• BIST 79.398
  • Altın 125,520
  • Dolar 3,0865
  • Euro 3,3676
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 17 °C
  • Şanlıurfa 15 °C

İmamlara Yönelik Önemli Çalışma

İmamlara Yönelik Önemli Çalışma
İmamlar Emekli Olduklarında Nakil Değerlendirme Formu’ndan Tam Puan Alacak

Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk Çetin “Diyanet İşleri Başkanlığı personeli Nakil ve Sınav yönetmeliklerindeki eksikliklerden rahatsızlar” dedi.

Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk Çetin yapmış olduğu basın açıklamasında; Diyanet İşleri Başkanlığı Nakil ve Sınav Yönetmeliği’ndeki eksiklikler nedeniyle camii görevlileri yer değiştirememekte ve mağdur olmaktadırlar.

Görev yaptıkları yerin eğitim, ulaşım, sağlık vb. ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalması veya uzun bir süre bir yerde çakılı kalmak istememeleri sebebiyle nakil talebinde bulunan din görevlileri nakil sınavların adil bir şekilde ve gerçekçi kriterler çerçevesinde yapılmasını istiyorlar.

TEK SORUN MESLEKİ BİLGİLER VE SEVİYE TESPİT SINAVI DEĞİL

Başka bir görev mahalline naklen atanmak isteyen camii görevlileri MBSTS puanı yeterli olmasına rağmen, yönetmeliklerdeki absürt maddeler nedeniyle yer değişikliği talebinde bulunamamaktadırlar. Bu ve benzeri birtakım sıkıntılar sebebiyle kurum personeli farklı kurumlara naklen atanabilmek için arayış içerisine girmektedirler.

CAMİİ GÖREVLİLERİ AİLE BÜTÜNLÜĞÜ BOZULMADAN GÖREV YAPMALI

Kurum personelinin bulundukları bir yerden başka bir yere tayin istemelerinin nedenlerinin başında görev mahallindeki eğitim kurumlarının yetersiz olması veya hiçbir okulun bulunmaması gelmektedir. Camii görevlileri aile bütünlüğü bozulmadan, görev yeri haricinde ev tutmak zorunda kalmadan, ailesi ile beraber yaşamayı, çocuklarının yanında kalmasını ve onlara rehberlik edebileceği bir ortamda eğitim görmelerini istemektedirler.

YÖNETMELİKLER HAZIRLANIRKEN GÖREVLİLERİN İHTİYAÇLARI GÖZ ÖNÜNE ALINMALI

Başkanlıkça yürürlüğe konulan yönetmelikler, özellikle de nakil ve sınavlarla ilgili hükümleri düzenleyen yönetmelikler hazırlanırken görevlilerin ihtiyaçları göz önüne alınmalı, yönetmelik hükümleri personelin yer değiştirmelerine olanak sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmelidir.

Yönetmelikler hazırlanırken nakillerin önünü tıkamayan, adaleti öne alan esaslara yer verilmelidir.  Nakil sınavları da aynı kıstaslar çerçevesinde, personelin kuruma olan güvenini sarsmayacak şekilde adil bir ortamda yapılmalıdır. Böyle olması personelin kuruma olan bağlılığı artıracaktır. 
Ayrıca aynı unvanda görev yapan personelin imkânlardan eşit süre ve şartlarda yararlanmasına imkan sunan yönetmelikler her zaman kurumun personeliyle barışını getirecektir.

Müktesep ve Nitelik Değerlendirme Formunu incelendiğinde sanki nakillerin önünün kapatılması ve personelin yerlerinde çakılı kalması için hazırlanmış bir değerlendirme kriteri izlenimi vermektedir.

Kurumun kariyer basamaklarına ilk defa personel alımında eğitim şartı ve KPSS puan şartının dışında herhangi bir şart koşmazken, camii görevlilerinin nakillerinde adeta kimsenin 100 tam puan almaması yönünde yönetmelik hazırlandığını görmekteyiz.

BAĞIMSIZ DİYANET-SEN OLARAK BU YÖNETMELİKLERİN CAMİİ GÖREVLİLERİ NAKİL SİSTEMİNİ TIKAYACAĞINI BELİRTMİŞTİK.

 Bağımsız Diyanet-Sen olarak Nakil ve Sınav Yönetmelikleri Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğinde “Bu Yönetmeliklerle Nakil Yapılamaz” diyerek bugün geldiğimiz noktayı işaret etmiştik.

Tüm kesimlerden talepler gelmesine rağmen, personeli mağdur eden nakil ve sınav işlemlerini düzenleyen yönetmelikler yürürlüğe girdiği günden bu güne kadar herhangi bir çalışma yapılmadı ve değişikliğe gidilmedi.

NAKİL DEĞERLENDİRME FORMUNDAN TAM PUAN ALABİLECEK PERSONEL YOK

Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk ÇETİN; Mevcut sisteme göre Diyanet İşleri Başkanlığının en üst kademesinden en alt kademesine kadar kaç tane personel Müksetep ve Nitelik Değerlendirme Formundan tam puan alabiliyor diye sorduğumuzda maalesef 100 tam puan alan personel yok yanıtını net bir şekilde alabiliyoruz.

İMAMLAR 66,5 YAŞINDA NAKİL DEĞERLENDİRME FORMU’NDAN 100 TAM PUAN ALIYOR

Sınav Yönetmeliğindeki kıstaslara göre bir Camii görevlisi 66.5 yaşında Nakil Değerlendirme Formundan 100 tam puan almayı hak ediyor. Bir kişinin mevcut kanuna göre 5.5 yaşında 1. Sınıfa başladığını varsayarak bir liste hazırladık.

 Bu listeye göre:

 Müktesepler/Nitelikler

HAK EDEBİLMEK İÇİN STANDART EĞİTİM SÜRESİ

Puan Değeri

Toplam Puan Değeri

İmam Hatip Lisesi ( 4+4+4)

12 Yıl

10

10

Ön Lisans

2 Yıl

5

5

Diğer Lisans

4 Yıl

5

5

İlahiyat Fakültesi

4 Yıl

10

10

Yüksek Lisans

1,5 Yıl

2

2

Hafızlık

3 Yıl

8

8

İhtisas Kursu/Aşere, Takrib, Tayyibe   

3 Yıl

5

5

Tashih-i Huruf

6 Ay

3

3

YDS ve denkliği kabul edilen yabancı dil belgeleri (C) ve üstü seviyeler için

1yıl

2

2

10 (on) yıla kadar her bir görev yılı için

10 Yıl

3

30

10 (on) yıldan 30 (otuz) yıla kadar her bir görev yılı için

20 Yıl

1

20

TOPLAM

61 Yıl

 

100

 

LİSANS MEZUNU OLANIN NEDEN TEKRAR BİR ÖN LİSANS BİTİRMESİ İSTENMEKTE

Müktesep ve Nitelik değerlendirme Kriterlerine baktığımızda Lisans mezunu olanın neden tekrar bir ön lisans bitirmesi istenmekte, tüm kurumlarda doktora artı puan verirken camii görevlileri nakillerinde kıstas dışına çıkılarak tam puan alamaması durumunda görevliye artı puan vermesi yönünde herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Ayrıca herhangi bir lisans mezunu ise ön lisans bitirmiş sayılmalıdır.
 

SINAV YÖNETMETMELİĞİ BEKLENTİLERİ KARŞILAMIYOR.

Bağımsız Diyanet Sen olarak Sınav Yönetmeliği Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğinde eksikliklerin olduğunu ve personelin beklentilerine cevap veremeyeceği için ilerleyen zamanlarda çeşitli sıkıntılara sebebiyet vereceğini defalarca belittik.

Bu sebeple personelin hevesini kıran ve beklentileri karşılamayan yönetmelik maddeleri ivedilikle değiştirilmelidir.

 MEVZUAT ÇALIŞMALARINDA SOSYAL TARAFLARIN KATKISI ALINMALIDIR.

Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk ÇETİN açıklamasını şöyle tamamladı;

Bağımsız Diyanet Sen olarak personeli doğrudan ilgilendiren mevzuat çalışmalarında katkı sunmaya hazırız.

Bugüne kadar yaşanan sıkıntıların giderilmesi ve bundan sonra herhangi bir olumsuz yaşanmaması için Başkanlıkta örgütlü sosyal taraflarla birlikte mevzuat çalışmalarının yürütülmesi gerekmektedir. Yönetmeliklerin yap-boz tahtasına dönüştürülmesi Diyanet personelini rahatsız etmektedir.

Başkanlığın sesimize kulak verip, katılımcı yöntemlerle sosyal tarafları mevzuat çalışmalarına katmaya, sosyal tarafların da katkı vermeye hazır olmaları gerektiğine inanıyoruz” dedi.

...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim