• BIST 79.268
  • Altın 126,113
  • Dolar 3,0791
  • Euro 3,3637
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 17 °C
  • Şanlıurfa 21 °C

İSRAİL, GAZZE'YE ÖLÜM YAĞDIRIYOR

İSRAİL, GAZZE'YE ÖLÜM YAĞDIRIYOR
İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarında ölü sayısının 40'a yükseldiği, 350 kişinin yaralandığı bildirildi.

İsrail'in geçen pazartesi Gazze'ye yönelik başlattığı operasyonlarda şu ana kadar Filistin tarafında 40 kişinin öldüğü, 350'sinin yaralandığı açıklandı. İsrail ordusunun saldırıları artarak sürüyor. 

Filistin'in Gazze Şeridi'ni hedef alan "Koruyucu Hat" isimli askeri operasyonda, geçen pazartesiden bu yana İsrail saldırılarında ölen ve yaralananların sayısı yükseliyor. Gazze'de görevi fiili olarak devam eden eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudre ve yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre son 3 günde İsrail ordusu 40 Filistinlinin ölümüne, 350'sinin yaralanmasına sebep oldu.

Filistin Esirler Bakanlığından edinilen bilgiye göre İsrail askeri Gilad Şalit karşılığındaİsrail hapishanelerinden serbest bırakılan bin 27 Filistinli'den 60'ı yeniden tutuklandı. Bakanlık, İsrail tarafından başlatılan son operasyonlar kapsamında yaklaşık bin Filistinlinin de gözaltına alındığını belirtti. 

İsrail yönetimi, Ekim 2011'de Hamas Hareketi ile "esir takası anlaşması" imzalamıştı. Mısır hükümetinin arabuluculuğunda yapılan anlaşmada, Hamas hareketinin elinde bulunan İsrail askeri Gilad Şalit karşılığında İsrail hapishanelerindeki bin 27 Filistinli serbest bırakılmıştı.

İsrail yüzlerce noktayı vurdu 

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, 160'ı havadan, 280'i denizden düzenlenmek üzere Gazze'deki 440 noktanın vurulduğu bildirildi.

Görgü tanıkları, İsrail savaş uçaklarınınGazze Şeridi'nin kenar mahalle ve orta kesimdeki meskun mahalleri de bombaladığını bildiriyor. 

Gazze'den İsrail'e 117 füze atıldığı iddia edildi 

İsrail ordusu tarafından, son 24 saat içinde Gazze'den İsrail'e 117 füzenin düştüğü iddia edilmişti. Açıklamada, "İsrail'in değişik bölgelerine Gazze Şeridi’nden son 24 saat içinde 117 füze düştüğü, 29'unun ise 'Demir Kubbe' füze savunma sistemine takıldığı" öne sürülmüştü.

İsrail Davud Yıldızı Acil Yardım Teşkilatı'nın yaptığı açıklamada ise Gazze'den atılarak Kudüs'ün güney ve orta kesimlerine düşen füzelerden seken şarapnel parçalarından 6 kişinin, panik nedeniyle ise 32 İsraillinin hafif yaralandığı ve hastanelere nakledildikleri belirtilmişti. 

Gazze'de 50 ev yıkıldı

Filistin uzlaşı hükümeti Bayındırlık ve İskan Bakanı Mufid el-Hasayine, İsrail'in Gazze’ye yönelik başlattığı askeri operasyonlar sonucunda 50 evin kullanılamaz hale geldiğini, bin 700 konutun ise hasarlı olduğunu bildirmişti.

3 günde 400 ton bomba

İsrail devlet radyosunun askeri yetkililere dayandırdığı habere göre, savaş uçakları, pazartesiden bu yana Gazze'ye yaklaşık 400 ton bomba attı. 

Öte yandan İsrail Deniz Kuvvetleri'ne bağlı denizaltı biriminin, ülkenin güneyindeki Zikim Askeri Üssü'ne sızma girişiminde bulunan Hamas'ın askeri kanadı İzzettin el-Kassam Tugayları 5 kişilik bir grubu tespit ettiği öne sürüldü.

Radyonun haberine göre, deniz yoluyla Gazze'den İsrail'e sızmaya çalışan hücrenin tespit edilmesi üzerine bölgeye özel kuvvetler sevk edildi. Düzenlenen operasyonda söz konusu kişiler etkisiz hale getirildi, bir İsrail askeri yaralandı.

Kassam Tugayları, dün Zikim Askeri Üssü'ne baskın düzenlediğini açıklamıştı.

"Hayfa bombalandı" iddiası

Öte yandan, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in kuzeyindeki Hayfa kentinin R 160' tipi füzeyle bombaladığı bildirildi.

Açıklamada ayrıca, Gazze'ye komşu Sderot kentine 10 "Grad" tipi füzeyle saldırı düzenlendiği belirtildi.

İsrail ordusu henüz olaya ilişkin açıklama yapmadı.

Kassam Tugayları dün akşam yaptıkları açıklamada, İsrail’in Hayfa kentini ilk kez "R 160" tipi füzeyle vurduklarını ifade etmişti.

İsrail'e yönelik saldırılarda ilk defa kullanılan el yapımı "R 160" tipi füzeye, 17 Nisan 2004'te İsrail'in düzenlediği suikastte hayatını kaybeden Hamas liderlerinden Abdulaziz er-Rantisi'nin adının verildiği kaydedilmişti.

İsrail radyosunun haberine göre, ordunun muhtemel bir kara operasyonuna hazırlık için dün göreve çağırdığı 40 bin yedek askerden 12 bini orduya katıldı.Hamas dediğini yaptı 

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'in Hayfa kentine ilk kez 'R 160' tipi füzeyle saldırı düzenlediğini duyurdu. 

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in Hayfa kentine ilk kez "R 160" tipi füzeyle saldırı düzenlediğini duyurdu.

Ayrıca Gazze’den, İsrail’in başkenti Tel Aviv ile Kudüs’e dörder "M 75" tipi, Aşdod’a ise 38 "Grad" tipi füzeyle saldırı düzenlediği açıklandı.Hamas'tan İsrail'e 4 şart

El-Aksa kanalında yayınlanan videoda, İzzeddin el-Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Ubeyde, İsrail karşıtı eylemlerini durdurmak ve sükunetin sağlanabilmesi için İsrail'in uymasını istedikleri şartları açıkladı.

Sözcü Ebu Ubeyde, "İsrail, Batı Şeria, Gazze ve Kudüs'te halkımıza karşı işlediği suçları ve düşmanlığı durdurmaz, 2012'de imzalanan ateşkes şartlarına uymaz, takas anlaşması gereğince serbest bırakılan Filistinlilerden tekrar gözaltına alınanlar bırakılmaz ve uzlaşıyı sabote etmeye, yeni hükümetin işlerine karışmaya devam ederse sukunet sağlanamaz" dedi.

"Siyonistler bütün anlaşmaları inkar edip, halkımıza kutsallarımıza saldırdı, Filistinli mahkumlara karşı suç işledi ve son haftalarda ise her alanda saldırganlığını arttırdı" diyen Ebu Ubeyde şöyle devam etti:

"İzzeddin el-Kassam Tugayları dün düşmana karşılık verdi. Bugün de cevap olarak karargahlarına ve işgal altındaki kentlerimize onlarca füze attık. Ahmakça davranarak Gazze'ye yeni bir saldırı kararı alan siyonistler, ağır bedel ödeyecekler."

Ebu Ubeyde, İsrail'in Gazze'de sivillerin evlerine saldırmaya devam etmesi halinde tugayların İsrail'in karargahlarına ve şehirlere yönelik hedef dairesini genişleteceği yönünde uyarıda bulundu.

İsrail yönetimi, Ekim 2011'de Hamas Hareketi ile "esir takası anlaşması" imzalamıştı. Mısır hükümetinin arabuluculuğunda yapılan anlaşmada, Hamas hareketinin elinde bulunan İsrail askeri Gilad Şalit karşılığında İsrail hapishanelerindeki bin 27 Filistinli serbest bırakılmıştı.

İsrail, Batı Şeria'da kaçırıldığı iddia edilen kayıp 3 Yahudi yerleşimcinin bulunması için yürüttüğü operasyon kapsamında asker Gilad Şalit'e karşılık serbest bırakılan Filistinlilerin de bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına almıştı.

İsrail, dün Gazze'de "Protective Edge" (Koruyucu Hat) isimli operasyonun başlatıldığını duyurmuştu.

Öte yandan İslami Cihad Hareketi, İsrail'in GazzeŞeridi'ne karşı başlattığı operasyona karşı, "Birbirlerine Kenetlenenler" (Bunyanun Mersus) adında askeri operasyon başlattığını bildirmişti.


BİNLERCE İSRAİLLİ SIĞINAKLARA KOŞUYOR

Birçok kentteki binlerce İsrailli'nin, saldırılar nedeniyle yer altı sığınaklarına koştuğu öğrenildi.

İSRAİL'İN GAZZE'YE YÖNELİK SALDIRILARI

Sağlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, İsrail'in Gazze'nin çeşitli bölgelerine düzenlediği saldırılarda 6 kişi öldü, 20 kişi yaralandı. İsrail'in dün akşam "Protective Edge" (Koruyucu Hat) isimli operasyonu başlatmasından bu yana ölenlerin sayısı son saldırılarla birlikte 17'ye yaralananların sayısı ise 112'ye yükseldi.

Görgü tanıkları, İsrail'in dün akşamdan bu yana Gazze'nin çeşitli bölgelerinde 200 hedefi vurduğu, 350 füze ve top mermisi kullandığını kaydetti.

İsrail savaş uçakları, sabah saatlerinden itibaren tarım arazileri, boş araziler ve yerleşim yerlerini hedef aldı, askeri uçak ve helikopterler hala Gazze üzerinde alçaktan uçuş yapmaya devam ediyor.

İsrail ordu sözcüsü Avihai Aderaa, dün sosyal paylaşım sitesindeki hesabından Gazze'de "Protective Edge" (Koruyucu Hat) isimli operasyonun başlatıldığını duyurmuştu.

DENİZ YOLUYLA İSRAİL'E GİRMEYE ÇALIŞAN 4 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

Deniz yoluyla İsrail topraklarına girmeye çalıştığı iddia edilen 4 Filistinlinin öldürüldüğü bildirildi.

İsrail ordu sözcüsü Avihai Aderaa, sosyal paylaşım sitesindeki hesabında yaptığı açıklamada, deniz yoluyla İsrail'in sahil topraklarına girmeye çalışan 4 Filistinlinin öldürüldüğünü belirtti. 

Aderaa, "Hamas'ın, militanlarının denizden İsrail topraklarına girmeye çalışması sırasında İsrail'e büyük hasar verdiği iddiaları yalan" ifadesini kullandı.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Askalan'da İsrail deniz kuvvetlerine ait bir üssün deniz yoluyla basıldığını, olayda İsrail'e büyük zarar verildiğini öne sürmüştü. Gazze'de hastane vuruldu

Öte yandan, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Filistin Sağlık Bakanlığına bağlı hastanenin İsrail hava saldırısında isabet aldığı bildirildi. Çalışan ve hastalardan bir çok kişinin yaralandığı ve hastanede büyük maddi hasar meydana geldiği belirtildi.


Fetih Hareketi'nden İsrail'e kınama

Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Hasan Ahmed, Gazze'de yaptığı açıklamada, İsrail'in "savaş suçu" işlediğini öne sürerek askeri operasyonu kınadı.

Gazze Şeridi'ne yönelik başlatılan askeri operasyonun derhal durdurulması ve İsrail'in uluslararası yasalara uyması gerektiği belirtilen açıklamada, "İsrail, Filistin halkına sistematik olarak soykırım yapmaktadır. Bu kanlı saldırlar derhal durdurulmalı ve uluslararası yasalara uyulmalıdır" ifadeleri kullanıldı.

Ahmed, uluslararası toplumu da eleştirerek Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde meydana gelen şiddet olaylarını görmemezlikten gelmekle itham etti.50 ev tamamen yıkıldı

İsrail'in pazartesi gününden itibaren Gazze'ye yönelik başlattığı operasyonlarda şimdiye kadar 50 evin tamamen yıkıldığı bildirildi.

Filistin uzlaşı hükümeti Bayındırlık ve İskan Bakanı Mufid el-Hasayine, İsrail'in Gazze’ye yönelik başlattığı askeri operasyonlar sonucunda 50 evin kullanılamaz hale geldiğini, bin 700 konutun ise hasarlı olduğunu belirtti.

Öte yandan, Gazze Şeridi'ne yönelik bu sabah İsrail askerleri tarafından başlatılan operasyonda Şeyh Ridvan Mahallesinde bulunan 4 evin daha isabet aldığı ve evlerin ağır hasarlı olduğu bildirildi.

İsrail hücum botlarının sahilden Gazze'nin değişik bölgelerine 20 top ateşi yaptığı kaydedildi. Filistin makamlarından, olayda ölü ve yaralı olup olmadığına ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Füzeyle Nivatim Askeri Havaalanı vuruldu

Hamas'ın silahlı kanadı İzzettin el-Kassam Tugayları'ndan yapılan yazılı açıklamada, Gazze'den 70 kilometre uzaklıktaki Nivatim Askeri Havaalanı'nın ilk kez "M75" füzeleriyle vurulduğu belirtildi.

38 İsraili yaralandı

İsrail Davud Yıldızı Acil Yardım Teşkilatı'nın yaptığı açıklamada, Gazze'den atılan füzeler sebebiyle 38 İsrailli yaralandığı kaydedildi. Kudüs'ün güney ve orta kesimlerine düşen füzelerden seken şarapnel parçalarından 6 kişi, panik nedeniyle ise 32 İsraillinin hafif yaralandığı ve hastanelere nakil edildikleri belirtildi.

Gazze'den İsrail'e atılan füzelerin ulaştığı noktalar

Kaynak: Haber Kaynağı
...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim