• BIST 78.844
  • Altın 125,575
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 18 °C
  • Şanlıurfa 20 °C

KADİR GECESİ NASIL İHYA EDİLMELİDİR? PEYGAMBERİMİZ BU GECEDE NELER YAPARDI?

KADİR GECESİ NASIL İHYA EDİLMELİDİR? PEYGAMBERİMİZ BU GECEDE NELER YAPARDI?
Peygamber Efendimiz (s.a.s) Kadir Gecesiyle ilgili ne yapmamız gerektiğini, faziletini ve işaretlerini bizlere şöyle anlatıyor:

عَنْ أَبِى هُرَيْرَةَ رضى الله عنه عَنِ النَّبِىِّ صلى الله عليه وسلم قَالَ: "مَنْ قَامَ لَيْلَةَ الْقَدْرِ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ، وَمَنْ صَامَ رَمَضَانَ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ".

Ebû Hüreyre’den (ra) rivayet edildiğine göre, Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: “Her kim inanarak ve (sevabını Allah’tan) umarak Kadir Gecesi’ni ibadetle geçirirse geçmiş günahları bağışlanır. Her kim Ramazan orucunu inanarak ve (mükâfatını Allah’tan) umarak tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.” (B1901 Buhârî, Savm, 6)

 

عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم: "مَا مِنْ أَيَّامٍ الْعَمَلُ الصَّالِحُ فِيهِنَّ أَحَبُّ إِلَى اللَّهِ مِنْ هَذِهِ الأَيَّامِ الْعَشْرِ".

İbn Abbâs’tan rivayet edildiğine göre, Allah Resûlü (sav) şöyle buyurmuştur: Salih amelin Allah katında en sevimli olduğu günler (Zilhicce’nin ilk) on günüdür..” (T757 Tirmizî, Savm, 52; İM1727 İbn Mâce, Sıyâm, 39)

 

عَنْ أَبِى هُرَيْرَةَ أَنَّ النَّبِىَّ صلى الله عليه وسلم قَالَ: " خَيْرُ يَوْمٍ طَلَعَتْ عَلَيْهِ الشَّمْسُ يَوْمُ الْجُمُعَةِ..."

Ebû Hüreyre’den nakledildiğine göre, Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: “Güneşin doğduğu en hayırlı gün, cuma günüdür…” (M1977 Müslim, Cum’a, 18)

 

عَنْ أَبِى هُرَيْرَةَ رضى الله عنه أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم قَالَ: "يَتَنَزَّلُ رَبُّنَا تَبَارَكَ وَتَعَالَى كُلَّ لَيْلَةٍ إِلَى السَّمَاءِ الدُّنْيَا حِينَ يَبْقَى ثُلُثُ اللَّيْلِ الآخِرُ يَقُولُ: مَنْ يَدْعُونِى فَأَسْتَجِيبَ لَهُ ، مَنْ يَسْأَلُنِى فَأُعْطِيَهُ ، وَمَنْ يَسْتَغْفِرُنِى فَأَغْفِرَ لَهُ".

Ebû Hüreyre’den (ra) nakledildiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Yüce Rabbimiz, her gece, gecenin son üçte biri kaldığında dünya semasına iner (rahmet nazarıyla bakar) ve şöyle buyurur: ‘Bana dua eden yok mu duasını kabul edeyim! Benden bir şey isteyen yok mu ona dilediğini vereyim! Benden mağfiret isteyen yok mu onu bağışlayayım!’” (B6321 Buhârî, Deavât, 14)

عَنْ عُقْبَةَ بْنَ عَامِرٍ الْجُهَنِىَّ يَقُولُ: ثَلاَثُ سَاعَاتٍ كَانَ رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم يَنْهَانَا أَنْ نُصَلِّىَ فِيهِنَّ، أَوْ أَنْ نَقْبُرَ فِيهِنَّ مَوْتَانَا: حِينَ تَطْلُعُ الشَّمْسُ بَازِغَةً حَتَّى تَرْتَفِعَ، وَحِينَ يَقُومُ قَائِمُ الظَّهِيرَةِ حَتَّى تَمِيلَ الشَّمْسُ، وَحِينَ تَضَيَّفُ الشَّمْسُ لِلْغُرُوبِ حَتَّى تَغْرُبَ .

 

Ukbe b. Âmir el-Cühenî şöyle demiştir: “Üç vakit vardır ki, Resûlullah (sav) o vakitlerde namaz kılmamızı ve cenazelerimizi defnetmemizi bize yasaklardı: Güneşin doğmaya başlamasından yükselmesine kadar; güneş tam gökyüzünün ortasında iken (batıya) meyledinceye kadar; bir de batmaya başlamasından itibaren batıncaya kadar.” (M1929 Müslim, Salâtü’l-müsâfirîn ve kasruhâ, 293)

 

“Ey Allah’ın Resûlü, (Allah’a) diğer vakitlerden daha yakın olunacak bir vakit var mıdır ya da özel olarak tercih edilecek bir zaman var mıdır?” Amr b. Abese’nin yönelttiği bu soruya Peygamberimiz şöyle cevap vermişti: “Evet. Aziz ve Celil olan Allah’ın kula en yakın olduğu vakit, gecenin sonlarına doğru olan vakittir. O saatlerde Allah’ı ananlardan olmayı istersen, bunu yap! Kuşkusuz o vakitlerde kılınan namazlarda melekler hazır bulunup şahitlik yaparlar.” (N573 Nesâî, Mevâkît, 35) Ardından ibadet için uygun olmayan vakitleri de sıralayan Sevgili Peygamberimiz, Amr b. Abese’ye güneşin doğduğu, gün ortasında tam tepe noktaya geldiği ve battığı anda namaz kılmasının yasak olduğunu öğretmişti. Demek ki, günün bereketli, hayırlı ve değerli zamanları olduğu gibi, ibadete uygun olmayan zamanları da vardı…

Peygamberimizin Amr’a verdiği cevapta, yirmi dört saatlik bir zaman dilimi içerisindeki mübarek ve mekruh vakitlerden söz edilmektedir. Allah Rasûlü diğer pek çok sözünde hafta, ay ya da yıl içerisinde bulunan özel zaman dilimlerine de işaret etmiştir. Bu bağlamda Ramazan ayı, mübarek aylar içindeki en faziletli aydır. Ramazan, orucuyla teravihiyle, sahuruyla iftarıyla, gecesiyle gündüzüyle, akşamıyla sabahıyla, hâsılı her anıyla Hz. Peygamber’in yoğun bir dinî coşku içinde geçirdiği bir aydır. Bu ayın ihyâ edilmesi sonucunda elde edilecek kazancı Sevgili Peygamberimiz şöyle müjdelemektedir: “Yüce Allah Ramazan ayında oruç tutmayı size farz kıldı. Ramazan gecelerini namazla geçirmek de benim sünnetimdir. Kim inanarak ve (sevabını yalnızca Allah’tan) umarak Ramazan ayında oruç tutup, geceleri de namaz (teravih) kılarsa, annesinden doğduğu günkü gibi günahlarından arınmış olur.” (N2212, Nesâî, Sıyâm, 40)

Ramazan ayının mübarekliği, Kadir Gecesi’nin bu ay içerisinde yer alması ile yakından ilgilidir. Peygamber Efendimiz, “... Bu ayda öyle bir gece vardır ki, bin aydan daha hayırlıdır. Bu gecenin hayrından mahrum kalan, bin ayın hayrından mahrum kalmış gibidir.” (N2108 Nesâî, Sıyâm, 5) buyurarak Kadir Gecesi’nin önemi hakkında bize ipuçları vermektedir.

Kadir Gecesi’nin mübarekliği ise, Kur’an-ı Kerim’in bu gecede indirilmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Kadir Sûresi’nde bu husus şöyle anlatılmaktadır: “Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” (Kadir, 97/1-5) Ayrıca Duhân Sûresi’nde yer alan “Biz onu (Kur’an’ı) mübarek bir gecede indirdik.” (Duhân, 44/3) âyetinde de Kadir Gecesi’nin kastedildiği belirtilmektedir. (İT7/245 İbn Kesîr, Tefsîr, VII/245)

Böylesine faziletli bir gece hakkında Resûlullah (sav):“Her kim inanarak ve (sevabını Allah’tan) umarak Kadir Gecesi’ni ibadetle geçirirse geçmiş günahları bağışlanır. Her kim Ramazan orucunu inanarak ve (mükâfatını Allah’tan) umarak tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.” (B1901 Buhârî, Savm, 6; B35 Buhârî, Îmân, 25) buyurmuş ve Kadir Gecesi’nde hangi duayı okuyacağını soran Hz. Âişe’ye: “Allah’ım sen affedicisin, ikram sahibisin, affetmeyi seversin, beni de affet.” şeklinde dua etmesini tavsiye etmiştir. (T3513 Tirmizî, Deavât, 84) Fakat Peygamber Efendimiz Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğunu kesin olarak bize bildirmemiş, bu eşsiz gecenin Ramazan’ın son on günü içindeki tek sayılı gecelerde aranmasını tavsiye etmiştir. (B1016 Buhârî, Fadlu leyleti'l-kadr, 2) Bazı hadis rivayetlerinde Kadir Gecesi’nin Ramazan’ın yirmi yedinci gecesi olduğu ifade edildiği için (M1785 Müslim, Salâtü’l-müsâfirîn ve kasruhâ, 179) İslâm âleminde ağırlıklı olarak bu gece ibadetle değerlendirilmeye çalışılmaktadır. Aslında Kadir Gecesi’nin kesin olarak belirlenmemiş olması, Ramazan’ın her gecesinin Kadir Gecesi imiş gibi geçirilmesi gerektiği anlamına gelmektedir. “Her geleni Hızır, her geceyi Kadir bil!” sözü de bunu ifade etmektedir.

Ramazan ayına değer katan diğer özellikler arasında, bu ayda tutulan orucun farz olması, (Bakara, 2/185) Peygamber Efendimizin i’tikâf ibadetini bu ayda yapması (B2025 Buhârî, Fadlu leyleti'l-kadr, 5) ve teravih namazının bu ayda kılınması (B731 Buhârî, Ezân, 81) sayılabilir.

Ramazan’ı ibadetlerle geçiren kulun mükâfatı, mübarek günlerden oluşan Ramazan Bayramı’dır. Bayram günleri, oruç tutmanın yasak olduğu günlerdir. (M2671 Müslim, Sıyâm, 138; B1990 Buhârî, Savm, 66) Kendisine has bir namazın, bayram namazının bulunması bu günün değerinin bir göstergesidir.

Ramazan Bayramı’nın ardından Şevval ayı içerisinde altı gün oruç tutulması Peygamberimiz tarafından tavsiye edilmiş ve Peygamberimiz Ramazan ile birlikte Şevval’de altı gün oruç tutan kimsenin tüm seneyi oruçlu geçirmiş gibi sevap kazanacağını müjdelemiştir. (T759 Tirmizî, Savm, 53)

Mübarek aylar arasında, kulları ruhen ve bedenen Ramazan’a hazırlayan Recep ve Şaban aylarının ayrı bir önemi vardır. Recep ayı girdiğinde, “Allah’ım! Recep ve Şaban’ı hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan’a ulaştır…” (ME3939 Taberânî, el-Mu’cemü’l-evsat, IV, 189) şeklinde dua eden Resûlullah (sav), üç ayları sevinç içerisinde karşılamıştır.

Recep ayının değerini yücelten önemli bir hâdise de Miraç’tır. Peygamber Efendimizin Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksâ’ya gittiğini ifade eden İsrâ, oradan da yedi kat semaya yükseldiğini ifade eden Miraç olayı bir görüşe göre Recep ayında gerçekleşmiştir. (İF7/203 İbn Hacer, Fethu’l-bâri, VII, 203) Miraç’ta, Resûl-i Ekrem’e beş vakit namazın, Âmenerrasûlü olarak bilinen Bakara Sûresi’nin son âyetlerinin ve “Allah’a şirk koşmayanların büyük günahlarının bağışlanabileceği” müjdesinin verilmesi (M431 Müslim, Îmân, 279) Recep ayı için bir bereket vesilesidir.

Recep ve Şaban ayları, Peygamber Efendimizin oruç tutmaya büyük önem verdiği aylardır. (HM181 İbn Hanbel, I, 27; N2359 Nesâî, Sıyâm, 70) Fakat Hz. Peygamber, bütün ayı oruçlu geçirmenin Ramazan’ın şerefine özel bir durum olarak kalmasını istediğinden olsa gerek, Recep ayı orucundan bahsettiği bir hadisinde bu ayın tamamının oruçlu geçirilmesini hoş görmediğini belirtmiştir. (İM1743 İbn Mâce, Sıyâm, 43)

Hz. Peygamber Şaban ayı geldiğinde de oruç tutmaya özen gösterirdi. (N2181 Nesâî, Sıyâm, 35) çok sevdiği Zeyd’in oğlu Üsâme (B7187 Buhârî, Ahkâm, 33) bunu fark etmiş, Şaban ayında tuttuğu kadar hiçbir ayda oruç tutmamasının sebebini sorduğunda Allah Resûlü’nden şu cevabı almıştı: “Bu ay Recep ile Ramazan arasında insanların gafil bulundukları bir aydır. Bu ayda ameller âlemlerin Rabbi olan Allah’a arz olunur. Ben de amellerimin oruçlu iken Allah’a sunulmasını arzu ederim.” (N2359 Nesâî, Sıyâm, 70) Kulun amellerinden Allah’ın haberdar olmaması düşünülemez. Fakat kulların amellerinin Allah’a belirli zamanlarda arz olunması, muhtemelen Allah’ın kullarına tövbe için fırsat tanımasından kaynaklanmaktadır.

Şaban ayı içerisinde muhtelif günlerde oruç tutan Hz. Peygamber’in, Şaban’ın son günlerini oruçlu geçirerek Ramazan ayı ile birleştirdiği de olmuştur. (İM1649 İbn Mâce, Sıyâm, 4) Bununla birlikte, Hz. Âişe validemiz Peygamber Efendimizin Ramazan haricindeki hiç bir ayı tamamen oruçlu geçirdiğine şahit olmadığını söylemektedir. (N2184 Nesâî, Sıyâm, 35) Bundan dolayı bu ayların tamamının oruçlu geçirilmesi yerine belirli günlerde oruç tutularak nefsin terbiye edilmesi ve Ramazan’a hazırlanması esas alınmalıdır.

Şaban ayının on beşinci gecesi ise, kültürümüzde Berat Gecesi olarak adlandırılır. Peygamber Efendimiz, Şaban ayının yarısına denk gelen bu gecede Allah’a çok ibadet edilmesini, gündüzünde ise oruç tutulmasını tavsiye etmiş ve o gece güneş batınca Allah Teâlâ’nın dünyaya rahmetiyle tecellî ederek fecre kadar: “Bağışlanmak dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belâya dûçar olan yok mu, ona afiyet vereyim!..” buyurduğunu bizlere müjdelemiştir. (İM1388 İbn Mâce, İkâmetü’s-Salavât, 191)

İşte böyle bir gecede uyanan Hz. Âişe, Resûlullah’ı (sav) yanında göremeyince dışarı çıkıp aramaya başlamış ve onu Bakî’ mezarlığında başını gökyüzüne kaldırmış bir vaziyette bulmuştu. Peygamber Efendimiz, Allah’ın rahmetinin bu gecede ne kadar geniş olduğunu anlatmak için Hz. Âişe’ye: “Şaban ayının yarısına denk gelen bu gece Allah dünya semasına iner (rahmetiyle tecelli eder) ve Kelb kabilesinin koyunlarının kıllarından daha çok sayıda günahkârı bağışlar.” (T739 Tirmizî, Savm, 39; İM1389 İbn Mâce, İkâmetü’s-salavât, 191) buyurmuştu.

Kur’an-ı Kerim’de Ramazan ayından bahsedildiği gibi, “malûm aylar” denilerek hac mevsiminden de bahsedilmektedir. (Bakara, 2/197) Peygamber Efendimiz “malûm aylar” ifadesini Şevval, Zilkade ve Zilhicce’nin ilk on günü (BS8791 BS8792 Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, IV, 548) olarak açıklamış olup, bunlar on iki aydan oluşan ve Muharrem ayı ile başlayan Hicrî yılın son üç ayıdır. Hac ibadetinin yalnızca bu zaman zarfında yapılması (Bakara 2/197) bu dönemin mübarekliğinin bir göstergesi olmalıdır.

“Şüphesiz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazgısında, Allah katında ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır.” (Tevbe, 9/36) âyetinde zikredilen “haram aylar” da mübarek aylar arasında yer almaktadır. Kan dökmenin ve savaşmanın yasak olduğu bu aylar (Bakara, 2/217) Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Recep aylarıdır. Peygamber Efendimiz Veda Hutbesi’nde haram aylar hakkında şöyle buyurmuştur.: “Şüphesiz Allah, bu ayınızda, bu beldenizde, bu gününüzü dokunulmaz (haram) kıldığı gibi kanlarınızı, mallarınızı ve ırzlarınızı da dokunulmaz (haram) kılmıştır.” (B6043 Buhârî, Edeb, 43; B6785 Buhârî, Hudûd, 9)

Hem hac mevsiminin hem de haram ayların içerisinde yer alan Zilhicce ayının ilk on gününün faziletini bizlere anlatan Peygamber Efendimiz,“Salih amelin Allah katında en sevimli olduğu günler (Zilhicce’nin ilk) on günüdür.” (T757 Tirmizî, Savm, 52; İM1727 İbn Mâce, Sıyâm, 39) buyurmaktadır. Bu sebeple o (sav), Zilhicce’nin dokuz gününü oruç tutarak değerlendirme yoluna gitmiştir. (D2437 Ebû Dâvûd, Sıyâm, 61) Onuncu gününde ise Kurban Bayramı’nın ilk günü olduğu için oruç tutmamıştır. (N4235 Nesâî, Fer’ ve atîre, 2; T756 Tirmizî, Savm, 51)

Kur’an-ı Kerim’de muhtelif yerlerde “on gün” ifadesi geçmekte ve bu ifadelerin Zilhicce’nin on gününü kastettiği belirtilmektedir. Bunlardan ilki Hz. Musa’nın Allah Teâlâ ile buluşması için hazırlandığı süreyi anlatan, “Musa’ya otuz gece süre belirledik, buna on (gece) daha kattık. Böylece Rabbinin belirlediği vakit kırk geceye tamamlandı.” (A’râf, 7/142) âyetindeki on gecedir. (İT3/468 İbn Kesîr, Tefsîr, III/468) İkincisi, Fecr Sûresi’nde geçen “On geceye andolsun.” (Fecr, 89/2) âyetidir. (HM14565 İbn Hanbel, III, 328) “Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği (kurbanlık) hayvanlar üzerine belli günlerde (onları kurban ederken) Allah’ın adını ansınlar.” (Hac, 22/28) âyetinde yer alan “belirli günler” ifadesi de Zilhicce’nin on günü olarak yorumlanmaktadır. (İT5/415 İbn Kesîr, Tefsîr, V/415)

Zilhicce’nin dokuzuncu günü, Kurban Bayramı arefesidir. Peygamberimiz hiçbir gecede bu gecede olduğu kadar çok sayıda kulun cehennemden azad edilmediğini müjdelemekte, (M3288 Müslim, Hac, 436) şeytanın ise hiç bir zaman, Arefe günü görüldüğünden daha küçük, daha hakir, daha zelil ve daha öfkeli görülmediğini belirtmektedir. (MU950 Muvatta’, Hac, 81) Ayrıca, “Arefe günü tutulacak orucun önceki ve sonraki senenin günahlarına kefaret olacağını Allah’tan ümit ediyorum.” (T749 Tirmizî, Savm, 46; İM1730-İM1731 İbn Mâce, Sıyâm, 40) buyurarak Allah’ın rahmetinin indiği bu bayrama hazırlık gününde oruç tutulmasını teşvik etmektedir. Fakat bu teşvik hac farizasını ifa etmekte olan hacılar için değildir. Hatta Peygamber Efendimiz, sıcaktan ve hac ibadetinin meşakkatlerinden dolayı hacıların halsiz kalıp hastalanabileceklerini düşünerek bu günde oruç tutmamalarını daha uygun bulmuştur. (D2440 Ebû Dâvûd, Sıyâm, 63; AV7/75 Azîmâbâdî, Avnü’l-ma’bûd, VII/75) Kendisi de hac yaparken Arefe günü oruç tutmamıştır. (B1658 Buhârî, Hac, 85; M2632 Müslim, Sıyâm, 110)

Arefe Günü’nden sonra Kurban Bayramı başlar ki, Peygamber Efendimiz Allah katında günlerin en değerlisinin Kurban Bayramı’nın ilk günü, sonra ikinci günü olduğunu (D1765 Ebû Dâvûd, Menâsik, 19) ve bu günlerin Allah tarafından ümmet-i Muhammed’e bayram kılındığını haber vermektedir. (D2789 Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 1) Allah’ın Kutlu Elçisi, bu günleri Müslümanların bayramı olması dolayısıyla (oruç değil) yeme-içme ve Allah’ı zikretme günleri olarak nitelemiş, (N4235 Nesâî, Fer’ ve atîre, 2) Hz. Âişe de, onun (sav) bu günlerde oruç tuttuğunu hiç görmediğini söylemiştir. (T756 Tirmizî, Savm, 51)

Zilhicce ayından sonra, Hicrî yılın ilk ayı olan Muharrem ayı gelmektedir. Hz. Peygamber, “Ramazan ayından sonra en kıymetli oruç Allah’ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur.” (T740 Tirmizî, Savm, 40; D2429 Ebû Dâvûd, Sıyâm, 55) buyurarak bu ayı “Allah’ın ayı” şeklinde nitelemiştir. Muharrem’i değerli kılan diğer bir husus ise, içerisinde Âşûrâ gününün bulunmasıdır. Peygamberimiz “Âşûrâ günü orucunun, bir önceki yılın günahlarına kefaret olmasını Allah’tan ümit ediyorum.” diyerek Âşûrâ orucu tutmaya teşvik etmiştir. (T752 Tirmizî, Savm, 48) Hatta Peygamberimiz zamanında çocukların bile bu ibadete alışmasını arzu eden anneler, onlarla birlikte oruç tutmuşlar, onlara yünden oyuncaklar yaparak açlıklarını unutturmaya çalışmışlardır. (B1960 Buhârî, Savm, 47; M2669 Müslim, Sıyâm, 136) Âşûrâ orucu, Câhiliye döneminde de bilinen ve tutulan bir oruçtur. Peygamber Efendimiz Medine’ye geldiğinde Yahudilerin bu günde oruç tuttuklarını görmüş, sebebini sorduğunda Yahudiler: “Bugün Musa ile İsrailoğulları’nın Firavun’dan kurtuldukları gündür. Biz onu kutlamak için bu günde oruç tutuyoruz.” cevabını vermişlerdir. Bunun üzerine Allah Resûlü; “Biz Musa’ya sizden daha yakınız.” buyurarak Âşûrâ gününde oruç tutulmasını emretmiştir. (B2004 Buhârî, Savm, 69; M2656 Müslim, Sıyâm, 127)

Ramazan orucu farz kılınmadan önce Müslümanlar Âşûrâ orucunu hep birlikte tutuyorlardı. Fakat Ramazan orucunun farz olmasının ardından Peygamber Efendimiz Müslümanları bu orucu tutma konusunda serbest bırakmıştır; dileyen bu gün oruç tutmuş dileyen tutmamıştır. (B1592 Buhârî, Hac, 47; M2641 Müslim, Sıyâm, 116) İbn Abbâs, Âşûrâ günü ile birlikte bir gün öncesinin de oruçlu geçirilmesini, böylece Yahudilere muhalefet edilmesinin daha uygun olacağını belirtmektedir. (T755 Tirmizî, Savm, 50)

Buraya kadar anlattığımız mübarek zaman dilimleri, yılda bir defa yaşayabildiğimiz aylar ve günlerdir. Bunlardan başka bir de her hafta istifade imkânı bulduğumuz mübarek vakitler vardır ki, bunların başında haftalık toplanma vakti olan cuma günü gelmektedir. Kur’an-ı Kerim’deki sûrelerden birinin isminin ‘Cuma’ olması ve yine aynı sûrede Cuma namazından açıkça bahsedilmesi (Cuma, 62/9) bu vaktin önemini göstermektedir. Peygamber Efendimiz, cumanın “Müslümanların bayramı” (MU144 Muvatta’, Tahâret, 32) ve “üzerine güneş doğan en hayırlı gün” olduğunu, Hz. Âdem’in bu günde yaratıldığını, cennete girdiğini ve tekrar cennetten çıkartıldığını ifade etmektedir. (M1976 Müslim, Cum’a, 17) Yine Peygamberimiz, “Cuma günü öyle bir an vardır ki, şayet bir Müslüman kul namaz kılarken o ana rastlar da Allah’tan bir şey dilerse, Allah mutlaka ona dilediğini verir.” buyurarak (M1969 Müslim, Cum’a, 13) cumanın icabet anına dikkat çekmektedir. Bir hadiste bu kıymetli vaktin, imamın hutbe için minbere çıkması ile namazın eda edilmesi arasındaki vakit olabileceği (M1975 Müslim, Cum’a, 16) ifade edilmekteyse de icabet anının kesin bir şekilde belirlenmemesi, cuma gününün tümüne değer verilmesi gerektiğini göstermektedir. Şu hâlde cuma günü her anını Allah’ın rızasına uygun bir şekilde geçiren kimsenin bu vakti yakalaması ve Allah’ın da onun dileklerini yerine getirmesi umulur.

Pazartesi ve perşembe günlerinin önemine de dikkat çeken Peygamber Efendimiz, “İnsanların amelleri pazartesi ve perşembe günleri olmak üzere haftada iki defa (Allah’a) arz olunur ve inanan her kula mağfiret buyrulur. Yalnız din kardeşi ile aralarında düşmanlık bulunan kul müstesna! (Onlar hakkında) ‘Bu iki kişiyi (barışa) dönünceye kadar bırakın’ denilir.” buyurmaktadır. (M6547 Müslim, Birr ve sıla, 36) Hz. Âişe’nin ifadesiyle pazartesi ve perşembe günü oruçlarını dört gözle bekleyen Allah Resûlü, (T745 Tirmizî, Savm, 44; HM25014 İbn Hanbel, VI, 80) çevresindekilere de bu günleri oruçlu geçirmeyi tavsiye etmiştir. (D2452 Ebû Dâvûd, Sıyâm, 69)

Her hafta yaşadığımız mübarek vakitler olduğu gibi her gün karşılaştığımız bazı özel anlar da bulunmaktadır. Bunların başında, gecenin son üçte birine yani imsaktan önceki zamana rastlayan seher vakti gelmektedir. Amr b. Abese isimli sahâbî, bir gün Hz. Peygamber’in huzuruna gelerek Allah’a yakın olabilmek için gözetilmesi gereken ve diğer zamanlardan daha mübarek olan vakitlerin bulunup bulunmadığını sormuş, Allah Resûlü de, “Evet!” demiş ve sözlerine şöyle devam etmişti: “Allah’ın kula en yakın olduğu vakit, gecenin sonlarına doğru olan vakittir. Eğer bu saatlerde Yüce Allah’ı anan kişilerden olmayı başarabilirsen, bunu yap…” (N573 Nesâî, Mevâkît, 35) Ebû Hüreyre’den (ra) nakledildiğine göre, Resûlullah (sav) bir başka hadisinde gecenin bu anlarını ibadet ve taatla geçirenler hakkında ilâhî rahmetin tecellî edeceği müjdesini vermiştir: “Yüce Rabbimiz, her gece, gecenin son üçte biri kaldığında dünya semasına iner (rahmet nazarıyla bakar) ve şöyle buyurur: ‘Bana dua eden yok mu ki duasını kabul edeyim! Benden bir şey isteyen yok mu ki ona dilediğini vereyim! Benden mağfiret isteyen yok mu ki onu bağışlayayım!’ (B6321 Buhârî, Deavât, 14) Kur’an-ı Kerim’de cennetle mükâfatlandırılacak kimseler sıralanırken, “seherlerde Allah’tan bağışlanma dileyenler”in de sayılması (Âl-i İmrân, 3/17) günün berekete uyanan bu ilk saatlerinin gaflet içinde geçirilmemesi gerektiğini göstermektedir.

Seher vaktinin kıymeti hakkında bilgi veren Peygamber Efendimiz, bu nadide zaman diliminin gece namazı kılınarak değerlendirilmesini tavsiye etmiş, geçmişte yaşamış salih kişilerin de ısrarla buna devam ettiklerini söylemiş ve gece namazının Allah’a yakınlık sağlayacağını, günahlardan sakındıracağını, kötülükleri örteceğini ve vücudu hastalıklara karşı koruyacağını haber vermiştir. (T3549 Tirmizî, Deavât, 101)

Allah’a ibadetin her zamankinden daha kazançlı ve daha kıymetli olduğu böylesine faziletli vakitler yanında, ibadet etmenin yasaklandığı vakitler de vardır. Bunlara “mekruh vakitler” veya “kerahet vakitleri” denmektedir. Peygamberimizin namaz kılmayı ve cenazeleri defnetmeyi yasakladığı üç vakit; güneşin doğduğu, tam tepede olduğu ve battığı vakitlerdir. (M1929 Müslim, Salâtü’l-müsâfirîn ve kasruhâ, 293) Bu üç vakitte namaz kılmanın mekruh oluşu, güneşe tapan insanların, güneşin doğuş, zirve ve batış anını güneşe tapınma vakitleri olarak belirlemiş olmalarından kaynaklanmaktadır. Allah Resûlü onlara benzememek için Müslümanların bu vakitlerde ibadet etmelerini hoş görmemiştir. (M1930 Müslim, Salâtü’l-müsâfirîn ve kasruhâ, 294)

Bazı rivayetlerden, bu yasağın, insanların namazı keyfî ve mazeretsiz olarak bu üç vakte kadar ertelemelerini engellemeye yönelik olduğu da anlaşılmaktadır. İbn Ömer, Resûlullah’ın şöyle buyurduğunu nakletmektedir: “Hiçbiriniz bekleyip bekleyip de güneş doğarken ve güneş batarken namaz kılmasın.” (N564 Nesâî, Mevâkît, 33)

“Mekruh vakitler tamamen ibadetten uzak ve boş geçirilmesi gereken vakitler midir?” gibi bir soru akla gelebilir. Kerahet vakitleri, lüzumsuz veya işe yaramaz vakitler olmayıp, sadece namaz açısından mahzurlu kabul edilen vakitlerdir. Dolaysıyla Kur’an okuma, zikretme gibi ibadetlerle meşgul olmakta bir sakınca yoktur.

Bazı vakitlerin, kendilerinde cereyan eden hâdiseler sebebiyle diğer vakitlerden daha mübarek oldukları Kur’an ve sünnetin bizlere bildirdiği bir gerçektir. Ancak bu vakitlerin insanlar için de bereketli olabilmesinin en temel şartı; Allah’a kulluk bilinciyle geçirilmeleridir. Yine yılın hangi ayı, günü ve saati olursa olsun kulluk bilinciyle geçirilirse o zaman dilimi azizdir, mübarektir, özeldir. Nice mübarek vakitler vardır ki, değerini bilmeyip gafil olanlar için ancak bir kayıptır..

Bütün vakitler, Allah’ın insanlara sunduğu birer nimettir. İnsan değerlendiremediği müddetçe vaktin mübarek olmasının ona bir fayda sağlamayacağı da bilinmesi gereken bir gerçektir. Bu vakitlerin huzur, bereket, af ve mağfiretinden yararlanabilmenin yolu; Peygamber Efendimizin öğrettiği gibi, Allah’ın rızasına erişebilmek için az da olsa devamlı ibadet etmektir. (T2856 Tirmizî, Edeb, 73) Her anında Allah’ın hoşnutluğunu gözeten bir kul, hangi gün olduğu tam olarak bilinemeyen Kadir Gecesi’ne de erişecek, diğer mübarek vakitleri de hakkıyla ihyâ edebilecektir.

İnanan insanlar, Kur’an ve sünnet ölçüsüne göre zamanını şekillendirmeli; kulluk şuuruyla, hizmet bilinciyle geçirilmeyen her anın zarar ve ziyan olacağı gerçeğini unutmamalıdır.

Kaynak: Diyanet Yayınları, Hadislerle İslam Eseri 2. Ciltten Alıntıdır
Habere Hazırlayan: Adil ELZEREY

Önemli Not: Aktif Kaynak Gösterek Haberi Sitenizde Yayınlayabilirsiniz

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim