DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 302493-2,00%
Ankara
11°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

11 okunma

Mazıdağı’nın kobaltı İngiltere’de parlıyor!

ABONE OL
25 Kasım 2022 11:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya ekonomisinde son dönemin en öncelik konularının başında gelen batarya geri dönüşümü için çalışmalarda yeni bir aşamaya gelindi. Cengiz Holding’in 2020 yılında İngiltere’nin Widnes kentinde satın aldığı ICoNiChem kullanılmış bataryalardan dört farklı element ayrıştırmaya hazırlanıyor.

ICoNiChem’de geçtiğimiz dönemde hayata geçirilen yatırımlarla birlikte tesisin kobalt üretim kapasitesi de iki katına çıkarıldı. Kobaltı; nikel, sodyum ve magnezyumdan ayrıştırma kapasitesini 900 tondan bin 800 tona çıkaran ICoNiChem, Mardin’den gelen ürünleri de İngiltere’de işlemeye başladı. Mazıdağı’ndan gleen kobalt İngiltere’deki tesiste 13 ayrı ürüne dönüşüyor. Müşterilerin talebi doğrultusunda, yüzde 99,99 saflıkta kobalt üretebilen tesiste, teknoloji, petrokimya, otomobil, uçak sanayi, seramik gibi alanlarda katma değerli ürünlerin üretimi yapılıyor. Söz konusu yatırım sayesinde eskiden sadece saf metalden üretilebilen özel malzemeler artık ikincil ürünlerden de elde edilebiliyor.

EN DEĞERLİSİ LİTYUM

Davetlileri olarak gittiğimiz Widnes kentinde basın toplantısı düzenleyenIeyen ICoNiChem Genel Müdürü Emre Kayışoğlu, “Ömrünü tamamlamış bataryalardan (black mass) kobalt, nikel, manganez ve lityumun dördünü birden ayrıştırabilen dünyada herhangi bir tesis yok. Batarya tozundan kobalt ve nikeli ayrıştırabiliyoruz. Lityum bunlar arasında en değerlisi. Onda da laboratuvar çalışmalarımız devam ediyor; pilot üretime yakın zamanda başlamayı planlıyoruz. Bu konuda hem Türkiye hem İngiltere tesislerimizde eşzamanlı çalışmalar yapıyoruz. Manganez ayrıştırmasını da iki sene içerisinde yapacağız” dedi.

Uzun vadede özellikle kobalt, nikel ve lityumun çok daha büyük talep göreceğini ifade eden Emre Kayışoğlu şöyle devam etti: “Bunlar geleceği şekillendirecek elementler olacak. Buna hiç şüphe yok. Bugün dünyadaki kobalt madenciliğine baktığımızda, 2035-2040 yıllarında üretimin ihtiyacı karşılayamayacağı hesaplanıyor. Dolayısıyla burada geri dönüşüm süreçlerinin acilen devreye alınması gerekiyor. Bugün sürdürülebilirlikle ilgili gelecek hedeflerini masaya yatırırken herkes geri dönüşümü konuşuyor ama aslında geri dönüşümü yapabilen yok. Biz dünyada, buna vakıf sayılı firmalardan bir tanesiyiz. İngiltere’de TÜBİTAK’ın karşılığı olan bir kurum var. Özellikle batarya geri dönüşüm projelerine artık bizi de katıyorlar. Çalışmalarımız karşılığında da belli bir hibe veriyorlar. Burada sektördeki başka firmalarla birlikte ortak projeler geliştiriyoruz.”

 

ALÜMİNYUMDA YENİ YATIRIM SİNYALİ

Emre Kayışoğlu, “Bu kapsamda, Eti Alüminyum’un Seydişehir’deki ürünlerini, buradaki teknolojiyle özellikle İngiltere pazarı için daha katma değerli hale getirebilir miyiz diye Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmaların sonucuna göre burada, mevcut tesisimize yakın bir bölgede önümüzdeki dönemde yeni bir fabrika kurabiliriz” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.