• BIST 79.433
 • Altın 125,714
 • Dolar 3,0724
 • Euro 3,3451
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 20 °C
 • Şanlıurfa 23 °C

İtikaf nedir? Nasıl yapılır?

İtikaf nedir? Nasıl yapılır?
Haber Burada

عَنْ عَائِشَةَ رضى الله عنها زَوْجِ النَّبِىِّ صلى الله عليه وسلم: أَنَّ النَّبِىَّ صلى الله عليه وسلم كَانَ يَعْتَكِفُ الْعَشْرَ الأَوَاخِرَ مِنْ رَمَضَانَ حَتَّى تَوَفَّاهُ اللَّهُ تَعَالَى...

Peygamberimizin eşi Hz. Âişe’nin (ra) naklettiğine göre, Hz. Peygamber (sav) vefat edinceye kadar Ramazan’ın son on gününde i’tikâfa girerdi… (B2026 Buhârî, İ’tikâf, 1)

 

قَالَتْ عَائِشَةُ [رضى الله عنها]: كَانَ رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم يَجْتَهِدُ فِى الْعَشْرِ الأَوَاخِرِ مَا لاَ يَجْتَهِدُ فِى غَيْرِهِ.

Hz. Âişe (ra) şöyle demiştir: “Resûlullah (sav), (Ramazan’ın) son on gününde, (ibadet hususunda) başka zamanlarda göstermediği gayreti gösterirdi.” (M2788 Müslim, İ’tikâf, 8)

 

عَنْ عَائِشَةَ قَالَتْ: كَانَ رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم يُجَاوِرُ فِى الْعَشْرِ الأَوَاخِرِ مِنْ رَمَضَانَ وَيَقُولُ: "تَحَرَّوْا لَيْلَةَ الْقَدْرِ فِى الْعَشْرِ الأَوَاخِرِ مِنْ رَمَضَانَ".

Hz. Âişe şöyle demiştir: “Resûlullah (sav), Ramazan’ın son on gününde i’tikâfa girer ve Kadir Gecesi’ni Ramazan’ın son on gününde arayın.’ derdi.” (B2020 Buhârî, Fazlu leyleti’l-kadr, 3)

 

عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم قَالَ فِى الْمُعْتَكِفِ: "هُوَ يَعْكِفُ الذُّنُوبَ وَيُجْرَى لَهُ مِنَ الْحَسَنَاتِ كَعَامِلِ الْحَسَنَاتِ كُلِّهَا".

İbn Abbâs’tan rivayet edildiğine göre, Resûlullah (sav) i’tikâftaki kimse için şöyle buyurmuştur: “O, günahlardan uzak kalır ve kendisine (hayatın içinde) tüm iyilikleri yapan kimse gibi iyilikler yazılır.” (İM1781 İbn Mâce, Sıyâm, 67)

 

Mübarek Ramazan ayı… Mescid-i Nebevî’nin içinde Ravza-i Mutahhara’daki Tövbe Sütunu’nun arkasına atılmış basit bir yaygı ve yatak… Üzerine kurulmuş küçük bir çadır… Hem de keçeden yapılma bir Türk çadırı (Kubbe Türkiyye)… Çadırın ağzında mütevazı bir hasır… Ve hasırın arkasında Rahmet Elçisi… İ’tikâfa girmiş ve Rabbiyle halvete çekilmiş… (M2771 Müslim, Sıyâm, 215; İM1774 İbn Mâce, Sıyâm, 61)

Sahâbeden Ebû Saîd el-Hudrî’nin anlattığına göre, Resûlullah (sav) önceleri Ramazan’ın ilk on gününde i’tikâfa girerdi. Sonra ortasındaki on günde i’tikâfa girmeye başladı. Yirminci gece geçip de yirmi birinci geceyi karşıladığı zaman evine dönerdi. Onunla birlikte i’tikâfa girenler de evlerine giderdi. Ancak bir Ramazan ayında, evine dönmeyi itiyat edindiği gece mescitte kaldı. Bir ara, hasırı eliyle tutarak çadırın bir tarafına çekti. Sonra başını dışarı çıkararak cemaate şöyle seslendi: “Ben, o Kadir Gecesi’ni aramak üzere Ramazan’ın ilk on gününde i’tikâfa girmiştim, sonradan ayın ortasındaki on günde i’tikâf yapmaya başladım. Ardından bana bu gecenin son on günde olduğu söylendi. Dolayısıyla sizden i’tikâfa girmek isteyen (tekrar) girsin!” Bunun üzerine cemaat de onunla birlikte i’tikâfa girdiler. Resûlullah (sav), “Bana, Kadir Gecesi, tek sayılı (21, 23, 25, 27, 29) ve sabahında çamurlu su içine secde edeceğim bir gece olarak gösterildi.” buyurdu. Yirmi birinci gecenin sabahı namaza kalktıklarında gökyüzünde tek bir bulut dahi yoktu. Derken bir bulut geldi ve birden yağmur yağmaya ve mescitte sular akmaya başladı. (M2772 Müslim, Sıyâm, 216) Ebû Saîd el-Hudrî, Hz. Peygamber’in bahsettiği çamurlu suyu gözleriyle gördü. Resûlullah (sav) sabah namazını kıldırdıktan sonra alnında ve burnunun ucunda çamurlu su vardı. Anladı ki, o gece (Kadir Gecesi), son on günün yirmi birinci gecesi imiş. (M2769 Müslim, Sıyâm, 213; M2771 Müslim, Sıyâm, 215)

i’tikâf, alıkoymak, hapsetmek, bir yerde kalmak anlamına gelir ve kişinin sıradan davranışlardan uzaklaşarak, ibadet amacıyla belli bir süre mescitte kalması demektir. İ’tikâf yapmak, kökleri Hz. İbrahim zamanına kadar giden bir ibadet çeşididir. Yüce Allah, Hz. İbrahim ile oğlu İsmail’e, tavaf edecekler, orada ibadete kapanacaklar (i’tikâfa girecekler), rükû ve secde edecekler için Beyt’i temizlemelerini emretmişti. (Bakara, 2/125) İ’tikâf geleneği, Câhiliye döneminde de bilinmekteydi. Nitekim Hz. Ömer, henüz İslâm’a girmeden önce Mescid-i Haram’da i’tikâfa gireceğine dair adakta bulunmuştu. Müslüman olduktan sonra bunu Hz. Peygamber’e sormuş, o da adağını yerine getirmesini söylemişti. (B3144 Buhârî, Farzu’l-humus, 19; M4292 Müslim, Eymân, 27)

Ramazan ayı ve oruçtan söz eden âyette, i’tikâfa girildiği günlerde eşlerle cinsel ilişki yasaklanmaktadır. (Bakara, 2/187) Bu âyet, Hz. Peygamber’in hayatında mühim bir yer tutan i’tikâf uygulamasının, vahiy tarafından onaylanması bakımından önem arz etmektedir. Zira Resûlullah, vefat edinceye kadar Ramazan ayının son on gününü çoğunlukla i’tikâf ederek geçirmiş, (B2026 Buhârî, İ’tikâf, 1; M2784 Müslim, İ’tikâf, 5) vefat ettiği yıl ise yirmi gün i’tikâfta kalmıştı. (B2044 Buhârî, İ’tikâf, 17) O sene Hz. Peygamber’i böyle yapmaya sevk eden sebep, ya vefat edeceği yıl Kur’an’ı Cebrail’e iki kez arz etmesi ya da yolculuk nedeniyle önceki yıl yapamadığı i’tikâfını kaza etmesiydi. (İF4/285 İbn Hacer, Fethu’l-bârî, IV, 285; İM1770 İbn Mâce, Sıyâm, 58; T803 Tirmizî, Savm, 79) Bir defasında da Ramazan’da yapamadığı i’tikâfını Şevval ayında yapmıştı. Buna eşlerinin i’tikafa girmek için birbirleriyle rekabet etmeleri ve Peygamber (sav)’den izinsiz mescidde itikaf çadırı kurmaları neden olmuştu (B2041 Buhârî, İ’tikâf, 14)

 Allah Resûlü, eşlerinin aralarındaki rekabeti, mescide, i’tikâf gibi Allah’la halvette olma amacı taşıyan ve zihnî yoğunlaşma gerektiren bir ibadete taşınmasını hoş görmemişti. Zaten i’tikâf süresince Peygamberimizin bir çadırın içine sığınmasının amacı, onun tamamen Kur’an’a, tefekküre ve ibadete yoğunlaşması, mescit içindeki insanların gelip geçmesi ve görünmesi sebebiyle huşûunun bozulmaması, dikkatinin dağılmaması idi. Nitekim bir defasında Resûlullah (sav) i’tikâfta kendi çadırındayken bazı kişilerin seslice Kur’an okuduğunu işitince çadırın perdesini açıp onlara, “Dikkat edin! Hepiniz Rabbinizle konuşuyorsunuz. Birbirinizi rahatsız etmeyin! Kur’an okurken ya da namazda seslerinizi fazla yükseltmeyin!” uyarısında bulunmuştu. (HM11918 İbn Hanbel, III, 94; D1332 Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 25)

İ’tikâf ibadetine Hz. Peygamber kadar hanımları ve ashâbı da önem vermişti. Hatta Resûlullah’ın vefatından sonra hanımları i’tikâf geleneğini sürdürmüşlerdi. (M2784 Müslim, İ’tikâf, 5; D2462 Ebû Dâvûd, Sıyâm, 77) Nafile bir ibadet olmasına rağmen ashâbdan da i’tikâf yapmaya gayret gösterenler olmuştu. (B813 Buhârî, Ezân, 135; M2772 Müslim, Sıyâm, 216; MŞ9653 İbn Ebî Şeybe, Musannef, Sıyâm, 88)

Ramazan ayını en güzel şekilde değerlendirmeye özen gösteren Allah Resûlü, (B6 Buhârî, Bed’ü’l-vahy, 1) Ramazan’ın son on gününe daha da önem verir, ibadet hususunda başka zamanlarda göstermediği gayreti gösterirdi. (M2788 Müslim, İ’tikâf, 8) Hz. Âişe’nin söylediğine göre, “Resûlullah (sav) i’tikâfa gireceği vakit, Ramazan’ın son on gününün ilk gecesinden önceki sabah namazını kılar ve i’tikâf yerine girerdi.” (M2785 Müslim, İ’tikâf, 6; T791 Tirmizî, Savm, 71) Kendisi bu değerli zaman dilimini ihya ettiği gibi, ailesinin de aynı feyiz ve bereketten faydalanmasını ister ve geceleri aile fertlerini ibadet için uyandırırdı. (B2024 Buhari, Fadlu leyleti'l- kadr, 5; M2787 Müslim, İ’tikâf, 7)

Allah Resûlü’nün i’tikâf için gösterdiği bu hassasiyetin ardında yatan sebep, bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesi’ni ihya etme düşüncesiydi. Resûl-i Ekrem, son on günü i’tikâfta geçirmekle, âdeta bu kadirli geceyi, gece gündüz ibadetle, tefekkürle geçirmek istemekteydi. Nitekim Cebrail (as) tarafından Kadir Gecesi’nin Ramazan’ın son on gününde olduğu kendisine bildirilene kadar Hz. Peygamber, önce Ramazan’ın ilk on gününde, sonra ortasındaki on günde i’tikâfa girmişti. Ancak her defasında Cebrail (as), “Aradığın şey önünde(ki günlerde)dir.” diye uyararak nihayetinde onu son on günde i’tikâfa girmeye sevk etmişti. (B813 Buhârî, Ezân, 135) Resûlullah, bundan böyle Ramazan’ın son on günü i’tikâf edeceği yere çekilmiş ve ashâbına da Kadir Gecesi’ni, Ramazan’ın son on gününde aramalarını söylemişti. (B2020 Buhari, Fadlu leyleti'l- kadr, 3; T792 Tirmizî, Savm, 72)

İ’tikâf, insanlardan uzaklaşarak köşeye çekilme, toplum hayatından kaçıp tek başına yaşama hâli veya uzlet değildir. Dış dünyayla bütün bağlarını keserek Rabbine kulluk için insanın kendi içine kapanması, kendini Allah’a adayıp dünya işlerinden el çekme şeklinde tanımlanan bir inziva hâli de değildi. Zira yukarıdaki rivayetlerde açıkça görüldüğü üzere, Allah Resûlü Medine’nin merkezi olan mescitte, bütün ashâbının arasında girmiştir i’tikâfa. Ve bu i’tikâf hâlinde de insanlarla olan ilişkilerini koparmamış, onlarla görüşüp konuşmuş, beşerî ilişkilerini sürdürmüştü.

Aynı şekilde i’tikâf bir çeşit ruhbanlık da değildir. İbadet kastıyla da olsa, kişinin evlenmemesi, dünyadan el etek çekmesi gibi bir tavır İslâm’da zaten yasaklanmıştır. (Hadîd, 57/27; T1082 Tirmizî, Nikâh, 2; N3215 Nesâî, Nikâh, 4) “Kolay hanîf diniyle gönderildiğini” ifade eden Allah Resûlü, (HM22647 İbn Hanbel, V, 266) bazı sahabilerde gördüğü ve ruhbanlığı çağrıştıran eğilimleri derhal yasaklamış, (B5063 Buhârî, Nikâh, 1) kendisi de i’tikâf hâlinde iken eşleri ile olan sosyal ilişkilerini devam ettirmiştir. Nitekim Resûlullah (sav) i’tikâfta iken mescide bitişik olan odasından başını sevgili eşi Âişe’ye uzatır, o da onun saçlarını tarardı. Tuvalet ihtiyacı için i’tikâf ettiği yerden çıkar eve girerdi. (M684 Müslim, Hayız, 6; T804 Tirmizî, Savm, 80) Bir defasında da Hz. Peygamber i’tikâfta iken, eşlerinden Safiyye bnt. Huyey geceleyin onu ziyarete gelmişti. Bir süre konuştuktan sonra Hz. Safiyye evine dönmek isteyince kendisini uğurlamak için Allah Resûlü de kalkmış ve hanımına mescidin kapısına kadar eşlik etmişti. (B2035 Buhârî, İ’tikâf, 8; M5679 Müslim, Selâm, 24)

Peygamber Efendimiz, girmekten vazgeçtiği i’tikâfın kazası olarak Şevval ayında girdiği bir sene hariç, diğer sekiz i’tikâfını hep Ramazan ayında ve çoğunu da Ramazan’ın son on gününde gerçekleştirmişti. Ancak ilim adamları, i’tikâfın zamanı ve süresi konusunda farklı görüşler ileri sürmüşlerdir. Buna göre i’tikâf, Ramazan’da ve Ramazan dışında olabileceği gibi belirli bir süreye de tâbi değildir. İ’tikâf niyetiyle camide birkaç gün veya birkaç saat kalmak yeterlidir. Çok kısa bir süreyi de i’tikâf için yeterli gören âlimler bulunmaktadır. (“İ’tikâf”, DİA, XXIII, 458; MŞ9652 İbn Ebî Şeybe, Musannef, Sıyâm, 87; MA8006 Abdürrezzâk, Musannef, IV, 346)

İlim adamlarının bu geniş yorumu, farklı uygulamalara kapı aralamıştır. Osmanlı döneminde yapılan ve “Selâtin Camileri” denilen büyük camilerin mimarî tasarımına bakıldığında, i’tikâf sünnetinde yatan esprinin gözetilmiş olduğu dikkat çeker. İlk önce caminin çok geniş tutulan dış avlusu, camiye gelen cemaatin dış dünya ile ilgisini keser. Ardından şadırvanın bulunduğu ikinci bir iç avlu, namaza geleni mabede ve ibadete hazırlar. Abdestini alan Müslüman, üzerinde Arapça “Neveytü’l-i’tikâfe/İ’tikâfa niyet ettim” yazılı muşamba kapıdan camiye girer. Artık dış dünyadan tamamen koptuğu caminin içerisinde belli bir süre için de olsa i’tikâf hâli başlar. Gerek ezanı ve cemaatle namazı beklerken, gerekse namaz sonrası dua ve tesbihat için ayırdığı zamanı i’tikâf niyeti ve bilinciyle geçirmeye çalışır. İşinden, meşgalesinden uzak bir şekilde, kısa da olsa tefekkür etmeye gayret eder. Dünya işlerinin unutturduğu hakikatleri düşünür, kendisiyle yüzleşir, neredeyse unuttuğu kendini, akıbetini, âhiretini hatırlar. Dünya hayatının yabancılaştırdığı “kendine” gelir, yeniden dirilir, ‘huşû ve huzur içerisinde takvasını artırarak’ tekrar döner dünyasına.

Modern hayatta gündüzleri iş güç, geceleri televizyon gibi pek çok oyalayıcı nedenden dolayı, tefekküre, daha doğrusu kendisine zaman ayıramayan Müslüman için bulunmaz bir fırsattır i’tikâf. Son yıllarda kimi çevrelerin, hayatın yoğun stresine ve sorunlarına karşı, reiki, meditasyon, yoga gibi bazı uygulamaları yegâne çözüm gibi sunulabilmektedir. Oysa huşû içinde kılınan namaz ile i’tikâf içinde geçirilen vakitler, sadece bir zihin boşalması değil, aynı zamanda imanın kemale erdirilmesi gayreti, nefis muhasebesi, nefis terbiyesi ve tezkiyesidir aslında. Kişinin nereden geldiğini ve nereye gittiğini derinlemesine tefekkür ederek hedeflerine daha emin adımlarla ilerlemesi için tamamen kendine ayırdığı vakitlerdir. Bireyin kendini hatırlamasıdır, Rabbini hatırlamasıdır, hakikat aynasına bakıp kendine gelmesidir.

Ve ne yazık ki, bizi rahatlatacak, hayatımızı kolaylaştıracak, dünyamızı yaşanır kılacak “huşû içinde kılınan namaz” ile “tefekkürle geçirilecek i’tikâf” gibi iki önemli alternatif, toplumumuzda unutulmaya yüz tutmuş vaziyettedir. İşte i’tikâf, bize bizi, bizi biz yapan değerlerimizi, kendimizi, öz benliğimizi hatırlatacaktır.

Allah’a tam bir teslimiyet içerisinde ibadet ve taatte bulunmak amacıyla zamanının belirli bir kısmını ayırması ve bu esnada meşru bile olsa her türlü nefsanî ve şehevî arzulardan uzak durması, kişinin manen olgunlaşması için önemli vesilelerden biridir. Zorunlu ibadetlerin yanı sıra nafile ibadetler de bu konuda önem taşımakta, dinî duygu ve düşüncenin yoğun bir şekilde yaşandığı ve mümkün olduğu ölçüde maddî ilgilerden uzaklaşarak Yüce Yaratıcı’ya yönelmeyi sağlayan bir ortam insana derin bir manevî ufuk ve imkân sunmaktadır. (“İ’tikâf”, DİA, XXIII, 458) Nitekim Allah Resûlü, bu imkânı en güzel şekilde değerlendirerek i’tikâfa verdiği önemi ümmetine göstermiş ve i’tikâfa giren kimsenin kazancını şöyle ifade etmiştir: “O, günahlardan uzak kalır ve kendisine(hayatın içinde) tüm iyilikleri yapan kimse gibi iyilikler yazılır.” (İM1781 İbn Mâce, Sıyâm, 67)

Kaynak: Hadislerle İslam - Diyanet Yayınları

İtikafa Girilebilecek Camiler İçin TIKLAYINIZ

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kıyamet Nasıl Kopacak? Dehşete düşeceksiniz!13 Haziran 2016 Pazartesi 12:26
 • Bunları Mutlaka Bilmelisiniz! İşte Orucun Yasakları10 Haziran 2016 Cuma 12:47
 • Makyaj ve Ruj Orucu Bozar mı? İşte cevabı09 Haziran 2016 Perşembe 14:24
 • Namaz Kılmayanın Orucu Kabul Olur mu?09 Haziran 2016 Perşembe 13:32
 • Hanımlar Dikkat! Makyaj ve Ruj Orucu Bozar mı? İşte cevabı09 Haziran 2016 Perşembe 10:01
 • Diş çektirmek orucu bozar mı?08 Haziran 2016 Çarşamba 17:36
 • Cünüpken sahur yapılabilir mi?08 Haziran 2016 Çarşamba 09:43
 • Orucun Ruhu08 Haziran 2016 Çarşamba 03:29
 • Cünüpken sahur yapılabilir mi?08 Haziran 2016 Çarşamba 00:14
 • Ramazan'da bir kişinin eşiyle cinsel ilişkiye girmesi câiz midir?07 Haziran 2016 Salı 16:24
 • Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim