiye’de internet kullanıcılarının dini konularda interneti nasıl kullandığını ortaya koyuyor: Araştırmada sorgulanan bazı konular: İnanç hakkında bilgi arama, inanç merkezli sohbet odalarına katılma, online ibadetlere katılma, dini tatilleri kutlama, dini gruplar hakkında araştırma yapma, dini kaynak olarak interneti kullanma,  online dini ders alma … 
 
4)  Dini İçerikli İnternet Siteleri Yöneticileri ile Mülakat: Bu bölümde ise, Türkiye’de dini içerikleriyle ön plana çıkan ve farklı kurumsal yapıları bulunan internet sitelerinin ve grupların yöneticileriyle yapılan mülakat yer alıyor. Bunlar Diyanet İşleri Başkanlığı, Sonpeygamber.info, sorularlaislamiyet.com, Questionsonislam.com, dinkultürüogretmeni.com, imimhatip.ogretmeni.com, dindersi.com, hanımlar.com, haber7.com, MilliKültür@yahoo.groups.  
 
Künye
Kitabın adı : İnternet ve İslam
Yazarı        : Recep Vardi
Yayınevi    : Akademi Titiz Yayınları
Yıl              : 2013
Şehir          : İstanbul
 
...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Hadis yarışmasıyla yeni ufuklar19 Şubat 2016 Cuma 11:10
 • Türkler Müslüman Oluyor09 Şubat 2016 Salı 19:14
 • Gerçeğin Aynasında Bediüzzaman09 Şubat 2016 Salı 19:07
 • Kerkük'teki son Osmanlı yadigarımız da yıkıldı08 Şubat 2016 Pazartesi 15:43
 • Kabaklı Hoca’ya İstanbul’da vefa gecesi07 Şubat 2016 Pazar 16:46
 • Derviş çeyizi açıldı03 Şubat 2016 Çarşamba 10:56
 • Siyahi yönetmenden 'Oscar' boykotu25 Ocak 2016 Pazartesi 08:01
 • 35 bin yıllık İzlemme Rekoru kırdı21 Ocak 2016 Perşembe 10:06
 • Sağcı, Solcu ve İslamcılara göre...14 Ocak 2016 Perşembe 18:24
 • Orta Çağ İslam iktisat düşüncesi08 Ocak 2016 Cuma 19:36
 • Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim