• BIST 106.711
  • Altın 143,580
  • Dolar 3,5587
  • Euro 4,1404
  • İstanbul 32 °C
  • Ankara 29 °C
  • İzmir 35 °C
  • Şanlıurfa 36 °C

Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti Günlüğü Projesinde İlk Adım

Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti Günlüğü Projesinde İlk Adım
2014 yılında başlatılan “Çeçenya Günlüğü” isimli projeyle sosyal medya hesaplarından Çeçenya’da yaşanan savaşa dikkat çeken Kafkas Vakfı bu sefer de “Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti Günlüğü” başlığıyla yeni bir proje başlattı.

100. Kuruluş Yıldönümü yaklaşan Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecine tanıklık etmek için hazırlanan eş zamanlı sosyal medya projesiyle alakalı Kafkas Vakfı gençleri aşağıdaki metni paylaştılar:

“Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti (KKC), 1917 Şubat Devrimi’nin ardından oluşan ortamda çok dinli, çok dilli, çok uluslu bir yapı olan Kuzey Kafkasya coğrafyasının ‘bağımsızlığı’ ve ‘politik birliği’ çerçevesinde, Kuzey Kafkasya halklarının ortak iradeleriyle kurulan bir devlettir.

11 Mayıs 1918 tarihinde, kuruluşunun dünya uluslarına deklare edilmesinin ardından Kuzey Kafkasya topraklarının 1920 senesinde Sovyet orduları tarafından tamamen işgal edildiği tarihe kadar faaliyet gösteren KKC, coğrafya halklarının farklılıklarını inkar etmeyen ancak bu farklılıkların ortak kültür, geçmiş ve siyasi menfaatler sahibi olan bu halkların politik bir birlik sağlaması için engel teşkil etmediğine inanan aydınların önderliğinde, Kuzey Kafkasya’nın politik birliğine dair başarılı bir siyasi pratik ortaya koymaktadır.

Buna karşın Türkiye başta olmak üzere dünyanın farklı noktalarında bulunan Kafkasyalılar nezdinde KKC’nin yeterince bilinmediği; Kafkasyalıları temsil etme iddiası olan bir kısım STK’ların KKC’yi gündemlerine neredeyse hiç getirmedikleri bilinen bir gerçektir. Bunun yanı sıra, bir kısım sözüm ona Çerkes aydınlarının, Kuzey Kafkasya halklarının tarihinde bir iftihar vesilesi olan KKC’yi küçük bir grubun köksüz ve başarısız bir girişimi gibi göstermeye çalıştıkları da gözlemlenmektedir.

11 Mayıs 2018 tarihi, KKC’nin kuruluşunun 100. Yıldönümü olacaktır. Sosyal medya üzerinde örgütlenen KKC Günlüğü Projesi, Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti’nin 100. Yıldönümüne ilerleyen süreçte, esas muhatabı olan Türkiye Çerkesleri başta olmak üzere Kuzey Kafkasyalılar arasında KKC hakkında farkındalık yaratma, bu yapıyı ortaya çıkaran fikri anlatma ve talihsiz bir soykırım ve akabinde sürgün yaşayarak hafızası adeta ‘resetlenen’ Kuzey Kafkasyalılara sahip oldukları potansiyeli anımsatma amacını taşımaktadır.

Bu projede, ideolojik ön yargılardan ve yersiz duygusallıktan uzak bir tavır benimsenerek ve yalnızca KKC’ye dair tarihi gerçeklere sadakat gösterilerek, Şubat Devrimi’nden KKC’nin ilanına kadar geçen süre zarfında gelişen olay ve olgular, önümüzdeki bir yıllık süre boyunca eş zamanlı olarak aktarılacaktır.

Proje kapsamında paylaşılacak tarihi bilgiler, KKC’nin araştırılmasına ve anlatılmasına yıllarını adayan sayın Sefer E. Berzeg’in bu konudaki çalışmalarına ve bu alana ilişkin oldukça sınırlı kaynaklara dayanmaktadır.

Projenin, hedeflenen farkındalığı yaratmasını ve bu alanda yapılacak çalışmaların önünü açmasını umut ediyoruz.”

Twitter Hesabı: @KKCgunlugu

Facebook Hesabı: facebook.com/KuzeyKafkasyaCumhuriyetiGunlugu/

Sitemizde Yayınlanan Haberlerin Tüm Sorumlulukları Kaynaklarına Aittir. Haber Burada Hiçbir Sorumluluk Kabul Etmez...
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim