• BIST 79.398
  • Altın 125,520
  • Dolar 3,0865
  • Euro 3,3676
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 16 °C
  • Şanlıurfa 11 °C

İnsanlık O'nu Anlamaya Muhtaç!

İnsanlık O'nu Anlamaya Muhtaç!
Haber Burada - Muhafazakar Algılar Karşısında Sahih Dindarlık

Çağdaş cahiliyenin yıkıcı, boğucu, mutsuzlaştırıcı kuşatmasına karşı Muhammedî bir soluk, diriltici bir nefes gereklidir. Onun "âlemlere rahmet olarak gönderilmiş olmasının"[1] anlamı da budur. İnsanlık onun kutlu izini kaybettiği günden beri mutsuz ve perişan bir halde izm'lerin pençesinde kıvranıyor. Irkçılık, tekebbür, ahlaki çürümüşlük, bireyselleşme, bencillik vs. hastalıklar Peygamber reçetesi ile tedavi edilmeyi bekliyor. İnsanlığın insanlık onurunu kaybettiği bir dünyada O'nun mesajını anlamak ve günümüz insanına bir ilaç gibi takdim edip ulaştırmak kimin vazifesidir?

Bizans'a yönelik Usame ordusu hazırlandığı zaman Hz. Peygamber'in vefatı da çok yaklaşmıştı. Orduya verilen sefer emrinin geciktirilmesi hususunda kendisinden talepte bulunuldu. Refik-i Âlâ'ya yürümesine saatler kala, kuşluk vakti yürüme talimatı verdi orduya. Kendisi Hakka yürürken, Allah yolunda yürüyen bir ümmet bırakmak istemişti geriye. Pasif bir ümmet değil, aktif bir ümmet. Yatan bir ümmet değil, cihatsız bir ümmet değil kıyamda ve seferde bir ümmet istiyordu.

Sahabelerde öyle oldular. Onun hatıralarıyla dolu Medine'de tatlı günler geçirmeyi değil dünyanın dört bir yanına çil yavrusu gibi dağılıp Onun insanlığa hayat verecek olan iksirini muhtaç olanlara ulaştırmayı tercih ettiler. Hz. Peygamber'i anlamak onun davasının delisi olup koşturmak demektir.

O BİR BEŞERDİR

Peygamber tasavvurumuzdaki yanlışlık ve sapmalar onu anlamamamıza yönelik olumsuzlukların başında gelir. Onun sadece bir aracı olduğu, mektubu eve teslim eden bir postacı olarak düşünülmesi gerektiği şeklindeki algının yanlışlığı ortadadır. Bununla beraber ona duyulan sevgi ve bağlılığı ifrata vardırarak Peygamber'i beşer üstü bir mevkie oturtmakta yanlıştır. Bir tarafta tefrit diğer tarafta ifrat. Peygamberlerini acımasızca katleden israiloğulları ve Peygamberlerini aşırı şekilde yüceltip Allah'ın oğlu yapan Hıristiyanlar bu iki sapmanın iki örneğidirler. Her namazın her rekâtında okuduğumuz Fatiha Suresinde Allah bize onlar gibi olmamamız için dua ettiriyor. Biz aşırılıklardan uzak vasat bir ümmetiz; "Böylece biz sizi insanlara şahit (ve örnek) olmanız için, vasat (orta) bir ümmet kıldık. Peygamber de üzerinize şahit olsun."[2] 

Efendimizin beşer üstü, ulaşılamaz Melekimsi bir varlık olarak algılanması, onu anlamamızın, onu hayatımıza model ve rehber kılmamızın önündeki en büyük engeldir. Çünkü ancak bir beşerin hayatı insanlar tarafından hayata hayat kılınabilir. Mekke müşriklerinin inkâr bahanelerinden birisi de kendilerine kendileri gibi bir insanın değil, olağanüstü güçleri ve yetenekleri olan bir meleğin peygamber olarak gönderilmesi gerektiği şeklindeki yanılgılarıydı. Kur'an bu konuya şu şekilde temas ediyor ve bu yanlışlığı düzeltiyor;  "…De ki: «Rab­bi­mi ten­zîh ede­rim. Ben bir be­şer olan ra­sûl­den baş­ka bir şey de­ği­lim.» İn­san­la­ra hi­dâ­yet gel­di­ği za­man, inan­ma­la­rı­na mâ­nî olan sâ­de­ce: «Al­lâh pey­gam­ber ola­rak bir in­san mı gön­der­di?» de­miş ol­ma­la­rı­dır. De ki: «Yer­yü­zün­de yer­le­şip do­la­şan­lar (in­san de­ğil de) me­lek ol­sa­lar­dı, Biz de on­la­ra gök­ten pey­gam­ber ola­rak bir me­lek gön­de­rir­dik."[3] Yeryüzünde yaşayanlar melekler değil de insanlar olduğu için Allah insanların arasından insanlara model olabilecek bir elçiyi seçmiştir.

Hz. Peygamber bu gerçekten yola çıkarak ümmetini uyarmıştır; "Hak­kım­da, hris­ti­yan­la­rın Mer­yem oğ­lu Îsâ’ya yap­tık­la­rı gibi aşı­rı öv­gü­ler­de bu­lun­ma­yın. Şu­ra­sı mu­hak­kak ki ben, Al­lâh’ın bir ku­lu­yum. Be­nim için: «Al­lâh’ın ku­lu ve el­çi­si» de­yin."[4]

ONA LAYIK BİR ÜMMET OLMAK

Efendimiz'e ait bir hadis-i şerif okunduğunda, ona dair bir hatıra anlatıldığında tüylerimiz diken diken oluyor, onu ve ne dediğini anlamak için ciddi bir pozisyona bürünüyor muyuz? Peygamber'im bana ne söyledi diye bir telaşımız var mı? Yoksa hadis-i şerifler sıradan bir insanın söyleyiverdiği, okunup geçilen özlü sözlerden biri olarak mı beliriyor zihnimizde? Okuduğumuz hadisleri hayatımızda içselleştirebiliyor, hayatımıza kılavuz kılıyor muyuz?  Hz. Peygamber'in (sas) hadislerinde geçen, "şunları yapan bizden değildir" ikazları beni korkutuyor mu? Ondan olamamak bizi telaşlandırıyor mu? "Ne oluyor ki sizi şöyle görüyorum" diye bir hadis okuduğumuzda maşukunu kaybetme telaşındaki âşık gibi yüreğimizin yağları eriyor mu?

Bizim evlerimiz, yüreklerimiz ve caddelerimiz onun ümmeti olduğumuza şahitlik edebilirler mi? İşgal edilen coğrafyalar, tecavüze uğrayan değerler, gözü yaşlı yetimler, sömürü çarkı altında inleyen mazlumlar, İslam'dan habersiz, bir saadet çağrısına susamış yığınlar bizim Onun ümmeti olduğumuza şahitlik edebilir mi? Kutlu doğum haftalarında, mevlit kandillerinde söylenilen ilahiler midir bizim ona olan sevgimizi ve bağlılığımızı gösterecek olan şey. Bedeli ödenmeyen, sevdiğinin haliyle hallendirmeyen, sevdiğinin ahlakıyla ahlaklandırmayan sevgi, kuru bir iddiadan öte bir şey olamaz elbette.

 

[1] 21/Enbiya, 107.

[2] 2/ Bakara, 143.

[3] 27/ İsra, 93-95.

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim