• BIST 78.739
  • Altın 127,036
  • Dolar 3,1105
  • Euro 3,3880
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 17 °C
  • Şanlıurfa 19 °C

Krizden Çıkış Süreçlerinde İlim Ve Fikir Ehlinin Rolüne Dair

Mehmet SARI

Tarihin seyri içinde belirli zamanlar, milletler ve toplumlar için kırılma noktalarını teşkil eder. Bu kırılma anları her toplum ve millet için çeşitlilik arz edebilir. Eski çağlarda ya da modern öncesi çağlarda bu kırılmaların etkileri sınırlı olabilirken, günümüzde küresel ölçekte olabilmektedir. Bu durum beraberinde, yaşadığımız hadiseleri anlama ve anlamlandırmada tek boyutluluktan çok boyutluluğa geçmemizi ve meselelere küllî bir bakış açısıyla yaklaşmamızı zorunlu kılmaktadır. Bu manada hem küresel hem de yerel ölçeklerde tarihin kaydedebileceği en büyük kırılma dönemlerinin birinden geçtiğimizi söyleyebiliriz. Bu kırılmanın büyüklüğünün sebebi ise, kısa vadede birikmiş çağın sorunlarıyla beraber, uzun vadede birikmiş çok daha derinlerden gelen krizlerden de beslenmesi ve bu nedenle yaratacağı etkinin küresel boyutlarda olacak olmasıdır.

Bu çerçeveden bakıldığında Türkiye olarak hadiselerin ve olanca hız ve şiddetiyle devam etmekte olan dünyaya egemen olma savaşının tam da göbeğinde bulunuyoruz. Bunu söylerken savaş kavramını en geniş anlamda kullanıyor, onun en bilinen anlamlarından olan askeri anlamının dışında; başta psikolojik, ekonomik ve kültürel olmak üzere daha birçok veçheleri ile birlikte ele alıyoruz. Dolayısıyla bu ele alışta bütündeki parçaya odaklanırken, parçadaki bütünü de gözden kaçırmamak gerektiği hususu bir bedahet olarak kendiliğinden ortaya çıkıyor. Şu hâlde kamuoyunda bilinen ve sık kullanılan tabirle “büyük resmi görme” çetinliği ile karşı karşıyayız.

Hiç şüphesiz zihnimiz hadiseleri anlama, anlamlandırma ve buna uygun tavır alma sürecinde bir takım ‘temel ölçüler’e ihtiyaç duyacağı gibi, ayrıca ‘ölçülendirme ölçüleri’ne de ihtiyaç duyacaktır.

Evvela bu ‘ölçülendirme ölçüleri’nin neler olabileceğine dair zihnî bir takım faaliyetlere giriştikten sonradır ki, yapılan çalışmalar belirli aşamalardan geçtikten sonra somutlaşacak ve yukarıda örnek kabilinden çeşitli veçhelerini saydığımız amansız savaşın içinde somut karşılıklarını bulacaktır. Teori olmadan pratik olamayacağı, pratik olmadan da teorinin kendinden ibaret bir fikirler manzumesi olarak kalmaya mahkûm olacağı gerçeğinden hareketle, ikisinin birbirini beslediği, takviye ettiği bir çalışma disiplini içinde kendi tekâmülümüzü gerçekleştirme borcu altındayız. Teorinin içinde kaybolmadan ve kendini tekrar etmeden çeşitli sahalarda temayüz ederken, diğer taraftan ‘temel ölçüler’den mahrum bir pratiğin bir müddet sonra bizi meselenin özünden uzaklaştıracağının ve son kertede kabukta kalma tehlikesi doğuracağının idrakinde olmalıyız. İşin esasında bu gün yaşadığımız türlü türlü krizlerin kökeninde ilim-amel ve teori-pratik ilişkilerini olması gerektiği perspektifte ele alamamış olmamız yatmaktadır.

İslâm dünyasını bir bütün olarak değerlendirdiğimizde -ki olması gereken budur- Türkiye’yi merkez olarak alırsak, devlet hudutlarından bağımsız olarak merkezden muhite doğru sirayet edecek ihya faaliyetlerinde, siyaset kurumu elindeki imkânlarla icrai bir vazife üstlenirken, ardında asıl motor vazifesi görecek olan ilim ve tefekkür ehlidir. Ülkemiz geride bıraktığımız ve her bakımdan çalkantılı geçmiş olan yaklaşık bir asırlık dönemde, devlet ricali ile ilim-tefekkür ehli, malûm sebeplerden dolayı kaynaşma zemini bulamamıştır. Bunun kaçınılmaz sonucu olarak bu birlikteliği sağlayacak kurumsal enstrümanlardan bu gün de mahrum olduğumuz için ortada büyük bir boşluk mevcuttur.  Burada ilim-tefekkür ehlinden kastımız İslami hassasiyetleri içinde barındıran, şer-î ilimlerin yanında çeşitli sanatların ve fen bilimlerinin her şubesine malik ilim ve hikmet erbabı olduğu izahtan vareste. Yoksa her devletin olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti devletinin de başlangıçtan günümüze her zaman etrafında dar bir zümreden oluşan akademik unvan sahibi kesimler olmuştur. Fakat ilim çevreleri ve üniversiteler İslami kaygılardan uzak, seküler bir dünya görüşü ekseninde şekillendiği için, çoğunlukla arzu edilen devlet millet kaynaşması yerine bunun tam tersi gerçekleşmiş, “aydın” olarak vasıflandırılan fakat Necip Fazıl’ın tabiriyle ancak “çeyrek aydın” olabilen bu zümre, millet ve devlet arasındaki uçurumun daha çok derinleşmesine sebep olmuştur. Devlet ehramını bu birlikteliği sağlayacak enstrümanlara yeniden kavuşturmak gerekmektedir. Ancak o zamandır ki, halk ile devlet arasında köprü vazifesi görecek olan entelijansiya, aynı zamanda halkın duygu ve düşünce dünyasının en berrak fotoğrafını çekerek siyaset kurumuna ufuk ve yön tayin edecek, böylece uygulanacak olan siyasetin de kalıcı olmasını ve halkça benimsenmesini sağlayacaktır.

Fakat üzülerek müşahede etmekteyiz ki, bu gün ülkemizin fikir, sanat ve ilim çevreleri bu birlik duygusunu terennüm etmekten oldukça uzaktır. Fikrî bakımdan aynı kulvarda teşrik-i mesaide bulunan entelijansiyamız bile asgari müştereklerde buluşamamakta, her biri bir başka hülyaya dalmış çok parçalı bir görünüm sergilemektedir. Hiç şüphesiz bu olumsuz tablonun siyasi dini ve de itikadi olmak üzere birçok veçheleri bulunmaktadır. Fakat ne kadar çok veçhesi olursa olsun, bir hamlede silkinerek bu kakofoniden bir an önce kurtulup herkesin kendi keyfiyetiyle göründüğü bir senfoni iklimine geçiş yapmak zorundayız. Bunun için sorumluluk sahibi her ferdin toparlayıcı bir misyon etrafında yerini alma mecburiyeti vardır. Bu misyon nerede ise oraya, hiçbir yerde yok ise ivedilikle ümmeti toparlayıcı bir misyon teşekkülü için kolları sıvamak mecburiyetindeyiz. Öyle ki içinde bulunduğumuz ve her bakımdan olağanüstülük taşıyan şartlar, aralarında dünya menfaatinden başka ortak noktaları olmayan en azılı düşmanları bile birbirine yakınlaştırır ve işbirliğine sevk ederken, birçok ortak noktası olmasına rağmen birbirine sırt çevirmiş bu ülkenin gerçek sahiplerinin hazin tablosu daha fazla sürdürülemez. Aksi halde vebal büyük ve hepimizin boynundadır!!

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim