• BIST 78.844
  • Altın 125,412
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 10 °C
  • Şanlıurfa 13 °C

'@' işareti deyince eti anlayan vekil var

'@' işareti deyince eti anlayan vekil var
Erciyes Üniversitesi'nde (ERÜ) düzenlenen 'İnternet Medyası' panelinde konuşan İnternethaber Yönetim Kurulu Başkanı Hadi Özışık, milletvekillerinin bir kısmının 'internet cahili' olmakla suçlayıp 'TBMM'de internet adresi verdiğim milletvekilleri '@' işare

Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi ile Kayseri Basın Yayın Enformasyon İl Müdürlüğü'nce düzenlenen, sorunlarıyla, hukuki boyutlarıyla, çalışma şartlarıyla, 'İnternet Medyası' paneli Nurcan-Süleyman Çetinsaya Salonu'nda yapıldı. Vali Orhan Düzgün'ün de izlediği paneli Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya yönetti.

Panelde İnternethaber Yönetim Kurulu başkanı Hadi Özışık, Haber7 Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Erdoğan, Ensonhaber Medya Grubu Başkanı Serkan Kalemciler, Timetürk Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çicek konuşmacı olarak yer aldı.

Yeni medyayla artık iletişim imkanlarının derinleştiğini, bu sürecin eskiden gündemde olan tekelleşme, totalleşme gibi birçok sorunun da aslında panzehiri niteliği taşıdığını ifade eden Murat Karakaya, şunları kaydetti: "Bu aslında yerelin de sesini duyurması için bir imkan tanıyor. Biz de yereli kendi mecrasından çıkararak, sesini dünya çapında duyurabilmesi için platformlar oluşturmaya çalışıyoruz. Özellikle yeni medya üzerinden seslerini duyurabilmesi için yerel medyayı teşvik ediyoruz. Yeni medya altında sosyal medya ayrı bir başlık. Ülkemiz, yeni medya-sosyal medya entegrasyonu açısından dünyada en ileri ülkelerden birisi. Türkiye'de internet kullanıcısı sayısı 32 milyon ama facebook hesabı sayısı 34 milyon. Biraz yeni medyaya katılımımız sanırım sosyal medya üzerinden oluyor." Geçen yıl "çocuk ve medya" konulu bir kongre gerçekleştirdiklerini anımsatan Karakaya, çocuk ve medya ilişkisi içinde yeni medyayı da değerlendirme imkanı bulduklarını vurguladı.Bu konuda Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun bir araştırma gerçekleştirdiğine dikkati çeken Karakaya, şöyle devam etti:
"Biz çocuk ve medya ilişkisini incelemeyi planlarken kafamızda hep şu şablon vardı, 'çocuk televizyondan olumsuz etkileniyor'. Ama araştırma sonuçlarında gördük ki çocukların medya kullanma alışkanlıklarında birinci sırayı cep telefonları almış. Gençleri değil, çocukları konuşuyoruz. İkinci sırada masa üstü bilgisayarlar, üçüncü sırada televizyon geliyor. Aynı zamanda bu yeni medya dediğimiz olgu sanırım işin özel sektör tarafı haricinde kamusal yapılanmaları da etkileyecektir diye düşünüyorum."


Konuşmacılardan Hadi Özışık: Biz gerçek medyayız: "İnternet medyasında örgütlülüğe halen inanmayanlar var. Ancak, yılmadık İnternet Medyası Derneğini kurduk. 2005 yılından bu yana sorumlu internet gazeteciliği yapmak için çığlık attım. Adresi ve künyesi belli olmayan hiçbir internet haber sitesini aramıza almadık. Katıldığım her toplantıda başbakana, bakanlara ve hükümetin medyadan sorumlu kişilerine sorumlu gazetecilik yapmak istediğimi söyledim. Bir dönem Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir milletvekiline internet adresi yazdırırken, kendisinin bu işlerden anlamadığını, danışmanına yazdırmamı istedi. Bir başka milletvekili de internet adresindeki et işareti deyince kasap dükkanındaki eti anladı. İnternet cahili olan milletvekilleri var. Ülkemizde internet cahili kalmasın." Eski medyaya meydan okuyan gerçek medya olduklarını dile getiren Özışık, şunları kaydetti:"Yeni medya adı altında üniversitelerde ilk başta bölümler açıldı sonradan bundan vazgeçildi. Yeni medya olarak biz belki etki olarak, güç olarak, tam anlaşılmış değiliz ama biz gerçek medyanın kendisiyiz. Gazeteler de, eski medya da bize ayak uydurmaya başladı. İnternet medyası olmasaydı geleneksel medya sizlerin, bizlerin takip ettiği o resmi web sitelerini hiçbir zaman güncellemeyecek, ertesi güne bizi mahkum edeceklerdi. Biz haberleri ve yazarları ertesi gün gazetelerden okuyacak, sıcak haberleri hiçbir zaman okuyamayacaktık. Biz 2000 yılında sıcak haber vermeye başladığımızda 2 yıl sonra Hürriyet gazetesi web sayfasını resmi hale getirerek haberlerini oradan vermeye başladı. Türkiye'de etkimizin yavaş yavaş artması da sorunlarımızın çok olmasından. Sorunlarımızın başında da internet medyası yasası geliyor."

Haber7 Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Erdoğan da tekonolojiyi çok hızlı takip edebilen, yatırımları çok hızlı yapabilen çok hızlı gelişebilen hergün yeni atılımlara imza atabilen bir mecra olduklarını ifade etti.İnternet medyasının fazla ilgi görmesinin nedeninin de hızlı gelişim olduğunu belirten Erdoğan, "Bizler 1-2 milyon ziyaretçileri olan güçlü yayın organları haline geldik ve her geçen gün bu katlanarak devam ediyor. Çünkü artık insanlar vakit kaybı olmasın diye oturup saatlerce televizyon karşısında haber izlemekten imtina ediyor. Yolculukta, bulundukları mekanlarda, çalışma ortamlarında, dinlenme saatleri içinde, akıllı telefonlarla haberi anında alabiliyorlar. Bizim başka bir avantajımız da bizde yayımlanan bir haberi okuyanlar dünyanın neresinde olursa olsun gördüğünde o habere müdahil olup haberin içine girebiliyor" diye konuştu.

Ensonhaber Medya Grubu Başkanı Serkan Kalemciler ise İnternet medyasının parazit gibi sağdan soldan beslendiği algısının genç dimağlara sürekli pompalandığını söyledi.Kalemciler, şunları söyledi:"Arkadaşlar hepsi yalan, kuru iftira. Her gün 10 gazete alın. Gazetelerdeki haberler kısmının yüzde 90 aynı olduğunu göreceksiniz. Belki yüzde 10, belki yüzde 5'lik bir özel haber çıkıyor. Bu gazeteler yüzde 90'lık haberi çeşitli ajansların havuzlarından alıyor. Ajanslarda çalışan insanlar haberleri yazıyor, sayfa editörleri de kopyala yapıştır sistemiyle ajans datasından alıp kendi sayfasına yapıstırıyor. Dolayısıyla kopyala yapıştır hadisesi bu işin doğasında var. Onun için size bu tür şeyler pompalayan, 'başlıkla içeriğin hiç alakası yok', 'aradığınız fotoğraflar 75'inci sırada, bizi 74 resim haybeden dolaştırıyorsunuz' şeklindeki düşünceleri kale almayın."

Timetürk Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek de iletişim kavramının değişmesiyle ortaya çıkan bir kavramdan bahsedildiğini vurguladı.Çiçek, Mısır'daki devrim sürecinden, İran'daki 2009 öğrenci hareketlerine bakıldığında yeni devrim süreçlerinin de yeni medyayla başladığını görmenin mümkün olduğunu dile getirdi.Çiçek, bilgi üerinden yapılan dizaynlara dkkat çekerek "Mesele bu dizaynın doğru bilgi üzerinden yapılmasından ziyade kirli bilgi devreye sokularak bir pskilojik savaş unsuru olarak ortaya çıkarılmasıdır. Bir çok devrim sürecine bakın, yeni muhalefet tipine bakın sosyal medya üzerinden örgütleniyor.Burada medyanın kimler tarafından yönlendirildiği,sahici bilgiye ulaşma, bu bilginin depolanması gibi konular karşımıza çıkıyor. Etik sınırın nereye kadar dayanacağının kestirilemediği yeni bir akımla karşı karşıyayız" dedi. 


Konuşmaların ardından Genel Müdür Karakaya, Kayseri Valisi Orhan Düzgün'e plaket takdim etti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim