• BIST 78.844
  • Altın 125,625
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 17 °C
  • Şanlıurfa 16 °C

İnsanı harekete geçirmeyen iman; ispatlanmayı bekleyen bir iddiadır

Mustafa SOYKÖK

1-    En güzel şeylerden biridir rüya. Uykuda görülene rüya, uykuda olsun uyanık olsun şuuru açık iken görülene MEFKURE derler. Mefkure bir ideal ve dava sahibi olmaktır. İnsanlar fani mefkure baki.

2-    Ahlak; kendisi için istediğini başkaları için de istemek olarak tanımlanır. Önemli soru şudur: Müslümanlığımız adına sahip olduğumuz bütün güzel şeyler sadece biz de mi kalsın yoksa bizim vasıtamızla başka gönüllere, başka coğrafyalara da ulaşsın mı? Küresel cehalet, küresel zulüm, küresel köle düzeni sürüp gitsin mi? Yeni bir dünya mı kuralım? Boş vakitlerde bir hobi olarak bir araya gelip hoş vakit geçirmelerden, politik kariyer icabı bazı itibarlı mekânlarda görüntü vermelerden değil Allah rızası için cihat ibadetini ifa etmelerden bahsediyoruz.


3-    Evrensel bir dinin mensubu olarak Âlemlere rahmet bir Peygambere (sas) iman etmek; onun rahmet yüklü mesajını her bir gönle ulaştırmanın gayreti içerisinde olmayı gerekli kılar. Ben Müslümanım dediği halde dininin temsil ve tebliği hususunda en ufak bir heyecan hissetmemek, nesillerin değersizleştirilmesine seyirci kalmak en hafif ifade ile kalp katılığıdır. Hissiz, heyecansız, fikirsiz katılaşmış kalplerden Allaha sığınırız. Ne demişti Necip Fazıl: "Tomurcuğunun derdinde olmayan ağaç odundur."

4-    'Bir tek ben mi varım?', 'Elbet bir yapan bulunur', 'İşim gücüm çok boşta olan birileri vardır' gibi cümleler şeytandandır. Bu tip vesveselerle bizim Allah yolunda oluşumuzu; iyi, güzel, doğru ve adil olanın yaygınlaşması için çalışmamızı engellemek istiyor. Yapmamamız gerekirken yaptığımız şeylerden hesaba çekildiğimiz gibi, yapmamız gerekirken yapmadıklarımızdan da sorumlu olacağız.


5-    İnsanı harekete geçirmeyen iman; ispatlanmayı bekleyen bir iddiadır. Kişinin iç dünyasını değiştirmesi, manevi neşelerle şenlendirmesi yeterli değildir. İman dış dünyayı değiştirmeye, dünya üzerindeki her türlü kötülükle mücadeleye yönelmedikçe, kötülükleri iyiliklere çevirmek için eyleme geçirmedikçe; bir iddia olmanın ötesine geçemez. “Kim bir kötülük görürse onu eliyle düzeltsin, gücü yetmezse diliyle düzeltsin, diliyle düzeltmeye de gücü yetmezse, kalbiyle düzeltmeye çalışsın ki bu imanın en zayıf derecesidir.”  

6-    Şuurlu Müslümanlar olmalıyız. Müslümanlığımızın, tarihi ve kültürel mirasımızın ne anlam ifade ettiğine dair açık ve net bir duruşa sahip olmalıyız. İslam her türlü ideolojiye alternatif bir dünya görüşüdür. Coğrafyamızın problemleri, ekonomi, siyaset, mazlum halklar; ezilen ve sömürülenler beni ilgilendirmiyor demek; teşbihte hata olmaz Kuran'ın neredeyse yarısı beni ilgilendirmiyor demektir.


7-    Bilgi eylemin anasıdır. Bilgisiz eylem öksüz bir çocuk, eylemsiz bilgi çocuksuz bir kadın gibidir. Neyi bildiğine değil neyi uyguladığına bak. Ümmetin sorunu bilmemek değil uygulamamaktır. Bize edebiyat değil heyecan gerek.

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim