• BIST 78.844
 • Altın 125,412
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 13 °C
 • Şanlıurfa 22 °C

Kosova'daki algı operasyonun hedefindeki kurum açıkladı

Kosova'daki algı operasyonun hedefindeki kurum açıkladı
Kosova'da islami kurumlara yönelik operasyonda hedefe konan AKEA, yapılanların bir algı operasyonu olduğunu duyurdu

Kosova'da Müslümanlara yapılan operasyona, ülkenin en büyük STK'sı AKEA'dan tepki geldi. Taraf Gazetesi yazarı Emre Uslu'nun köşesinde "TİKA kurumlarına IŞİD kıskacı" başlığıyla hedef aldığı Kosova'nın en büyük STK'larından AKEA (Kültür, Eğitim ve Öğretim Derneği), yazılı bir açıklama yaparak bugüne kadar vehhabi ve selefi anlayışlara karşı durduklarını belirtti. 
AKEA'nın açıklamasında, İŞİD gibi radikal gruplar bahane edilerek yapılan baskınlarda islami yapıların hedefe konduğu belirtilerek, Vehhabi anlayışa karşı ve Türkiyedeki entellektüel yapılarla temas halindeki en büyük sivil toplum kurluşunun hedef alındığı belirtildi. 


AKEA: Algı operasyonu ile hedef Türkiyedir

AKEA'dan yapılan açıklama, operasyonların SOROS güdümlü medya üzerinden dini oluşumlara karşı propagandaya dönüştüğü belirtildi. "Ağustos ayında Kosova’da IŞİD’e eleman sağladığı gerekçesiyle radikal olarak bilinen 40 kişilik bir grubu tutukladı. Bu grupta sadece bir kişi din alimiydi" denildi.

Kampanyanın ikinci dalgasında ise selefi akıma yakın Kosova’da 12 imam ile birlikte bir dernek başkanı tutuklandı. Operasyonların ikinci dalgasının yankıları bitmeden yeni bir dalga daha yaşandı ve Kosova’nın 15’e yakın yerel sivil toplum kuruluşunun çalışmaları donduruldu. Bu kuruluşların arasında yıllarca vehhabi ve selefi akımına karşı faaliyet ve çalışmalar yapan AKEA isimli kuruluşun da yer alması şaşkınlıkla karşılandı.

Kültür, Eğitim ve Öğretim Derneği – AKEA kosova merkezli bir sivil toplum kuruşu olarak biliniyor. 2004 yılında kurulan yapı çoğunlukla Arnavut Müslümanlardan oluşmakla birlikte Türk, Boşnak üyelerden de önemli katılımlar sağladı. Yazılı açıklamada "AKEA’nın başkanı Başkim Mehani olup mütevelli heyet başkanı Samedin Abazi’dir. Merkezi Priştine’de olan AKEA’nın Prizren, Poduyeva, Cakova gibi şehirlerde şubeleri bulunmaktadır. Çalışmalarının başlıcası öğrenciler üzerine yapılan eğitim faaliyetleridir. Bunun yanısıra yetim, yardımlaşma, kreş ve yurt çalışmaları da vardır. Kültürel faaliyetleri arasında Türkçe dil kursları, geleneksel Türk El sanat kursları ve sergileri, Osmanlı tarihi mirası ile ilgili konferans, seminer gibi çalışmalar gerçekleştirmektedir." açıklamasına yer verildi. 

Bildiride AKEA'nın Türkiye ile yakın ilişkilerine dikkat çekilerek, "Operasyonun Türkiye'yi de ilgilendiren boyutu olması düşündürücü. AKEA son yıllarda Türkiye’nin önemli kurumlarından TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, YTB (son yıllarda onlarca talebe Türkiye’ye gönderilmiştir) ile Konya Büyükşehir Belediyesi ve bazı belediyelerle kültür ve eğitim alanında ortak projeler gerçekleştirmiştir. Bu bu projelerin sayısı günden güne artmaktadır.

Tüm bu olaylar çerçevesinde radikal unsuru bulunmayan, hatta vehhabi ve selefi akımına karşı bir nevi mücadele yapan ve Kosova’nın en büyük sivil toplum kuruluşu konumunda olan, ayrıca Türkiye ile yakınlığı bilinen AKEA’nın, Kosova Kamu Yönetim Bakanlığı’nın yazılı kararıyla yeni bir karara kadar çalışmaları dondurulmuş durumdadır."

Yaşanan olayların Kosova'daki dini hizmetleri ele geçirmeye çalışan bazı anlayış ve siyasilerin etkisinin olduğu bildiriliyor. Özellikle daha yerli bir çizgiyi temsil eden Naim Turnıva' karşıtlarının seküler çevrelerin desteği ile dini yapıları ele geçirmeye çalıştıukları biliniyordu: "Kosova İslam Birliği (KİM) Başkanı Naim Tërnava (Naim Tırnava) uzun yıllardır Türkiye ile yakınlığı olan bir isim. Eski KİM Meclis Başkanı Xhabir Hamiti (Cabir Hamiti) ise yıllarca SOROS’un desteğini alarak onu devirmek istiyor. Bu sebeple 12 imamın tutuklanmasının sorumlusu olarak KİM Başkanı Naim Tırnava gösterilmeye çalışıyor. Bu şekilde Tırnava’nın ‘radikal İslam’ın temsilcisi olarak algılanması için büyük bir gayret sarfediliyor. Zaten son yıllarda Naim Tırnava’ya karşı Arnavut dünyasındaki SOROS güdümlü medya ve kuruluşlar aslı astarı olmayan ithamlarla karalamaya çaba gösteriyor."
Açıklamada, iç siyasi dengelerle uluslararası konjonktürden yararlanarak yapılanların, algı operasyonuna dönüştürülmesinin, asıl hedefin radikal unsurlarla mücadele olmadığını ortaya çıkardığını da vurgu var: "Yerli ve mnakul çizgideki İslami duyarlılığa sahip yapıların çökertilmesi hedeflenmiş durumda. Aslında AKEA’nın diğer selefi derneklerle birlikte aynı kefeye konulup dondurulması başka bir oyunun parçası olduğunu göstermektedir. Bir taraftan yine Türkiye ile yakınlığı bilinen Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Tırnava’nın devirilmeye çalışılması ve AKEA’nın kapatılmaya çalışılması üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur."

Kosova’da SOROS güdümlü medya ve diğer kuruluşların özellikle Türkiye'nin kuruluşlarıyla işbirliği içinde olan AKEA gibi yapıyı hedef almasına Taraf gazetesi yazarının sahip çıkıp saldırmasının Türkiye'deki bazı yaplarla ilişkisinin manidar olduğu da açıklamada belirtilen bir diğer husus: "Taraf gazetesinde 25 Eylül 2014 tarihli “malum Emre Uslu imzalı yazı, 'TİKA Kosova’da IŞİD ve EL Nusra’ya yakın olduğu gerekçesiyle kapatılan STK’lardan AKEA’ya yardım ediyor' konulu haberle neyi ispat etmeye çalışıyor acaba? 

Kosova’nın en büyük STK’sı ve aynı zamanda Türkiye ile işbirliği içinde bulunan AKEA herkes tarafından bilinir ki, kurulduğundan beri vehhabi akımına karşı fikir mücadelesinde bulunuyor. Bu tarz haberlerin AKEA’yı IŞİD ve El Nusra’ya bağlayarak Neocon ve emperyalistların İslam’a karşı oynadığı oyunun bir parçası mı acaba?"

Bidiride algı operasyonunun gerçek amacı ve bunu medyaya yansıtılış biçminin maksadının Türkiye'yi hedeflediği de vurgulanarak; "asıl yapılan yerel bir derneğe darbe vurulması değil, bu tarz hareketlerle Türkiye’nin itibarını, imajını ve başarılarını zedelemek ve rencide etmek için yapılan bir algı operasyonudur. Emperyalist güçlerin oyunları Balkan halkları tarafından zaten yıllarca bilinmektedir. Ancak “paralel yapı”nın bu oyuna dahil edilmesi şaşırtıcı ve vahim bir durumdur" denildi.

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • FETÖ'cüler İslam İşbirliği Teşkilatı’nı Yalanlamaya Kalkıştı21 Ekim 2016 Cuma 09:30
 • Kamuya 60 bin taze kan21 Ekim 2016 Cuma 09:26
 • PKK'ya hava operasyonu: 18 Eşkiya Geberdi21 Ekim 2016 Cuma 09:20
 • Büyükkara'dan Flaş Twit! "Gözlerimle Gördüm"20 Ekim 2016 Perşembe 15:56
 • Diyanet Ayasofya'ya İmam Atadı20 Ekim 2016 Perşembe 14:54
 • 3. Ana Jet Üs'tüne 3. dalga operasyonu20 Ekim 2016 Perşembe 14:35
 • Koltukla Peygamber İstismarı20 Ekim 2016 Perşembe 14:28
 • PYD'yi, TSK Çarptı20 Ekim 2016 Perşembe 13:49
 • Hain Planın Kodları Deşifre Oluyor20 Ekim 2016 Perşembe 10:50
 • Erdoğan Fetö’yle Tek Başına Mücadele Verdi20 Ekim 2016 Perşembe 10:24
 • Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim