• BIST 106.711
 • Altın 143,580
 • Dolar 3,5587
 • Euro 4,1404
 • İstanbul 32 °C
 • Ankara 29 °C
 • İzmir 35 °C
 • Şanlıurfa 36 °C

Kendinize Yatırım Yapmak Zorundasınız

Ömer AYDIN

ÖZGÜVENİN ÖNEMİ

Bir önceki yazımızda manevi gelişimin önemi üzerinde durmaya çalışmıştık bu yazımızda ise “Nitelikli İnsan ve Özgüven” konuları üzerinde devam edeceğiz.

Her insan Yüce Allah tarafından “Ahsen-i Takvim” mükemmel-ideal bir birey olma potansiyeli ile yaratılmıştır. Hiçbir emeğin, zamanın, yatırımın boşa gitmeyeceği en önemli yatırım insana, kişiliğe, karaktere, toplumun insanlığa yaptığı yatırımdır. Nitelikli insanın kıymeti, değeri başka hiçbir şeyin değeri ile karşılaştırılamaz.

Yatırım yapılmayan, maddi-manevi anlamda gelişmeyen, olgunlaşmayan insan: kişiliği, inancı, duyguları gelişmemiş, kişilik-karakter özellikleri oturmamış insan demektir. Böyle bir insan Kur’an ifadesi ile “Esfel-i Safilin” hayvanlardan daha aşağı olma tehlikesi altında bulunan insan demektir.

Kendisini maddi-manevi anlamda geliştiren-olgunlaştıran insan başkalarına güven veren, insanların kendisinden emin olduğu kişidir. İnsanlar maddi-manevi her anlamda gelişmiş kişilerin yanında kendilerini huzurlu, mutlu ve güvende hissederler. Nitelikli insan iyi hasletleri sadece öğrenen değil aynı zamanda uygulayan insandır. Karakterli insan kötü hasletlerin farkında olmakla kalmayıp onlardan yıldırım hızıyla uzaklaşmaya çalışan insandır.

Maddi gelişimin ciddi bir seviyeye geldiği günümüzde: teknolojiye verilen değer ve önem; harcanan emek ve zaman maalesef insan niteliğinin kalitesinin artması için harcanmamaktadır.

Elli yıl öncesini teknoloji ve maddi yaşam koşulları açısından inceleyip, insanların yaşam ortamı ve biçimlerini ortaya koyduğumuzda maddi-teknolojik anlamda müthiş hızlı bir gelişim-değişim yaşandığı gerçeği ile karşı karşıya kalıyoruz. Peki maddi-teknolojik gelişmeler ile beraber insanların da nitelikleri aynı hızda gelişmiş midir?

Bu konuda üzülerek belirtelim ki bırakın gelişmeyi bir insan için olmazsa olmaz diye nitelediğimiz haslet-huy-özelliklerin daha da geri gittiğini düşünüyorsak, anne-baba-dede-nene-büyüklerimizde var olan bazı haslet-huylar için iç geçirip, geçmişteki samimi, sevgi ve saygı dolu ortamları büyük bir özlemle anıyor-arıyorsak geleceğimiz ciddi anlamda çok büyük bir tehlike altında demektir.

Elli-yüzyıl yıl öncesine göre ahlak, haya, edep, tevazu, hoşgörü, cömertlik, adalet, saygı, sevgi, sabır, vefa, samimiyet, umut, şükür, dürüstlük, vicdan, iyi davranış, duygusallık, merhamet, duyarlılık, kanaat, ihlas, misafirperverlik v.b. hasletleri özellikle yeni yetişen neslin önemli bir bölümünde mumla arayacak hale geldiğimizi düşünüyorsak acilen başımızı iki elimiz arasına alarak derin derin düşünmeliyiz. Çok hızlı olarak hem bireysel hem toplumsal olarak çözümler aramanın gayreti içerisinde olmak zorundayız.   

Nitelikli bir insan yaşamında hangi meslek sahibi olursa olsun yukarıdaki hasletler ile beraber sahip olması gereken en önemli özelliklerden biri şüphesiz özgüvendir. Özgüven, bir insanın bir işi yapabileceğine, başarabileceğine, ihtiyacı olan bilgi-beceriler konusunda yeterli olduğuna inanmasıdır. Yapabilme, başarabilme aşamalarını zihninde yaşayıp uygulama aşamasını hızlı bir şekilde planlayarak icraata geçebilmesidir.

İnançlar, beynin komutanlarıdır. İster mantıklı ister mantıksız, ister faydalı, ister zararlı olsun insanlar, inançlarının peşinden giderler. İnançları daha ilginç kılan bir başka özellik ise insanların tekrar ettikleri düşüncelerini inanç haline getirmesidir. Yani neyi tekrar ederseniz ona inanırsınız.

Bireylerin özgüvenli olması, kendine saygı duyması, cesaretli ya da çekingen olması gibi özellikleri ağırlıklı olarak küçük yaşlarda şekillenir. Fakat  tüm bu özellikler zaman içerisinde olumlu ya da olumsuz değişimler gösterebilir. Bireylerin özgüvensiz olmasının altındaki en önemli nedenler; başarısızlık korkusu, gerçekçi-doğru hedefler belirleyememek, kendine yeteri kadar güvenmemek (potansiyelinin farkında olmamak, kendini tanımamak), eleştirileri kabullenmemek  ve karamsar olmak şeklinde sıralanabilir.  Aynı birey iş yaşamında  çok özgüvenli davransa da  özel yaşamında tam aksi davranışlar sergileyebilir. Tüm bu sebeplere bağlı olarak özgüven kişinin ailesi, çevresi, bilgileri, huyları, deneyimleri gibi faktörlerden etkilenir.

Özgüven sahibi olabilmek için:

 • Kendinizle barışık-sevgi dolu olmak
 • Güçlü yönlerinizi belirlemek ve zayıf yönleri geliştirmek
 • Risk alabilmek
 • Duygularınızı kontrol edebilmek
 • Gerçekçi-ihtiyaç olan hedefler belirlemek
 • Pozitif düşünceli olabilmek
 • Özeleştiri yapabilmek
 • Doğru iletişim kurma becerilerine sahip olmak çok önemlidir.

İnsanların ailesiyle, toplumla, birbirleriyle olan ilişkilerinde yaşanan her türlü problemin görünen nedenlerinin altını biraz eşelerseniz karşınıza asıl dev bir problem çıkar: “Bireylerin özgüven eksikliği ve iletişim hataları”                

Özgüven eksikliği ve iletişim bozuklukları öylesine büyük bir kara deliktir ki, bireyi, bireyin ilişki içinde olduğu diğer kişileri, iş süreçlerini, kurumu, şirketi hatta toplumu, ülkeyi yutar, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bırakır.  Neden mi?

Çünkü:
-İletişimi, özgüveni zayıf olan insan çekingen-korkak olur ve istemeden de olsa yalan söyleyebilir.

-Özgüveni zayıf olan insan hatasını üstlenemez, başkasına yükler.

-Özgüveni, iletişimi zayıf olan insan sahip olduğu bilgiyi paylaşamaz, saklar. Paylaşırsa güç kaybedeceğinden korkar.

-Özgüveni, iletişimi zayıf olan insan yapıcı değil, yıkıcıdır, suçlayıcıdır.

-Özgüveni zayıf olan insan sorumluluk ve risk almaktan kaçar

-Özgüveni, iletişimi zayıf olan insan art niyetli kıskanç biri haline dönüşebilir.

-Özgüveni, iletişimi zayıf olan insan değişiklerden hoşlanmaz, esnek değildir. Her türlü değişim, gelişim onun için risk taşır.

-Özgüveni, iletişimi zayıf olan insan olaylar-insanlar-zamanlar arası neden sonuç ilişkisi kurmakta zorluk çeker. Sağlıklı analiz-yorum geliştiremez.

İnsanları günlük hayatlarında mutsuzluğa ve huzursuzluğa iten önemli şeylerden biri olan özgüven eksikliği; insanın kendisini çaresiz ve değersiz hissetme duygusunu ortaya çıkartır. Bu duygu tekrar ettikçe ki –tekrar etmesi kaçınılmazdır- mutsuzluğun bir kısırdöngü gibi devam etmesi kaçınılmaz hale gelir. Birçok ruh sağlığı problemi ve davranış bozukluğu insanda özgüven eksikliği sonucu ortaya çıkan “çaresizlik” ve “değersizlik” hisleri sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. 

Sonraki yazımızda özgüven geliştirici yöntemler ile karşınızda olmak ümidi ile sağlıklı, huzurlu, yeterlilik sahibi ve özgüven dolu bir yaşam dileklerimle

Ömer AYDIN

Kişisel/Manevi Gelişim Uzmanı

manevirehberlik@gmail.com

Sitemizde Yayınlanan Haberlerin Tüm Sorumlulukları Kaynaklarına Aittir. Haber Burada Hiçbir Sorumluluk Kabul Etmez...
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim