• BIST 106.711
  • Altın 143,580
  • Dolar 3,5587
  • Euro 4,1404
  • İstanbul 32 °C
  • Ankara 29 °C
  • İzmir 35 °C
  • Şanlıurfa 36 °C

Maddi Gelişim Mi, Manevi Gelişim Mi?

Maddi Gelişim Mi, Manevi Gelişim Mi?
İnsan en güzel potansiyelde, kendisini en hızlı geliştirebilecek kapasitede yaratılmıştır.

Bir mübarek Ramazan ayına daha ulaştık elhamdülillah. Ramazan-ı Şerif ayının manevi özelliklerini ve kişinin manevi gelişimi için çok önemli olan katkılarını, manevi güzellik ve özelliklerini bu yazımızda ele almaya çalışacağız.

Ramazan ayı Müslümanların manevi gelişimleri açısından çök önemli bir zaman dilimidir. Eğer bu manevi gelişim fırsatını  gözden kaçırır dikkat etmezsek maalesef Ramazan ayının yeme içme mükellef iftar ve sahur sofralarının ortaya çıktığı, her ortamda yiyecek ve içeceklerin sürekli konuşulduğu “yemek odaklı bir ay” haline gelme tehlikesini ortaya çıkarırız.

Oysa Ramazanın iftar ve sahur sofraları da dâhil her anı, mukabeleden teravihe Ramazanda yapılan her ibadet maneviyat yüklüdür ve bu maneviyat ikliminin farkında geçirilen her an kişinin manevi gelişimi için çok önemlidir. Her insanın Ramazan ayındaki nasibi; maddi lezzetlere dalmayıp, midesini maddi gıdalarla tıka basa doyurmak yerine manevi ziyafetlerin farkına vararak ruhunu maneviyatla tıka basa doyurmasıdır.

siyah-beyaz-kopekler.jpg

Bu konuda güzel bir hikaye vardır:

Bir çiftlikte iki tane köpek vardı. Biri simsiyah diğeri tam aksine bembeyazdı. Bu farklılık gelenlerin ilgisini çekerdi. Bu yoğun ilgiden şımaran hatta birbirini kıskanan köpekler izleyen olduğunda birbiri ile boğuşmaya başlardı.


Siyah köpek tehlikeli görüntüsü ile baskın gibi gözükse de beyaz köpekte hiç altta kalmazdı. Çeşitli numaralar ile sık sık üste çıkmayı başarırdı. 

Ziyaretçiler de kenara çekilip onları izlerlerdi. İzleyenlerden biri siyah köpek çok güçlü dedi, diğeri hayır beyaz yenecek diye görüş bildirdi. 

o sırada sevimli küçük kız çocuğu da dedesinin kucağına tırmanarak:

- Dedeciğim hangisi daha güçlü?
- İkisi de güçlü kızım.

- Peki, hangisi kazanır diye ısrar etti küçük torun. Dede gülümseyerek sevimli kıza ve boğuşan köpeklere bakarak 

-‘Hangisini daha çok beslersem o kazanır' dedi. 

İşte nefis-şeytan ve akıl-inanç ta böyledir. Hangisi daha çok beslenir ise o kişiye daha çok etki eder. İşte bu bağlamda kişinin kendisini manevi olarak geliştirmesi çok büyük önem arz etmektedir.

Ramazanı-ı Şerif ayında olması gereken şey “nefis terbiyesi” dir. Bu mübarek ay içerisinde herkesin olabildiğince maddi anlamda “daha çok” a değil, “daha az”a odaklanmanın hedeflenmesi, manevi anlamda ise hep “daha çok” un elde edilmesinin hedeflenmesi, bedenin değil ruhun beslemesine gayret edilmesidir önemli olan.

İnsan en güzel potansiyelde, kendisini en hızlı geliştirebilecek kapasitede yaratılmıştır. Kendisini gelişim çağından itibaren bilinçli ellerde olumlu yönlendirmelerle çok verimli ve donanımlı olarak iyi ve güzel yönde geliştirebilir. Bakarsan bağ olur bakmazsan dağ olur atasözünde olduğu gibi insanlarda var olan güç, enerji, potansiyel, kapasite olumlu yönde geliştirilemediği takdirde ya kaybolur, zayıflar ya da bu büyük güç ve potansiyel zararlı yönde gelişir, güçlenir ve insanı kendisine, çevresine zarar veren “kötü” bir karakter haline dönüştürür.

Allahü teâlâ insanda üç şey yaratmıştır: Akıl, kalb (gönül) ve nefs. Bunların hiçbiri görülmez. Varlıklarını eserleri ile yaptıkları işlerle ve dinimizin bildirmesi ile anlarız. Akıl ve nefis dimağımızda, kalb, yüreğimizdedir. Bunlar, madde değildir, yer kaplamazlar. Buralarda bulunmaları, elektriğin ampulde bulunması gibidir. Peygamberler ve veliler hariç, herkesin nefsi, kötüdür. Bu kötü nefse, (nefs-i emmare) denir ki, kötülüklere sürükleyen nefs demektir.

İnsanın en büyük düşmanı nefsidir. Nefis insanda var olan bütün zafiyetleri iyi bilir ve onları kullanarak insanlara hatalar yaptırmaya çalışır. Daha sonra kötü arkadaş ve şeytan gelir. Kötü arkadaş ve şeytan da nefse tesir ederek insana zarar vermeye çalışırlar. Onun için nefsin, emmarelikten kötülüklerden temizlenmesi gerekir. Çünkü nefs, tehlikelidir, daima Allahü teâlâya isyan etmek ister.

Nefsini terbiye edemeyen, ona uyan âciz hale düşer, hatalar yapar. Nefis güçlendikçe etkisi artar, insanı olumsuz anlamda kontrol altına alır ve insana yaptıracağı hatalarda her geçen gün daha büyük hatalar haline gelir.

Her insan nefsin arzularını helal dairesinde kontrol altına almaya çalışmak zorundadır. Nefsin istediği şeyler; ölçüsüne dikkat edilerek helal yoldan karşılanmazsa nefis harama meyl edecek ve sonuç insanın kendi zararına olacaktır. Nefis zaten yapısı itibari ile daha çok haramlara meyyaldir.  Nefsi kontrol altına almak zayıflatmak için özellikle, nefsin istemediği şeyleri yapmaya çalışmak gerekir. Bu anlamada Ramazan ayı çok önemli bir fırsattır. Nefsimiz, iyilik yapmamızı, ibadet etmemizi istemez. Nefse, günahlardan uzaklaşmak, ibadet etmekten daha zor gelir. Onun için günahtan kaçmak, uzaklaşmakta dinimizde sevap olarak görülmüştür.

Nefis, dünya zevklerine, lezzetlerine düşkündür. Bunların iyi, kötü, faydalı, zararlı olduklarını düşünmez. Nefsin arzuları çoğunlukla, dinimizin emirlerine uygun olmaz. Dinimizin yasak ettiği şeyler her yapıldığında, nefis kuvvetlenir ve azgınlaşır. Daha beterini, kötüsünü, büyüğünü yaptırmak ister. Fena, zararlı şeyleri, iyi gösterip, kalbi aldatmaya çalışır. Kalbe isteklerini yaptırarak, zevklerine kavuşmak için gayret eder. Kalbin, duyguların aklın nefse aldanmaması için, bu üçlüyü kuvvetlendirmek ve nefsi zayıflatmak gerekir.

Mübarek Ramazan-ı Şerif ayının manevi gelişimimize katkıda bunmasını yüce Allah’tan niyaz ediyor, sizlere Hayırlı Ramazanlar diliyorum.

Ömer AYDIN 
Kişisel/Manevi Gelişim Uzmanı
manevirehberlik@gmail.com

 

Sitemizde Yayınlanan Haberlerin Tüm Sorumlulukları Kaynaklarına Aittir. Haber Burada Hiçbir Sorumluluk Kabul Etmez...
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim