• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 15 °C
  • Şanlıurfa 15 °C

İşte İsrail'in Savaşı Bitirmek İçin Üzerinde Konuştuğu Dört Seçenek

İşte İsrail'in Savaşı Bitirmek İçin Üzerinde Konuştuğu Dört Seçenek
İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları başlarken İsrail'deki bazı isimlerin ısrarla dikkat çektikleri tehlike gerçekleşti. Benyamin Netanyahu savaşın başlama zamanını belirledi. Ancak bitişi için uygun şartları hazırlayamıyor. Savaşın bitişi için çeşitli
 
Palestine Today'ın haberine göre; İsrail’de yapılan analizlere göre Netanyahu’nun önünde 4 seçenek var. Bunlardan birincisi, Hamas’la dolaylı yoldan kurulacak bir iletişim üzerinden anlaşmaya varılıp ateşkesin sağlanması… İkincisi savaşın tek taraflı olarak bitirilmesi… Üçüncüsü, saldırılara ara vermeden devam ederek Hamas’ı şartlarından vazgeçmeye mecbur bırakmak, bu sayede “sükunete karşı sükunet” üzerinden anlaşmaya varmak… Dördüncüsü ise Gazze’nin tamamen işgali ve Hamas hükümetini düşürmek için askeri harekatı genişletmek ve derinleştirmek… Ancak gerçek şu ki, bu şartların tümü İsrail için sorun oluşturan şartlar…
 
İsrail, birinci seçenek olan, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Hamas’la dolaylı yoldan anlaşmaya vararak savaşı bitirme yönündeki teklifini, tamamıyla Filistin’in yararına olduğu gerekçesiyle reddetti. İsrailli önemli isimlerden biri olan Amnon Abramoviç, Kanal 2 Televizyonu’nda yaptığı konuşmada Kerry’nin şartlarının Hamas’ı İsrail’le eşit gören bir anlayışa dayalı olduğunu, üstelik Hamas’ın uluslararası arenada yer edinmesi ve kabul edilmesi anlamına geleceğini ifade etti.
 
Kanal 2 Televizyonu’nda geçtiğimiz gece bir televizyon programına katılan Abramoviç şunları söyledi: “Böyle bir yöntem İsrail’in Bakanlar Kurulu tarafından kesinlikle reddedilir. Zira mecliste neredeyse herkes, Hamas’ın böyle bir pozisyona oturtulmasının, Hamas’ın güçlenmesine sebep olacağı, buna karşılık İsrail’in de ileriye dönük operasyonlarını kısıtlayacağı anlamını taşıdığını ifade ediyor.”
 
Aynı programa katılan Ehud Yaari ise, Kerry’nin sunduğu teklifin, Gazze’nin yeniden inşası ve Hamas’a iadesi anlamına geldiğini ifade etti. Böyle bir adımın ise Hamas’ın gücüne güç katmaktan başka hiçbir sonuç getirmeyeceğini belirtti.
 
Aynı kanalda yorumcu olan Audi Siegel ise, İsrail’deki bakanların Hamas’ın güçlendirilmesinin Mahmud Abbas’ı ve Filistin yönetimini değersizleştirmek anlamına geleceğini, bunun da hedeflendiği şekilde Gazze’nin hiç olmazsa Filistin yönetimine geri iade edilmesinin önünü tamamen keseceği anlamına geldiğini düşündüklerini ifade etti. Yine Siegel, İsrail’i en çok rahatsız eden durumun Kerry’nin bölgesel ağırlığı Katar’a ve Türkiye’ye bırakmış olması olduğunu söyledi. İsrail’in Hamas’ın finansmanından ve savaş tünellerinden özellikle Katar’ı sorumlu tuttuğunu belirten Siegel, yine Katar’dan yayın yapan El-Cezire Televizyonunun savaşla ilgili gerçekleri İsrail’in aleyhine bir tutumla anlatıyor olmasından çok rahatsız olunduğunu da beyan etti.
 
Siegel, Türkiye’yle alakalı olarak da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail’i Nazi Almanyasına benzeterek savaş suçu işlemekle itham ediyor olması hasebiyle, Türkiye’nin İsrail’deki karar mercileri tarafında güven telkin etmediğini belirtti.
 
İsrail’de şu ana kadar yapılan saldırılarla yetinerek savaşın bitirilmesini tek çözüm yolu olarak da görenler var. Nitekim Adalet Bakanı Tzipi Livni, İbranice yayın yapan “Walla” haber sitesi aracılığıyla verdiği demeçte bu şekilde düşündüğünü ifade etti. Ancak İsrailli gözlemcilerin tespitlerine göre, böyle bir seçenek de Hamas’ın füze saldırılarını durdurması ve savaş tünellerinin engellenmesi hususunda İsrail’e hiçbir katkı sağlamayacak, tam tersine Hamas’ı güçlendirecek.
 
Üçüncü seçenek olarak da, askeri saldırıları kesintisiz sürdürme ve Gazze’nin içine doğru ilerleme politikası üzerinden Hamas’ı şartlarını azaltmaya ikna etmesi öneriliyor. Ancak Kanal 10 Televizyonuna konuşan yorumcu Alon Ben-David bu seçeneğin Hamas’ın İsrail’in şehirlerine yönelik füze saldırıların devam etmesi ve dolayısıyla İsrail’de ve İsrail ordusundaki kayıpların sürmesi anlamına geleceği için bunun olumsuz bir yol olduğunu ifade etti.
 
Dördüncü seçenek olan ve Liberman’ın ve diğer bazı bakanların da desteklediği kara harekatının genişletilmesi ve bu şekilde Gazze’nin İsrail tarafından işgalinin gerçekleştirilmesi ve Hamas’ın yönetimine son verilmesi seçeneği de bakanların büyük çoğunluğu tarafından kabul görmüyor. Zira böyle bir adım İsrail’in savaşı körükleyen saldırgan taraf pozisyonuna oturtulması anlamına gelecektir. Ayrıca bu yöntem de İsrail’in büyük kayıplar vermesine yol açacaktır.
 
Bu dört seçenek İsrail için birçok olumsuzluk barındırıyor olmakla beraber genel olarak herkes tarafından tercih edilen yöntem “sükunete karşı sükunet” yöntemi… Böylece bölgesel ve uluslar arası girişimler sonucunda direnişin eylemlerinin bir dereceye kadar zayıflayacağını düşünüyorlar. Bu seçeneğin elenmesi durumunda tercih edilen bir diğer seçenek ise tek taraflı olarak savaşın bitirilmesi… 
Kaynak: İslamianaliz 
Kaynak: Haber Kaynağı
...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim