• BIST 79.433
  • Altın 125,756
  • Dolar 3,0719
  • Euro 3,3449
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 14 °C
  • Şanlıurfa 13 °C

İki Suriyeli Atatürk Havalimanında bakın hangi koşullarda tutuluyor

İki Suriyeli Atatürk Havalimanında bakın hangi koşullarda tutuluyor
Kamışlı 12.03.1994 doğumlu olan Ahmed OTHMAN, 28.05.2014 tarihi itibari ile İstanbul Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amirliğine bağlı Kabul Edilmeyen Yolcu salonunda -32 numaralı odada- gayri insani koşullarda tutulmaktadır.İki kez Kenya'ya gönderilen Suri

Havalimanında alıkonulan Suriye uyruklu yabancılardan ilki olan Kamışlı – 12.03.1994 doğumlu olan Ahmed OTHMAN, 28.05.2014 tarihi itibari ile İstanbul Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amirliğine bağlı Kabul Edilmeyen Yolcu salonunda -32 numaralı odada- gayri insani koşullarda tutulmaktadır. Yabancı, bu sürede geldiği ülke olan Kenya’ya 2 kez gönderilmiş ve bu sırada Kenya’da bir süre nezarethanelerde de tutulmuş; sırf Müslüman olması nedeni ile kötü muameleye maruz bırakılmış; ancak her seferinde orada da kabul edilmeyerek ülkemize sınırdışı edilmiştir. Yabancı son kez 28.05.2014 tarihinde ülkeye giriş yapmak istemiş olmasına karşın ülkeye girişine izin verilmemiş olup bu tarih itibari ile alıkonulmaktadır.

Havalimanında alıkonulan Suriye uyruklu yabancılardan diğeri olan 26.07.1987 doğumlu Muhanad Abdulhamid isimli yabancı da 05.05.2014 tarihi itibari ile havalimanında tutulmaktadır. Diğer yabancı ile aynı koşullarda tutulan başvurucu, geldiği ülke olan Rusya’ya 12 kez gönderilmiş ve her seferinde kabul edilmeyerek tekrar ülkemize geri gönderilmiştir. 

Başvurucuların genel durumları:
Başvurucular, İstanbul Atatürk Havalimanı terminal alanında zorlu bir yaşam mücadelesi sürdürmektedir. Başvurucuların uzun süre terminal sahasında yaşamını sürdürmek zorunda kalmaları nedeni ile psikoloji ve sağlıkları bozulmuştur. Ağır depresyon belirtisi gösteren başvurucular görüşme esnasında gözlerini elleri ile kapatarak 15 gündür gün ışığı görmediklerini ifade etmişlerdir. Temiz hava imkanı olmayan ve havalandırma imkanından yararlandırılmayan başvurucuların gözlerinin kırmızı olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca imkan buldukları ve yiyebildikleri yemek ve içecekler nedeni ile bağırsak ve böbreklerinde anormal sağlık problemleri yaşadıklarını ifade etmişlerdir. Bu doğrultuda yabancılar, haftada bir kez tuvalete çıkabilmekte oldukları söylemişlerdir. Temizlik imkânlarına ulaşma noktasında yaşadığı sıkıntılar ise anlatılamayacak kadar trajiktir.

Çözüm Önerisi
Başvurucuların gideceği hiçbir ülke bulunmamaktadır. Suriye’de çok yönlü savaş nedeni ile orada güvenli şekilde yaşamını sürdürmeleri de mümkün değildir. Başvurucuların tüm ailesi de Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yaşamlarını sürdürmektedir. Bu doğrultuda sadece pasaportlarının sahte olduğu iddia edilerek 3 ayı aşkın süredir başvurucuların çok kötü koşullarda özgürlüğünden yoksun bırakılması kabul edilemezdir. 


ULUSLARARASI MÜLTECİ HAKLARI DERNEĞİ'NİN  YAPTIĞI BAŞVURU
 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GÖÇ İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
 
KONU                       : İstanbul Atatürk Havalimanında yaklaşık 80 gündür kabul edilmeyen yolcu salonunda alıkonulan ve ülkeye girişine izin verilmeyen Suriye uyruklu AHMED OTHMAN’ın geçici koruma kapsamına alınarak ülkeye girişine izin verilmesi hakkında.
 
AÇIKLAMALAR   :
 
1-         İstanbul Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amirliğine bağlı Kabul Edilmeyen Yolcu salonunda -32 numaralı odada- alıkonulan Suriye uyruklu AHMED OTHMAN isimli yabancının ülkeye girişine izin verilmediği, bu minvalde geldiği ülke olan Kenya’ya müteaddit kez geri gönderilmesi noktasında idari pratik uygulandığı, ancak Kenya devletinin hukuksal yapısı ile hiçbir ilgisi bulunmayan Suriye uyruklu yabancıyı ülkesine kabul etmediği, bu nedenle Türkiye ve Kenya devletinin ülkeye girişlerine izin vermemeleri nedeni ile 28.05.2014 tarihi itibari ile yaklaşık 80 gündür havaalanında transit bölgede yaşam mücadelesi verdiği, şahsın tarafımıza yaptığı hukuki yardım başvuru sonucunda anlaşılmıştır.
 
2-         Suriye’de bulunduğu sırada Halep’te bulunan El Mamun Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü 3. sınıf öğrencisi olan başvurucu, Suriye’deki savaş ve iç karışıklıklardan kaçarak güvenli bir hayat sürdürmek amacı ile ailesi ile birlikte Türkiye’ye sığınmıştır. Başvurucu, anadili olan Arapça ile birlikte İngilizce ve Türkçe dillerini de bilmektedir.
 
Başvurucu, Türkiye’de İstanbul’da bulunduğu sırada Suriyeli nüfus yoğunluğunun insanca yaşamasını sürdürmesini engelleyecek düzeyde artmış olması ve geçimini kazanma noktasında yaşadığı sıkıntılar nedeni ile orijinal pasaport edinmesi de mümkün olmadığından uydurmak zorunda kaldığı sahte pasaport ile Kenya transit geçişi ile İstanbul-Madagaskar uçuşunu gerçekleştirmiş ve Avrupa’ya geçmeyi arzulamıştır. Ancak bu arzusu gerçekleşmemiş, Madagaskar ve Kenya’da yasal olmayan yabancı olması ve ayrıca Müslüman olması nedeni ile nezaret ve hapishanelerde tutulmuş, uzun süre sonra da tekrar Kenya aktarma ile İstanbul’a geçebilmiştir.
 
İşbu kez başvurucunun ülkeye girişi esnasında pasaport polislerinin Suriye pasaportunun sahte olduğunu tespit etmeleri ve son geldiği ülkenin Kenya olarak görünmesi nedeni ile başvurucu, 4-5 kez THY seferleri ile Kenya’ya gönderilmiş, kabul edilmemesi nedeni ile de tekrar geri gelmiştir.
 
3-         Başvurucu, İstanbul Atatürk Havalimanı terminal alanında zorlu bir yaşam sürdürme mücadelesi içerisine girişmiştir. Başvurucunun uzun süre terminal sahasında yaşamını sürmesi nedeni ile psikolojisi ve sağlığı bozulmuştur. Ağır depresyon belirtisi gösteren başvurucu gözlerini eli ile kapatarak 15 gündür gün ışığı görmediğini bildirmiş ve ayrıca imkan bulduğu ve yiyebildiği yemek ve içecekler nedeni ile bağırsak ve böbreklerinde anormal sağlık problemleri yaşadığını ifade etmiştir. Temizlik imkânlarına ulaşma noktasında yaşadığı sıkıntılar ise anlatılamayacak kadar trajiktir.
 
Başvurucunun gideceği hiçbir ülke bulunmamaktadır. Suriye’de savaş nedeni ile orada güvenli şekilde yaşamını sürdürmesi de mümkün değildir. Tüm ailesi de Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yaşamlarını sürdürmektedir.
Bu nedenlerle başvurucunun 30.03.2012 tarihli “Türkiye'ye Toplu sığınma amacıyla gelen Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Suriye Arap Cumhuriyeti’nde ikamet eden vatansız kişilerin kabulüne ve barındırılmasına ilişkin yönerge” hükümlerine göre geçici sığınmacı kapsamında değerlendirilmesi ve bu doğrultuda ülkeye girişine izin verilmesi Sivil Toplum Kuruluşu üyesi ve avukat olarak saygı ile talep olunmaktadır. 15.08.2014
 
Uluslararası Mülteci Hakları Derneği
Av. İbrahim ERGİN
 
 
Timetürk Haber Merkezi
Kaynak: Haber Kaynağı
...................................................................................... Haber Burada ......................................................................................
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Şahıslara yönelik ağır itham, küfür ve onur kırıcı ifadelerde bulunanlara İp adresleri üzerinden dava açılacaktır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 31.01.2014 Test Yayın - Haber Burada Net, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici, öğretici ve eğitici yayınlar yaparak takipçilerini bilinçlendirir. . . Haber Burada | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : haberburadanett@gmail.com | Faks : haberburadanett@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim