• BIST 78.739
  • Altın 127,036
  • Dolar 3,1105
  • Euro 3,3880
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 17 °C
  • Şanlıurfa 19 °C

Kobani Eylemleri:Gezi’nin Devamı

Kobani Eylemleri:Gezi’nin Devamı
Yüzlerce yıldır Kobani’de yaşayan Kürt kardeşlerimizin katledilmesini protesto etme ‘bahanesiyle’ başlatılan şiddet olaylarının görünmeyen yüzünü anlamaya çalışalım. Aslında, sadece birkaç gün süren Gezi Olayları’nın hemen akabinde baş gösteren bu postmod

Murat PARILTI

Şiddet, savaş, terör, sokak çatışmaları, vandalist eylemler birer siyasal şiddet türevidir. Siyasal Şiddetin, Siyaset Bilimi anabilim dalının inceleme alanlarından biri olduğu dikkate alınacak olursa, sosyo-politik parametrelere dayandırılarak, bu sürecin doğru okunması gerektiğini düşünüyorum.

Şehirleri yakıp yıkan sokak eylemlerinin ve kaotik siyasetin bitmesini imkansız hale getiren sosyolojik zemin şartlarını analiz edecek olursak, şu soruları sormamız elzemdir. Öncelikle saldırılar bir toplumsal infial midir, bir siyasi mesaj verme motivasyonu ile mi yapılmaktadır? Kökenini tarihsel bir nefretten alan ve fevri öfkeden bir anda doğan bir kalkışma duygusu ile toplumsal etkileşim içinde gerçekleşen reaksiyonlar mı, yoksa yol haritası çok öncesinden ayrıntılandırılmış, atları, kaleleri, vezirleri Şah’ları tarafından tayin edilmiş satranç oyununun hamlelerinden biri mi?

1990’lı yıllarda kokusunu ve dokusunu ezberlediğimiz terör atmosferinin, hücrelerimizle bütünleşen toplumsal ‘korku ve infial’in yapısal bileşenlerinin, bir takım güçler tarafından bugün de oluşturulmaya çalışıldığına şahit oluyoruz. Sevdiklerini ve bağlı olduklarını ateş hattında riske girmesinden kaynaklanan can ve mal kaybı yaşama endişesi, devletlerin varlık sebebi olan vatandaşını koruma içgüdüsünü harekete geçirmektedir. Bu durum, doğal olarak güvenlik önlemlerinin kademeli olarak en üst seviyeye çekilmesini zaruri kılan ve beraberinde getiren bir süreçtir. Siyasi paydaşların kalıcı olarak uzlaşmasından rant kaybı yaşayacak olanların, tabir-i caizse, ekmeğine yağ sürmektedir.

Bu hal, olağan toplumsal halden, olağanüstü toplumsal hale geçişi sağlayan bir kasılma refleksidir. Sosyo-psikolojik etkiler üzerinden, bireylerin bastırılmış duygularının şiddet yoluyla dışa vurumunu, çocukluk dönemi travmalarının nüksetmesini kaçınılmaz kılar. Zaten, çatışmazlık halinin pozitif barışa dönüşmesinden endişelenen odakların görmek istedikleri insan profili tam olarak budur. Çünkü, yaradılış özellikleri gereği, birey ‘bilinmezlik’ duygusu içinde kalacak olursa güvence arayışına yönelir; eğer ‘kaos’ içinde her gün türbülansa girip ‘disorder’, yani düzen duygusunun kaybı durumuna düşecek olursa da otomatik olarak düzen kurma veya restore etme çabası içine girer. Bireylerdeki bu fıtri özellik, toplumlarda ve devletlerde, hatta uluslararası sistemde de böyledir. Toplum, yaşadığı olumsuz duyguları nötralize edecek reaksiyonlar geliştirir.

 

YAZININ DEVAMI >>>

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim