• BIST 79.945
 • Altın 125,040
 • Dolar 3,0730
 • Euro 3,3444
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 24 °C
 • Şanlıurfa 28 °C

Karaman Ermenek Maden Ocağı'nda son durum

Karaman Ermenek Maden Ocağı'nda son durum
Karaman Ermenek faciasıyla ilgili son dakika gelişmeleri. Ermenek'ten son haberler. İşte, Ermenek'teki maden kazasının nedeni

Ermenek'te salı günü meydana gelen su baskınında maden ocağından kalan 18 işçiden hala bir haber alınamıyor. Ermenek son dakika gelişmeleri. İşte, Ermenek'teki maden kazasının nedeni

ERMENEK HABERLERİ

İşte, Ermenek'teki maden kazasının nedeni

Ermenek Cumhuriyet Başsavcığılı, su basması sonucu 18 işçinin mahsur kaldığı maden ocağındaki kazanın sebebinin eski imalat bölgesine biriken sudan kaynaklandığını açıkladı.

Ermenek Cumhuriyet Başsavcığılı, su basması sonucu 18 işçinin mahsur kaldığı maden ocağındaki kazanın sebebinin eski imalat bölgesine biriken sudan kaynaklandığını açıkladı. Karaman'ın Ermenek İlçesi Pakumlu Köyü Cenne Mevkii'nde Has Şekerler Madencilik'e ait linyit ocağında geçen salı günü su basması sonucu 34 işçiden 18'i mahsur kaldı. Maden faciasındaki soruşturmayı sürdüren Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı, ön raporla ilgili açıklama yaptı. 3 kişilik bilirkişi heyetiyle kazanın olduğu galeriye ulaşılabilen en yakın yer olan 775 kotuna gidilerek inceleme yapıldığı belirtilen açıklamada, kazanın nedeninin eski imalat bölgesine biriken su olduğunu belirtildi. Açıklamada " Dosya üzerinde ve kaza yerinde yapılan incelemeler sonucu bilirkişilerce ön rapor düzenlenmiştir. Düzenlenen ön raporda; kazanın eski imalat bölgesine yıllar içerisinde birikmiş olan suların zaman içinde basınç eşik değerini aşarak zayıflayan topuktan çalışma alanlarında aniden su baskınına neden olmasından kaynaklı olduğu belirtilmiştir" denildi. 

YETKİLİLER HAKKINDA ADLİ KONTROL

Yetkili kişiler hakkında da adli kontrol kararı olduğu belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı; "Ayrıca soruşturma kapsamında kusuru olabileceği değerlendirilen diğer yetkili kişiler hakkında daha önceki basın açıklamamızda belirtilen gerekçelerle CMK 109. maddesi uyarınca adli kontrol kararı talep edilmiş ve mahkemece talebimiz uygun görülmüştür. Bilirkişilerce düzenlenen rapor ön rapordur. Olayın meydana gelmesiyle ilgili maddi gerçek, kurtarma işlemlerinin tamamen sonuçlanması sonrasında Başsavcılığımızca bilirkişi refakatinde madende yapılacak incelemeler neticesinde tespit edilecektir."

Bakan Yıldız Ermenek'ten son bilgiyi paylaştı

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Ermenek'teki madendeki çalışmalar hakkındaki son bilgileri paylaştı.

Bakan Yıldız, "Hem nefeslikten hem de desandreden bu pasa çıkışlarını düzenli bir şekilde aktarmamız gerekiyor. Bir nevi bin 250, bin 300 metrelik maden ocağının altındaki bütün yapıyı belki de tek tek elden geçirmemiz gerekiyor. Şu anki karşılaştığımız tablo bu" şeklinde konuştu.

"İşimizin kolay olmadığını dün söylemiştim, bugün bunun bir kez daha altını çizmek isteriz" diyen Bakan Yıldız, "Zamana ihtiyacımız olabilir. Ne kadar zamana ihtiyacımızın olduğunu da her geçen metreyle, her geçen yeni kabloyla beraber ancak o zaman belirleyebiliriz. Şu anki geldiğimiz nokta, tahmin ettiğimizin de daha üzerinde zor bir nokta" ifadelerini kullandı.

Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İki ihtimal var, baraj seviyesinin düşük olmasından dolayı yağmur ve yüzey sularından dolayı deponun bir anda boşalması, diğeri de ordaki nehir tipinin ya da akarsunun oraya akıyor olması. Ama şu anda beslenmiyor."

AFAD'tan Ermenek'le ilgili 'kapsamlı' açıklama

AFAD, Ermenek'te ocaktaki işçileri kurtarmak için 637 kişilik ekip, 2 uçak, 3 helikopter ve 138 araçla aralıksız devam ettiğini bildirdi.

AFAD'dan yapılan açıklamaya göre; Ermenek'teki maden ocağında yaşanan su baskının ardından, onlarca kamu kurumu ile özel sektör ve sivil toplum kuruluşu, Başbakanlık AFAD koordinasyonunda, imkanlarını mahsur kalan madenciler için seferber etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma-Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Karaman Valisi Murat Koca ile AFAD Başkanı Fuat Oktay çalışmaları yerinden koordine ediyor.

Mahsur kalan madencilerin aileleri ile sahada görevli personelin dinlenmesi ve barınması için tesisler oluşturuldu. AFAD ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın psikososyal destek ekipleri, kömür ocağında mahsur kalan madencilerin çocukları için çeşitli etkinlikler düzenliyor, ailelere destek oluyor. Çocuklar için bölgede oyun çadırı kuruldu.

Herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek ve çalışma alanının güvenli bir hale dönüştürülmesi için su çekildikten sonra çamur ve moloz tahliye ediliyor, gerekli tahkimat çalışması yapılıyor. Alan temizlendikçe pompalar aşamalı bir şekilde daha aşağıya indiriliyor.

Gece gündüz, aralıksız devam eden çalışmalar, 637 kişilik ekip ile 2 uçak, 3 helikopter ve 138 araçla sürüyor. Çalışmalar için çok sayıda motopomp, jeneratör, çamur pompası, arazöz, hidrosap, sondaj aracı, seyyar aydınlatma cihazı, çadır, battaniye ve uyku tulumu, seyyar mutfak, mobil yatakhane, kumanya ve içecek sevk edildi. Çalışmalar sırasında kesintisiz iletişim sağlanması için 8 mobil baz istasyonu kuruldu.

Taner Yıldız: Daha işimiz var!

Ermenek'teki maden kazasıyla ilgili son durum ne? 3 Bakan yine kameralar karşısına çıktı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ermenek'teki maden kazasıyla ilgili son durumu anlatmak için basın mensuplarının karşısına geçti.

Bakan Yıldız yaptığı açıklamada, sondaj çalışmaları devam ediyor. Daha işimiz var. Burada şu anda 650'ye yakın ekip var. Yerimiz sınırlı. Bu acıyı paylaşmak için dışarıdan vatandaş geldi. Bu gece itibariyle spekülasyonel haberler de çıkıyor. Vatandaşlarımızın duygularıyla oynamak doğru olmaz. İşçilere ulaştığımız bilgisi gerçek dışıdır, bu gece için bir öngörümüz yok, yarına bakacağız, dedi. 

Başsavcılıktan Ermenek açıklaması!

Karaman Ermenek'teki maden ocağında su basması sonucu mahsur kalan 18 işçiye henüz ulaşılamadı.

Bakan Taner Yıldız, yaptığı açıklamada madendeki su tahliyesinden önce tahkimat ve oradaki malzemelerin çıkartılmasına önem verdiklerini belirtti. Yıldız gaz deşarjından endişelendiklerini kaydetti.

Başsavcılık Ermenek'teki kazanın ardından harekete geçti. Maden kazasının sorumluları için adli kontrol kararı çıkarıldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Maden Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Zeki Karaca, Karaman'ın Ermenek İlçesi'ndeki su basan maden ocağında mahsur kalan 18 işçiye ulaşma çalışmalarının 6 ay sürebileceğini savundu.
 

GAZ DEŞARJI ENDİŞESİ 
 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, madendeki su tahliyesinden önce tahkimat ve oradaki malzemelerin çıkartılmasına önem verdiklerini belirtti. İşçilerin vardiyalı olarak çalıştığını belirten Yıldız, gaz deşarjından endişelendiklerini belirterek, ”Bundan sonra su seviyesi düşüşü olarak, 800 metrenin altına düştüğü için daha hassas davranmamız gereken bir nokta var. Ola ki 780’den daha sonra her hangi bir gaz deşarjı, karbondioksitle alakalı gaz deşarjı olmasın, kurtarma ekipleriyle ilgili herhangi bir risk oluşmasın” dedi. 
 
Gazetecilerin çalışmalar hangi derinlikte devam ediyor sorusuna Bakan Yıldız, şunları söyledi:
 
”800 kodun altına inildi. Bizim için önemli bir eşik noktasıydı. Bundan sonra her metre aşıldıkça, her su çekildikçe, karşımıza hangi tablonun çıkağını şu an bilemiyoruz. Çekme işi artık desandreden değil, nefeslik kısmından aktarılmış oldu. Her iki tarafından olası su çekme ihtimaline karşı güçleri artırıldı. Kullanmayacak dahi olsak bunların güçleri artırıldı. İlk amacımız 770’ler 780’ler koduna gelmek.”
 

ÖNCELİK İŞÇİLERE ULAŞMAK
 

Maden ocağıyla ilgili son geçtiğimiz haziran ayında yapılan denetim raporunda, ocakla ilgili 8 kusur bulunduğu ama bunların ayrıntılarının belirtilmediğinin sorulması üzerine Yıldız, şunları söyledi:
 
"Biz işçi kardeşlerimiz çıkartılana kadar bu konularla alakalı denetimlerin, idari soruşturmaların, müfettişlerin sayın Çalışma Bakanımızın görevlendirdiği iş müfettişlerinin her birisi, işlerine devam ediyorlar. Ama biz gündemimizi buraya yoğunlaştırmak istiyoruz. Doğru olan da budur. Öncelikli işçi kardeşlerimize ulaşmak, bunların her biri kamuoyuyla paylaşılacak. Sektörün içinde paylaşılacak, artılar neler, eksiler neler kimlerin ne ihmali var, bunlar kamuoyuna aktarılacak.”  

SİGORTASIZ İŞÇİ YOK

Sigortasız işçi var mı? sorusu üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ”Çalışan sayısı 180 kişi ve tamamının sigortalı olduğunu arkadaşlarımız tespit etti” dedi. İşçilerin 3 aydır ücret alamadığının belirtildiği ve bununla ilgili yardım kampanyası başlatılıp başlatılmayacağı sorusu üzerine de Bakan Çelik, bütün yaraların sarılacağını söyledi. 

BAŞSAVCILIK DA HAREKETE GEÇTİ

Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde kömür ocağında 18 işçinin mahsur kalmasıyla ilgili olarak soruşturma başlatan Ermenek Cumhuriyet Savcılığı, şüpheli sıfatında olanlar için adli kontrol kararı alındığını açıkladı.

SORUŞTURMA BAŞLTILDI, KAYITLARA EL KONDU

Başsavcılığının resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, olayın ardından Başsavcı ve iki savcı ile birlikte soruşturmanın başlatıldığı; defter, evrak ve diğer bilgisiyar kayıtlarına el konulduğu bildirildi. Daimi Nezaretçi maden mühendisiyle görüşülerek, mahsur kalan işçi sayısı ve isimlerinin alındığı belirtilen açıklamada, değişik adliyelerin resmi bilirkişi listesinde isimleri bulunan uzman bilirkişilerle görüşüldüğü, üniversitelerden ve maden ve mühendis odalarından bilirkişi istenildiği; yine olayla ilgili olarak ellerindeki her türlü bilgi ve belgeyi göndermeleri için ilgili bakanlık ve kurumlardan faksla talepte bulunulduğu belirtildi. Üç gün boyunca kurtarma çalışmaları devam ettiği için madenin içine girip inceleme yapmanın mümkün olmadığının görülmesi üzerine diğer çalışmalara devam edildiği açıklandı.    

ADLİ KONTROL KARARI GELDİ

 
Açıklamada, "Ayrıca şirketin diğer bürolarında da ilgili evrakların tespit ve el konulması için 30/10/2014 tarihinde arama yapılmıştır. Madende mahsur kalan işçilerin halen sağ veya ölü olarak çıkarılamamış olmaları nedeniyle, duruma göre kusur atfedilebilecek şüpheli kişilerin cezai sorumluluklarının farklılık arzedeceği gözününe alınarak, bu aşamada elde edilen evraklar ve deliller üzerinde yapılan incelemelere göre, ileride kendilerine kusur atfedilebilecek yetkili ve görevliler hakkında şüpheli sıfatıyla CMK 109’uncu maddesi uyarınca Ermenek Sulh Ceza Hakimliğinden adli kontrol talebinde bulunulmuştur. Mahkemece talebimize uygun karar verilmiş ve verilen karar gereği için ilgili kuruma Başsavcılığımızca gönderilmiştir. Olaydan sağ kurtulan işçilerin ifadelerinin alınmasına başlanıldığı, bir önceki vardiyada görevli işçilerin de ifadelerinin alınmasına yönelik kolluğa talimat verildiği, kurtarma çalışmalarının halen devam etmesi nedeniyle madende bilirkişilerce inceleme yapılamadığından, olayın oluş şekli ile ilgili kesin olarak tespitin yapılamadığı, çalışmaların sonucuna göre soruşturmanın daha da derinleştirileceği” denildi. 
 

KORKUTAN İDDİA: 6 AYI BULABİLİR
 

ÇOMÜ Maden Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Zeki Karaca'dan çarpıcı bir iddia geldi. İşçilere ulaşmanın 6 ayı aşabileceğini belirten Doç. Dr. Karaca, şunları söyledi:
 
"Ermenek'teki kömür madeniyle ilgili şu anda iki teori üzerinde tartışmalar yapılıyor. Bir tanesi; üst kotlarda bulunan daha önceden üretim yapmış bir kömür ocağının suyla dolup bunun altta şuanda mahsur kalan işçilerimizin bulunduğu ocağı su basması. Diğeri ise yer üstündeki bir baraj veya bir gölün yer altından dalıp ocağı basması şeklinde iki teori üzerinde duruluyor. Kanaatim o ki yer altındaki su dolaşımı bu ocağı bastı. Bunun en önemli göstergelerinden bir tanesi 12 bin tonluk su miktarı ve suyun yükselmesi. Mevcut ocağın üretim noktalarından gelen toz ve çamurların suyla kavuşması sonunda balçığa dönüşmesi tahkimatı bozduğunu düşünüyoruz. Aksi halde yukarıdaki ocaktan bir su kanalından, büyük bir tünelden bunların hepsinin boşalıp çamurunun üstteki tahkimatı aşarak gelmesi söz konusu değil. Kurtarma ya da problemlerin başında göz ardı edilen en önemli sorun kanaatimce, buradaki balçık su, üst tarafta boşaltılsa dahi orada kalacaktır. Su tahkimata büyük bir zarar vermiş durumda. Burada mahsur kalan işçilerimize ulaşım belki 6 aylık bir zaman alacak. Belki daha fazla. Umarım daha kısa sürede biz bu işçilerimize ulaşabiliriz."

Maden şirketinden ilk açıklama geldi

Has Şekerler Madencilik Limited Şirketi, Ermenek'teki maden ocağında işçilerin mahsur kalmasına ilişkin bir açıklamada bulundu.

Has Şekerler Madencilik Limited Şirketi'nden yapılan açıklamada, Ermenek'teki maden ocağında işçilerin mahsur kalmasına ilişkin, "İşletmekte olduğumuz maden ocağında tüm iş güvenliği tedbirleri alınmış, bu zamana kadar gerekli denetimlerin hepsi yapılmış, maden ocağı hukukun emrettiği şekilde işletilmiştir. Kazanın oluş nedeninin şu an itibariyle tespit edilebilmesi imkansız olmakla birlikte, içeriden kurtulan kardeşlerimizin bize verdiği bilgiye göre, doğal bir afetten bahsedilmektedir. Türkiye'nin tüm maden ocaklarında yemek saatleri içeride kullanılmaktadır ki; buna devlet ocakları da dahildir" denildi.Kaynak: Haber 7

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Yorumlar
ZEHRA
05 Kasım 2014 Çarşamba 14:22
14:22
ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN.......................
88.225.164.74
Diğer Haberler
 • FETÖ'cüler İslam İşbirliği Teşkilatı’nı Yalanlamaya Kalkıştı21 Ekim 2016 Cuma 09:30
 • Kamuya 60 bin taze kan21 Ekim 2016 Cuma 09:26
 • PKK'ya hava operasyonu: 18 Eşkiya Geberdi21 Ekim 2016 Cuma 09:20
 • Büyükkara'dan Flaş Twit! "Gözlerimle Gördüm"20 Ekim 2016 Perşembe 15:56
 • Diyanet Ayasofya'ya İmam Atadı20 Ekim 2016 Perşembe 14:54
 • 3. Ana Jet Üs'tüne 3. dalga operasyonu20 Ekim 2016 Perşembe 14:35
 • Koltukla Peygamber İstismarı20 Ekim 2016 Perşembe 14:28
 • PYD'yi, TSK Çarptı20 Ekim 2016 Perşembe 13:49
 • Hain Planın Kodları Deşifre Oluyor20 Ekim 2016 Perşembe 10:50
 • Erdoğan Fetö’yle Tek Başına Mücadele Verdi20 Ekim 2016 Perşembe 10:24
 • Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim